Tenerife: Túra kaňonom Masca (Masca Trail)
Túra kaňonom Masca alebo Masca Trail, je jednou z ikonických túr na ostrove Tenerife. Niektorí ľudia, čo túto túru absolvovali hovoria, že je to jedna z najkrajších túr na ostrove. Či je najkrajšia alebo nie je, to už necháme na každého z Vás ako ju zhodnotí. Každopádne je to veľmi pekná túra, ktorú určite odporúčame absolvovať, ak budete na Tenerife.
Táto túra bola posledné viac ako tri roky uzavretá po tom, čo v kaňone zahynulo niekoľko ľudí a bolo to miesto najčastejších zásahov záchranárov na ostrove Tenerife. Nie, že by bola nejako ťažká, podľa nás ju zvládne každý s priemernou kondičkou. Problémom skôr bolo, že ľudia tam chodili nedostatočne vybavení, v zlej obuvi a za nepriaznivého počasia. Poďme sa pozrieť na to, ako sa na túru pripraviť, čo potrebujete, aby ste tam mohli ísť a aj ako sme ju absolvovali my.
Prvý ranný výhľad na dedinku Masca z parkoviska
Dedinka Masca
Túra sa nachádza v horskej dedinke rovnakého mena Masca. Do tejto dedinky sa dostanete bez problémov autom alebo autobusom. Vedie tu perfektná asfaltová cesta, i keď na niektorých miestach trocha úzka. Oplatí sa ju určite navštíviť aj keď nechcete absolvovať túru. Sú tu nádherné výhľady, množstvo kaviarničiek, reštaurácií. Asi každý kto cestuje na Tenerife už narazil na fotku tejto dedinky na veľkom kopci, ktorá tak trochu pripomína peruánske Machu Picchu. Čo je v dedinke dosť problém, je parkovanie. Je tu len pár parkovacích miest na hlavnej ceste, a aj to je väčšina vyhradených pre miestnych obyvateľov.
Síce úzka, ale za to kvalitná cesta do dedinky Masca
Ak teda prídete ráno pred ôsmou hodinou, pravdepodobne sa vám podarí bez problémov zaparkovať. Ak ale prídete neskôr, keď sa sem nahrnú masy turistov, parkovanie je veľký problém. Druhým problémom je množstvo ľudí, ktorí túto dedinku navštevujú. Túru z nich absolvuje minimum, ale ak prídete do dedinky v exponovanom čase, nielen že budete mať problém zaparkovať, bude tam aj množstvo ľudí. V dedinke sa nachádza aj niekoľko ubytovacích zariadení, teda dobrou možnosťou, je aj ubytovať sa tu. Po odchode všetkých turistov si môžete vychutnať západ alebo ranný východ slnka a užiť neskutočnú atmosféru tohto miesta.
Ikonický výhľad na dedinku Masca
Rezervácie permitu Masca Trail
Na to aby ste mohli túru absolvovať musíte mať povolenie. To pred pár rokmi, predtým ako túru uzavreli potrebné nebolo. Teraz Vás tam už bez povolenia nepustia. Výhodou je, že po otvorení túry v roku 2021 sú ešte permity zadarmo. Neskôr by sa mali spoplatniť pravdepodobne sumou 8 eur na osobu. Povolenie si jednoducho rezervujete priamo na stránke https://www.caminobarrancodemasca.com/ kde nájdete aj všetky potrebné informácie k túre. Povolenie ale odporúčame rezervovať čo najskôr. Ich počet je obmedzený a čím neskôr ho rezervujete, tým väčšia je šanca, že na váš termín už nebudú voľné miesta. Povolenie je potrebné rezervovať online. Nie je možné permit získať až na mieste. Permit sa rezervuje na konkrétny dátum a čas. My sme mali ale napríklad permit na 09:00, boli sme tam už ale skôr, tak nás bez problémov pustili o cca 08:30.
