Frequent Flyer program, alebo ako na zbieranie míľ u leteckých spoločností

Dátum pridania: 20.01.2018

Téma zbierania míľ u leteckých spoločností nie je najjednoduchšou témou. Od človeka, ktorý sa v tom vôbec nevyzná, naštudovanie všetkých potrebných informácii vyžaduje veľa času, aby sa v tejto téme vedel orientovať. Nám to zabralo tiež dosť času, kým sme pochopili ako všetky programy fungujú, ako ich čo najlepšie využívať, aby to bolo pre nás čo najvýhodnejšie. Pokúsim sa teda zhrnúť základné informácie a tým pomôcť cestovateľom, ktorí plánujú zbierať míle, no nevedia ako to funguje a ako začať. Poďme teda na to.

 

Letecké spoločnosti

V prvom rade, okrem toho ako často lietate, záleží hlavne na tom, s kým lietate.

Nízkonákladové letecké spoločnosti ako Wizzair, Ryanair, Easyjet, Norwegian a veľa iných vôbec neponúkajú možnosť zbierať míle do Frequent Flyer programov. Výnimkou je napríklad nízkonákladová letecká spoločnosť Air Baltic, ktorá umožňuje zbierať míle do programu PINS. Niektoré zasa ponúkajú možnosti registrácie a zliav, ak s nimi častejšie lietate, ako napríklad Wizzair ponúka Wizzair Discount Club, ale to má od Frequent Flyer programov veľmi ďaleko.

Ak teda lietate hlavne po Európe a nízkonákladovými spoločnosťami, na zbieranie míľ môžete hneď zabudnúť. Tieto túto možnosť neponúkajú.

Presuňme sa teda ku klasickým leteckým spoločnostiam.

Väčšina klasických leteckých spoločností ponúka svoj Frequent Flyer program, do ktorého je možné zbierať míle, tu je pár príkladov:

British Airways – Executive Club

Aegean Airlines - Miles + Bonus

United Airlines - MileagePlus

Lufthansa - Miles and More

Emirates - Skywards

Qatar Airways - Privilege Club

 

Väčšina spoločností patrí do nejakej aliancie, poďme si teda rozobrať najprv túto časť. Najznámejšie a najväčšie, do ktorých patria letecké spoločnosti, sú tieto tri aliancie: OneWorld, Star Alliance, SkyTeam.

 

Členovia týchto aliancií sú:

SkyTeam – (SU) Aeroflot, (AR) Aerolíneas Argentinas, (AM) Aeroméxico, (UX) Air Europa, (AF) Air France, (AZ) Alitalia, (CI) China Airlines, (MU) China Eastern Airlines, (CZ) China Southern Airlines, (OK) Czech Airlines, (DL) Delta Air Lines, (GA) Garuda Indonesia, (KQ) Kenya Airways, (KL) KLM, (KE) Korean Air, (ME) Middle East Airlines, (SV) Saudia, (RO) TAROM, (VN) Vietnam Airlines, (MF) XiamenAir

Star Alliance – (JP) Adria Airways, (A3) Aegean Airlines, (AC) Air Canada, (CA) Air China, (AI) Air India, (NZ) Air New Zealand, (NH) All Nippon Airways, (OZ) Asiana Airlines, (OS) Austrian Airlines, (AV) Avianca, (SN) Brussels Airlines, (CM) Copa Airlines, (OU) Croatia Airlines, (MS) EgyptAir, (ET) Ethiopian Airlines, (BR) EVA Air, (LO) LOT Polish Airlines, (LH) Lufthansa, (SK) Scandinavian Airlines, (ZH) Shenzhen Airlines, (SQ) Singapore Airlines, (SA) South African Airways, (LX) Swiss International Air Lines, (TP) TAP Portugal, (TG) Thai Airways International, (TK) Turkish Airlines, (UA) United Airlines

