Čo očakávať od EXPA a ako to vyzeralo na EXPE 2017 v Astane?

Domov > Ázia > Kazachstan
jún 2017
Budapešť - Astana, Wizzair – 70 eur / osoba
Ulpan Mini Hotel – 95 eur / 2 osoby / 3 noci
Praktické informácie:
Kazachstan Kazachstan
Astana

Hlavné mesto

Kazachstanský tenge (KZT)

Mena používaná v krajine

Na návštevu Kazachstanu kratšiu ako 30 dní je potrebný platný cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

+3 až +4 hodiny oproti slovenskému letnému času, +4 až +5 hodín oproti slovenskému zimnému času

Časový posun

Pre Kazachstan sú typické veľké rozdiely v teplotách v zime a v lete. Kým v lete môže teplota vystúpiť až do 40°C, v zime môže naopak klesnúť až pod -40°C. Astana, Aktau a v stepi v centrálnom Kazachstane majú najextrémnejšie počasie. Oblasti na juhu krajiny okolo Almaty majú miernejšie počasie. Zimy sú charakteristické nízkymi teplotami, hustým snežením a silným vetrom. Najlepším obdobím na návštevu je Apríl až Október. Jar a jeseň trvajú len približne v mesiacoch apríli a október, kedy je výborný čas na návštevu oblasti okolo Almaty.

Cestovné obdobie

Kazaština, Ruština

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ F Typ F

Využívané typy zásuviek

Na EXPO 2017 sme sa dostali viac menej náhodou. Naším cieľom bol predovšetkým Kazachstan a Astana, ale keď už sme boli v Astane, rozhodli sme sa, že by bola chyba nenavštíviť ho, a veru jeho návšteva naozaj stála za to.

Ale poďme pekne poporiadku, čo je vlastne to EXPO, o ktorom sa toľko hovorí?

EXPO alebo Svetová Výstava ako sa inak nazýva je najväčšia medzinárodná výstava priemyslu a kultúry jednotlivých krajín. Koná sa už od 19. storočia vždy v odstupe niekoľkých rokov a vždy na  inom mieste. Jednou z najznámejších výstav bola úplne prvá, ktorá sa konala v Krištáľovom paláci v Londýnskom Hyde Parku a vznikla na základe nápadu princa Alberta, manžela kráľovnej Viktórie. Odvtedy sa výstava koná pravidelne.

V prvých ročníkoch sa konala v tých najslávnejších mestách ako napríklad v Paríži, Bruseli, Londýne, New Yorku a bola zameraná hlavne na industrializáciu a technologické vynálezy. Dokonca na nej bol predstavený aj prvý telefón.

 

Výhľad na Astanu z najvyšších poschodí areálu EXPA

Výhľad na Astanu z najvyšších poschodí areálu EXPA

 

Neskôr sa zameriavala aj na všelijaké kultúrne tematiky, medzinárodnú spoluprácu, ale išlo hlavne aj o prezentáciu jednotlivých krajín. Každý ročník je iný, lebo každý má svoju tému. Napríklad témou tohto ročníka výstavy v Astane bola „Future Energy“ alebo energia budúcnosti.

 

Areál EXPA 2017 v Astane

Areál EXPA 2017 v Astane

 

Svetové výstavy sú väčšinou navrhnuté tak, aby predstavovali niečo nové a ohromujúce. Väčšina pavilónov je však dočasná a po výstave sa rozoberie, výnimku tvoria rôzne veže a budovy. Vedeli ste napríklad, že aj Eiffelova veža bola postavená pri príležitosti EXPA, ktoré sa konalo v Paríži v roku 1889? Hoci dnes je symbolom  Paríža, v tých časoch bolo mnoho obyvateľov proti jej postaveniu a dokonca žiadali, aby sa po výstave rozobrala. Okrem Eiffelovej veže sa so Svetovou výstavou spája napríklad aj Atomium v Bruseli či Space Needle v Seattli.

V podstate existujú dva druhy výstav EXPO. Prvé sa nazýva Svetové EXPO, ktoré je väčšie a koná sa každých 5 rokov, naposledy to bolo v roku 2015 v Miláne. A potom sú menšie tzv. Špecializované Expá, ktoré sa konajú v období medzi Svetovými.  Tohtoročné EXPO v Astane síce patrilo k tým menším, no nám sa teda moc malé nezdalo.

 

Medzi pavilónmi krajín

Medzi pavilónmi krajín

 

Expo 2017 v Astane je nielen prvým v celej Strednej Ázii, ale vôbec prvýkrát usporiadala EXPO republika z bývalého Sovietskeho zväzu. Záujem o usporiadanie EXPA  v roku 2017 mali len dvaja kandidáti – Astana a Belgické Liége. Hoci záujem najprv prejavili aj kanadský Edmonton a Austrálsky Newcastle, napokon svoje kandidatúry stiahli a vyhral Kazachstan.

