Francúzska Polynézia: ostrov Raiatea

október 2023
Tahiti – Moorea – Huahine – Raiatea – Bora Bora – Tahiti, Air Tahiti – 470 eur / osoba
Aro Rent Car, Raiatea – 6000 XPF / deň
Praktické informácie:
Francúzska Polynézia Francúzska Polynézia
Papeete

Hlavné mesto

Francúzsky pacifický frank (XPF)

Mena používaná v krajine

Francúzština

Úradný jazyk

Raiatea je po ostrove Tahiti druhým najväčším ostrovom v súostroví Society Islands vo Francúzskej Polynézii. Žije tu ale len zhruba 4000 obyvateľov, a tak sa ani z ďaleka nezdá taký preplnený ako Tahiti. Navyše Raiatea nepatrí ani medzi turistami medzi najnavštevovanejšie ostrovy. Ostrov pravdepodobne v dávnych časoch osídlili staroveký obyvatelia Samoy, a neskôr sa stal Raiatea akýmsi duchovným centrom Polynézie. Hoci ostrov Raiatea nemá pláže s bielym pieskom typické pre ostatné ostrovy, je to ale ostrov plný zelene. Nájdeme tu hory, historické pamiatky, posvätné miesta – marae a aj možnosti na turistiku. Na koralovom útese v okolí ostrova sa nachádza aj niekoľko malých ostrovčekov – motu.

 

Typický výhľady na Raiateu

Typický výhľady na Raiateu

 

Veľa ľudí, ktorí Raiateu navštívia, jeho návštevu spájajú aj s návštevou vedľajšieho ostrova – Tahaa. Tahaa je vzdialený len 3 kilometre, nemá letisko a jediný spôsob ako sa na tento ostrov dostať, je loďou z Raiatei. Tahaa síce tiež nemá pláže, ale obkolesuje ho krásna lagúna s množstvom malých motu. Na Tahaa sa organizujú z Raiatey aj rôzne jednodňové výlety, počas ktorých sa šnorchluje alebo sa navštevujú rôzne motu.

 

Botanická záhrada na Raiatei

Botanická záhrada na Raiatei

 

Raiateu pôvodne ani my nemáme v pláne navštíviť. Ale keďže letenky medzi ostrovmi kupujeme pomocou Air Tahiti Pass, kde je zahrnutá aj Raiatea, nakoniec sa rozhodujeme, že ho predsa len navštívime, a to na jeden deň. Prejdeme zaujímavosti, vyhliadky a dáme si aj nejaké krátke túry.

Ideálne je na spoznanie ostrova, požičať si auto. Hlavne ak máte k dispozícii len jeden deň ako my. Vidíme tu ale aj turistov, ktorí brázdia ostrov na elektrických bicykloch. Takže to môže byť tiež fajn možnosť.

Z Huahine na Raiateu prilietame ráno pred deviatou a okolo piatej večer zase odlietame na ďalší ostrov – Bora Bora. Na Raiateu teda máme takmer celý deň.  Auto si máme prebrať rovno na letisku, avšak po prílete zisťujeme, že nás tu nikto nečaká. Chvíľku čakáme, ale keď stále nikto neprichádza, s pomocou miestnej pani, voláme do požičovne a nakoniec asi po hodine prichádzajú aj s našim autom. Rýchlo ho preberáme a môžeme vyraziť.  Začíname v hlavnom meste Uturoa, kde sa zastavujeme v supermarkete. Kupujeme si niečo na obed, lebo celkom správne predpokladáme, že v čase obeda budeme niekde na juhu ostrova, kde nemusí byť nič k dispozícii.

 

Jedna z pekných vyhliadok na ostrove

Jedna z pekných vyhliadok na ostrove

 

Botanická záhrada de Faaroa

Potom už pokračujeme po ceste okolo ostrova. Našou prvou zastávkou je Botanická záhrada de Faaroa. Je to veľmi pekná botanická záhrada s množstvom druhom exotických rastlín. Vedie cez ňu niekoľko chodníkov a sú odtiaľto aj pekné výhľady na okolité hory. Nachádzajú sa tu aj piknikové stoly a pri riečke je aj malý prístav. Prejdeme si všetky chodníky a celá návšteva nám zaberie okolo pol hodiny.

 

Po záhrade vedie viacero chodníčkov

Po záhrade vedie viacero chodníčkov

 

Pri botanickej záhrade tečie malá riečka

Pri botanickej záhrade tečie malá riečka

 

Randonnée des Gabbros

Pár sto metrov za Botanickou záhradou sa cesta rozdeľuje. Hlavná cesta pokračuje naľavo popri pobreží a užšia vedie zase stredom ostrova priamo na juh. My sa vyberáme tou druhou. Ďalšou zastávkou je vyhliadka Randonnée des Gabbros. Na túto vyhliadku vedie niekoľko desiatok schodov. Z parkoviska je to ale na vyhliadku asi len 5 minút. Okrem krásnych výhľadov tu nájdeme aj rôzne zaujímavé geologické formácie.

 

Zaujímavé skalné formácie

Zaujímavé skalné formácie

 

A úžasné výhľady na okolité hory. Najvyššie majú výšku okolo 1000 metrov

A úžasné výhľady na okolité hory. Najvyššie majú výšku okolo 1000 metrov

 

Belvedere Faaroa a túra La crete de Macaranga

Asi len o kilometer ďalej sa nachádza ďalšia perfektná vyhliadka Belvedere Faaroa. Takisto ako aj predchádzajúca, je aj táto krásne upravená. Nachádzajú sa tu aj piknikové stoly, čo využívame a doprajeme si tu obed z našich zásob s krásnymi výhľadmi.

