Aljaška: Pozorovanie medveďov pri Brooks Falls v Národnom parku Katmai

jún 2019
Anchorage – King Salmon, PenAir - 7500 míľ + 12,5 usd / osoba
King Salmon - Anchorage, Alaska Airlines - 5500 míľ + 5,6 usd / osoba
King Salmon - Brooks Camp, KatmaiAir - 228 usd / osoba / spiatočne
Brooks Camp - 54 usd / 2 osoby / 2 noci
Praktické informácie:
Spojené štáty americké Spojené štáty americké
Washington, D.C.

Hlavné mesto

Americký dolár (USD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

- 6 až -12 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu USA na turistické a služobné účely do 90 dní je potrebné mať vstupné povolenie ESTA, o ktorú je potrebné žiadať ešte z domu. Podrobnejšie informácie ako získať povolenie ESTA nájdete v článku.

Cestovný dokument, víza

Vzhľadom na obrovskú veľkosť USA sa klimatické podmienky dosť líšia a najlepší čas na návštevu závisí od konkrétnej oblasti. Aljaška má chladné počasie po celý rok. Najlepší čas na návštevu je júl a august, kedy je najteplejšie (do 20°C) a dni sú najdlhšie. Severozápadné pobrežie je často daždivé počas celého roka. Juhozápad - Kalifornia, Nevada, Arizona, ale aj Florida má stabilné a príjemné počasie aj v zime s teplotami okolo 20°C. Naopak v júli a v auguste sa tu teploty šplhajú do 40°C. Najvhodnejšie na návštevu sú preto jar a jeseň. Severovýchodné pobrežie USA a mestá ako New York a Boston sú v lete horúce a v zime chladné s častými snehovými búrkami. Havaj má príjemné počasie po celý rok.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Určite ste už niekde videli zábery v televízii alebo fotky ako migrujúce lososy vyskakujú hore vodopádmi a nad vodopádmi čakajú medvede, ktoré tieto lososy chytajú rovno do papule. Tieto zábery sme kdesi už ani neviem kde a kedy zhliadli aj my. Väčšiu pozornosť som im nevenoval, akurát som si zapamätal, že toto miesto je kdesi na Aljaške. Až keď ubehlo niekoľko rokov, a my začíname plánovať našu cestu na Aljašku tieto zábery sa mi znova vynoria z pamäte a ja si v duchu vravím „Toto musím vidieť na vlastné oči.“.

Stačilo pár minút vyhľadávania a zisťujeme že toto miesto, kde medvede lovia lososy sa volá Brooks Falls, nachádza sa v Aljašskej divočine v národnom parku Katmai a dostať sa tam nie je až tak úplne jednoduché. O to lepšie, ak to nie je úplne jednoduché, nepôjde tam ani úplne každý a pre nás o to väčšia výzva sa tam dostať.

 

Národný park Katmai

Národný park Katmai leží na Aljašskom polostrove oproti ostrovu Kodiak a rozkladá sa na ploche vyše štyroch miliónov árov. Park bol založený v roku 1918 po výbuchu sopky Novarupta, po ktorom vzniklo sopečné údolie – Valley of Ten Thousands smokes. Napriek tomu sem po dlhé dlhé roky nechodil takmer nikto, do roku 1950 tu nebol ani jeden ranger. Dnes je však Národný Park navštevovaný nie až tak kvôli údoliu, ale kvôli množstvu medveďov. Vraj ich tu žije vyše 2000, z toho sa zhruba 60 každoročne vracia k vodopádom Brooks Falls.

 

Ako sa dostať do národného parku Katmai a k vodopádom Brooks Falls?

Naša prvotná predstava bola, že požičiame v Anchorage auto a zájdeme až k Brooks Falls, kde budeme pozorovať medvede. No po dohľadaní informácii sme zistili, že takto jednoducho to proste nepôjde. Jednak je to od Anchorage dosť ďaleko takže cesta po zemi by zabrala veľa času. A na druhej strane tam vlastne ani žiadna cesta nejde. Dá sa tam dostať teda len lietadlom.

