Podrobný návod na turistické víza do Austrálie
Občania Slovenskej Republiky potrebujú pri ceste do Austrálie víza typu eVisitor (651). Tieto víza slúžia na turistické cesty teda napríklad dovolenka, návšteva rodiny, priateľov ale rovnako slúžia aj na kratšie bussiness cesty, napríklad ak potrebujete do Austrálie na nejaký seminár, konferenciu alebo pracovné stretnutie. Pracovať na tieto víza povolené nie je, môžete akurát v niektorých prípadoch vykonávať dobrovoľnícku činnosť.
Dobrou správou je, že sú úplne zadarmo a vo väčšine prípadov k ich získaniu potrebujete len platný cestovný pas, ktorý je platný ešte šesť mesiacov po odchode z Austrálie. Získať ich ale nemusí byť vždy jednoduché. V drvivej väčšine prípadov vám budú víza schválené do pár sekúnd od odoslania žiadosti. No vyskytujú sa aj prípady, kedy ich len tak hneď neschvália a vyžiadajú si od vás dodatočné dokumenty. My sme žiadali o víza dvaja. V prvom prípade to prešlo bez problémov a po pár sekundách od odoslania žiadosti boli víza schválené. Horšie to už bolo v druhom prípade, kde po dvoch dňoch od podania žiadosti prišiel mail s informáciou, že je potrebné dodať niekoľko ďalších dokumentov, aby boli víza schválené. Poďme si teda oba prípady rozobrať podrobnejšie.
Turistické víza do Austrálie eVisitor (651)
Pre podanie žiadosti o tieto víza musíte spĺňať len dve podmienky:
- Mať platný cestovný pas
- Byť v čase žiadosti mimo Austrálie
Kedy o víza žiadať
Žiadať o víza sa odporúča minimálne 15 dní pred cestou. My by sme odporúčali žiadať aspoň mesiac pred cestou. V prípade, že by si od vás vyžiadali doplňujúce dokumenty môže sa žiadosť pretiahnuť.
Platnosť víz je 12 mesiacov od dátumu ich vydania, nie od dátumu cesty alebo vstupu do Austrálie. Víza sú tiež viacvstupové. Teda na jedny víza počas ich platnosti môžete cestovať do Austrálie viackrát. Dĺžka jednej návštevy nesmie ale presiahnuť tri mesiace. Teda ak by ste chceli byť v Austrálii napríklad pol roka, po troch mesiacoch ju musíte opustiť a na pár dní si odskočiť napríklad na Nový Zéland a potom sa môžete znova na ďalšie tri mesiace vrátiť.
Sprostredkovanie týchto víz ponúkajú za poplatok aj rôzne agentúry. Víza sú ale zadarmo a netreba sa nechať oklamať. Ich vyplnenie zvládne každý so základnou znalosťou angličtiny.
Poďme sa krok po kroku pozrieť ako žiadosť o tieto víza vyplniť.
Žiadosť sa podáva priamo na oficiálnej stránke austrálskeho imigračného úradu, kde si môžete preštudovať aj všetky potrebné informácie k žiadosti:
https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/651-
Aby ste mohli podať žiadosť o víza, najprv je potrebné sa zaregistrovať. Na registráciu sa dá prekliknúť aj zo stránky vyššie alebo priamo tu:
https://online.immi.gov.au/lusc/register
Pri registrácii potrebujete vyplniť len základné údaje ako meno, priezvisko, telefónne číslo, email.
Registračný formulár
V druhom kroku registrácie si vyplníte heslo, bezpečnostné otázky a akceptujete podmienky.
Po úspešnej registrácii sme hneď prihlásený. Preklikneme sa tlačidlom Continue cez niekoľko stránok až k prvému formuláru. V tomto vypĺňame osobné údaje (Personal Details) čiže klasicky:
Family name, Given names, Sex, Date of birth, Countrz of birth, Country of residence
Ďalej údaje o pase:
Passport number, Country of passport, Passport nationality, Passport date of issue, Pasport date of expiry, Passport place of issue
Nasledujú dve otázky, ktoré sa vás týkajú v prípade ak už víza do Austrálie máte, ale žiadate o nové. V tom prípade treba vyplniť Grant number a Visa Number. Ak ale vypĺňate žiadosť prvýkrát a žiadne víza nemáte ostávajú tieto políčka prázdne.
Ak máte aj iné občianstvo uvediete to v ďalšom políčku.
Potom už len potvrdíte, že ste nikdy v minulosti nepoužívali iné meno a vyberiete dôvod vašej cesty do Austrálie teda Business alebo Tourist.
Pokračujeme tlačidlom Next a na ďalšej stránke len potvrdíme pravdivosť zadaných údajov a hneď môžeme ďalším Next pokračovať ďalej.
