Kanárske ostrovy: La Palma - výstup na Pico Bejenado

november 2019
Mirador Isla Bonita, La Palma - 144 eur / 5 noci / 2 osoby
La Palma: Plus Car, Volkswagen Up – 85 eur / 2 osoby / 5 dni
Praktické informácie:
Španielsko Španielsko
Madrid

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Španielskom a Slovenskom nie je žiadny časový posun, na Kanárskych ostrovoch je - 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Španielska sú jar a jeseň - od apríla do júna a od septembra do októbra, kedy sú teploty na väčšine územia veľmi príjemné a nie je tu toľko turistov, ale samozrejme záleží to aj od konkrétnej oblasti. Na návštevu miest na severe Španielska pri Atlantiku sú ideálne júl a august. V Barcelone, na Costa Brave a baleárskych ostrovov je dobré počasie od mája do septembra. Na juhu Španielska dobré počasie obvykle pretrváva až do neskorej jesene. Na Kanárskych ostrovoch je po celý rok dobré a slnečné počasie a jedine od decembra do februára môžu klesnúť pod 20 °C.

Cestovné obdobie

Španielčina

Úradný jazyk

Pico Bejenado, s nadmorskou výškou 1844 metrov, nie je jedným z najvyšších vrcholov La Palmy, ale kvôli jeho osamelej polohe je často označovaný ako „jediná hora“ ostrova.

Hoci je súčasťou obrovského krátera Caldera de Taburiente a nachádza sa na jeho južnom výbežku, Pico Bejenado sa líši od vyšších vrchov, ako sú Roque de los Muchachos alebo Pico de la Nieve. Od zvyšku hrebeňa je totiž oddelený hlbokým sedlom Cumbrecita. Vďaka tejto izolovanej polohe ponúka Pico Bejenado jeden z najlepších výhľadov na La Palme.

 

Prvé metre nad parkoviskom

Prvé metre nad parkoviskom

 

Výstup na Pico Bejenado začíname na parkovisku La Cumbrecita, odkiaľ vedú aj ďalšie turistické chodníky. Parkovisko je obmedzené, a tak, ak sa sem chystáte medzi 08:00 a 16:00, je potrebné miesto na parkovanie dopredu rezervovať na tejto stránke: reservasparquesnacionales.es

Za rezerváciu sa nič neplatí, len si treba vytlačiť papier s potvrdením a vyložiť ho na viditeľné miesto v aute. Po 16:00 už rezervácia nie je potrebná. Na tejto stránke si môžete takisto skontrolovať stav turistických chodníkov Národnom parku.

 

Pico Bejenado

Pico Bejenado

 

Alternatívou ak by ste náhodou nemali miesto na parkovanie je začať výstup z Calle de Valencia, ale týmto sa výstup o dosť predĺži.

Ráno vstávame skoro, aby sme už boli na ôsmu na parkovisku a začali túru čím skôr. Dnes to vyzerá na pekné počasie. Prechádzame dlhým tunelom na západnú stranu La Palmy a pred dedinkou El Paso odbočujeme pri návštevníckom centre smerom k Národnému parku. V návštevníckom centre sa nezastavujeme, náš dnešný cieľ je jasný.

 

Prvé výhľady na okolité kopce

Prvé výhľady na okolité kopce

 

Po niekoľkých kilometroch po ceste, prichádzame k vstupu do parku, kde môžu kontrolovať vašu rezerváciu parkovania, ale ešte je pár minút pred ôsmou, a tak tu ešte nikto nie je. Pokračujeme teda ďalej a ostrými serpentínami cesta stúpa vyššie a vyššie až nakoniec po niekoľkých kilometroch dorazíme na parkovisko La Cumbrecita, kde zatiaľ parkuje len zopár áut.

 

Borovica kanárska

Borovica kanárska

 

Vyložíme potvrdenie o rezervácii na viditeľné miesto v aute, balíme si veci a vydávame sa smerom doľava chodníkom na Pico Bejenado. Výstup začína celkom zostra niekoľkými strmými serpentínami cez lesný chodník.  Potom sa však terén vyrovnáva a chvíľku dokonca klesáme a potom zase stúpame. Takže to nie je až také náročné. Po asi trištvrte hodinke vychádzame nad pásmo lesa a otvárajú sa nám prvé výhľady na obrovský kráter Caldera de Taburiente a jeho protiľahlé svahy a vrcholky najvyšších vrchov na La Palme. Ideálny čas na krátku prestávku a fotenie.