OneWorld - (AA) American Airlines, (BA) British Airways, (CX) Cathay Pacific, (AY) Finnair, (IB) Iberia Airlines, (JL) Japan Airlines, (LA/JJ) LATAM Chile, LATAM Brasil, (MH) Malaysia Airlines, (QF) Qantas, (QR) Qatar Airways, (RJ) Royal Jordanian, (UL) SriLankan Airlines, (S7) S7 Airlines

 

Lietadlo Air Canada vo farbách Star Alliance

Lietadlo Air Canada vo farbách Star Alliance

 

Pri leteckých spoločnostiach, ktoré sú v niektorej z aliancií, môžete zbierať míle do programu hociktorej spoločnosti v rámci aliancie. Teda ak máte účet u Qatar Airways, môžete doň zbierať míle za lety aj s British Airways, American Airlines a ostatnými spoločnosťami v ich aliancii. A rovnako môžete u týchto všetkých spoločnosti tieto míle aj využívať. Presné informácie je vždy dobre overiť priamo na stránke konkrétnej leteckej spoločnosti.

Okrem toho sú ešte letecké spoločnosti, ktoré nepatria do žiadnej z týchto aliancií, ale umožňujú tiež vo svojich programoch zbierať míle. Takouto spoločnosťou je napríklad Emirates. Znamená to, že do programu Emirates môžete zbierať míle len za lety s touto spoločnosťou, plus prípadne so spoločnosťami , s ktorými majú dohodu o nejakej spolupráci. Napríklad Emirates momentálne nie je v žiadnej aliancii, ale míle do ich programu môžete zbierať aj so spoločnosťami ako Qantas, Malaysia Airlines, Korean Air a mnoho ďalších.

  

Triedy leteniek

Väčšina z nás pozná triedy leteniek len pod rozdelením na Economy, Business a First. Čo je tiež podstatné pri zbieraní míľ, za Business a First väčšinou dostanete viac míľ ako za Economy, ale dosť podstatné je aj písmenko triedy pod akou je letenka vystavená.

Ekonomická, Business aj First sú rozdelené do podtried, ktoré sa označujú písmenkom A, B, N, M, W, Y, J, Z, a tak ďalej. Keďže aj letenky v Ekonomickej triede môžu mať rôznu cenu a mať aj rôzne podmienky, práve to je odlíšené týmto označením.

Najlacnejšia letenka v Ekonomickej triede, ktorú nie je možné meniť, zrušiť, ani nič s ňou robiť, môže mať označenie napríklad S a pri tejto letenke napríklad nemusíte dostať do žiadneho programu žiadne míle. Oproti tomu drahšia Flexibilná letenka v Ekonomickej triede môže mať označenie Y. Cena letenky v Y triede môže byť niekoľkonásobne vyššia a môže mať možnosť napríklad zmeniť dátum letu, destináciu atď. a teda za túto letenku môžete dostať napríklad aj 150% míľ. Záleží to ale od konkrétnej letenky a leteckej spoločnosti. Každá môže mať iné podmienky a to si treba pozrieť pred kúpou, ak vám teda záleží na tom, koľko míľ dostanete. Z toho ale vyplýva, že pri kupovaní tých najlacnejších leteniek v akciách v ekonomickej triede sa vám nemusí nikdy podariť nazbierať žiadne míle. Oproti tomu dlhý let z Európy do Austrálie vo vysokej Business triede vám môže dať toľko míľ, že vám to bude stačiť na ďalšiu letenku za cenu táx.

 

Ekonomická trieda - označuje sa písmenkom Y a môžu k nej patriť napríklad: Y, B, H, K, M, L, V, N, Q, S, G, O, X

Prémium Ekonomická trieda - označuje sa písmenkom W a môžu k nej patriť napríklad: W, E, T, P

Business trieda - označuje sa písmenkom J a môžu k nej patriť napríklad: J, C, D, R, I

First trieda - označuje sa písmenkom F a môžu k nej patriť napríklad: F, A, Z

 

Rôzne spoločnosti, ale môžu označovať tieto triedy rôzne. Presné označenie triedy a aj počet míľ koľko, za ktorú dostaneme je potrebné pozrieť presne pre konkrétnu letenku. Napríklad za ekonomickú triedu S niektorá spoločnosť môže dávať 0% míľ, iná 50%.

