Miesta, ktoré nesmiete vo Vancouveri vynechať

Praktické informácie:
Kanada Kanada
Ottawa

Hlavné mesto

Kanadský dolár (CAD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

-5 až -9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Kanady je potrebný platný cestovný pas a vyplnenie tzv. pred-cestovnej elektronickej autorizácie (eTA). Podobne ako americká ESTA, je aj kanadská ETA, nevyhnutnou podmienkou pre slovenských občanov na vstup do krajiny. Návod ako na ETU nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Kanady je zrejme leto od júla do augusta. Kedy je najteplejšie a najmenšia pravdepodobnosť zrážok. Je to však top sezóna a všetko treba rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Máj a jún a september a október môžu byť tiež dobré na návštevu, aj keď je tu väčšia pravdepodobnosť dažďa. Ak sa chystáte pozorovať polárnu žiaru na severe Kanady, ideálne je na to obdobie od februára do apríla.

Cestovné obdobie

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

Vancouver je najväčšie mesto Britskej Kolumbie a zároveň tretie najväčšie mesto v Kanade, kde žijú viac ako 2 milióny obyvateľov. Je to určite jedno z najkrajších miest v Kanade, kde sa môžete jeden deň kúpať v oceáne a druhý si zájsť na túru do hôr. Je východiskovým bodom pre blízky Vancouver Island alebo na blízke či vzdialenejšie treky v horách. Ale nudiť sa určite nebudete ani v samotnom Vancouveri, v ktorom je tiež množstvo zaujímavostí a atrakcií. Tu je zoznam miest, čo by ste podľa nás vo Vancouveri určite mali vidieť.

 

1. Canada Place

Canada Place je názvom moderného kongresového centra, ktorá je tvorená niekoľkými bielymi plachtami a je jedna z dominánt mesta, ktorú pekne vidieť aj zo Stanley Parku. Je to ideálne miesto na prechádzku napríklad aj v sychravejšom počasí. Je tu možné vidieť aj miesto, kde horel olympijský oheň počas zimnej olympiády vo Vancouveri v roku 2010.

 

Canada Place z blízka

Canada Place z blízka

 

Miesto olympijského ohňa počas zimnej olympiády vo Vancouveri

Miesto olympijského ohňa počas zimnej olympiády vo Vancouveri

 

2. Coal Harbour

Z Canada Place je možné prejsť popri pobreží do Coal Harbour. Coal Harbour, bývalá priemyselná štvrť je dnes plná moderných mrakodrapov a prístavu, odkiaľ sa dajú pozorovať odlietajúce hydroplány, ktoré spájajú Vancouver s Viktóriou, či inými blízkymi mestami. Peknou prechádzkou od Canada Place cez celý Coal Harbour sa dostanete až do Stanley Parku.

 

Jachty kotviace v Coal Harbour

Jachty kotviace v Coal Harbour

 

Štartujúci hydroplán

Štartujúci hydroplán

 

3. Stanley Park

Podobne ako New York má svoj Central Park, tak aj Vancouver má svoje zelené srdce, a to Stanley Park, ktorý za Central Parkom nezaostáva ani veľkosťou. Okolo celého Stanley Parku vedie promenáda – Seawall, skvelé miesto na prechádzky, beh, cyklistiku alebo jazdu na kolieskových korčuliach.  Na začiatku Stanley parku nájdete Totem Poles, niekoľko metrové vysoké totemy. Z jednej strany parku je skvelý výhľad na Downtown, na druhej strane zas nájdete pláže, kde ak je práve dobré počasie sa dá aj okúpať. Nájsť a pochutnať si tu môžete dokonca aj na lesných plodoch. A v peknom počasí je to ideálne miesto na piknik alebo ležanie na deke a relaxovanie kúsok od rušných ulíc mesta. Severná strana parku zas poskytuje výhľad na obrovský most Lions Gate a North Vancouver. Po moste sa dá do North Vancouveru prejsť aj peši zo Stanley Parku, je to však poriadne dlhá prechádzka.

 

Seawall je obľubeným miestom prechádzok

Seawall je obľubeným miestom prechádzok

 

Tradičné indiánske totemy v Stanley Parku

Tradičné indiánske totemy v Stanley Parku

 

Pohľad na Lions Gate Bridge z Prospec Point Lookout v Stanley Parku

Pohľad na Lions Gate Bridge z Prospec Point Lookout v Stanley Parku

 

4. Granville Island

Polostrov, ktorý leží na opačnej strane zálivu False Creek je miestom, kde sídli Granville Island Public Market, najznámejší trh vo Vancouveri. V tejto bývalej priemyselnej štvrti dnes sídlia trhy s čerstvou zeleninou a ovocím, reštaurácie, obchody so suvenírmi a s ručne vyrábanými výrobkami. Je tu tiež prístav v ktorom môžete nastúpiť na malé lodičky ktoré slúžia ako verejná doprava a previesť sa tak na druhú stranu zálivu alebo inej časti mesta. Cena za prepravu je asi 3 kanadské doláre. Pripravte si ale drobné, platí sa rovno na lodičke a nemusia vám mať vydať.