 

Chodník vedie časťou hrebeňa

Chodník vedie časťou hrebeňa

 

Cestu nám dotvárajú krásne zelené stromy borovice kanárskej, ktorá je endemitom tu na Kanárskych ostrovoch. Má neuveriteľne dlhé ihličie, ktoré môže mať až 30 cm a je veľmi odolná voči suchu, požiarom a vetru.

 

Neskutočne zelená farba

Neskutočne zelená farba

 

Cesta pokračuje už miernejším terénom až po malú vyvýšeninu El Rodeo. Odtiaľto znovu začíname strmšie stúpať. Na chvíľu sa nám Pico Bejenado zahaľuje do mrakov, ale našťastie kým ho obchádzame a stúpame vyššie, mraky sa znovu rozídu a nám sa z jeho vrcholku naskytne úžasný výhľad na každú stranu. Pred nami sa rozprestiera kráter a protiľahlé vrchy a hádame, ktorý z nich je ten najvyšší.

 

Na vrchole

Na vrchole

 

Výhľad na západnú stranu ostrova

Výhľad na západnú stranu ostrova

 

Na opačnej strane vidno banánové plantáže a prímorské mestečká. Trávime tu hodnú chvíľu, užívame si slniečko a pekné výhľady. Až keď prichádzajú ďalší turisti sa pomaly poberieme naspäť tou istou cestou dole.

 

Dvojtisícovky na opačnej strane krátera

Dvojtisícovky na opačnej strane krátera

 

Ktorý je najvyšší?

Ktorý je najvyšší?

 

Obedujeme pripravené chlebíčky nakoniec až dole pri parkovisku na jednej z lavičiek. Keďže je ešte len okolo obeda, rozhodujeme sa, že si prejdeme ešte jednu kratšiu trasu.  Približne 3 kilometre dlhý okruh, ktorý vedie na dve vyhliadky – Mirador Lomo de Las Chozas a Mirador de los Roques.

 

Na cestičke ku Mirador Lomo de Las Chozas

Na cestičke ku Mirador Lomo de Las Chozas

 

Chodník vedie zväčša po rovine a po asi 1 kilometri prichádzame k Mirador Lomo de Las Chozas. Je tu naozaj veľmi pekne, aj keď je tu už viac ľudí ako na Pico Bejenado. No odtiaľto len pár z nich pokračuje ďalej ako my na Mirador de los Roques. Cesta vedie lesným chodníkom medzi kanárske borovice a za chvíľku sa dostávame na vyhliadku.

 

Mirador Lomo de Las Chozas

Mirador Lomo de Las Chozas

 

Chodník medzi vyhliadkami

Chodník medzi vyhliadkami

 

Odtiaľto vedie chodník krátkym ale strmým stúpaním späť na parkovisko.

 

Súhrn:

Túra na Pico Bejenado mala podľa GPS 7,57 km a zabrala nám približne 4 a pol hodiny,  pomalým tempom vrátane všetkých prestávok.

Kratšia túra na vyhliadky mala 2,95 km a prešli sme ich za približne hodinku rovnako pomalým tempom.

Najvyšší bod bol vo výške 1898 m. n. m. a najnižší zasa 1263 m. n. m.

Presné trasy naších túr môžete vidieť na mape v úvode článku.

Nejde o náročnú túru, no pozor si treba dať najmä na strmé úseky. Rovnako si netreba zabudnúť dostatočné množstvo vody a aspoň nejaké to jedlo na doplnenie energie. Predsa len pri celodennom pobyte na slniečku a v teple treba dodržiavať pitný režim.

 

Mirador de los Roques

Mirador de los Roques

 

Ak by som to mala spätne zhodnotiť na Pico Bejenado bola asi najkrajšia túra na La Palme. Málo ľudí a krásne okolie a výhľady, bolo to, čo sa nám tu páčilo najviac.

Našu cestu po La Gomere a La Palme sme zhrnuli aj v krátkom videu: