Lacné nákupy vo Vancouveri

Praktické informácie:
Kanada Kanada
Ottawa

Hlavné mesto

Kanadský dolár (CAD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

-5 až -9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Kanady je potrebný platný cestovný pas a vyplnenie tzv. pred-cestovnej elektronickej autorizácie (eTA). Podobne ako americká ESTA, je aj kanadská ETA, nevyhnutnou podmienkou pre slovenských občanov na vstup do krajiny. Návod ako na ETU nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Kanady je zrejme leto od júla do augusta. Kedy je najteplejšie a najmenšia pravdepodobnosť zrážok. Je to však top sezóna a všetko treba rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Máj a jún a september a október môžu byť tiež dobré na návštevu, aj keď je tu väčšia pravdepodobnosť dažďa. Ak sa chystáte pozorovať polárnu žiaru na severe Kanady, ideálne je na to obdobie od februára do apríla.

Cestovné obdobie

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

Vancouver je jedno z najdrahších miest na svete a keď sme tam prvýkrát prišli, tak nás ceny v obchodoch dosť zarazili. Keď sme zbadali 100 g šunky za 5 dolárov, tak sme si mysleli, že si snáď v živote tú šunku nekúpime. Časom sme sa však naučili, čo kde kupovať výhodne a lacno až tak, že mnohé veci sme často kupovali lacnejšie ako na Slovensku.

 

Potraviny

Jedným z najlacnejších obchodných sietí vo Vancouveri je Superstore, niečo ako Tesco u nás. Je v ňom obrovský výber všetkého možného nielen potravín. Má aj dobrý výber ovocia a zeleniny. Ďalší obrovský obchod je Walmart, kde nájdete všetko možné od ovocia, zeleniny, potravín až po bytové doplnky, či športové a kempingové vybavenie. Hoci sme do týchto dvoch obchodov nechodili nakupovať príliš často, lebo boli dosť od ruky, kúpili sme tu výhodne napríklad rybársku udicu alebo obliečky a iné drobnosti.

Najbližší obchod k nášmu bytu bol Safeway, ktorý bohužiaľ nie je najlacnejší, no vyplatilo sa tam nakupovať v akciách a vo väčšom množstve. Ďalší obchod, ktorý je trochu lacnejší ako Safeway je No Frills. Oplatí sa tu nakupovať napr. mäso. Väčšinou mali každý týždeň v akcii nejaký iný druh. Takto sa nám napr. podarilo kúpiť 2,5 kg rebierok za 5 dolárov. Tento obchod ponúka aj veľmi lacné výrobky pod značkou No Name, ktorú spoznáte podľa žltých obalov.

Ovocie a zeleninu sa oplatí kupovať na trhoch ako je Kims Market alebo v iných čínskych marketoch. Jeden výborný je hneď pri stanici Broadway – City Hall. Okrem ovocia a zeleniny tu nájdete aj kopu exotických potravín a korenín, ktoré sa na Slovensku vôbec nepredávajú.

 

Ovocie na čínskom trhu pri stanici Broadway - City Hall

Ovocie na čínskom trhu pri stanici Broadway - City Hall

 

Na Vancouveri je výborné, že je tu množstvo lokálnych obchodov. Nájdete tu čínske, kórejské aj filipínske potraviny. Takisto tu nie je problém dostať napríklad aj nejaké tie slovenské pochúťky, napríklad bryndzu alebo horalky nájdete v obchode Naturway Farm Market na rohu Kingsway a 20th Avenue. Takisto dobrý výber väčšinou poľských výrobkov a pečiva nájdete v poľskom obchodíku Piast Bakery & Deli pri stanici metra King Edward. A ak si chcete kúpiť naozaj výborný chlieb, odporúčam pekárňičku Italia Bakery pri PNE. My sme síce mali túto pekáreň trochu od ruky, no vždy keď sme mali cestu okolo sme sa zastavili po čerstvý chrumkavý chleba. Ak by ste hľadali vianočného kapra, toho sa nám podarilo kúpiť v Superstore.

 

Doplnky a drobnosti

Všetko od kancelárskych potrieb, cez kuchynské náčinie, drogériu až po doplnky do kúpeľne a do bytu nájdete v Dollarame. Je to niečo ako u nás 1 eurový obchod a nájdete tu naozaj všetko, dokonca aj zopár potravín ako korenie, olej alebo konzervy. Podobné ako Dollarama je aj DollarStore a Dollar Tree. Z týchto 3 obchodov sa nám najlacnejší zdal práve Dollar Tree pri stanici Commercial-Broadway.

 

Oblečenie

Ak by ste v Kanade čakali veľké zľavy na značkové oblečenie, tak ako je to tomu v USA, tak by ste sa mýlili. Oblečenie je síce v zľavách lacnejšie, ale na USA to rozhodne nemá a aj z Vancouveru chodili mnohí na nákupy do Seattlu. Neznačkové oblečenie je by som povedala, že v približne rovnakých cenách ako na Slovensku. Môj obľúbený obchod bol Ardene (skôr pre ženy), kde majú pekné a celkom lacné oblečenie (ale každému sa páči niečo iné).

Value Village je klasický second-hand shop, ale okrem klasického oblečenia tu nájdete aj topánky, pracovné oblečenie či elektroniku a veci do domácnosti. Ja som si tu kúpila napríklad fén za 7 dolárov. A môj štýlový kolega si tu pravidelne chodil kupovať bundy a kabáty za babku.

 

Veľké nákupné centrum Oakridge Mall

Veľké nákupné centrum Oakridge Mall

 

Športové vybavenie

Centrum športových obchodov je na ulici Broadway, kde nájdete naozaj všetko čo sa týka športu od športového oblečenia, cez bicykle až po lyže. Najznámejší (aj keď nie najlacnejší) je obrovský obchod MEC. Lacnejšie športové vybavenie môžete nakúpiť aj vo Walmarte alebo v Canadian Tire.

 

Iné

Vancouver je mesto, kde sa ľudia neustále prisťahovávajú a odchádzajú, a preto vždy niekto niečo predáva. Všetko možné nájdete na Craigsliste, od nábytku po inzeráty na bývanie a prácu. Zaujímavá je aj časť Free stuff, kde ľudia ponúkajú veci zadarmo, väčšinou za odvoz. Oplatí sa pridať sa aj do všetkých skupín na Faccebooku, ako sú Slovaci a Češi vo Vancouveri, kde okrem vecí na predaj môžete nájsť rady a skúsenosti ostatných vo Vancouveri.

 

Vo Vancouveri nechýbajú ani rôzne festivaly s pouličným jedlom

Vo Vancouveri nechýbajú ani rôzne festivaly s pouličným jedlom

 

Tip na záver:

V Kanade sa na cenovkách uvádza cena bez dane, ktorej výška je rôzna, takže výsledný účet vás môže prekvapiť. Avšak na základné potraviny ako je mlieko, chlieb a maslo je daň nulová.