Cestovanie do USA

Dátum pridania: 09.03.2013
Praktické informácie:
Spojené štáty americké Spojené štáty americké
Washington, D.C.

Hlavné mesto

Americký dolár (USD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

- 6 až -12 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu USA na turistické a služobné účely do 90 dní je potrebné mať vstupné povolenie ESTA, o ktorú je potrebné žiadať ešte z domu. Podrobnejšie informácie ako získať povolenie ESTA nájdete v článku.

Cestovný dokument, víza

Vzhľadom na obrovskú veľkosť USA sa klimatické podmienky dosť líšia a najlepší čas na návštevu závisí od konkrétnej oblasti. Aljaška má chladné počasie po celý rok. Najlepší čas na návštevu je júl a august, kedy je najteplejšie (do 20°C) a dni sú najdlhšie. Severozápadné pobrežie je často daždivé počas celého roka. Juhozápad - Kalifornia, Nevada, Arizona, ale aj Florida má stabilné a príjemné počasie aj v zime s teplotami okolo 20°C. Naopak v júli a v auguste sa tu teploty šplhajú do 40°C. Najvhodnejšie na návštevu sú preto jar a jeseň. Severovýchodné pobrežie USA a mestá ako New York a Boston sú v lete horúce a v zime chladné s častými snehovými búrkami. Havaj má príjemné počasie po celý rok.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Keďže sme pred pár týždňami prvýkrát zavítali do USA, pred cestou sme hľadali veľa informácií o tom, čo potrebujeme na vycestovanie, čo nás čaká na kontrolách, čo si môžeme so sebou vziať, a tak ďalej. Tak som sa rozhodol napísať čo všetko je potrebné k ceste do USA. Určite podobných článkov nájdete na internete už nespočetne a veľa z Vás už určite v USA aj bolo, ale všetko je raz prvýkrát a možno sa nájde niekto, komu naše informácie pri plánovaní cesty pomôžu. Poďme teda na to.

 

Čo budete potrebovať k ceste do USA

Prvé naše otázky viedli k vízam. Slovenský občania môžu od novembra 2008 vycestovať do USA za určitých podmienok bez víz. Na vycestovanie potrebujete biometrický pas – to sú všetky pasy vydané po 15.01.2008. Ak biometrický pas ešte nemáte, budete si musieť vybaviť. Osoby staršie ako 16 rokov zaň zaplatia za jeho vybavenie do 30 dní 33 €, do 10 pracovných dní 66 € a do 2 pracovných dní 99 €. Preto sa vyplatí vybaviť si ho čím skôr.

Ďalej na vycestovanie potrebujete schválenú cestovnú autorizáciu ESTA alebo víza.

 

Kto potrebuje ESTU

ESTU potrebujete na všetky cesty do USA, kratšie ako 90 dní, pokiaľ do USA idete za turistickým alebo obchodným účelom. ESTU budete potrebovať, ak budete do USA vstupovať loďou alebo lietadlom. Ak do USA prichádzate cez pozemné hraničné priechody, ESTU nepotrebujete. Na mieste len vypíšete formulár, zaplatíte pár dolárov a je to.

Ak v USA budete pracovať alebo tu plánujete byť dlhšie ako 90 dní, budete musieť navštíviť americkú ambasádu a požiadať si o konkrétny typ víz. O víza si takisto musíte požiadať, ak ste v minulosti navštívili Irak, Irán, Sýriu, Sudán, Lýbiu, Somálsko alebo Jemen. Ak ste navštívili niektorú z týchto krajín, ESTU nedostanete a musíte si požiadať o klasické turistické víza.

Pozor, nezabudnite, že o ESTU treba požiadať, aj keď v USA len prestupujete.

 

Ako vybaviť ESTU

Na vybavenie ESTY existuje len jedna oficiálna stránka: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/, ktorá je dostupná aj v slovenskom jazyku. Bez schválenej ESTY Vám nebude umožnený vstup do lietadla už v Európe. Pri vybavovaní ESTA potrebujete vyplniť niekoľko jednoduchých otázok ako meno, číslo pasu, alebo či Vám bola niekedy žiadosť zamietnutá atď. Treba si hlavne dávať pozor, aby sa všetky údaje zhodovali s údajmi v pase a na letenke. Potom uhradiť poplatok za vybavenie 14 dolárov.

Schválenie ESTA je väčšinou rýchle, u nás to bolo automaticky po vyplnení a uhradení poplatku, no ani tak si to netreba nechávať na poslednú chvíľu a vyplniť to aspoň 72 hodín pred odletom. Schválená ESTA ešte ale neznamená, že môžete do USA vstúpiť. Konečné rozhodnutie je na konkrétnom imigračnom úradníkovi po prílete do USA. My sme si potvrdenie o schválení pre istotu aj vytlačili, no nikde to od nás nepožadovali.

 

Cestovanie s ESTOU do USA

To bolo v podstate všetko čo sme potrebovali na vycestovanie. Pri checkine na let do USA od nás chceli ešte adresu, kde sa budeme zdržiavať počas pobytu. My sme mali viac adries, keďže sme boli ubytovaní u viacerých ľudí. To sme im aj povedali, že sa budeme zdržiavať na viacerých miestach a tak chceli prvú adresu, kde pôjdeme po prílete. Dostali sme letenky, odovzdali batožinu a mohli sme ísť k nášmu gatu. Pri nástupe do lietadla sa ešte pracovníci niektorých cestujúcich niečo spýtali. Napríklad ja som dostal otázku, či mám ESTU a na ako dlho cestujem do USA, ale napríklad mojej priateľky sa nepýtali nič.

Počas letu, teda už takmer pred pristávaním sa nás ešte letušky spýtali odkiaľ sme, či sme rodinný príslušníci a dali nám na vyplnenie formulár o preclení. Tento formulár sa týka vecí, ktoré do USA nesiete a ostanú tam, teda nejaké darčeky, atď. Ďalej je tam pár otázok, či nenesiete nejaké nebezpečné látky a tak. Formulár je potrebné pravdivo vyplniť.

Po pristaní sme hneď išli k imigračným úradníkom, pred ktorými nás všetci doma strašili. Aké sú tam strašne dlhé rady a čo všetko sa budú vypytovať a zisťovať. No v našom prípade to prebehlo úplne hladko. Rady boli úplne minimálne a možno už o 10-15 minút sme boli pri úradníkovi. Išli sme tam obaja spolu k postaršiemu deduškovi a nebol žiadny problém. Zobral nám otlačky prstov z celej ruky, priateľku aj odfotil, mňa nie. Spýtal sa, či ideme navštíviť priateľa, dal pečiatku do pasu a mohli sme ísť. Asi to nemusí ísť vždy tak ľahko a možno sa niektorí úradníci pýtajú viacej, tak to netreba podceniť, no v našom prípade to prebehlo ako kdekoľvek inde.

Odtiaľ sme sa pobrali vyzdvihnúť batožinu a pokračovali preč z letiska. Cestou sme ešte odovzdali formulár o preclení, ktorý sme vypĺňali v lietadle úradníkovi, ktorého som si takmer ani nevšimol a mohli sme utekať za spoznávaním USA.