Joffre Lakes – najkrajšie kanadské jazerá

august 2016
Nissan, Alamo – 60 eur / 4 osoby / deň
Praktické informácie:
Kanada Kanada
Ottawa

Hlavné mesto

Kanadský dolár (CAD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

-5 až -9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Kanady je potrebný platný cestovný pas a vyplnenie tzv. pred-cestovnej elektronickej autorizácie (eTA). Podobne ako americká ESTA, je aj kanadská ETA, nevyhnutnou podmienkou pre slovenských občanov na vstup do krajiny. Návod ako na ETU nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Kanady je zrejme leto od júla do augusta. Kedy je najteplejšie a najmenšia pravdepodobnosť zrážok. Je to však top sezóna a všetko treba rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Máj a jún a september a október môžu byť tiež dobré na návštevu, aj keď je tu väčšia pravdepodobnosť dažďa. Ak sa chystáte pozorovať polárnu žiaru na severe Kanady, ideálne je na to obdobie od februára do apríla.

Cestovné obdobie

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

Joffre lakes sú tri jazerá nachádzajúce sa v rovnomennom Joffre Lakes Provincial parku. Od Vancouveru sú vzdialené asi 200 kilometrov a patria k najdostupnejším a najkrajším túram, ktoré môžete z Vancouveru podniknúť. Je to stredne ťažká túra, ktorá má približne 10 kilometrov a časovo zaberie 4 až 5 hodín, keďže jazerá sú tak pekné, až sa vám nechce odísť preč.

Pre nás je to prvý výlet, ktorý podnikáme z Vancouveru. Ráno štartujeme už pred siedmou a mierime na sever smer Squamish, potom Whilster a Pemberton. Cesta je dobrá kvalitná a až v okolí Pembertonu sa začína trocha kľukatiť. Prichádzame na parkovisko, ktoré je už ale bohužiaľ preplnené, a tak sa vraciame asi sto metrov späť, kde je ešte tiež niekoľko miest na zaparkovanie. Na parkovisku sa nachádzajú toalety a mapa, na ktorej ešte pozeráme trasu, ktorú ideme. Táto túra je veľmi obľúbená a dnes je krásna slnečná sobota a tomu zodpovedá aj počet ľudí, ktorých tu je dosť.

 

Prvé jazero – Lower Joffre Lake

 

Cestou medzi jazerami môžete vidieť aj takého výhľady

Cestou medzi jazerami môžete vidieť aj takého výhľady

 

Z parkoviska ideme po značenom chodníku a ani nie po piatich minútach prichádzame k prvému jazeru – Lower Joffre Lake. Výhľady boli neskutočné už cestou v aute, no tu je to ešte o niečo lepšie. Prvé jazero sa nám ťažko fotí ,keďže je to presne oproti slnku, no výhľady sú neskutočné.  Pár metrov sa vraciame na chodník a pokračujeme po ňom cez mostík ponad potok, ktorý odteká z jazera. Potom pokračujeme okolo jazera a keď sa od neho odpájame chodník začína stúpať. V podstate celá trasa je do kopca a niektoré úseky sú aj celkom strmé, ale zasa nie je to nejaká zložitá turistika a každý človek s priemernou kondičkou by to mal v pohode zvládnuť. Okolo chodníka vidíme aj lesné plody ako čučoriedky alebo černice.  Aj počas šliapania k druhému jazeru si môžete užívať pekné výhľady na hory okolo vás.

 

Výhľad na Lower Joffre Lake s ľadovcom a horami v pozadí

Výhľad na Lower Joffre Lake s ľadovcom a horami v pozadí

 

Lower Joffre Lake

Lower Joffre Lake

 

Druhé jazero - Middle Joffre Lake

Zadychaní a spotení prichádzame k neskutočne tyrkysovému druhému jazeru - Middle Joffre Lake. Nevieme sa vynadívať na tú tyrkysovú vodu s lesom a kopcami v pozadí. Je tu množstvo ľudí. Okrem tých tú lietajú zaujímavé vtáčiky, ktoré sa už naučili že ich ľudia chovajú, a tak ak si zoberiete do ruky kúsok chleba alebo niečo čo im môžete dať, neváhajú kvôli tomu priletieť a sadnúť si aj na vašu ruku. Takto sa s nimi môžete jednoducho odfotiť.

Voda v jazere má asi päť stupňov, no aj tak sa tu väčšina ľudí aj kúpe. Teda kúpanie sa to až tak nedá nazvať, skôr sa každý dá do plaviek a skočí alebo vbehne do vody a potom odtiaľ rýchlo aj uteká preč. Okrem toho je vo vode niekoľko padnutých stromov, väčšina je na dne, no nájdu sa aj také, ktoré sa držia koreňmi o breh a  plávajú na hladine. Na tieto stromy sa dá z brehu vyjsť a ísť sa na ne prejsť akoby po vodnej hladine. My si nachádzame miesto, kde sa dá sadnúť a dávame si obed. Cesta hore dala zabrať, a tak sme aj vyhladli. Po obede pokračujeme okolo jazera a znova začíname stúpať do kopca. Prechádzame niekoľko drevených lavičiek ponad potôčiky a asi v polovičke cesty k tretiemu jazeru sa zastavujeme pri vodopádoch Holloway Falls. Dáme pár fotiek a pokračujeme k poslednému jazeru. Už to nie je až tak ďaleko a po chvíľke sme tam.

