Kanárske ostrovy: La Gomera a La Palma – Itinerár, letenky, požičanie auta

november 2019
Viedeň – Valencia, Wizzair, 25 eur / osoba
Valencia – Tenerife, Ryanair, 16 eur / osoba
La Palma – Londýn Gatwick – Viedeň, easyJet, 33 eur / osoba
Ibis Valencia Alfafar, Valencia - 9,4 eur / noc / 2 osoby
Pension Amparo Las Hayas, La Gomera - 72 eur / 2 noci / 2 osoby
Mirador Isla Bonita, La Palma - 144 eur / 5 noci / 2 osoby
Ibis Gatwick Airport, Londýn - 6 eur / noc / 2 osoby
La Gomera: Plus Car, Toyota Aygo – 48 eur / 2 osoby / 2 dni
La Palma: Plus Car, Volkswagen Up – 85 eur / 2 osoby / 5 dni
Praktické informácie:
Španielsko Španielsko
Madrid

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Španielskom a Slovenskom nie je žiadny časový posun, na Kanárskych ostrovoch je - 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Španielska sú jar a jeseň - od apríla do júna a od septembra do októbra, kedy sú teploty na väčšine územia veľmi príjemné a nie je tu toľko turistov, ale samozrejme záleží to aj od konkrétnej oblasti. Na návštevu miest na severe Španielska pri Atlantiku sú ideálne júl a august. V Barcelone, na Costa Brave a baleárskych ostrovov je dobré počasie od mája do septembra. Na juhu Španielska dobré počasie obvykle pretrváva až do neskorej jesene. Na Kanárskych ostrovoch je po celý rok dobré a slnečné počasie a jedine od decembra do februára môžu klesnúť pod 20 °C.

Cestovné obdobie

Španielčina

Úradný jazyk

Kanárske ostrovy sa skladajú zo siedmich hlavných ostrovov. My sme mali to šťastie, že sa nám podarilo už navštíviť štyri najznámejšie. No i tak sa tam stále radi vraciame. A keď sme hľadali, kam vyraziť v priebehu novembra za teplom a na turistiku, voľba padla znova na Kanárske ostrovy. Navštívime ďalšie dva: La Gomeru a La Palmu!

 

Ako na La Gomeru a La Palmu?

Tieto dva ostrovy nie sú od seba až tak vzdialené, a tak nám príde vhod spojiť ich do jednej cesty. Neexistuje už ale na ne toľko leteckých spojení z Európy a hlavne z okolia Slovenska ako na tie známejšie štyri. Na La Palmu lieta najmä easyJet z niekoľkých európskych letísk, napríklad Londýna alebo Berlína. Na La Gomeru zasa priame spojenie z Európy ani neexistuje, a tak sa prestupu na niektorom z Kanárskych ostrovov nevyhneme.

Snažíme sa to teda nejako nakombinovať a najideálnejšie nám príde letieť na Tenerife. Odtiaľ je to na La Gomeru len kúsok loďou. Z La Gomery sa zasa presunieme loďou na La Palmu a z La Palmy už poletíme späť domov. Snažíme sa teda čo najlepšie a najlacnejšie nakombinovať letenky. Ako prvé sa nám podarí kúpiť letenky na cestu späť.

Na cestu tam sa ponúkajú rôzne kombinácie. Priame lety z Viedne alebo Budapešti sú veľmi drahé, a tak volíme lety s prestupom. Vychádza to cez Madrid, Malagu alebo Valenciu. Nakoniec volíme prestup vo Valencii, kde nám ostáva ešte deň času, aby sme si mohli pozrieť mesto a letenky vychádzajú najlacnejšie.

