Vancouver Island

október 2016
Port-O-Call Inn, Nanaimo – 69 CAD / 2 osoby / 1 noc
Little Beach Resort, Ucluelet – 258 CAD / 2 osoby / 2 noci
Mazda 2, National Car Rental – 119 eur / 3 dni
Tsawwassen Ferry terminál - Swartz Bay, BCFerries – 18 cad / osoba
Praktické informácie:
Kanada Kanada
Ottawa

Hlavné mesto

Kanadský dolár (CAD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

-5 až -9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Kanady je potrebný platný cestovný pas a vyplnenie tzv. pred-cestovnej elektronickej autorizácie (eTA). Podobne ako americká ESTA, je aj kanadská ETA, nevyhnutnou podmienkou pre slovenských občanov na vstup do krajiny. Návod ako na ETU nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Kanady je zrejme leto od júla do augusta. Kedy je najteplejšie a najmenšia pravdepodobnosť zrážok. Je to však top sezóna a všetko treba rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Máj a jún a september a október môžu byť tiež dobré na návštevu, aj keď je tu väčšia pravdepodobnosť dažďa. Ak sa chystáte pozorovať polárnu žiaru na severe Kanady, ideálne je na to obdobie od februára do apríla.

Cestovné obdobie

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

Najväčší ostrov na západnom pobreží Ameriky, Vancouver Island, leží len na skok od Vancouvru. Tento obrovský ostrov má síce vyše 700 000 obyvateľov, z ktorých ale väčšina býva v hlavnom meste Victoria. Preslávený je najmä svojimi dlhými plážami v okolí Tofina, dažďovými pralesmi, medveďmi a divokou prírodou na severe ostrova.

Na Vancouver Island sme sa vydali cez predĺžený víkend na začiatku októbra, kedy v Kanade oslavujú deň Vďakyvzdania. Vedeli sme, že jeseň sa už blíži, a to na západnom pobreží znamená dážď  takmer každý deň, a tak sme náš výlet na Vancouver Island nemohli a ani nechceli odkladať veľmi na neskôr. Navštíviť sme chceli hlavne západné pobrežie Vancouver Islandu, oblasť okolia Tofina, ktorá je vychýrená svojimi plážami a skvelou atmosférou.

S prípravami sme začali len pár týždňov pred odchodom. Museli sme si hlavne zarezervovať ubytovanie. Bohužiaľ tento dátum bo veľmi žiadaný a množstvo hotelov už nemalo voľné izby, navyše sme chceli nejaké ubytovanie v nejakej chatke, ktoré sú na ostrove veľmi obľúbené.  Jednu noc sme plánovali stráviť v Nanaime a dve pri Tofine. Nakoniec voľba padla na Little Beach Resort v dedinke Ucluelet pár kilometrov od Tofina a nemohli sme si vybrať lepšie. Aj keď ubytovanie bolo dosť drahé, veľmi sa nám páčilo a malo skvelú polohu.

Ďalšou úlohou bolo domyslieť dopravu. Lode z Vancouveru na Vancouver Island odchádzajú z dvoch prístavov. Z prístavu v Tsawassene na juhu Vancouveru idú lode do prístavu Swartz Bay pri hlavnom meste Victoria. Z prístavu Horseshoe Bay na severe Vancouveru zas odchádzajú lode do Nanaima.  Nám by bolo lepšie ísť rovno do Nanaima, keďže to je bližšie k Tofinu, problém bol ale v požičaní auta. V Nanaime sme nenašli žiadne čo by nám vyhovovali a aj tie čo tam sú, mali neskoro večer, keď sme prichádzali zatvorené, a tak sme zobrali loď z Tsawassenu do Swartz Bay.

Vhodné auto sme nakoniec našli cez stránku  billiger-mietwagen od spoločnosti National na letisku vo Victorii, ktoré je vzdialené asi 10 km od prístavu Swartz Bay. Jedine tu mali ešte večer otvorené a a dá sa tam v pohode dostať autobusom z prístavu. Síce s prestupom ale ide to.

 

Typické široké pláže na Vancouver Islande

Typické široké pláže na Vancouver Islande

 

Z Vancouveru odchádzame v piatok poobede a keďže sa blíži predĺžený víkend, mnoho ľudí má rovnaký plán ako my, lebo rada na autobus do prístavu je celkom dlhá. Dúfame, že sa doň dostaneme a loď nebude vypredaná, lebo sme si dopredu nekúpili lístky. Nakoniec je všetko v poriadku, miest na lodi je dostatok a výlet sa môže začať. 

Cesta loďou trvá približne dve hodiny. Dávame si večeru a užívame si výhľady na okolie pokým sa nezotmie. Z prístavu sa presúvame na letisko. Našťastie na autobus dlho nečakáme a približne za pol hodinu sme už na letisku.

Tu berieme auto a smerujeme do Nanaima, kde máme rezervovaný hotel na prvú noc.  Takmer 100 kilometrov prejdeme bezproblémovo, no keď s autom cúvame na parkovisko pri hoteli, podarí sa nám trocha nacúvať do plota, našťastie je to len škrabanec, nič vážneho.

 

Z Nanaima do Tofina

Na ďalšie ráno sa budíme na dážď, ktorý nám bubnuje do okien. Chvíľu vyčkávame, ale počasie sa nezlepšuje, a tak sa rozhodneme vyraziť na cestu aj napriek zlému počasiu. Prvú zastávku máme naplánovanú v parku Englishman River Falls. Vodopády sú naozaj veľmi pekné. Park obchádzame a napriek zlému počasiu je tu naozaj veľmi pekne. Navyše sme tu takmer sami.

 

Englishman River Falls

Englishman River Falls

 

Len o pár kilometrov ďalej sa nachádzajú veľmi podobné  Little Qualicum Falls. Tu už stretávame aj niekoľko ďalších turistov, dážď však neustáva, skôr naopak a navyše je po chodníkoch blato a mláky,  a tak prechádzka po parku nie je ideálna. 

 

Little Qualicum Falls

Little Qualicum Falls

 

Little Qualicum Falls

Little Qualicum Falls

 

Jedným z najkrajších miest po ceste z Nanaima do Tofina je Cathedral Grove, park s obrovskými stromami. Stále však prší, a tak sa rozhodujeme, že tento park navštívime po ceste naspäť, v tom daždi a blate to proste nemá zmysel. Pokračujeme teda na ceste do Tofina, stojíme akurát v mestečku Port Alberni, kde si dávame obed. Po Port Alberni  konečne prestáva pršať.  Cesta  sa stáča do kopcov a vedie po mnohých serpentínach. Po ceste stojíme na odpočívadle pri Taylor River a v rieke pozorujeme množstvo obrovských lososov. Niečo neskutočné. Po asi hodine a pol prichádzame ku Kennedy Lake, najväčšiemu jazeru na ostrove. Po krátkej prestávke pokračujeme do dediny Ucluelet, kde máme hotel.

 

Po Port Alberni nám cestu spríjemňujú takéto výhľady

Po Port Alberni nám cestu spríjemňujú takéto výhľady

 

Ubytujeme sa, a keďže je ešte málo hodín vydávame sa trochu spoznať okolie. Neďaleko nášho hotela začína turistický chodník Wild Pacific Trail, ktorý vedie k blízkemu majáku a potom sa okruhom vracia naspäť do dediny. Prejsť celý okruh trvá približne hodinu až dve. Prechádzame sa, konečne svieti aj slnko a vychutnávame si ticho, pokoj a nádherné výhľady. Pripadáme si ako na konci sveta. Keďže nám začína škvŕkať v bruchách pokračujeme naspäť do dediny. Cestou do centra stretávame srnku a jeleňa pásť sa priamo v strede dediny. To sme tu teda nečakali.Kupujeme večeru a po krátkej prechádzke smerujeme späť do našej chatky.

 

 Wild Pacific Trail v Ucluelete

Wild Pacific Trail v Ucluelete

 

Wild Pacific Trail

Wild Pacific Trail

 

Pláže a lesy Tofina

Na ďalší deň máme v pláne prejsť niekoľko pláží a turistických okruhov v okolí Tofina. Ako k prvej sa ideme pozrieť na Chestermann Beach, kde už takto ráno čaká na vlny niekoľko surfistov. Po krátkej prechádzke po pláži sa ideme pozrieť na vyhliadku Radar Hill, zkadiaľ by mal byť dobrý výhľad na okolie. Ešte je však skoro, a tak okolité hory a lesy sú ešte viac menej ponorené v hmle.

Po vyhliadke si vyberáme prvú turistickú trasu – Schooner Cove Trail, ktorá bola podľa mňa zároveň asi najkrajšia zo všetkých. Trasa vedie cez dažďový prales po drevených chodníkoch a schodoch. Na konci trasy sa chodník otvára na pláž. Je tu krásne, pokoj a ticho.

Na začiatku všetkých turistických chodníkov alebo pri atrakciách je vždy parkovisko, takže s parkovaním nie je problém. Turistov sme tu tiež v tomto období čakali viacej, no nie je to vôbec zlé. Treba ale rátať s tým, že je to národný park a na každom parkovisku je automat, kde sa kupuje lístok, ktorý nechávate v aute, aby bolo jasné, že máte zaplatené. My máme ročný pass do všetkých kanadských parkov, ktorý ak ich chcete navštíviť viacej, sa určite oplatí.

 

Pláž na konci Schooner Cove Trail

Pláž na konci Schooner Cove Trail

 

Keďže sa blíži čas obeda vraciame sa do Tofina, aby sme dačo zjedli. Po obede ideme na ďalšiu turistiku, tento krát vyberáme Tonquin Trail, ktorý sa začína iba pár sto metrov za Tofinom. Auto nechávame na parkovisku a pešo sa vyberáme po krátkom turistickom chodníku. Prichádzame na Tonquin Beach. Chodník vedie ďalej popri pobreží ešte pri niekoľkých plážach. My sa po chvíli otáčame a vraciame sa späť rovnakou cestou na parkovisko.

 

Tonquin Beach

Tonquin Beach

 

Ako ďalší  skúsime asi 1 kilometer dlhý Rainforest trail. Je však celkom podobný ako Schooner Trail, takže tento nás až tak veľmi nenadchol. Proste prechádzka lesom.  Našou poslednou zastávkou je South Beach, ktorá je ďalšou veľmi peknou plážou. Vyberáme sa turistickým chodníkom popri pobreží do lesa. Už pri vstupe na chodník je niekoľko plagátov, že tu bol v posledných dňoch videný medveď. Po pár sto metroch počujeme celkom hlasné praskanie konárov a  šušťanie z lesa. Nevidíme síce nič, ale zato počujeme stále hlasnejšie zvuky a praskanie. Sme tam úplne sami, a tak radšej nečakáme, že čo vyjde von z lesa, otáčame sa a rýchlou chôdzou smerujeme späť smerom ku pláži a parkovisku. Možno to bol len jeleň alebo zblúdilý turista, no praskanie bolo celkom blízko nás a riskovať, že bude medveď v takej blízkosti sme radšej nechceli.

 

Chodníky v dažďovom pralese

Chodníky v dažďovom pralese

 

Cestou zo South Beach ešte uvidíme odbočku na Florencia Bay, a tak stojíme pri ďalšej pláži. Je tu celkom dosť surfistov, a my len chvíľu oddychujeme a pozorujeme ich.

Na záver dňa sa vraciame späť do Uclueletu, kde ešte schádzame na pláž, ktorá je oproti nášmu hotelu a pozorujeme nádherný západ slnka.