 

Vyhliadka Belvedere Faaroa

Vyhliadka Belvedere Faaroa

 

Ďalšie skvelé výhľady

Ďalšie skvelé výhľady

 

Od vyhliadky sa začína aj krátka turistická trasa La crete de Macaranga. Nie je to dlhá trasa, ale je celkom zaujímavá. Vo veľkej časti sa ide strmo dohora. Niekde vedú schody, na iných miestach sú natiahnuté aj laná, takže túra je tak trochu aj dobrodružná.  Hlavným lákadlom sú ale parádne výhľady na okolité hory. Celá túra nám trvá približne hodinu.

 

Chodník vedie po vrcholkoch kopcov

Chodník vedie po vrcholkoch kopcov

 

Na niektorých miestach sú natiahnuté laná

Na niektorých miestach sú natiahnuté laná

 

Výhľady na pobrežie cestou

Výhľady na pobrežie cestou

 

La crete de Macaranga

La crete de Macaranga

 

Potom ako sa vrátime z túry pokračujeme ďalej a dostávame sa späť na hlavnú cestu, ktorá vedie okolo ostrova. Zabáčame doľava a späť na sever sa vraciame po východnej strane. Podobne ako na Huahine aj tu na Raiatei nás zaujme hlavne množstvo zelene a pekné výhľady na hory všade okolo.

 

Raiatea je asi najzelenší ostrov, z tých ktoré sme navštívili

Cesty na Raiatea sú prázdne a všade okolo je veľa zelene

 

Veľmi zaujímavé hory na juhu ostrova

Veľmi zaujímavé hory na juhu ostrova

 

Marae Taputapuatea

Prechádzame k jednému z najvýznamnejších miest na ostrove – Marae Taputapuatea. Predtým ale ako si pozrieme samotné marae, sa vyberieme na ďalšiu krátku túru. Táto sa začína priamo oproti marae na druhej strane cesty. Chodník vedie dohora po niekoľkých serpentínach a drevených schodíkoch. Táto relatívne nová turistická trasa je celkom dobre vychodená a značená, takže nie je kde zablúdiť. Cestou sa nachádza niekoľko vyhliadok, takže máme dobrý výhľad na jednu aj na druhú stranu. Pod sebou vidíme areál marae, ako aj hotel Atiapiti a koralový útes okolo ostrova.

 

Výhľad na marae z vyhliadky

Výhľad na marae z vyhliadky

 

Pláž a mólo patria hotelu Atiapiti

Pláž a mólo patria hotelu Atiapiti

 

Po túre schádzame dole k samotnému Marae Taputapuatea. Marae Taputapuatea tvorí celkom veľký komplex s mnohými pozostatkami marae a iných rôznych kamenných stavieb. Toto marae bolo kedysi považované za hlavný chrám a náboženské centrum celej Polynézie. V roku 2017 bolo zapísané aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

 

Pozostatky stavieb v Marae Taputapuatea

Pozostatky stavieb v Marae Taputapuatea

 

My sa poprechádzame medzi stavbami, kto chce môže si viac o ich význame prečítať na mnohých informačných tabuliach. Za areálom sa nachádza aj jediná pláž na ostrove. Aj keď ten povestný biely piesok tu chýba. Je tu ale pekne upravený trávnik, kde si niekoľko miestnych rodín práve robí piknik a takto trávi nedeľné popoludnie. A niekoľko ľudí sa aj kúpe. Malé osvieženie vo vode si doprajeme aj my.

 

Park pri pláži, kde oddychujeme a kúpeme sa

Park pri pláži, kde oddychujeme a kúpeme sa

 

Po chvíľke oddychu sa vydávame späť do auta a namierené to máme pomaly späť do hlavného mesta Uturoa. Krátku prestávku máme ešte pri začiatku ďalšej túry – Three Waterfalls Hike. Tu ale bohužiaľ zisťujeme, že túra sa začína na súkromnom pozemku, kam je zavretá brána a ďalej sa nedá prejsť. Neskôr zisťujeme, že jediná možnosť ako túto túru absolvovať je so sprievodcom, ktorého si treba dopredu zarezervovať.

Pred vrátením auta na letisku by sme mali ešte natankovať do plnej nádrže. Nastáva ale celkom zaujímavá situácia, keďže je nedeľa poobede a všetky pumpy na ostrove mali otvorené len do obeda. Nakoniec nájdeme jednu, ktorá je otvorená, ale keď pri nej zastaneme, tak nám zamestnanec hovorí, že benzín už nemajú. Smola! Naše šťastie je, že ostrov nie je až taký veľký a teda skoro ani žiadny benzín nám za ten čas neubudol. Vraciame teda auto a pred naším ďalším letom si dáme na večeru ešte panini a kávu z reštaurácie na letisku. Čaká nás ostrov, na ktorý sa tešíme asi najviac – Bora Bora.

Jeden deň na Raiatei nám úplne stačil na prejdenie pár hlavných zaujímavostí. Čo sme nestihli, je túra za endemitným kvetom Tiare Apetahi, ktorý rastie len na jednom jedinom mieste na svete – vysoko v horách ostrova Raiatea. Je to ale náročná celodenná túra, a taktiež je potrebný aj sprievodca. Ak by sme tu mali ešte deň navyše, vybrali by sme sa na túto túru, prípadne na výlet na vedľajší ostrov Tahaa.