Letenky nakoniec vyzerajú takto:

Viedeň – Valencia, Wizzair, 25 eur / osoba

Valencia – Tenerife, Ryanair, 16 eur / osoba

La Palma – Londýn Gatwick – Viedeň, easyJet, 33 eur / osoba

 

Hlavné mesto – San Sebastian de la Gomera a v pozadí Tenerife

Hlavné mesto – San Sebastian de la Gomera a v pozadí Tenerife

 

Z Tenerife cez La Gomeru na La Palmu

Na presun medzi ostrovmi volíme lode. Prístav na Tenerife je neďaleko južného letiska (treba si dať pozor na to, že Tenerife má dve letiská. Jedno na juhu a druhé na severe. Linky z Európy väčšinou lietajú na južné, no prelety medzi ostrovmi sú väčšinou zo severného). Z letiska ide autobus priamo k prístavu. Medzi príletom a odchodom lode máme pár hodín, takže stihneme akurát večeru a chvíľu na pláži.

Medzi ostrovmi premávajú dve lodné spoločnosti - Fred Olsen a Naviera Armas. My volíme spoločnosť Fred Olsen, ktorá má trochu lepšie recenzie. Medzi Tenerife a La Gomerou má približne rovnaké ceny ako Naviera Armas. Medzi La Gomerou a La Palmou má zasa drahšie ceny, ale viacej nám vyhovuje skorší čas odchodu lode. Treba to teda porovnať, čo vyhovuje najviac. Nakoniec sa to ale ako ideálne neukázalo, keďže loď Naviera Armas išla na čas, no naša Fred Olsen mala dosť veľké meškanie a nakoniec prišli do prístavu na La Palme takmer narovnako.Všetky potrebné informácie ohľadom presunov medzi kanárskymi ostrovmi sme spísali v samostatnom článku.

 

Loď spoločnosti Naviera Armas kotví v prístave na La Gomera

Loď spoločnosti Naviera Armas kotví v prístave na La Gomera

 

Požičanie auta na La Gomere a La Palme

Na Kanárskych ostrovoch existuje niekoľko požičovní, ktoré ponúkajú požičanie auta za rozumné ceny vrátane plného poistenia a všetkého potrebného: www.cicar.com, www.autoreisen.es, www.orcarcanarias.com, www.autospluscar.com. Nie všetky ale majú pobočky na všetkých ostrovoch a aj v prístavoch. Treba teda porovnať všetky, prípadne nájsť ešte niektoré ďalšie, ktoré vyhovujú. My volíme požičanie auta na každom ostrove. Dalo by sa síce požičať auto na La Gomere a prejsť s ním aj na La Palmu, ale loď v takomto prípade vychádza oveľa drahšie a je s tým aj viacej komplikácii.

Pre požičanie na La Gomere aj La Palme nakoniec volíme požičovňu Autospluscar. Majú pobočky v prístavoch a najnižšie ceny. Volíme najlacnejšie a najmenšie auto. Pre dvoch na krátke presuny bude úplne stačiť. Problémom ale je, že nevieme dopátrať či majú otvorené tak neskoro ako máme príchody lodí. Píšeme im teda mail, ale našťastie s tým nemajú problém a do príchodu lodí nás počkajú. Podrobné informácie ohľadom požičania auta v zahraničí si môžete prečítať na tejto stránke.

 

Na ostrovy úplne stačí takéto maličké auto

Na ostrovy úplne stačí takéto maličké auto

 

Ubytovanie na La Gomere a La Palme

Ubytovanie na týchto dvoch ostrovoch je dobre pozerať už skôr v predstihu. Keďže tu nechodí až toľko veľa ľudí, je tu aj trocha menšia ponuka ako na iných, navštevovanejších ostrovoch. A teda sa môže stať, že lacné ubytovania sa vybookujú a ostanú len tie drahšie. Nám sa stáva niečo podobné. Máme vybrané nejaké ubytovania za celkom dobrú cenu, no kým sa rozhodneme ich aj rezervovať, už nemajú voľnú izbu. A teda narýchlo hľadáme niečo iné. Keďže plánujeme hlavne túry, volíme apartmány aj s kuchynkou. Aby sme si vedeli pripraviť nejaké jedlo na túry a aj večer prípadne niečo uvariť, aby sme ušetrili. Poloha, keďže máme auto nie je až tak podstatná, no volíme ju, tak aby sme zasa nechodili každý deň krížom cez celý ostrov.

 

Charco Azul – La Palma

Charco Azul – La Palma

 

Na jednu noc vo Valencii a Londýne zasa vyberáme hotely Ibis, kde máme v Accor hotels klube ešte nejaké body, a tak to máme takmer zadarmo.

Ibis Valencia Alfafar, 9,4 eur / noc / 2 osoby

Pension Amparo Las Hayas, 72 eur / 2 noci / 2 osoby

Mirador Isla Bonita, 144 eur / 5 noci / 2 osoby

Ibis Gatwick Airport, 6 eur / noc / 2 osoby

 

La Gomera aj La Palma sú hornatejšie ostrovy

La Gomera aj La Palma sú hornatejšie ostrovy

 

Itinerár

I keď na týchto ostrovoch sú aj pláže, sú skôr menšie a nie je ich až tak veľa. No ak sa človek chce okúpať, určite si miesto nájde. My volíme tieto ostrovy hlavne kvôli množstvu možností na turistiku,ktorú máme naplánovanú na takmer každý deň. No rovnako sa každý večer aj kúpeme. Prekvapí nás, že more je príjemne teplé, čo sme nečakali.

Po zakúpení všetkých leteniek, ubytovania a rezervovaní áut, nakoniec vyzerá náš itinerár takto:

  1. deň (piatok) – využívame, že je sviatok a tak šetríme jeden deň dovolenky. Skoro ráno odlietame z Viedne do Valencie. Prehliadka Valencie a noc vo Valencii.
  2. deň (sobota) – pred obedom odlet z Valencie na Tenerife. Poobedie na pláži na Tenerife, večer presun loďou na La Gomeru. Požičanie Auta a ubytovanie.
  3. deň (nedeľa) – Turistika na La Gomere, večer na pláži
  4. deň (pondelok) – doobeda krátka túra, prehliadka ostrova a večer na pláži. Večer odchod loďou na La Palmu, požičanie auta a ubytovanie
  5. deň (utorok) – prehliadka ostrova a poobede na pláži
  6. deň (streda) – turistika na Pico Bejenado, poobede kúpanie na pláži v Tazacorte
  7. deň (štvrtok) – turistika k Cascada de Los Colores, poobede kúpanie na pláži v Tazacorte
  8. deň (piatok) – turistika po hrane krátera v Národnom parku Caldera de Taburiente
  9. deň (sobota) – poobede odlet z La Palmy do Londýna, ubytovanie v Londýne
  10. deň (nedeľa) – skoro ráno odlet z Londýna do Viedne.

 

Playa Santiago na La Gomere

Playa Santiago na La Gomere

 

Ideálny čas na návštevu La Palmy a La Gomery

Kanárske ostrovy sú ideálne na návštevu celoročne. V lete tam nie je úplne tak horúco, keďže ich ochladzuje oceán a v zime je tam zasa oproti Európe príjemne teplo. Pozor si treba dať, že nadmorská výška stúpa nad 2000 metrov, takže na vrcholkoch hôr môže pokojne aj nasnežiť.

 

Národný park Caldera Taburiente na ostrove La Palma

Národný park Caldera Taburiente na ostrove La Palma

 

My cestujeme začiatkom novembra a počasie máme dá sa povedať ideálne. I keď predpovede hlásia tesne pod 20 stupňov, no reálne sa teploty pohybujú cez deň do 30 a v noci to klesá aj pod 15 stupňov. Teploty sú samozrejme vyššie pri pobreží a nižšie zasa na horách.

Na La Gomere máme celý čas pekné počasie, na La Palme nám na východnom pobreží, kde máme ubytovanie každú noc viac alebo menej zaprší. Cez deň je ale pekné počasie ideálne na turistiku a kúpanie. Oblaky sa väčšinou držia len na východnej strane ostrova, na západnej je pekne slnečno.

Cesta je naplánovaná, všetko je rezervované a my môžeme vyraziť. Ako naša cesta nakoniec prebiehala a čo všetko sme zažili si môžete prečítať v ďalších cestopisoch.