 

Západ slnka v Uclueleta

Západ slnka v Uclueleta

 

Z Tofina do Victorie

V náš posledný deň na Vancouver Islande máme v pláne presunúť sa do Victorie, ale cestou sa chceme ešte zastaviť pri pár atrakciách, ktoré sme prvý deň nestihli a taktiež si trochu zachytať ryby.

Ako k prvému mierime ku Cathedral Grove v Mcmillan National Park, ktorý sme cestou do Tofina  vynechali kvôli dažďu. Dnes je počasie ideálne, slniečko svieti, a tak nám nič nebráni preskúmať tento park, ktorý je domovom obrovských ihličnanov. Najväčší z nich má priemer až 9 metrov a je starý vyše 800 rokov. Po krátkej prestávke pokračujeme ďalej do dedinky Coombs, ktorá je preslávená kozami pasúcimi sa na strechách. Najskôr sme tomu neverili, že tam naozaj budú kozy na strechách, ale oni tam skutočne boli. Celkom zaujímavé.

 

Cathedral Grove

Cathedral Grove

 

The Big Tree je dokonca vyšší ako šikmá veža v Pise

The Big Tree je dokonca vyšší ako šikmá veža v Pise

 

Kozy na streche v dedinke Coombs

Kozy na streche v dedinke Coombs

 

Zvyšok dňa trávime chytaním rýb pri Langford Lake. Poobedie nám ubehne veľmi rýchlo a keďže už sa blíži večer, pomaly sa vraciame na letisko vrátiť auto. Tu vypĺňame správu o poškodení auta, našťastie máme plné poistenie a vraciame auto.

Chvíľu čakáme na autobus, ale autobusy z letiska nechodia veľmi často, a tak sa vydávame peši približne 1, 5 kilometra k ďalšej zastávke, kde už bezproblémovo chytáme autobus do prístavu.

Plavba znova prebieha bezproblémovo. Na palube si dávame večeru a plavba nám celkom rýchlo ubieha a onedlho sme späť vo Vancouveri.

 

Tipy na záver:

  • Na Vancouver Island sa dostanete buď hydroplánom z Vancouveru alebo lietadlom z iných kanadských miest alebo loďou z Vancouverských prístavov Tsawassen alebo Horseshoe Bay. Lístok stojí 18 CAD a stačí ho kúpiť na mieste. Všetky informácie o odchodoch a lístkoch nájdete na stránke bcferries.com. Lode tiež odchádzajú aj z amerického Anacortes.
  • Z prístavu vo Swartz Bay sa do hlavného mesta Victoria dostanete autobusom č. 70 alebo 72. Lístok stojí 2,50 CAD. Pokiaľ sa z prístavu chcete dostať na letisku, musíte presadnúť na McTawish Exchange na autobus č. 88 alebo ísť odtiaľ pešo.
  • Auto aj ubytovanie rezervujte v sezóne čo najskôr, lebo môže byť všetko vypredané a ceny stúpajú veľmi vysoko
  • Pláže a túry v okolí Tofina sú súčasťou Národného parku Pacific Rim, kde sa platí vstupné (parkovné) 12 CAD na deň. Pokiaľ však máte celoročný pass do kanadských národných parkov, toto vstupné neplatíte.
  • Vyskúšajte čerstvé alebo pečené ustrice z foodtrucku RAVENLADY OYSTER FORTE v Ucluelete, chutia naozaj výborne.
Itinerár
Tsawwassen Ferry Terminal58 km
Swartz Bay9 km
Victoria (letisko)129 km
Nanaimo48 km
Englishman River Falls21 km
Little Qualicum Falls30 km
Port Alberni85 km
Kennedy Lake15 km
Ucluelet1,6 km
Wild Pacific Trail36 km
Chestermann Beach8 km
Radar Hill6 km
Schooner Cove Trail16 km
Tonquin Trail16 km
Rainforest trail7 km
South Beach3 km
Florencia Bay117 km
Cathedral Grove18 km
Coombs163 km
Langford Lake33 km
Victoria (letisko)9 km
Swartz Bay58 km
Tsawassen Ferry Terminal