 

Medveď loviaci lososy na Brooks Falls

Medveď loviaci lososy na Brooks Falls

 

Jednou z možností je zobrať si jednodenný výlet z Anchorage alebo King Salmonu. Ceny týchto výletov ale začínali na 895 dolároch, čo nám prišlo veľmi veľa a snažili sme sa nájsť spôsob, ako sa tam dostať lacnejšie. Ďalej jeden deň nám prišiel dosť krátko – čo ak tam práve ten deň medvede nebudú a my nič neuvidíme?

 

Lietadlá zaparkované na jazere pri Brooks Campe

Lietadlá zaparkované na jazere pri Brooks Campe

 

Ďalšou z možností je vyskladať si výlet sám a to tak, že si kúpiť letenky z Anchorage do mestečka King Salmon, kam lietajú niekoľkokrát denne pravidelné linky leteckých spoločností Ravn Alaska (PenAir) alebo Alaska Airlines. A potom následne dokúpiť letenku z King Salmonu do Brooks Falls.

 

Letenky z Anchorage do King Salmonu

Ceny týchto leteniek z Anchorage do King Salmonu ale tiež nie sú najlacnejšie a očakávať, že sa dostanete pod 300 eur za spiatočnú letenku pre jednu osobu je zbytočné.

 

Dve medvedie rodinky – medvedica a tri mláďatá, zároveň najviac medveďov, čo sa nám podarilo dofotiť na jednej fotke.

Dve medvedie rodinky – medvedica a tri mláďatá, zároveň najviac medveďov, čo sa nám podarilo odfotiť na jednej fotke.

 

To je ale tiež privysoká cena, a tak hľadáme možnosti ako ju zraziť nižšie. Tu nás dosť zachránia míle, ktoré máme nalietané u leteckej spoločnosti Alaska Airlines (všetky dôležité informácie o zbieraní míľ si môžete prečítať v tomto článku). Skúsime teda vyhľadať letenky za míle a vychádza to perfektne, úplne presne tak, ako potrebujeme a za toľko míľ koľko aj máme. Kupujeme teda nakoniec tieto letenky:

Anchorage (ANC) – King Salmon(AKN), PenAir, 7500 míľ + 12,5 dolárov doplatok

King Salmon(AKN) - Anchorage (ANC), Alaska Airlines, 5500 míľ + 5,6 dolárov doplatok

To je už presne tá suma ktorá sa nám za tento, niečo viacej ako hodinový let páči. S tým že pri vodopádoch Brooks Falls plánujeme ostať dve noci a dva dni.

 

 Pristávajúce lietadlo na jazere pri Brooks Campe

Pristávajúce lietadlo na jazere pri Brooks Campe

 

Letenky z King Salmonu k vodopádom Brooks Falls

Pri vodopádoch Brooks Falls ale už žiadne letisko nie je a teda je tam možné letieť len hydroplánom, ktorý v King Salmone vyštartuje z rieky a pristane na jazere pri Brooks Falls.

Tu sa nám už nijakú možnosť ako sa dostať k lacným letenkám nepodarí nájsť, a tak kupujeme za plnú cenu letenky od spoločnosti Katmai Air http://www.katmaiair.com.  Cena za spiatočnú letenku z King Salmonu k Brooks Campu vychádza na 228 dolárov na osobu. Letenky rezervujeme priamo cez ich stránku a i keď sa na internete dočítavame, že sa nedajú platiť kartou, v čase našej rezervácie už platba kartou bez problémov ide a nemusíme riešiť prevody peňazí niekam na Aljašku.

Let je to celkom krátky, približne dvadsať minútový, no určite stojí za to. Bol to neskutočný zážitok letieť týmto malým lietadlom. Je to v podstate vyhliadkový let. Pozor si ale treba dať na množstvo batožiny, keďže si môžete zobrať so sebou len obmedzené množstvo a celkom prísne to kontrolujú.