Niektoré letecké spoločnosti ale pripočítavajú míle aj na základe ceny letenky, v tom prípade nezáleží na triede letenky.

 

Lufthansa

Lufthansa

 

Výber Frequent Flyer programu

Výber programu záleží len na Vás. Rozhodnúť sa treba podľa toho, s ktorými spoločnosťami najviac lietate, kam a za ktorú triedu dostanete najviac míľ. Väčšinou je ideálne mať jeden Frequent Flyer program pri každej aliancii a tu pripisovať míle za lety so spoločnosťami v rámci tejto aliancie. Zbierať do viacerých spoločností v rámci jednej aliancie sa väčšinou neoplatí, keďže potom trvá dlhšie nazbierať míle na nejaké výhody. No sú aj prípady, kedy dáva jedna spoločnosť za preletenie určitej letenky veľa míľ, iná žiadne. Vtedy je dobré zvážiť aj registráciu do ďalšieho programu.

Potom sa stačí jednoducho zaregistrovať priamo na stránke leteckej spoločnosti. Po registrácii dostanete hneď virtuálnu kartičku, na ktorej bude vaše číslo a toto budete vkladať do rezervácii pre načítanie míľ. Vložiť číslo Frequent Flyer programu do rezervácie môžete buď priamo pri kúpe letenky alebo neskôr na stránke leteckej spoločnosti, kde máte kúpenú letenku cez manage my booking. Míle sa väčšinou dajú načítať aj spätne. Väčšinou to býva do polroka po preletení, ale každá spoločnosť to môže mať rôzne.

 

United Airlines

United Airlines

 

Status a Award míle

Pred registráciou do niektorého z vernostných programov je potrebné ešte určiť si prioritu, či chcete zbierať míle na nákup letenky a upgrade alebo zbierať míle na dosiahnutie vyššieho statusu.

 

Statusové míle

Míle na dosiahnutie vyššieho statusu sa väčšinou nazývajú statusové míle (Status Miles) a slúžia na dosiahnutie vyššej úrovne vo Frequent Flyer programe. Pre príklad si zoberme program Miles + Bonus od leteckej spoločnosti Aegean Airlines.

Hneď po registrácii získavate status Blue tier a začínate zbierať míle. Po splnení podmienok – preletení určitého počtu segmentov a/alebo dosiahnutí určitého počtu statusových (pri Aegean Airlines sa nazývajú Tier miles) míľ v rámci určitého obdobia sa dostávate na vyšší status Silver tier a po splnení ďalších podmienok (znova musíte preletieť určitý počet segmentov a/alebo nazbierať určitý počet statusových míľ) získavate Gold tier. Pri každej spoločnosti sú iné podmienky na získanie vyššieho statusu, jeho platnosť, podmienky na jeho udržanie/obnovenie a rovnako aj výhody, ktoré tento status ponúka. Napríklad ak máme pri Aegean Airlines status Blue a chceme sa dostať na Silver potrebujeme buď nazbierať 12 000 Tier miles a preletieť dva lety s Aegean alebo Olympic Air alebo nazbierať 24 000 Tier miles počas jedného roka.