 

Nádherné Middle Joffre Lake

Nádherné Middle Joffre Lake

 

Middle Joffre Lake a ľadovec v pozadí

Middle Joffre Lake a ľadovec v pozadí

 

Po takýchto stromoch v jazere sa môžete poprechádzať

Po takýchto stromoch v jazere sa môžete poprechádzať

 

Prechádzka po jazere

Prechádzka po jazere

 

Tretie jazero – Upper Joffre Lake

Nádhera. Nad jazerom sa vypínajú hory a ľadovec, z ktorého cez celé jazero počuť ako sa odlamujú kúsky ľadu, ktoré sa topia a voda steká rovno do jazera. Na druhej strane je aj kemp, kde môžete zakempovať a pokračovať druhý deň v túre ďalej.  Oddychujeme na skalách a užívame si slnko. Atmosféra je tu veľmi príjemná a výhľady neskutočné. Bohužiaľ čas letí, a tak po chvíľke sa musíme pobrať naspäť.

 

Prichádzame k Upper Joffre Lake

Prichádzame k Upper Joffre Lake

 

Upper Joffre Lake v plnej kráse

Upper Joffre Lake v plnej kráse

 

Naspäť ideme rovnakou trasou a cestou ešte stretávame niekoľko Slovákov. Pri druhom jazere si zasa všímam rybárov. Jedného z nich sa pýtam či aj niečo chytili, tvrdí že áno – pstruha. Trocha ma zamrzí že môj rybársky prút ostal v aute, ale i tak by sme na rybačku nemali veľa času.

Keďže sme sa cestou hore nekúpali, tak to teraz nesmieme vynechať.  Zastavujeme sa ešte pri druhom jazere, rýchlo na seba hádžeme plavky a rýchlo skáčeme na pár sekúnd do vody. Všetko ešte raz pofotíme a už smerujeme dole na parkovisko a k autu.

 

Vodopády Nairn Falls

Ešte máme chvíľu čas a neďaleko Pembertonu zastavujeme v Nairn Falls Provincial Parku, kde sa nachádzajú vodopády Nairn Falls. Pri parkovisku je aj kemp, kde sa dá kempovať. Je to jednoduchá túra, ktorá má približne tri kilometre a zvládnuť sa dá za hodinku až hodinku a pol. Po chodníku teda ideme proti prúdu celkom veľkej rieky, ktorá má ale strašne zvláštnu farbu. Stretávame tu niekoľko turistov, ale už nie tak veľa ako pri Joffre Lakes. Po chvíľke rýchlej chôdze prichádzame k samotným vodopádom.

 

Nairn Falls – vodopády pretekajú cez rôzne skalné útvary

Nairn Falls – vodopády pretekajú cez rôzne skalné útvary

 

Nairn Falls

Nairn Falls

 

Nairn Falls – kaňon ktorým preteká rieka

Nairn Falls – kaňon ktorým preteká rieka

 

Je tu niekoľko vyhliadkových bodov, ktoré sú oplotené, keďže skaly nad vodopádmi sú strmé a vyzerajú dosť nebezpečne. Bohužiaľ sú tu aj tabuľky na pamiatku ľudí ,ktorí tam padli a von už nevyšli. Vodopády tvorí vlastne celá rieka tak sú mohutné a padajú pomedzi rôzne zaujímavé skalné útvary. V niektorých miestach dokonca pretekajú akýmisi skalnými jaskyňami. Páči sa nám tu, no už je celkom dosť hodín a my musíme ísť. Cestou po chodníku ešte fotíme veveričky a už smerujeme do auta. Cestou späť plánujeme zastaviť sa ešte niekde na rybačku, no je už dosť hodín a večer ešte potrebujeme vrátiť auto, a tak sa zastavujeme len na pár vyhliadkových bodoch, ktoré sú cestou do Vancouveru. Pred Vancouverom chytáme peknú zápchu a dosť sa zdržíme, no našťastie auto stíhame vrátiť na čas.

 

Kanadská príroda je nádherná

Kanadská príroda je nádherná

 

Joffre Lakes je jedna z najkrajších túr, ktoré sme v Kanade podnikli a určite by som ju odporúčal každému, kto bude v okolí a bude mať príležitosť tam zájsť. Rovnako aj Nairn Falls stáli za tu krátku zastávku, ktorú sme tam mali. Z Vancouveru sa to dá v pohode zvládnuť autom ako jednodenný výlet.

 

Itinerár
Vancouver182 km
Joffre Lakes Provincial Park5 km
Upper Joffre Lake5 km
Joffre Lakes Provincial Park33 km
Nairn Falls Provincial Park1,5 km
Nairn Falls1,5 km
Nairn Falls Provincial Park149 km
Vancouver