Potom ako Astana získala možnosť usporiadať EXPO, vyhlásila súťaž na dizajn EXPA a okolitých priestorov, ktorú nakoniec vyhrala prestížna architektonická firma z Chicaga.

 

Pavilón Nur Alem

Pavilón Nur Alem

 

Pohľad z ôsmeho poschodia

Pohľad z ôsmeho poschodia

 

Celý obrovský komplex EAPA sa rozkladá na niekoľko častí. V strede stojí Pavilón „Nur Alem“ - veľká sklenená guľa, ktorá je vysoká vyše 100 metrov a má až osem poschodí. Na prízemí sa nachádza pavilón Kazachstanu, ktorý je spravený veľmi pekne. Dozvedáme sa tu niečo o jeho histórii, kultúre, zvykoch a zaujímavých miestach.

Zvyšok budovy tvorí múzeum, kde sa na jednotlivých poschodiach nachádzajú expozície o rôznych druhoch udržateľnej energie. Každé poschodie je venované nejakému inému druhu, ako vetru, vode, vesmíru, slnku, biomase a kinetickej energií.  Múzeum sa nám veľmi páči, je super moderné a je spravené veľmi interaktívnou a zábavnou formou. Kľudne by sme tu strávili aj celý deň len v tomto jednom pavilóne, lebo bolo natoľko zaujímavé.

 

Energia vesmíru

Energia vesmíru

 

Zelená energia

Zelená energia

 

Energia vetra

Energia vetra

 

Z najvyššieho poschodia je dokonca krásny výhľad na mesto dookola. Nachádza sa tu aj mostík so skleneným spodkom. Celkom strašidelný pocit, keď sa pozriete dolu pod nohy a pod vami nič vo výške osem poschodí.

 

Sklenený most na ôsmom poschodí

Sklenený most na ôsmom poschodí

 

Okolo Stredového pavilónu sa dookola nachádzajú pavilóny jednotlivých krajín, v ktorých prezentujú nielen svoju krajinu ako takú, ale hlavne aj to ako využívajú alternatívne zdroje energie.

Každý pavilón bol samozrejme úplne iný, keďže každá krajina sa reprezentuje inak. Zaujímavé sú aj vonkajšie steny pavilónov, ktoré má každá krajina iné a zaujímavé.

Z niektorých pavilónov sme však trochu sklamaní. Napríklad karibské krajiny majú len akési stánky s pár letáčikmi, inde mali pripravené videá s tematikou obnoviteľných zdrojov.

 

Pavilón Kataru

Pavilón Kataru

 

Pavilón Singapuru

Pavilón Singapuru

 

Iné krajiny majú zas viac interaktívne výstavy. Veľmi sa nám napríklad páči pavilón Rakúska,  kde si môžeme vyskúšať ako si sami rôznymi aktivitami vieme vyrobiť energiu. Sú tu napríklad bicykle, na ktorých keď začneme pedálovať, obrazovky na stene nám začnú prehrávať video. A tak v podstate vidíme koľko energie potrebujeme vynaložiť, aby sme si pozreli jedno krátke video. To si ľudia, keď pozerajú televízor ani neuvedomujú.

Takisto aj pavilón Česka mal veľa interaktívnych prvkov a zaujímavých vynálezov a veľmi sa nám páčil.

 

Farebný rakúsky pavilón

Farebný rakúsky pavilón

 

Samozrejme nesmieme vynechať ani pavilón Slovenska, ktorý pre nás patrí určite tiež k tým zaujímavým.Pred niekoľkými pavilónmi prebiehajú rôzne vystúpenia, aj pred tým slovenským sme akurát zastihli vystúpenie folklórnej skupiny.

 

Otvorenie Slovenského pavilónu

Otvorenie Slovenského pavilónu

 

Zaujímavé folklórne vystúpenia sa konali pred viacerými paviliónmi

Zaujímavé folklórne vystúpenia sa konali pred viacerými paviliónmi

 

Okrem pavilónov jednotlivých krajín a stredového pavilónu je tu ešte niekoľko ďalších tematických pavilónov, tieto však pre krátkosť času nestíhame navštíviť. Je už takmer osem večer a pavilóny sa už zatvárajú. Škoda, že nemáme na návštevu ešte ďalší deň, určite by sme ho tu využili a nenudili by sme sa.

Čo dodať na záver? EXPO sa nám veľmi páčilo, navštívili sme mnoho zaujímavých stánkov a výstav a dozvedeli sme sa niečo nové, či už o obnoviteľných zdrojoch energie alebo o samotných krajinách. Ak budeme mať ešte šancu určite by sme ešte nejaké to EXPO navštívili. Najbližšie sa bude konať v roku 2020 v Dubaji, čo nie je až tak ďaleko, a tak by sme určite odporúčali každému, kto má tu možnosť, ho navštíviť.

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: