Aljaška: Prechádzka po ľadovci Matanuska

jún / júl 2019
Výlet na ľadovec Matanuska so sprievodcom – 89 usd + 25 usd poplatok za prístupovú cestu / osoba
Praktické informácie:
Spojené štáty americké Spojené štáty americké
Washington, D.C.

Hlavné mesto

Americký dolár (USD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

- 6 až -12 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu USA na turistické a služobné účely do 90 dní je potrebné mať vstupné povolenie ESTA, o ktorú je potrebné žiadať ešte z domu. Podrobnejšie informácie ako získať povolenie ESTA nájdete v článku.

Cestovný dokument, víza

Vzhľadom na obrovskú veľkosť USA sa klimatické podmienky dosť líšia a najlepší čas na návštevu závisí od konkrétnej oblasti. Aljaška má chladné počasie po celý rok. Najlepší čas na návštevu je júl a august, kedy je najteplejšie (do 20°C) a dni sú najdlhšie. Severozápadné pobrežie je často daždivé počas celého roka. Juhozápad - Kalifornia, Nevada, Arizona, ale aj Florida má stabilné a príjemné počasie aj v zime s teplotami okolo 20°C. Naopak v júli a v auguste sa tu teploty šplhajú do 40°C. Najvhodnejšie na návštevu sú preto jar a jeseň. Severovýchodné pobrežie USA a mestá ako New York a Boston sú v lete horúce a v zime chladné s častými snehovými búrkami. Havaj má príjemné počasie po celý rok.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Počas nášho pobytu na Aljaške sme chceli aspoň raz zaziť prechádzku po skutočnom ľadovci, ktorých je na Aljaške viac ako dosť. Máloktorý z nich je však taký dostupný ako ľadovec Matanuska, ktorý leží na Glenn Highway približne v polovici cesty medzi Glennallen a Anchorage, a ktorý sme mali akurát po ceste. A tak padlo rýchle rozhodnutie navštíviť práve ľadovec Matanuska.

Ľadovec Matanuska je najväčší ľadovec v USA, ktorý je prístupný autom. Je dlhý až 43 km a široký 6 km a vlieva sa do rovnomennej rieky Matanuska.  Zaujímavosťou je, že ľadovec Matanuska je stále aktívny ľadovec, čo znamená, že sa neustále pohybuje a mení. Výnimočný je v tom, že väčšina ľadovcov na svete sa topí a mizne, ale tento stále rastie. Ľadovec postupuje okolo 30 cm denne, čo znamená, že pri každej návšteve ľadu, sa scenéria mierne mení.

 

Ľadovec Matanuska v krásnom počasí

Ľadovec Matanuska v krásnom počasí

 

Ľadovec Matanuska je super, pretože ak nechcete, tak si nemusíte zobrať žiadnu organizovanú prehliadku a viete sa dostať priamo až k nemu, dokonca aj priamo naňho. Samozrejme má to svoje obmedzenia. Poďme sa teda pozrieť na to, ako to funguje.

 

Ľadovec Matanuska bez sprievodcu

Aj keď sa na ľadovec Matanuska vydáte bez sprievodcu, plateniu sa tak úplne nevyhnete. Ľadovec sa totižto nachádza na súkromnom území, a len za vstup sem, sa platí poplatok 30 usd, ktorý sa platí pri odbočke z hlavnej cesty. Po odbočke ešte prejdete zhruba 3 kilometre po celkom zlej prašnej ceste, kým sa dostanete na parkovisko.  Odtiaľto sa už ďalej pokračuje pešo cez členitý terén, ktorý tvoria najmä bahnité nánosy a čierny ľad. Môžete prejsť až k ľadovému vodopádu, ktorý sa nachádza neďaleko. Odtiaľto však sprievodcovia posielali všetkých, ktorý nemali mačky naspäť. No boli tam aj takí, ktorých si nevšimli a behali po ľadovci v teniskách alebo žabkách, čo už nie je veľmi bezpečné.

 

Obuť mačky a ide sa!

Obuť mačky a ide sa!

 

Ľadovec Matanuska so sprievodcom

Cena výletu aj so sprievodcom sa začína od 89 usd, v ktorom ešte ale nie je zahrnutý  vstup na súkromnú cestu. Výlety ponúkajú dve spoločnosti Mica a NOVA v rôznej dĺzke a náročnosti. Ten najjednoduchší a najkratší zároveň trvá tri hodiny, počas ktorých sa vyberiete na prechádzku na začiatok ľadovca. Počas dlhších výletov už idete ďalej po ľadovci a môžete si vyskúšať aj lezenie po ľadovej stene.

 

Pri dlhších výletoch sa dostanete aj ďalej na ľadovec

Pri dlhších výletoch sa dostanete aj ďalej na ľadovec

 

My sme síce dopredu nemali nič rezervované, ale mali sme celkom šťastie, že mali ešte hneď na prvú rannú tour voľné dve miesta. Dlhšie varianty už boli vybookované, preto ak sa rozhodnete pre sprievodcu, je lepšie si výlet rezervovať aspoň pár dní dopredu.

Predtým ako sme vyrazili na samotnú prechádzku po ľadovci, s nami ešte prebrali, čo všetko si máme so sebou zobrať a na čo nezabudnúť. Dôležité sú slnečné okliare alebo šiltovka, dostatok tekutín a nejaký ten snack, prípadne aj krém na opaľovanie. Skontrolovali nám aké máme topánky a tomu, kto nemal vhodnú obuv požičali topánky. My sme mali vysoké turistické topánky, takže nám nechali naše, ale nabudúce by som si radšej požičala ich, lebo po túre sme sa vrátili s poriadne zablatenými topánkami.

 

Zo začiatku treba prejsť aj po takomto čiernom ľade

Zo začiatku treba prejsť aj po takomto čiernom ľade

 

Na topánky nám ešte vyskúšali a nastavili mačky a rozdali prilby a už sme aj nasadli do autobusu, ktorý nás asi za 5 minút odviezol priamo k ľadovcu. Nasádzame prilby, po niekoľko desiatkach metrov obúvame mačky a konečne prechádzame k ľadovcu.

Bezpečná cesta cez ľad a blato je vyznačená oranžovými trojuholníkmi, takže sa tu nestratia ani tí bez sprievodcu. Čo sa zdá na začiatku, že je blato a špina, sú v skutočnosti nánosy z ľadovca, ktorý v priebehu rokov razil vpred a neskôr ustupoval. Tieto nánosy sú plné minerálnych látok a ako nám to predviedla naša sprievodkyňa, sú výborné aj ako pleťová maska. Hoci sa nám to ešte nezdá, už kráčame po ľadovci. Pod tenkou vrstvou nánosou je totižto čistý ľad.

 

K ľadopádu sa dostanete aj bez sprievodcu

K ľadopádu sa dostanete aj bez sprievodcu

 

Po dlhej prechádzke cez tieto prvotné časti, konečne prechádzame ďalej na ľadovec a pod nohami už máme len bielomodrý ľad a sneh. Super je, že tu tečie úplne čistá voda, ktorú si môžeme nabrať do fľašiek  a v pohode aj piť. Sprievodkyňa nám dokonca robí ľadovú drť, ktorú môžeme ochutnať.

Prechádzame cestičkami cez ľadovec a naša sprievodkyňa nám popritom rozpráva kopec zaujímavostí o ľadovci.  

 

Na každú stranu sú krásne výhľady

Na každú stranu sú krásne výhľady

 

V ľade sa skrývajú menšie či väčšie trhliny, ktoré sa neustále hýbu

V ľade sa skrývajú menšie či väčšie trhliny, ktoré sa neustále hýbu

 

Smädní? Nie je problém napiť sa, voda je čistučká

Smädní? Nie je problém napiť sa, voda je čistučká

 

Alebo radšej ľadovú drť do koktailu?

Alebo radšej ľadovú drť do koktailu?

 

Ľadovec sa tiahne niekoľko kilometrov do vnútrozemia

Ľadovec sa tiahne niekoľko kilometrov do vnútrozemia

 

Netreba zabudnúť na slnečné okuliare, lebo slnko odrážajúce sa od ľadu dá očiam poriadne zabrať

Netreba zabudnúť na slnečné okuliare, lebo slnko odrážajúce sa od ľadu dá očiam poriadne zabrať

 

Zaujímavé bolo, že kým sme boli mimo ľadovca, ťahala z neho riadna zima, no keď už sme boli na ňom, bolo nám teplejšie.

Zaujímavé bolo, že kým sme boli mimo ľadovca, ťahala z neho riadna zima, no keď už sme boli na ňom, bolo nám teplejšie.

 

Ďalšia menšia trhlinka, do ktorej tečie ľadovcový potôčik

Ďalšia menšia trhlinka, do ktorej tečie ľadovcový potôčik

 

Posledný pohľad na ľadopád

Posledný pohľad na ľadopád

 

Čo dodať na záver? Hoci skupinová tour na ľadovec nie je najlacnejšia záležitosť, treba zvážiť či sa v tomto prípade oplatí. Dostanete sa ďalej na ľadovec ako keby ste išli bez sprievodcu a dozviete sa aj nejaké tie zaujímavosti. Keby som sem mala ísť znovu, určite si ale vyberiem niektorú z dlhších (celodenných) variantov, ktoré sú síce drahšie, ale vyzerali aj zaujímavejšie.