Trasa je dobre pripravená, niekde sú mostíky, schodíky alebo zábradlia
V niektorých častiach sú natiahnuté reťaze
Masca Trail – otváracia doba a užitočné informácie
Otváracia doba kaňonu v letných mesiacoch od marca do októbra je od 08:30 do 11:00. V zimných mesiacoch je to od 08:30 do 10:30. To je čas medzi ktorým musíte do kaňonu vojsť. Neskôr Vás tam už nepustia. Masca Trail je potom otvorený do 18:00 večer, do tohto času musíte kaňon opustiť. Rovnako na cestu späť z pláže sa musíte vydať najneskôr do 14:00.
Túru je v tom ťažšia, že najprv idete dole z výšky približne 700 metrov nad morom až k hladine mora. A potom cestou späť vás čaká stúpanie. Túru nie je možné absolvovať opačným smerom. I keď v minulosti to bolo možné a dalo sa prísť loďou z Los Gigantes, dole na pláž a potom ísť kaňonom nahor. No aktuálne kvôli zničenému mólu lode nepremávajú a je otázne či niekedy budú.
Všetky aktuálne informácie si ale určite pozrite priamo na ich stránke, keď budete rezervovať permit.
Pohľad na pláž a útesy z móla na konci túry
Rôzne skalné útvary, niektoré vyzerajú akoby mali každú chvíľu spadnúť
Potrebné vybavenie na Masca Trail
Podstatnou vecou na absolvovanie túry sú dobré topánky. Najlepšie turistické, nemusia byť vysoké môžu byť aj nízke, no s kvalitnou podrážkou. Pri vstupe to dôkladne kontrolujú. V našom termíne tam asi tretinu ľudí nepustili, kvôli obuvi. My si berieme vysoké turistické topánky, v ktorých chodíme aj u nás na túry a je to bez problémov. Teda ak chcete isto túru absolvovať, treba si doniesť dobré topánky. Inak sa môže stať, že vás tam nepustia.
Ďalšou dôležitou vecou je prilba. Tú vám požičajú pri registrácii na túru a jej požičanie je v cene permitu. Teda aktuálne zadarmo. Prilbu je povinné mať nasadenú počas celej túry a počas našej návštevy, to aj všetci dodržiavali. V cene permitu je aj poistenie, ak by sa vám niečo stalo v kaňone, tak ste poistený a zadarmo Vás zachránia. Toto ale neplatí ak sa príde na to, že ste nemali založenú prilbu. Tiež sme tam cestou počuli sem tam padnúť nejaké malé kamene.
Cestou nie je prístup k vode, a nedá sa tam ani nič kúpiť. Treba si teda doniesť dostatočné množstvo vody na celý deň. A aj niečo na zjedenie.
Ďalej si môžete zobrať veci, čo bežne nosíte na turistiku. My si berieme aj turistické paličky, opaľovací krém a tak ďalej. Pri registrácii na túru budete potrebovať ešte doklad totožnosti, teda pas alebo občiansky preukaz.
Pekné palmy rastú aj na dne kaňonu
Masca Trail – značenie a organizačné informácie
V deň túry po príchode do Informačného centra v dedinke Masca, stojí pred dverami pracovník so zoznamom ľudí, ktorí majú na dnešný deň povolenie na túru. Tento si od Vás vypýta doklad totožnosti a skontroluje vám topánky. Ak je všetko v poriadku, pustí vás do vnútra, kde dostanete prilbu a malú prednášku ako to na túre chodí. Ak idete na prvý ranný termín, tak sa ešte čaká na potvrdenie od pracovníkov, ktorí sú v strede a na konci túry na pláži, či je túra prechodná. Až keď to potvrdia, môžete prejsť dedinkou a vojsť do kaňonu.
Niektoré úseky sú celkom úzke
Odbočiť z chodníka veľmi nie je kam
Túra je veľmi dobre značená a každú chvíľu prechádzate okolo tabule, ktorá vám ukazuje, koľko ste už prešli a koľko ešte máte do konca. Počas túry tiež uvidíte čísla, ktoré je dobré si pamätať, ak by sa vám niečo stalo budú sa vás pýtať pri ktorom čísle asi ste, aby vás rýchlejšie našli. Pozor treba dať na to, že nie v celom kaňone je mobilný signál.
Približne v polke kaňonu a aj dole na pláži sú tiež zamestnanci. Na pláži napríklad kontrolujú, aby sa všetci vydali na cestu späť pred 14:00.
Túru samozrejme nemusíte absolvovať celú. Ak nevládzete alebo už sa vám nechce ďalej, môžete sa v ktoromkoľvek mieste otočiť a vrátiť späť.
Presne v polke trasy
Masca Trail - náročnosť
Túra sa začína v horskej dedinke Masca. Z dedinky smeruje na pláž dole k oceánu. Jednosmerne je to necelých 5 kilometrov. Teda treba rátať, že prejdete takmer celých 10 kilometrov tam a späť. Prevýšenie je cca 700 výškových metrov, horšie ale je to, že najprv idete nadol a potom stúpate do kopca, teda presne opačne ako keď idete na túru v Tatrách. Na oficiálnej stránke uvádzajú, že celá túra zaberie asi 7 hodín. To už ale záleží aj od Vašej kondičky, ak dlho budete dole oddychovať, koľko chcete fotiť a tak ďalej. Nám cela túra pomalým tempom trvala približne päť hodín.
Ak by ste plánovali dole na pláži sa okúpať, tak je to zakázané. Pláž je to ale kamenistá a v čase keď sme tam boli my, by to ani kvôli veľkým vlnám nebolo možné.
Na úvod nás čaká väčšie klesanie, trocha horšie to bolo vystúpať cestou späť
Masca Trail – ako sme to zvládli my?
Už vlastne ani neviem prečo, permit sme si rezervovali na 09:00. Rezervujeme ho asi mesiac pred odchodom na Tenerife. Ideme tam hneď po znovuotvorení túry, a tak je voľných permitov ešte dostatok. Až deň pred túrou sa rozhodujeme, že do dedinky Masca na začiatok túry pôjdeme ráno skôr, hlavne kvôli parkovaniu. Výhodou ranného príchodu bolo aj to, že po úzkej ceste ktorá vedie posledných pár kilometrov k dedinke sa nemusíme vyhýbať žiadnemu autu. Na parkovisko prichádzame okolo siedmej. A sme ešte len druhé auto, ktoré tam parkuje. Chvíľu máme ešte čas, tak oddychujeme, balíme veci na túru a pozorujeme ako vychádza slnko. Do deviatej sa nám ale čakať nechce, a tak ideme do informačného centra hneď ako otvoria. Našťastie to nie je problém a púšťajú nás už so skupinou o 08:30. Skontrolujú nám topánky, dostávame prilbu a pár inštrukcií, počkáme na potvrdenie, že túra je priechodná a môžeme vyraziť.
Pekné skalné útvary môžeme vidieť počas celej túry
Na začiatok ideme v prvej skupine asi dvadsať päť ľudí, ktorí sa ale hneď roztratia a v podstate ideme celý čas úplne sami. Sem tam niekoho predbehneme alebo niekto rýchlejší predbehne nás, ale v tomto je to, že púšťajú len obmedzený počet ľudí výhoda. Túra nie je vôbec preplnená, nie je problém si urobiť fotky.
Na úvod nás čaká prudšie klesanie. Túru ale dobre upravili počas obdobia, keď bola uzavretá. V prudších stúpaniach/klesaniach sú spravené schodíky, zábradlia. Zablúdiť viac menej nie je kam. Stále ideme kaňonom a nie je kam odbočiť.
Pohľady na skalné útesy
Tempo si dávame miernejšie na túto túru máme dnes vyhradený celý deň, tak sa nikam neponáhľame, fotíme, užívame si výhľady. Cestou môžete vidieť zaujímavé skalné okná, prechádzame popod rôzne skalné otvory vysoké bralá a útesy. Veľmi sa nám páčia palmy, ktoré rastú aj na dne kaňonu. Ak nerátame dĺžku túry a prevýšenie, nie sú tu žiadne nejaké zložité úseky, kde by bolo potrebné nejako liezť. Celou cestou nadol ideme v podstate v tieni a aj teploty sú príjemné. Ani nie je chladno ale zasa ani vôbec horúco.
Po asi dvoch hodinách prichádzame na pláž na konci túry. Tu sú dvaja zamestnanci, ktorí sa pýtajú na naše čísla, ktoré sme mali a značia si, že sme zišli až dole. Na pláži sadáme na kamene a dávame si dlhšiu prestávku a obed. Je tu pár budov, ale nedá sa tu nič kúpiť, treba si teda všetko zobrať so sebou. Je tu aj mólo, kde v minulosti pristávali lode a dalo sa odtiaľto pokračovať do Los Gigantes, alebo prísť sem z Los Gigantes. Teraz je ale mólo poškodené, tak lode nechodia. Dá sa ale naň ísť pozrieť. Na móle sú aj schodíky na ktoré sa dá zísť, no treba si dávať pozor na vlny. Niektorí tam zídu a príde veľká vlna, tak ich celých aj v oblečení zaleje voda. Aspoň sme sa trocha zasmiali.
Poškodené mólo na konci túry
Cesta späť nám trvá trocha dlhšie, keďže ideme celú cestu na hor. No nie je to nič zlé. Zasa máme len voľné tempo a cesta nám trvá približne dve a pol hodinky. Väčšina cesty nie je až tak strmá, najväčšie stúpanie nás čaká úplne na záver. Keď stúpame k dedinke Masca, svieti na nás aj slnko, takže sa dosť aj zapotíme.
Pekné výhľady cestou späť
Palmy po okolí
Po príchode k vchodu do kaňonu si poznačia naše čísla, aby vedeli, že sme už kaňon opustili. A takto vlastne vedia, že sú úž odtiaľ všetci preč. Vrátime prilbu a prejdem sa trochu dedinkou. Dedinka, ktorá bola ráno úplne prázdna je teraz neskutočne preplnená. Množstvo turistov, ktorí sa tu prišli odfotiť a pokračujú ďalej ju úplne zaplnili. Veľa áut stojí v kolóne a nemajú kde zaparkovať, keďže aj tie miesta, ktoré ráno ešte neexistovali sú zaplnené. My si tiež urobíme pár fotiek, ale medzi tými ľuďmi sa nám predierať nechce, a tak ideme hneď k autu a pokračujeme v našej ceste po ostrove.
Blížime sa späť k dedinke
Pár tipov na záver:
- Ak chcete absolvovať túru, čo určite odporúčame, rezervujte si permit dostatočne v predstihu, aby boli ešte voľné na váš termín
- Určite si zoberte dobrú obuv, bez nej vás na túru nepustia
- Ak si chcete užiť dedinku bez množstva turistov, odporúčame tu prespať alebo prísť skoro ráno, keď tu ešte nie je toľko ľudí
- Ak chcete do dedinky prísť autom, odporúčame prísť skôr ráno. Bez problémov zaparkujete a môžete sa po dedinke poprechádzať za východu slnka a bez miliónov ľudí
- Zoberte si dostatok vody a nejaké jedlo, počas túry sa zapotíte a tekutiny v teple treba dopĺňať
- Nám poslúžili najmä cestou späť aj turistické paličky, i keď väčšina turistov ich nemala, ak teda máte miesto v batožine, odporúčame zobrať
Posledný pohľad na pár domčekov v dedinke Masca