 

Lietadlo spoločnosti Katmai Air už čaká na náš odlet z King Salmonu do Books Campu

Lietadlo spoločnosti Katmai Air už čaká na náš odlet z King Salmonu do Brooks Campu

 

Z King Salmonu k vodopádom Brooks Falls loďou

Existuje ešte jedna možnosť ako sa dostať z King Salmonu k vodopádom Brooks Falls, a to loďou. Túto možnosť sme si nechávali ale len ako záložnú, ak by sa pri ceste lietadlom niečo pokazilo. Keďže cena za loď bola 195 dolárov za spiatočnú cestu, teda nie oveľa lacnejšia od lietadla. Ak by ste plánovali cestu loďou lístky a podmienky prepravy môžete pozrieť tu: https://katmaiwatertaxi.com/.

 

Mladý medveď čakajúci na svoju korisť

Mladý medveď čakajúci na svoju korisť

 

Ubytovanie pri vodopádoch Brooks Falls

Na ubytovanie pri vodopádoch máte v podstate dve možnosti. Buď v Brooks Lodge alebo Brooks Campe.

 

Počas letu z King Salmonu do Brooks Campu máme aj takéto pekné výhľady.

Počas letu z King Salmonu do Brooks Campu máme aj takéto pekné výhľady.

 

Ubytovanie v Brooks Lodge

Brooks Lodge sú v podstate drevené chatky, ktoré sa nachádzajú medzi vodopádmi a kempom. Tiež sa tu dá aj zaplatiť si aj stravu a chatky ponúkajú všetko možné pohodlie. No to odzrkadľuje aj cena. Všetky chatky sú štvorlôžkové a ich cena začína na 200 dolároch za osobu a noc bez stravy ak budete v chatke štyria. Pokiaľ ste len dvaja, zaplatíte si 380 usd na noc a na osobu. Čo je teda dosť pekná suma.

Horšie je, že sa k týmto chatkám vôbec nemusíte dostať aj keby ste chceli! Musíte sa totiž prihlásiť do lotérie, ktorá prebieha vždy začiatkom roka na budúci rok a ostáva len dúfať, že chatku pridelia práve vám. To znamená, že najbližšia lotéria prebehne v januári 2020 na termíny v roku 2021.

Počas lotérie sa zvyčajne vypredajú chatky na letné obdobie od júla do septembra, ale môže sa stať, že medzičasom sa nejaké to miesto ešte uvoľní, a tak ak ste aj lotériu nestihli alebo nevyhrali, môžete sa ešte skúsiť emailom alebo telefonicky informovať o zostávajúcich voľných termínoch. Brooks Lodge prevádzkuje spoločnosť KamtmaiLand takisto ako Katma Air a všetky informácie ohľadom lotérie nájdete na ich stránke: http://www.katmailand.com/brooks-lodge-lottery

 

Chatky v Brooks Lodge. Tiež nie sú ničím oplotené, medveď teda môže bez problémov prísť až k chatke.

Chatky v Brooks Lodge. Tiež nie sú ničím oplotené, medveď teda môže bez problémov prísť až k chatke.

 

Ubytovanie  v Brooks Camp

My ale plánujeme na celej Aljaške len kempovať a inak to nie je ani pri Brooks Falls.

Brooks Camp sa každý rok otvára 1. júna a zatvára 18. septembra. Teda iba v tomto období sa tu dá kempovať. Čo je logické keďže je leto a hlavne vtedy migrujú lososy a sú tu teda aj medvede.

Rezerváciu ubytovania v Brooks Campe je takisto potrebné urobiť v predstihu. Ináč sa do kempu nemusíte vôbec dostať alebo sa Vám nemusí podariť chytiť termín, ktorý potrebujete. Rezervácie sa robia na stránke https://www.recreation.gov/permits/249991 a spúšťajú sa 5. januára o ôsmej hodine ráno. Najžiadanejšie termíny (väčšinou od polky júna do polky júla) sa zvyknú obsadiť do pol hodiny. Čiže ak plánujete cestu v tomto termíne je potrebné rezervovať hneď ako sa rezervácie spustia.

 

Brooks Camp – vľavo je altánok určený na varenie, vpravo budova kde si môžete uskladniť všetku stravu a veci, ktoré v stane nepotrebujete

Brooks Camp – vľavo je altánok určený na varenie, vpravo budova kde si môžete uskladniť všetku stravu a veci, ktoré v stane nepotrebujete

 

Pri našej rezervácii sa napríklad na náš termín rezervoval celý kemp za približne trištvrte hodinku, no boli tam aj termíny, ktoré boli vybookované v priebehu pár minút. No keď som už na konci júla pozrel kalendár na august a september, stále sa dali nájsť voľné miesta. Cena za kemp je 12 dolárov za osobu a noc. K celej rezervácii sa platí ešte 6 dolárov administratívny poplatok. Čiže napríklad my platíme za dve noci pre dve osoby 54 dolárov. Čo nie je až také zlé, keďže približne rovnako zvyknú stáť kempy aj na menej zaujímavých miestach.

 

Stanové miesta v Brooks Campe

Stanové miesta v Brooks Campe

 

Strava v Brooks Campe

Samozrejme v Brooks Campe ani okolí nie je žiadny obchod (okrem malého suvenírového obchodíku v Brooks Lodge) a preto všetko, čo potrebujete si musíte priniesť so sebou. To znamená  aj všetku stravu. Poslednou možnosťou na nakúpenie je King Salmon, kde je celkom veľký obchod len pár krokov od letiska a kúpite tam všetko podstatné ,čo by ste potrebovali. My si teda všetko prinášame už z domu alebo Seattlu a v obchode dokupujeme akurát vodu a nejaké to ovocie a zeleninu.

 

Aj tento macko si už vychutnáva svoju korisť

Aj tento macko si už vychutnáva svoju korisť

 

Stravovať sa je možné aj v Brooks Lodge, kde sa každý deň podávajú raňajky, obedy aj večere a môžete ich využiť či už bývate v Brooks Lodge alebo Brooks Campe. No ceny sú tu trocha vyššie:

Raňajky od 17 dolárov, obed od 24 dolárov a večera od 40 dolárov.

 

 Miesta, kde si môžete variť a jesť sú tiež oplotené elektrickým plotom. Na iných miestach je zakázané pripravovať alebo jesť stravu.

Miesta, kde si môžete variť a jesť sú tiež oplotené elektrickým plotom. Na iných miestach je zakázané pripravovať alebo jesť stravu.

 

Pravidlá, ktoré je nutné v Brooks Campe dodržiavať

Medvede sa v okolí Brooks Campu a Brooks Lodge voľne pohybujú, a teda nie je ničím výnimočným, keď ich stretnete na pláži pri jazere, na chodníku alebo proste hockde. Brooks Camp je akurát oplotený elektrickým ohradníkom, no ten je skôr preventívny. Ak sa ho medveď dotkne, tak ho odplaší, no ak sa rozbehne, tak proste cezeň prebehne alebo preskočí.

Preto je tu potrebné dodržiavať určité pravidlá, aby si medvede žili svojim životom a ľudia zasa svojim. Hneď po príchode do Brooks Campu máme prednášku s Rangerom, kde nám vysvetľujú ako sa správať a čo máme robiť ak stretneme medveďa.

Základným pravidlom je, ak stretnete medveďa, že nikdy nemôžete bežať. Vtedy Vás bude brať ako korisť a zaútočí.

Bráničky do kempu musíte vždy za sebou uzavrieť, aby sa nedostal medveď do kempu. Aj napriek tomu sa to asi raz ročne stane, že sa tam medveď dostane. Vtedy musia zasa všetci kemp opustiť a otvoriť bráničky, aby medveď mohol odísť.

 

Brooks Camp je ohradený takýmto elektrickým plotom

Brooks Camp je ohradený takýmto elektrickým plotom

 

Na jedenie sú určené presné miesta a jedlo si treba odložiť do miestnosti na to určenej. Žiadne jedlo sa nesmie skladovať v stane, keďže medvede by ho zacítili a prišli by do stanu. Rovnako na vyhliadky nemôžete so sebou nosiť jedlo, ani nič aromatické, čo by mohli medvede zacítiť. Iba čistú vodu na pitie.

Zakázané je čokoľvek klásť na zem mimo miest na to určených. Teda nesmiete si nikde položiť batoh alebo fľašku alebo statív a odísť od neho čo i len na jeden meter. Aj keď to nie je jedlo, medveď je zvedavé zviera a mohol by sa ísť pozrieť k tomu, čo to je a začať sa s tým hrať. A vtedy by vznikol problém, lebo by vedel, že ľudia majú so sebou niečo s čím sa môže hrať alebo to môže zjesť a začal by prenasledovať ľudí.

Z Brooks Campu do Brooks Lodge je to asi 500 metrov a odtiaľ zasa na vyhliadku Brooks Falls takmer dva kilometre. Okrem vyhliadok a kempu sa stále pohybujete vo voľnej prírode po chodníkoch, kde sa bežne pohybujú aj medvede.

 

Medzi kempom, lodge a vyhliadkami sa prechádza po takýchto chodníkoch, ktoré nie sú ničím ohradené, teda stretnúť medveďa tu nie je problém.

Medzi kempom, lodge a vyhliadkami sa prechádza po takýchto chodníkoch, ktoré nie sú ničím ohradené, teda stretnúť medveďa tu nie je problém.

 

K medveďom sa nesmiete približovať na menej ako päťdesiat metrov. No to sa niekedy dodržať nedá. Aj nám sa stalo, že sme išli na vyhliadku a po chodníku oproti nám išli dva medvede. Vtedy sa treba len medveďom pomaly prihovárať a pomaly uhnúť z chodníka. Tak to robíme aj my, keď vyjdú oproti nás na chodníku, proste sa im prihovoríme, neotáčame sa im chrbtom a uhneme do kríkov vedľa chodníka. Medvede prejdú asi päť metrov od nás po chodníku a keď zájdu za zákrutu vrátime sa na chodník a pokračujeme ďalej.

Na vyhliadky sa medvede nedostanú, no aj tam sú určené miesta, kde môžete stáť a fotiť a kadiaľ môžete len prechádzať, aby ste neobmedzovali medvede.

 

Jedna z vyhliadok, odkiaľ môžete pozorovať medvede

Jedna z vyhliadok, odkiaľ môžete pozorovať medvede

 

Aj napriek alebo práve vďaka týmto celkom prísnym pravidlám, je možné v okolí Brooks Falls bezpečne sledovať medvede v ich prirodzenom prostredí bez toho, aby ste sa museli báť, že zaútočia.

 

Výlety, ktoré môžete z Brooks Campu podniknúť

Z Brooks Lodge môžete podniknúť celodenný výlet do Valley of 10,000 Smokes. Cena za tento výlet je 88 dolárov za osobu bez stravy alebo 97 dolárov so stravou. Výlet je možné podniknúť každý deň a ide sa akýmsi terénnym školským autobusom. My tento výlet ale neabsolvujeme. Dávame prednosť pozorovaniu medveďov.

 

Autobus, ktorý odchádza k Valley of 10,000 Smokes musí počkať kým po ceste prejdú medvede.

Autobus, ktorý odchádza k Valley of 10,000 Smokes musí počkať kým po ceste prejdú medvede.

 

 

Dumpling Mountain Trail – túra začína pri kempe a na vyhliadku nad kempom je to približne 2,4 kilometra. Z vyhliadky sú pekné výhľady na jazerá Naknek Lake a Lake Brooks a rieku Brooks River. Z vyhliadky je možné pokračovať na Dumpling Mountain, čo sú ďalšie približne 4 kilometre. Okrem tejto túry tu viac menej žiadne značené túry nie sú.

Brooks River je obľúbeným miestom na rybačku a v Brooks Lodge si môžete požičať celú výstroj a aj kúpiť povolenie na rybačku a môžete rybárčiť. Platia tu ale tiež prísne pravidlá, čo robiť počas rybárčenia, keď k vám príde medveď. A to sa stáva veľmi často, ako sme aj videli.

 

Aj takto vyzerá rybačka v okolí Brooks Falls

Aj takto vyzerá rybačka v okolí Brooks Falls

 

Ako prebiehala naša cesta k vodopádom Brooks Falls

Všetko máme naplánované a rezervované. Letenky a ubytovanie v Brooks Campe kupujeme takmer pol roka pred cestou a už sa ani nevieme dočkať, kedy konečne vyrazíme. Predtým sme už chceli nejaké medvede vidieť v Kanade, no tam sa to nepodarilo, a tak dúfame, že aspoň tu nejakého uvidíme. Že to bude ale tak skoro, sme nečakali.

 

Veci sa začali komplikovať...

Zo Seattle do Anchorage prilietame asi o pol desiatej večer. Let do King Salmonu nám odlieta ráno o štvrť na osem a usudzujeme teda, že sa nám neoplatí ísť na tých pár hodín do mesta na hotel. Kým sa tam presunieme a zaľahneme do postele už by sme aj museli vstávať, a tak kempujeme na letisku.

 

Spiaca medvedia rodinka neďaleko Brooks Campu

Spiaca medvedia rodinka neďaleko Brooks Campu

 

Vyspíme sa celkom v pohode, ráno si dáme raňajky a ideme na check-in. Všetko prebieha v poriadku, letíme s PenAir a na lety s touto spoločnosťou nie sú ani bezpečnostné kontroly, a tak ideme rovno na gate. Tu ale pol hodinu pred odletom prichádzajú zlé správy. I keď tu je pekné slnečné ráno, v King Salmone je hustá hmla a náš let je zrušený. Rýchlo bežíme späť na check-in, kde nás prerezervujú na let na večer o šiestej – jediný na ktorom má PenAir ešte na dnešný deň voľné miesta.  Rýchlo voláme do KatmaiAir, že let do Brooks Campu nestíhame. Našťastie nám vyjdú v ústrety a presunú nám zadarmo let na ďalší deň ráno na ôsmu.

 

Čo s voľným časom na letisku v Anchorage

Deň teda trávime v okolí letiska. Keďže máme so sebou všetku batožinu, do mesta sa nám veľmi nechce. Pár tipov ak by ste sa dostali do podobnej situácie:

Neďaleko letiska je jazero, kde môžete pekne pozorovať pristávajúce a odlietajúce hydroplány. Je to blízko aj pešo, ale ak by sa vám pešo nechcelo, je tam reštaurácia, v ktorej ak si niečo objednáte, tak prídu po vás na letisko aj vás odvezú zdarma späť (stačí si objednať pivo alebo niečo drobné, prípadne si tam môžete dať obed).

Neďaleko je aj letecké múzeum, do ktorého tiež chodí zdarma autobus, podmienkou je ale že si zaplatíte vstup do múzea.

Lístok do mesta alebo späť autobusom stojí len dva doláre. A teda nie je problém zájsť aj do mesta. Nám sa ale so všetkou batožinou veľmi nechce, a tak ostávame len v okolí letiska.

 

Medvede čakajúce na svoj úlovok. Zaujímavý je medveď úplne vľavo, ktorý sa pozerá pod vodu, aby zistil, či sú tam nejaké lososy.

Medvede čakajúce na svoj úlovok. Zaujímavý je medveď úplne vľavo, ktorý sa pozerá pod vodu, aby zistil, či sú tam nejaké lososy.

 

King Salmon – ako nás nezožral medveď!

Pred šiestou si znova robíme check-in, odovzdávame batožinu a dúfame, že to odletí. S Katmai Air sme dohodnutí, že nás ešte dnes večer niekto vyzdvihne na letisku v King Salmone a odvezie nás niekam, kde môžeme kempovať. Do lietadla síce nastupujeme už pred šiestou, no odletieť sa nám podarí až o siedmej. Nevadí však už je to v podstate jedno.

Po niečo viac ako hodine letu s perfektnými výhľadmi pristávame v King Salmone. Letisková hala je tu veľká len ako školská trieda a je tu akurát jeden obchod so suvenírmi. Podstatné ale je, že nás tu nikto nečaká!

Mobilné telefóny nám nefungujú odkedy sme prileteli na Aljašku. Môj vôbec nenájde signál. Priateľkin síce nájde, no volať sa nedá. Našťastie tu na letisku je telefónny automat, z ktorého môžete zadarmo zavolať do hotela alebo kam potrebujete v King Salmone. Voláme teda znova do Katmai Air a po asi pätnástich minútach po nás prichádza jeden z ich zamestnancov.

 

Drsný pohľad

Drsný pohľad

 

Zhovorčivý teda veľmi nie je, odváža nás kamsi k ich firme a ukazuje miesto, kde môžeme kempovať. Len tak medzi rečou spomenie, že tu majú medvede ale, že minulý týždeň tu niekto kempoval a nič sa im nestalo. Beriem to ako vtip. No po pár minútach keď nám donesie sprej na medvede mi dochádza, že to myslel vážne. No čo už, iné nám veľmi neostáva,  a tak si dávame večeru a staviame stan. Vedľa je akýsi veľký lodný kontajner, do ktorého si zatvárame všetko jedlo a veci. Vedľa kontajnera je prašná cesta, za ktorou sú nejaké budovy a hneď rieka.

 

Jeden zo starých väčších medveďov. Vždy keď prišiel k Brooks Falls loviť tento, ostatné mladšie sa radšej rozutekali.

Jeden zo starých väčších medveďov. Vždy keď prišiel k Brooks Falls loviť tento, ostatné mladšie sa radšej rozutekali.

 

V období kedy sme tu je tma asi len 3 hodiny od polnoci do tretej. My si založíme krytky na oči a hneď zaspávame. Noc ubehne celkom v pohode a asi o štvrtej vychádzam zo stanu. Prejdem sa okolo, všade je ticho a dúfam, že ak doteraz medveď neprišiel, tak už hádam ani nepríde. Líham si späť do stanu a len tak ma napadne, či nebudú medvede loviť skôr ráno, potom ešte zaspávam.

Druhý krát sa budím o pol šiestej. Vychádzam zo stanu. Chvíľu som vonka, keď začujem od rieky zvuky. Tie môžu znamenať len dve veci – buď sa niekto kúpe (ráno o pol šiestej???) alebo po rieke chodí medveď. Otočím sa k rieke a samozrejme, že druhá možnosť je správna. Proti prúdu rieky kráča pekne veľký maco. Rýchlo budím priateľku, máme tu ale všetky veci, nemôžeme odtiaľto odísť. Beriem teda zo stanu iba Bear Spray a vyskakujeme na ten lodný kontajner, čo máme hneď vedľa stanu.

 

Miesto, kde kempujeme v King Salmone. Medveď prišiel z rieky, ktorú vidieť v pozadí a kontajner, na ktorý sme vyskočili.

Miesto, kde kempujeme v King Salmone. Medveď prišiel z rieky, ktorú vidieť v pozadí a kontajner, na ktorý sme vyskočili.

 

Medveď si nás zatiaľ nevšimol i keď je od nás asi 30 až 40 metrov. Počujeme ako stále čľapoce po vode, ale zašiel niekam za kríky. Potom na chvíľu všetko utíchne. Nevieme veľmi čo robiť, a tak len čakáme. Po chvíľke vyjde z kríkov a v papuli drží asi pol metrového lososa a prechádza na druhu stranu cesty – áno presne na tú stranu cesty, kde kempujeme. Znova vchádza do kríkov. Po chvíli sa vráti na cestu, a tu chvíľu stojí pár metrov od nás. Stále si nás nevšimol, a tak len chvíľu čakáme. Vráti sa do kríkov a potom zasa k rieke a do vody. Takto sa prechádza okolo nás asi pol hodinku. My zatiaľ len čakáme a keby nás neštípali milióny komárov, bolo by to v pohode. Medzitým mi ešte v stane začne zvoniť budík – no super dúfam, že ho odplaší nie privolá.