Výhodami vyššieho statusu väčšinou býva prednostné odbavenie, väčšia príručná/odbavená batožina, možnosť výberu sedadla zadarmo, vstup do letiskových salónikov, väčší počet míľ za ďalšie lety atď. Status väčšinou platí rok a počas tohto roka musíte znova splniť podmienky, aby ste si ho udržali, prípadne získali vyšší. Získať ho ale vôbec nie je jednoduché. Je potrebné lietať často, hlavne počas jedného roka, aby ste splnili podmienky. Výhodu majú tí, ktorí lietajú služobne, keďže lietajú často a firmy kupujú letenky vo vyšších triedach. Ak lietate len párkrát do roka na výlet a väčšinou krátke lety, bude to pre vás zložité. Nám sa napríklad vyšší status lietaním ešte získať nepodarilo. Ale bývajú napríklad aj rôzne akcie, kedy letecké spoločnosti ponúkajú na vyskúšanie vyšší status a takto sme sa aj my dostali na pár mesiacov k striebornému statusu.

 

Award míle

Sú presne tie míle, ktoré za ktoré si môžete potom „kúpiť“ bonusovú letenku alebo ich môžete využiť na upgrade – teda ak máte letenku v Economy triede, požiadate za určitý počet míľ o upgrade do Business triedy.

Poďme si vysvetliť ako získavame tieto míle. Award míle získavate väčšinou za vzdialenosť, ktorú preletíte. Teda ak letíme z miesta A do miesta B a vzdialenosť je 5000 míľ, toľko by sme mali dostať aj na náš účet. Ďalšou podstatnou vecou, ako sme už spomínali, je trieda letenky. Ak teda máme najlacnejšiu akciovú letenku a letecká spoločnosť za ňu dáva 0% míľ, preletíte z miesta A do miesta B síce 5000 míľ, ale na účet nedostanete nič. Percento, ktoré z reálne preletených míľ dostanete, záleží od vášho statusu, triedy letenky a leteckej spoločnosti, ktorou reálne letíte, ktorá letenku vystavila a ku ktorej míle pripisujete. Teda ak letíte v klasickej ekonomickej triede väčšinou dostanete 25% až 100% míľ. Ak letíte v premium economy, môžete dostať aj 150% míľ a napríklad za triedu business môžete dostať  100%, ale aj 250% míľ.

Okrem týchto sú tu aj ďalšie podmienky ako napríklad, niektoré letecké spoločnosti dávajú za krátke lety v rámci USA alebo Európy fixný počet míľ, čo môže byť 500 ale aj 0. Tiež niektoré dávajú míle, nie na základe počtu preletených míľ, ale na základe ceny letenky, teda za každý dolár, ktorý stala letenka dostanete určitý počet míľ.

Najlepším pomocníkom, aby ste nemuseli preklikávať stránky všetkých leteckých spoločností, je stránka www.wheretocredit.com, kde zadáte leteckú spoločnosť a triedu letenky a rovno vám vypíše, koľko percent dostanete a kam sa oplatí míle pripísať. Dobrým nástrojom je aj kalkulačka http://www.wheretocredit.com/calculator kde vyklikáte presnú trasu vašich letov a vypíše vám presne kam a koľko míľ dostanete.

 

Letíme leteckou spoločnosťou Air Canada v ekonomickej triede K. Na stránke www.wheretocredit.com si môžeme pozrieť koľko míľ do ktorého programu dostaneme za tento let.

Letíme leteckou spoločnosťou Air Canada v ekonomickej triede K. Na stránke www.wheretocredit.com si môžeme pozrieť koľko míľ do ktorého programu dostaneme za tento let.

 

Alebo napríklad letím z Berlína do Havany leteckými spoločnosťami SWISS a Air Canada. Priamo do kalkulačky na stránke www.wheretocredit.com/calculator vyplním lety podľa kódov letísk a doplním triedu, v ktorej letím.

Alebo napríklad letím z Berlína do Havany leteckými spoločnosťami SWISS a Air Canada. Priamo do kalkulačky na stránke www.wheretocredit.com/calculator vyplním lety podľa kódov letísk a doplním triedu, v ktorej letím.

 

Stránka www.wheretocredit.com nám hneď zobrazí ,koľko míľ dostaneme za preletené lety do programov jednotlivých spoločností.

Stránka www.wheretocredit.com nám hneď zobrazí ,koľko míľ dostaneme za preletené lety do programov jednotlivých spoločností.

 

Platnosť statusových a award míľ

Platnosť statusových míľ je v drvivej väčšine jeden rok. Ak teda do jedného roka nedosiahnete dostatočný počet míľ na získanie vyššieho statusu, všetky míle vám prepadnú a ďalší rok zbierate znovu od nuly. Rok sa väčšinou ráta od dátumu prvého letu a do jedného roka musíte dosiahnuť počet potrebný na dosiahnutie vyššieho statusu.

S platnosťou award míľ je to trocha lepšie. Väčšinou majú platnosť 2 až 5 rokov. U niektorých leteckých spoločností neexspirujú nikdy. A to je ta najvýhodnejšia možnosť, keďže máte neobmedzený čas na zbieranie, a tak môžete dosiahnuť vyšší počet míľ a lepšie ich potom využiť. 

 

Kreditné karty

V zahraničí je bežné zbieranie míľ za platby kreditnou kartou. Na Slovensku túto možnosť bohužiaľ nemáme, ale napríklad v západných krajinách alebo Amerike je celkom obľúbená a ľudia takto jednoducho získavajú množstvo míľ do Frequent Flyer programov.

 

Zbieranie míľ u neleteckých partnerov

Okrem leteckých spoločností je možné zbierať míle aj napríklad za požičanie auta alebo rezervácie hotelov. Väčšinou to ale ponúkajú len drahšie hotelové reťazce, prípadne existujú špecializované stránky, na ktorých keď rezervujete hotel, dostanete určitý počet míľ do Frequent Flyer programu. Väčšinou sú na týchto stránkach hotely o čosi drahšie, no často majú akcie, napríklad za prvú rezerváciu hotela dostanete 10000 míľ, alebo ak si rezervujete hotel cez túto stránku trikrát po sebe, tak dostanete určitý počet míľ a vtedy sa to už môže oplatiť. Míle za rezerváciu auta je možné väčšinou dostať u veľkých spoločností ako Avis, Sixt atď. Potrebné je len pri rezervácii auta na ich stránke vložiť číslo vášho Frequent Flyer programu. Treba si dať ale pozor, lebo niekedy autopožičovne majú za vloženie tohto čísla a pripísanie míľ poplatok. Treba si aj porovnať ceny požičania auta, lebo priamo na stránkach požičovní môžu byť niekedy drahšie. Ako na požičanie auta a na čo si dať pozor si prečítajte v našom staršom článku.

 

Air Canada rouge

Air Canada rouge

 

Využitie míľ

Máme už nazbieraní dostatočný počet míľ, poďme sa teda pozrieť na možnosti ako ich využiť.  V prvom rade si  treba okrem počtu míľ sledovať aj ich platnosť a ak aj nemáme ešte dostatočný počet míľ na bonusovú letenku, pozrieť sa na iné možnosti ich využitia, aby nám zbytočne neprepadli.

Veľa leteckých spoločností má akýsi vlastný e-shop, kde si môžete už za pár míľ niečo objednať. Väčšinou to bývajú veci spojené s cestovaním ako kufre na príručnú alebo odbavenú batožinu, modely lietadiel, ale aj rôzna kozmetika, bižutéria a tak ďalej. Ak vám idú prepadnúť míle, pozrite sa či takúto možnosť neponúka aj váš Frequent Flyer program. Často sa tu dajú objednať rôzne veci už za pár míľ. Treba si ale dať pozor na cenu poštovného, ktorá nemusí byť najlacnejšia, niekedy sa môže dať aj tá zaplatiť míľami, inokedy nie.

Ďalšou možnosťou je výmena míľ za rôzne kupóny na zľavy napríklad z ubytovania, prenájmu auta, na nákup v obchodoch na letiskách, vstupy do letiskových salónikov alebo aj v rôznych obchodných reťazcoch.

Upgrade do vyššej triedy – ak máte dostatočný počet míľ, letíte s tou leteckou spoločnosťou, u ktorej máte tieto míle, prípadne s leteckou spoločnosťou v rovnakej aliancii a letíte napríklad v Ekonomickej triede, môžete za míle požiadať o upgrade do Biznis triedy. Je tam ale viacero podmienok. Musí byť dostupné miesto na upgrade, musíte mať dostatočný počet míľ a letenku v určitej triede. Teda znova platí, že ak si kúpite najlacnejšiu letenku v ekonomickej triede K, tak na upgrade nemusíte mať možnosť. Túto možnosť budete mať, ak si kúpite drahšiu letenku napríklad v triede Y. Presné podmienky si treba pozrieť priamo v tom programe, kam zbierate míle.

Nákup bonusovej letenky – takto využívame míle najradšej. Väčšinou sa ceny za jednosmernú letenku pohybujú od 12000 míľ + doplatok táx, ale znova záleží od spoločnosti. Dajú sa nájsť aj lacnejšie, niekedy už za 7000 míľ. Okrem toho bývajú aj rôzne akcie. Zistiť odkiaľ, kam, aké sú možné kombinácie a voľné miesta, dá niekedy zabrať. Ak máte míľ fakt veľa a skladáte zložitejšiu cestu, môže to byť celkom zložité. Potom existujú programy, ktoré v tomto dokážu dosť pomôcť, no tieto sú väčšinou platené. Letecké spoločností často na vyhľadávanie bonusových leteniek nemajú dobrý systém a je potrebné im zatelefonovať, aby ste sa dozvedeli aké sú doplatky a či sú voľné miesta na bonusové letenky, o ktoré máte záujem. Prípadne poslať požiadavku cez mail/formulár, no vtedy to zaberie nejaký čas kým sa ozvú a letenky vystavia.

Niektoré letecké spoločnosti, ale majú dobré systémy na vyhľadávanie týchto leteniek a hneď zobrazujú dostupnosť, počet potrebných míľ a koľko je doplatok za taxy. Takéto sú napríklad United Airlines, Aegean Airlines, American Airlines alebo Qatar Airways – Qatar ale zobrazuje tieto informácie len ak máte dostatočný počet míľ.

A teda ak sme v minulosti mali vo Frequent Flyer programe niektorej leteckej spoločnosti zo Star Alliance dostatočný počet míľ, tak sme si na stránke United Airlines, ktorá má dobrý systém, vyhľadali koľko míľ stoja letenky, ktoré by sme chceli rezervovať, aký je poplatok a potom sme poslali cez mail požiadavku priamo do tej spoločnosti, kde sme mali míle.

 

Prehľadné vyhľadávanie bonusových leteniek z Los Angeles do Chicaga na stránke united.com.

Prehľadné vyhľadávanie bonusových leteniek z Los Angeles do Chicaga na stránke united.com. V kalendári vidíme dostupné termíny a po kliknutí sa nám zobrazia aj detailné informácie, že letenka bude stáť 12500 míľ a doplácať sa budú taxy za 5,60 usd.

 

Vyhľadávanie bonusových leteniek na stránke American Airlines. Vidíme, že letenka z New Yorku na Aljašku bude stáť 15000 míľ + 5,60 usd doplatok.

Vyhľadávanie bonusových leteniek na stránke American Airlines. Vidíme, že letenka z New Yorku na Aljašku bude stáť 15000 míľ + 5,60 usd doplatok.

 

Vyhľadávanie leteniek z Viedne do Londýna v systéme Aegean Airlines. Vidíme, že letenka bude stáť 15000 míľ + 70,59 eur doplatok.

Vyhľadávanie leteniek z Viedne do Londýna v systéme Aegean Airlines. Vidíme, že letenka bude stáť 15000 míľ + 70,59 eur doplatok.

 

Ako môžeme vidieť aj z prechádzajúcich príkladov, ceny aj počet míľ potrebných na letenku môže byť rôzny. Väčšinou platí, že po Európe sa bonusové letenky veľmi neoplatia. Ako vidíme aj v príklade na letenku z Viedne do Londýna potrebujeme veľa míľ a ešte aj vysoký doplatok. To sa viacej oplatí letieť nízkonákladovou spoločnosťou a ušetriť míle. Viac sa to oplatí na letoch v USA alebo Kanade, kde sme aj my míle využívali často. Poplatky sú nízke a za 12000 míľ viete letieť krížom cez celé USA alebo z USA do Karibiku. Ďalej sa míle oplatí využívať na lety v rámci Ázie, Austrálie, alebo na vystavenie bonusovej letenky v Biznis triede, kedy je úspora oproti normálnej cene letenky väčšia. Prípadne sa to oplatí na letoch, kde sú drahé ceny a nelietajú tam nízko nákladové letecké spoločnosti, vtedy je tiež úspora podstatnejšia.

Chce to teda len čas na vyhľadanie toho správneho letu a kombinácie, ktorá sa na nákup za míle oplatí. My sme využívali míle hlavne na nákup leteniek v USA a Kanade, kedy sme leteli:

 

Vancouver – Las Vegas , 12000 míľ + 5,60 usd doplatok

Las Vegas  - Seattle, 12000 míľ + 5,60 usd doplatok

Los Angeles - Vancouver , 12000 míľ + 5,60 usd doplatok

 

Ukážka vyhľadanie spiatočnej letenky z Viedne do Ománu na qatarairways.com, ktorej cena je 45000 míľ + 78,81 eur doplatok.

Ukážka vyhľadanie spiatočnej letenky z Viedne do Ománu na qatarairways.com, ktorej cena je 45000 míľ + 78,81 eur doplatok.

 

Nákup a prevod míľ

Ak vám nejaké tie míle chýbajú, je možné ich aj dokúpiť. No toto sa oplatí len veľmi zriedka. Cena sa pohybuje od cca 30 eur a viac za 1000 míľ, záleží od spoločnosti. A nakupovať je možné len v násobkoch 1000 míľ. Ak máte nedostatok míľ na dvoch účtoch, niekedy je možnosť previesť míle z jedného účtu na iný, no tiež sa za to buď platí poplatok alebo na druhý účet dostanete menej míľ. Takže tiež to nie je väčšinou výhodné. Možnosťou niekedy sú aj takzvané rodinné účty, kedy môžu viacerí ľudia zbierať míle na jeden účet. Neposkytujú to ale všetky spoločnosti a tak si treba túto možnosť overiť, či ju letecká spoločnosť poskytuje a aké sú podmienky zbierania a aj využitia míľ.

 

Status Match

Raz za čas sa stáva, že letecké spoločnosti ponúkajú takzvaný Status Match. To znamená, že ak máte u nejakej spoločnosti vyšší status napríklad Gold, iná spoločnosť z inej aliancie vám ponúkne, že ak jej pošlete kópiu vašej Gold Frequent Flyer karty,  vystaví vám Gold kartu aj v jej programe. Je to viac menej kvôli tomu, aby vás získali a začali ste lietať aj s nimi. Pre cestujúcich je to každopádne len výhoda a ak by ste niekedy mali možnosť určite to treba využiť.

Zbieranie míľ je zložitá téma a v článku sú viac menej len základné informácie, aby ste sa vedeli zorientovať v leteckých spoločnostiach a ich programoch ako fungujú a čo môžete využiť. Snažili sme sa to vysvetliť „ľudskou rečou“, tak dúfame, že to aspoň niekomu pomôže. Nikto sa nenarodil múdry, a tak ak sa začnete tejto téme venovať určite sa časom naučíte v tom behať, dosiahnuť vyšší status a využívať míle a tieto programy. Hlavne ak často lietate, sa to určite oplatí.