 

Granville Island

Granville Island

 

5. Kitsilano Beach a Wreck Beach

Obľúbeným miestom na trávenie voľného času v lete sú pre miestnych pláže. Ak sa chcete ochladiť v studených vodách Tichého Oceánu, tak sa skúste pozrieť na niektorú z miestnych pláží ktorých je vo Vancouveri niekoľko. Kitsilano je takmer priamo v meste a tak dostať sa sem aj verejnou dopravou nie je problém, a preto ju aj vyhľadáva množstvo ľudí. Wreck Beach sa nachádza na cípe polostrova za Univerzitou UBC. Dostať sa sem ale hromadnou dopravou ale zaberie celkom dosť času. Dole na pláž sa dá dostať po asi 400 schodoch a keď zídete dole ani neviete, že ste v meste. Je to však obľúbené miesto nudistov.

 

Pláž Kitsilano

Pláž Kitsilano

 

6. Lynn Canyon

Jednou z najväčších atrakcií mesta je visutý most Capilano Bridge, ktorý visí vo výške 70 metrov nad rovnomennou riekou. Priamo z Vancouveru sa tu dostanete aj autobusom ktorý premáva zadarmo. Vstupné na tento most je celkom drahé - 43 CAD. Alternatívou, kde je vstup zdarma je Lynn Canyon Bridge v parku Lynn Canyon, kde sa nachádza veľmi podobný visutý most. Návštevu visutého mosta je možné skvelo skombinovať s turistikou po parku alebo návštevou neďalekého jazera Rice Lake. Pripravte sa ale, že oba mosty sú obľúbenou turistickou atrakciou a tak turistov je tu väčšinou až priveľa.

 

Visutý most Lynn Canyon Bridge

Visutý most Lynn Canyon Bridge

 

7. Downtown a Robson Street  

Nákupy v Canade nie sú práve najlacnejšia záležitosť (ak nie sú práve výpredaje), ale za nákupmi je najlepšie vyraziť na Robson Street v Downtowne, ktorá je plná obchodov svetoznámych a luxusných značiek. Ale nájdete tu aj typický kanadský obchod s oblečením – Roots. Prechádzka po Robson Street stojí za to, aj keď sa práve nechystáte vykúpiť obchody. Po Robson Street sa vyberte do Downtownu a poprechádzajte sa pomedzi mrakodrapmi alebo si dajte kávu v jednom zo stoviek miestnych Starbucksov alebo Tim Hortonov.

 

Vancouver Downtown

Vancouver Downtown

 

8. Deep Cove

Ďalším pekným miestom je Deep Cove, zátoka v North Vancouveri. Ak vám už prekáža ruch veľkomesta, vydajte sa do Deep Cove, ktorá je veľmi tichá a pokojná časť mesta, kde domáci radi trávia voľné chvíle. Dajú sa tu požičať kajaky alebo paddleboardy a taktiež je možné vydať sa na krátku turistiku na neďaleký Quarry Rock, odkiaľ je krásny výhľad na celú zátoku. Je to ideálne miesto ak sa chcete vyvetrať či už v lete alebo v zime.

 

Pohľad na zátoku Deep Cove

Pohľad na zátoku Deep Cove

 

9. Gastown

Gastown je najstaršia historická časť Vancouvru plná obchodov so suvenírmi a reštauráciami. Najväčšiou atrakciou sú parné hodiny, ktoré boli prvé svojho druhu na svete a každých 15 minút vypúšťajú paru.

 

10. China Town 

Z Gastownu je to len na skok do Chinatownu. Čínska štvrť vo Vancouveri bola kedysi najväčšou čínskou štvrťou v Kanade a jednou z najväčších v celej Severnej Amerike, niet divu Číňania totiž tvoria veľké percento populácie mesta. Dnes ich už väčšina býva v Richmonde alebo rôzne po meste.  Za pozretie tu stoja čínske záhrady Dr. Sun Yat-Sen, ktoré sú oázou ticha a pokoja v rušnom meste. Rovnako tu nájdete množstvo čínskych obchodov a trhov s rôznymi exotickými potravinami.

 

Vstupná brána do čínskej štvrti

Vstupná brána do čínskej štvrti

 

11. Grouse Mountain 

Grouse Mountain je jedným z najväčších atrakcií v časti North Vancouver a obľúbeným miestom na tréning pre miestnych. Na vrchol hory sa môžete dať vyviezť lanovkou (cena približne 50 CAD) alebo si to môžete vyšliapať pešo po skoro 3 kilometrovom turistickom chodníku, ktorý tvorí vyše 2800 schodov. Na vrchole nájdete množstvo atrakcií ako Zippline, môžete pokračovať ďalej na turistiku, pozrieť medveďa Grizzly, ktorého tu chovajú, v zime tu môžete lyžovať alebo si len užívať výhľad na celý Vancouver pod vami. Náročnejší môžu odtiaľto letieť napríklad aj na vyhliadkový let vrtuľníkom. Atrakcií je dostatok stačí si len vybrať a pripraviť plnú peňaženku. 

 

12. Lighthouse Park 

Lighthouse park sa nachádza v North Vancouveri, a je jedným z najkrajších parkov vo Vancouveri. V parku rastú obrovské ihličnany a mnohými chodníkmi sa dá dostať až na pobrežie, kde si na veľkých skalách môžete sadnúť, spraviť si piknik a vychutnávať si pohľady na Vancouver.

 

Maják na skalách v Lightouse Parku

Maják na skalách v Lightouse Parku

 

13. Najväčšia zmrzlináreň

Schovanú v nenápadnej uličke v East Vancouveru nájdete cukráreň La Casa Gelato, ktorá určite stojí za návštevu. Vyrábajú až 588 príchutí zmrzliny a na predajni stále ponúkajú vyše 200 rôznych príchutí. Nájdete tu také príchute ako čierny sezam, levanduľa, olivový olej či slanina, ale aj klasickú čokoládovú či citrónovú. Najlepšie je, že kým sa rozhodnete, najprv môžete niekoľko druhov ochutnať a potom si už stačí len vybrať.

 

Ak ste na sladké a hlavne na zmrzlinu, návštevu tejto zmrzlinárne si užijete.

Ak ste na sladké a hlavne na zmrzlinu, návštevu tejto zmrzlinárne si užijete.

 

14. Queen Elizabeth Park 

Queen Elizabeth Park je ďalším skvostom Vancouveru. Pokiaľ máte radi parky a záhrady, určite sem vyrazte. Queen Elizabeth park sa nachádza vo výške 152 metrov a je najvyšším bodom Vancouveru, takže je odtiaľ krásny výhľad na mesto a na hory v North Vancouveri. Nachádzajú sa tu pekne upravené záhrady, japonská záhrada, ružová záhrada a arborétum s mnohými exotickými druhmi rastlín. Rovnako sa tu dá za pekného počasia nájsť miesto na piknik alebo v zime na sánkovačku, stavanie snehuliaka alebo guľovačku.

 

Výhľad z Queen Elizabeth Parku na zasnežený Vancouver a hory v pozadí.

Výhľad z Queen Elizabeth Parku na zasnežený Vancouver a hory v pozadí.

 

15. Zájsť si na zápas NHL 

Ku Kanade neodmysliteľne patrí hokej. Ak sa vyberiete do Vancouveru, nevynechajte zápas miestnych Vancouver Canucks. V našom prípade síce atmosféra nebola taká ako na zápasoch v USA ,ale to záleží aj od toho či sa mužstvu práve darí alebo nie.

 

Zápas Vancouver Canucks v modernej Rogers Aréne

Zápas Vancouver Canucks v modernej Rogers Aréne

 

16. Whale Watching 

Od marca do októbra tisícky veľrýb migrujú cez vody Tichého Oceána v blízkosti Vancouveru, čo robí z Vancouveru jedno z najlepších miest na pozorovanie veľrýb. Stačí si vybrať jednu z mnohých spoločností, ktoré výlety ponúkajú a vybrať sa na niekoľkohodinovú plavbu. Ceny za tieto plavby sú ale celkom vysoké. O niečo lacnejšie sa dá na tieto plavby ísť z Viktórie a Vancouver Islandu. To sa ale väčšinou oplatí len keď tam máte cestu. Na výbere spoločnosti s ktorou pôjdete veľmi nezáleží. My sme sa rozhodli podľa ceny. V skutočnosti to ale fungovalo tak, že spoločnosti si medzi sebou volali a ak niektorá objavila veľryby prišli tam aj lode ostatných spoločností. Pripraviť sa treba aj na to, že v prípade veľkých vĺn a nepriaznivého počasia môže byť plavba aj tesne pred vyplávaním zrušená. Rovnako väčšina spoločností v prípade, že veľryby neuvidíte ponúka možnosť ďalšej plavby bezplatne. Na našej plavbe sme videli niekoľko kosatiek a tulene. Mali sme celkom malú loď a vlny na otvorenom mori môžu byť dosť veľké, a tak možnosť nevoľnosti je veľmi vysoká. Veľryby je ale možné zazrieť aj z pobrežia. Napríklad v v Lighthouse Parku alebo ak sa vyberiete na turistiku aj inam na pobrežie, máte informačné tabule o tom aké druhy veľrýb a kedy môžete vidieť. Pravdepodobnosť v tomto prípade je ale asi veľmi malá. Nám sa z pobrežia podarilo vidieť tulene. Veľryby ale nie.

 

Kosatky neďaleko Vancouveru

Kosatky neďaleko Vancouveru