 

Medvedica kŕmi svoje mláďa

Medvedica kŕmi svoje mláďa

 

 Po pár minútach počujeme, že prichádza auto. Prechádza okolo nás a tak naň kývame ale nezastavuje a ide ďalej. Potom počujeme z druhej strany silné ľudské hlasy. Napadne ma, že vyplašia toho medveďa rovno na nás. Zoberiem teda tyč a začnem silno búchať na kontajner na ktorom stojíme. Ozýva sa to poriadne, musel som zobudiť ľudí ešte aj v Anchorage.

Schádzam do stanu, vypínam budík, ktorý už asi polhodinu neúnavne zvoní a beriem nejaké veci na oblečenie, aby nás neštípali komáre. Pár minút ešte čakáme na kontajnery, keď prichádza na aute starší chlap. Vravíme mu, že tu chodí medveď a opisujeme mu situáciu a pýtame sa či už môžeme zísť. Prikyvuje a prezrie ešte okolie, ale medveď už našťastie niekam zaliezol. Rýchlo balíme všetky veci a čakáme, kým po nás prídu, aby sme odleteli do Brooks Campu.

 

Brooks Camp – stretnúť medveďa? To je pohoda... alebo ako sme videli 40 medveďov behom dvoch dní

Ranný zážitok nebol najpríjemnejší, ale aspoň máme na čo spomínať a dúfame, že už budú len príjemnejšie zážitky. Z King Salmonu odlietame presne o ôsmej a asi po tridsiatich minútach letu pristávame v Brooks Campe. Po pristaní musíme ešte asi pätnásť minút čakať v lietadle. Prečo? Samozrejme sa po pláži okolo lietadla prechádza medveď, a teda musíme počkať, kým odíde.

 

Menší medveď sa prechádza po pláži, kde sme pristali. Musíme počkať, kým odíde.

Menší medveď sa prechádza po pláži, kde sme pristali. Musíme počkať, kým odíde.

 

Hneď potom máme už vyššie spomínanú prednášku s rangerom o stretnutiach s medveďom, a teda hneď sa cítime trocha lepšie, keď vieme, čo máme robiť. Ideme hneď do kempu, rozbalíme stan a celý deň trávime na vyhliadkach a pozorovaním medveďov. Do kempu sa vraciame iba na obed a potom večer, keď už treba ísť spať. Je to nádhera pozorovať stovky alebo tisícky migrujúcich lososov a medvede ako sa ich snažia vo vode loviť.

 

Lososy vyskakujúce na Brooks Falls

Lososy vyskakujúce na Brooks Falls

 

Raz sa nám stane, že chceme odísť z kempu ale pri bráničke sú dva medvede, a teda chvíľu radšej počkáme, kým odídu. Druhýkrát sa nám stane, že stretneme dva medvede na chodníku k Brooks Falls, ale to som už písal vyššie. Inak pozorujeme medvede väčšinou z vyhliadok a tam je to v pohode. Na vyhliadkach je väčšinou vždy aj nejaký ranger a ak má informáciu, že na chodníku medzi vyhliadkami je medveď, vždy vás upozorní, aby ste chvíľu počkali.

 

Tento už ale doskákal

Tento už ale doskákal

 

Druhý deň o druhej poobede odlietame späť do King Salmonu a odtiaľ potom do Anchorage. No celý čas do druhej samozrejme trávime na vyhliadkach a pozorovaním medveďov.

Bol to neskutočný zážitok, ktorý ak budete mať príležitosť, treba proste zažiť. Viac ale určite povedia fotky v tomto článku.

 

Na dvoch nohách

Na dvoch nohách

 

Už si nesie svoj úlovok

Už si nesie svoj úlovok

 

Brooks Falls v plnej kráse

Brooks Falls v plnej kráse

 

Na záver, ak ešte nemáte medveďov dosť, môžete si pozrieť aj video: