Rakúsko: Turistika v okolí krásneho Lünersee

jún 2020
Waldcamping Feldkirch – 25 eur / noc / 2 ľudia a malý stan
Praktické informácie:
Rakúsko Rakúsko
Viedeň

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Nemčina

Úradný jazyk

Lünersee je jedným z najväčších horských jazier vo Východných Alpách. Leží vo výške 1970 metrov nad morom v krásnom vysokohorskom prostredí  obklopené pohorím Rätikon. Jeho najväčšia dĺžka je 2 km, šírka 1,2 km a je hlboké až 139 metrov. Lünersee sa od 50-tych rokov taktiež využíva k výrobe elektrickej energie. Jej dolná nádrž sa nachádza v Latschau, ktoré je položené o takmer 1000 metrov nižšie ako Lunersee. Priamo nad jazerom sa vypína najvyšší vrch pohoria Rätikon – vrch Schesaplana s obdivuhodnou výškou 2964 metrov.

Jazero Lünersee sa nachádza v spolkovej krajine Vorarlbersko, neďaleko mestečka Bludenz a na konci údolia Brandnertal. K samotnému jazeru sa dá dostať iba pešo úzkym a strmým chodníkom alebo pomocou lanovky, ktorá vás vyvezie za pár minút hore k chate Douglass Hütte. V okolí jazera je množstvo náročnejších a menej náročných turistických trás, takže pokojne v jeho okolí strávite celý deň.

 

Jazero Lünersee

Jazero Lünersee

 

My sme sa k Lünersee vybrali z neďalekého Feldkirchu, kde sme kempovali. Náš pôvodný plán bol ísť na turistiku do Lichtenštajnska, ale kvôli tomu, že na celý deň hlásili búrky, sme sa nakoniec rozhodli pre túru k Lünersee. Tam malo byť o niečo lepšie počasie a aspoň do nejakej jedenástej by búrky byť nemali.

Z Feldkirchu je to k dolnej stanici lanovky približne pol hodina cesty, ktorá vedie najskôr po diaľnici a potom veľmi peknou horskou cestou údolím Brandnertal a už samotný príjazd poskytuje krásne výhľady na okolité hory.

 

Začíname túru – na vrchu vidieť hornú stanicu lanovky

Začíname túru – na vrchu vidieť hornú stanicu lanovky

 

Normálne sa dá zaparkovať pri dolnej stanici lanovky, avšak v čase našej návštevy lanovku a príjazdovú cestu akurát rekonštruujú, a tak posledný asi 1 km úsek cesty je uzavretý pre autá.

 

Pohľad z dolnej stanice lanovky

Pohľad z dolnej stanice lanovky

 

Parkujeme teda o niečo nižšie pri chate Schattenlaganthütte. Napriek tomu, že na doobeda búrky nehlásili, počasie vyzerá všelijako. Síce pred nami to vyzerá ešte pekne, no za našimi chrbtami je už poriadna čierňava a zazrieme aj nejaké tie blesky v diaľke. Ešte raz kontrolujeme počasie a keď vidíme, že pár ľudí sa tam chystá tiež, obúvame si turistické topánky a vyrážame tiež.

 

Chodník vedie suťovým terénom popri skalnej stene...

Chodník vedie suťovým terénom popri skalnej stene...

 

Prvých pár metrov nie je veľmi záživných, ideme najskôr po asfaltovej ceste,  neskôr po rozbúranej ceste pomedzi stroje a pracovníkov, ktorí opravujú cestu. Jeden z nich sa nám prihovára a radí, aby sme si dali pozor na počasie.

Po pár minútach sa konečne dostávame z rozkopanej cesty na turistický chodníček.  Turistická trasa od dolnej stanice lanovky po jazero je síce krátka, má len o niečo viac ako dva kilometre, no zato je celkom strmá.

 

... a serpentínami až k jazeru.

... a serpentínami až k jazeru.

 

Chodník vedie najskôr serpentínami po pravej strane údolia až vystúpame ku skalnatému úseku. Tu stretávame dvoch oproti idúcich turistov, ktorí nám oznamujú, že ešte máme pred sebou kus stúpania. Pokračujeme teda ďalej a snažíme sa ísť čo najrýchlejšie, aby nás nezastihla búrka.

Na krátkom úseku je chodník zaistený lanami, ale nie je to nič hrozné, nemusia sa báť ani tí, čo majú strach z výšok, úsek sa dá naozaj poľahky zvládnuť.

 

Chodník pod nami

Chodník pod nami

 

Po tomto krátko úseku pokračujú opäť serpentíny tak trochu suťovým terénom a pomedzi kosodrevinu a za chvíľočku sme už aj pri jazere.

 

Turistické trasy v okolí Lünersee

Je to naozaj krásne miesto, určite jedno z najkrajších horských jazier a je tu množstvo možností na ďalšiu turistiku. Okolo celého jazera vedie turistický chodník, ktorý má dĺžku zhruba 6 km a len minimálne prevýšenie, takže je vhodný pre každého. Na opačnom brehu jazera, približne v polovice cesty sa nachádza ďalšia chata Lünersee Alpe, kde sa môžete občerstviť a oddýchnuť.

 

Lünersee – výstup sem určite stojí za tú námahu

Lünersee – výstup sem určite stojí za tú námahu

 

Okrem toho si môžete trasu okolo jazera skombinovať napríklad s vyhliadkovým bodom Gafalljoch, ktorý sa nachádza nad opačnou stranou jazera a v prípade dobrého počasia je stadiaľ krásny výhľad na rakúsku aj švajčiarsku stranu. Dĺžka okruhu okolo jazera s vyhliadkou je necelých 9 km.

 

Okolo celého jazera vedie chodník

Okolo celého jazera vedie chodník

 

Ďalším obľúbeným cieľom je vrch Schesaplana, ktorá sa označuje aj ako kráľovná Rätikonu. Na vrchol, ktorý sa nachádza už vo Švajčiarsku vedie od hornej stanici lanovky približne 6 km trasa jedným smerom, ktorá prekonáva prevýšenie 1000 metrov. Zhruba v polovici trasy sa nachádza ďalšia chata – Totalphütte, skadiaľ je pekný výhľad na jazero.

 

Nejdeme sa na tú krásu vynadívať

Nejdeme sa na tú krásu vynadívať

 

Radi by sme podnikli hociktorú z týchto trás, ale keďže to vyzerá tak, že búrka sa už nezadržateľne blíži a podľa predpovede má už pršať až do večera, len sa chvíľku poprechádzame po brehoch jazera a pomaly zostupujeme opäť dole do údolia.

 

Pohľad do údolia a približujúca sa búrka

Pohľad do údolia a približujúca sa búrka

 

Našťastie zostup netrvá dlho a ako prechádzame už po ceste, začínajú padať prvé kvapky a kým prídeme k autu, už leje. Sadáme si teda do chaty s krkolomným názvom Schattenlaganthütte na pohár čaju. Po zhruba pol hodine prestáva pršať, a tak ideme preskúmať aj zvyšok údolia Brandnertal.

 

Brandnertal

Brandnertal

 

Vodopád Kesselfall

Približne v polovici horskej cesty je odbočka k vodopádom Kesselfall. K samotným vodopádom vedia krátka prechádzka, ktorá nie je dlhšia ako kilometer, ale je možné si tu spraviť aj taký menší okruh, tak sme to spravili aj my.

Parkujeme teda auto, berieme so sebou nepremokavé bundy  a prejdeme k vodopádu. Dostávame sa na drevený mostík, pod ktorým sa valí a hučí voda obrovskou silou v hĺbke vyše 40 metrov. Zaujímavé miesto, určite sa tu na pár minút oplatí zastaviť cestou z Lünersee.

 

Vodopády Kesselfall

Vodopády Kesselfall

 

Medzitým sa počasie úplne vyjasňuje. Keby sme to boli vedeli, ostaneme hore pri jazere dlhšie. Takto si ešte predlžujeme prechádzku a k parkovisku sa vraciame okruhom po druhej strane riečky cez les a popri malom kostolíku.

 

Kostolík v údolí Brandnertal

Kostolík v údolí Brandnertal

 

Latschau

Po obede sa presúvame o niečo ďalej do okolia Latschau, kde sa nachádza už spomínaná spodná nádrž vodnej elektrárne. Pôvodný plán bol vyjsť si sem pešo z Montafonu, ale napokon sme sa rozhodli zaparkovať to rovno v Latschau a prejdeme sa len na vyhliadku Kristakopf. V okolí takmer nikto nie je, len pár rybárov loví ryby vo vodnej nádrži. Chvíľu ich pozorujeme a potom prechádzame do lesa smer na Kristakopf.

 

Vodná nádrž v Latschau

Vodná nádrž v Latschau

 

Na vyhliadku je to krátka prechádzka a je stadiaľ pekný pohľad na dedinku Montafon pod nami. Nakoniec sa rozhodujeme trochu si prechádzku predĺžiť a spraviť z nej okruh. Pokračujeme teda lesnou cestou ďalej. Po chvíli sa lesná cesta mení na turistický chodník, ktorý veľmi strmo klesá a nakoniec nás vypľuvne na príjazdovej ceste do Latschau. Čaká nás teda cesta späť do kopca po hlavnej ceste. Tento kus cesty nie je až taký zaujímavý a hlavne slnko už poriadne praží, takže len najrýchlejšie prekonávame tento úsek.

 

Výhľad z Kristakopf

Výhľad z Kristakopf

 

Schyľuje sa už pomaly k večeru, a tak sadáme do auta. Dneska sa presúvame bližšie k Innsbrucku, na zajtra totiž máme naplánované nejaké túry, práve v okolí tohto mesta.

Trochu nám príde ľúto, že sme sa od Lunersee tak narýchlo odišli kvôli búrke, ktorá nakoniec trvala len krátko a ak by sa nám ešte naskytla príležitosť určite by sme sa ešte k Lünersee vrátili.

 

Posledný pohľad na Lünersee

Posledný pohľad na Lünersee