Takto postupujeme až do vyplnenia všetkých potrebných formulárov. V ďalších môžeme vypĺňať ešte napríklad adresu trvalého pobytu, či máme nejaký záznam v registri trestov, údaje o zamestnávateľovi. Vypĺňali sme žiadosť o víza tri krát a vo všetkých troch prípadoch sa formuláre ďalej trocha líšili a chceli iné informácie ako pri predchádzajúcich žiadostiach.
Po vyplnení všetkých údajov odošleme žiadosť. Hneď po odoslaní nám prichádza mail, že žiadosť prijali. Ak patríme k tým šťastnejším, tak do pár minút vám príde aj ďalší email s vízami v prílohe. Víza je potom možné tiež stiahnuť a uložiť v PDF súbore po prihlásení do vášho účtu na stránke imigračného úradu.
Víza sú schválené, môžeme cestovať
Dodanie dodatočných dokumentov (Request for Information)
V jednom prípade teda máme schválené víza do pár sekúnd. V druhom ale po dvoch dňoch prichádza email s požiadavkou na ďalšie dokumenty. Email obsahuje tri prílohy, kde je podrobne vysvetlené, čo všetko máme ešte dodať, aby nám víza boli schválené.
V prvom dokumente sú uvedené všeobecné informácie o tom, kam máme požadované dokumenty poslať, cez akú mailovú adresu a telefónne číslo máme s nimi komunikovať atď. Podstatná informácia ale je, že odpovedať na požiadavku ďalších dokumentov treba do siedmich dní od prijatia emailu.
V druhej prílohe sú vypísané všetky požadované dokumenty, ktoré máme dodať, aby našu žiadosť o víza posúdili:
- Vyhlásenie vysvetľujúce účel cesty do Austrálie
- Itinerár a dátum cesty do a z Austrálie
- Popis aktivít, ktoré plánujeme počas pobytu v Austrálii
- Vyhlásenie o plánoch po odchode z Austrálie (napríklad kam ideme ďalej cestovať, pracovať)
- Potvrdenie od zamestnávateľa, v ktorom bude uvedená pozícia, postavenie/aktivity vo firme, platová úroveň, schválená dovolenka na cestovanie, dátum kedy sa vraciame do práce
- Meno a telefónny kontakt na zamestnávateľa
- Výpis z účtu vrátene transakcií za posledné tri mesiace, kde bude zobrazený konečný zostatok a dátum vytlačenia
- Kontaktné telefónne číslo v mieste vášho bydliska, kde vás môžu kontaktovať
Ak si nehradíte cestu sami, ale platia vám ju napríklad rodičia, potrebujete dodať ďalších niekoľko dokumentov.
Keď sme zbadali, čo všetko požadujú, boli sme na pochybách či tie víza vôbec dostaneme. V čase žiadosti sme totiž boli v Kanade a síce sme tam pracovali, ale náš zamestnávateľ už vedel, že za pár týždňov budeme v práci končiť. A tak sme nevedeli dodať požadované dokumenty týkajúce sa potvrdenia od zamestnávateľa a kontaktu naňho. Navyše i tak by bolo jasné, že v čase cesty do Austrálie budeme nezamestnaní.
Rozhodneme sa to ale nevzdať a dodať aspoň tie dokumenty, ktoré vieme:
- V prvom dokumente o účele cesty len krátko vysvetľujeme, že radi cestujeme a naším snom je navštíviť aj Austráliu a chystáme sa tam na dovolenku
- Itinerár máme v podstate pripravený už z plánovania cesty, takže ho len pekne spisujeme a píšeme doň po dňoch, približne kde a kedy sa budeme pohybovať , pridávame aj krátky popis aktivít
- K vyhláseniu o plánoch po odchode z Austrálie prikladáme aj spiatočnú letenku z Austrálie, rovnako prikladáme rezerváciu auta v Austrálii a ďalšie letenky a rezervácie hotelov, ktoré už máme zakúpené po našom odchode z Austrálie, aby bolo jasné, že z Austrálie ozaj plánujeme odísť
- Výpis z účtu. V čase vybavovania víz máme slovenský aj kanadský účet. Prikladáme výpis podľa požiadaviek z oboch účtov. Rovnako prikladáme výpis z účtu ku kreditnej karte, aby bolo jasné, že na cestu máme dostatok finančných prostriedkov.
Všetky dokumenty píšeme samozrejme v angličtine a uložíme ako PDF. Určite ich vôbec netreba dáko úradne prekladať ani nič overovať.
Do nášho účtu na stránke imigračného úradu nám po prijatí emailu pribudol formulár s položkami, kde je treba jednotlivé dokumenty nahrať. Uložíme ich teda tam a žiadosť znova odosielame. Žiadosť s doplnenými dokumentami odosielame do siedmich dní od prijatia emailu. Po asi štyroch dňoch od odoslania prichádza email, že naše víza boli schválené. A tak našťastie nemusíme vymýšľať náhradný plán, ale môžeme ďalej plánovať a tešiť sa na cestu do Austrálie.