Korzika: ako naplánovať cestu autom na tento stredomorský ostrov

jún 2021
Camping Ai Pioppi – 20 eur / noc / stan + auto + dve osoby
Camping Cote des Nacres – 25,8 eur / noc / stan + auto + dve osoby
Camping U Pirellu – 55,2 eur / dve noci / stan + auto + dve osoby
Camping Campo Di Liccia – 35 eur / dve noci / stan + auto + dve osoby
Camping Le Bodri – 22 eur / noc / stan + auto + dve osoby
Camping Village Torre Pendente – 27,5 eur (mimo sezóny, v sezóne 32,5 eur) / noc / stan + auto + dve osoby
Praktické informácie:
Francúzsko Francúzsko
Paríž

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ ETyp E

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Francúzskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Návšteva Francúzska je možná celoročne, záleží na dôvode návštevy. Všeobecne je možno povedať, že najlepším obdobím na návštevu je jar a jeseň, kedy sú veľmi príjemné teploty na väčšine územia a je tu aj menej turistov. Toto obdobie je vhodné ako na turistiku, tak na návštevu miest. Ak sa chystáte na dovolenku k moru, okúpate sa od júna do septembra, ale pokiaľ môžete, vyhnite sa augustu, kedy dovolenkuje aj väčšina Francúzov a ceny sú najvyššie. Od decembra do marca je výborné obdobie na lyžovanie, bežkovanie a zimné športy v Alpách.

Cestovné obdobie

Francúzština

Úradný jazyk

Francúzsky ostrov Korzika je jeden za najrozmanitejších ostrovov v Stredozemnom mori. Na svoje si tu prídu milovníci krásnych pláži, ale aj vysokohorskej turistiky a histórie. Svojou rôznorodosťou zaujala aj nás a tento rok sme sa rozhodli vybrať sa na Korziku autom a trajektom.

Pomaly sa nám blíži leto a ako aj minulý rok, pandémia ustupuje a krajiny v rámci Európy sa pomaly otvárajú aj pre turistické cesty. Po tom ako sme boli v podstate sedem mesiacov „zatvorení v byte“ a nechodili ani do práce, sa začíname obzerať, kam by sme už konečne vyrazili.

Plánovanie ciest sa trochu zmenilo. Už ako prvé nehľadáme, čo na danom mieste vidieť, ale aké sú opatrenia a podmienky vstupu a či vieme do danej krajiny vôbec vycestovať. Cestu plánujeme viac menej na poslednú chvíľu, teda nemáme rezervované žiadne letenky ani ubytovanie. Pri stále sa meniacej situácii a každodennom otváraní a zatváraní hraníc nám neprišlo rozumné kupovať dopredu letenky, navyše sme sa nechceli tlačiť vo verejnej doprave s množstvom cudzích ľudí, takže volíme cestu autom.

Ako úplne prvé nám príde na um Chorvátsko. Je blízko, vycestovať sa tam už dá, a my sme tam boli len raz na predĺžený víkend, máme tam teda čo objavovať. No pozeráme ešte mapu Európy, či nenájdeme aj niečo iné, čo je v rozumnej vzdialenosti pre cestu autom a dá sa tam vycestovať. Preverujeme niekoľko možností, no nakoniec nám do oka padne Korzika. Vzdialenosťou je to približne rovnako ako miesta, čo sme chceli navštíviť v Chorvátsku, dá sa tam už vycestovať a teraz by tam nemuselo byť toľko ľudí ako tam zvyčajne býva v hlavnej sezóne. Je rozhodnuté. Týždeň pred odchodom začíname naplno plánovať náš roadtrip na Korziku.

 

 Hneď prvý večer nás na Korzike privítal takýto až gýčový západ slnka

Hneď prvý večer nás na Korzike privítal takýto až gýčový západ slnka

 

Kontrola cestovných obmedzení a opatrení

Ako prvé kontrolujeme opatrenia pre všetky krajiny, ktorými budeme prechádzať a tiež opatrenia pre návrat na Slovensko. Prejdeme si stránky ministerstiev zahraničných vecí, prípadne ambasád krajín, ktoré navštívime a preštudujeme podmienky, za ktorých tam môžeme cestovať. Na Korziku pôjdeme trajektom z Talianska, kontrolujeme preto ešte aké sú podmienky prepravy a čo potrebujeme aby nás pustili na loď.

Navštívime teda Rakúsko, Taliansko a Francúzsko, čo sú podľa semaforu aktuálneho v čase cesty zelené krajiny a pre návrat na Slovensko neplatia žiadne obmedzenia. Cez Rakúsko budeme iba tranzitovať a pre tranzit nie je nič potrebné. Do Talianska potrebujeme maximálne 72 hodín starý PCR test alebo 48 hodín starý antigénový test. Do Francúzska zasa potrebujeme maximálne 72 hodín starý PCR test. Na loď, ktorou pôjdeme z Talianska na Korziku potrebujeme to isté ako pre vstup do Francúzska, plus je tam povinný respirátor.

Keďže čas sa  kráti a do odchodu je už len pár dní, objednávame sa hneď aj na PCR test tak, aby sme s jedným testom stihli prejsť cez Rakúsko, Taliansko až na Korziku. Do Talianska by síce stačil antigénový test, ktorý je zadarmo, ale do Francúzska potrebujeme PCR, tak využijeme ten. Deň pred PCR testovaním zájdeme ešte pre istotu aj na antigén, no oba sú negatívne, a tak môžeme cestovať.

 

Pekné zákutia na maličkom súostroví Lavezzi

Pekné zákutia na maličkom súostroví Lavezzi

 

Trochu problémom ostáva cesta späť, keďže Taliansko pre vstup vyžaduje test, budeme sa musieť ísť testovať aj na Korzike. Rovnako test vyžadujú aj pri nástupe na loď. Do Rakúska ako tranzit opäť nepotrebujeme  nič. Zisťujeme, že na Korzike našťastie testujú takmer v každej lekárni. Informácie o cene sa ale líšia. Niekto píše, že za 15 eur, iný, že aj zadarmo. My sa nakoniec testujeme v posledný deň ráno pred nástupom na loď. Zastavíme sa pri prvej lekárni, ktorú máme cestou. Behom pár minút nás otestujú, hneď nám dajú aj certifikát a neplatíme nakoniec nič.

 

Nádherných pláži nájdete na Korzike množstvo

Nádherných pláži nájdete na Korzike množstvo

 

Zo Slovenska na Korziku autom

Ako prvé si pozeráme možnosti, odkiaľ idú na Korziku trajekty. Podľa toho potom volíme aj trasu autom. Na Korziku premávajú trajekty z niekoľkých francúzskych a talianskych miest,  my pozeráme hlavne trajekty z talianskeho Livorna a Janova a francúzskeho Nice.

Z Nice pozeráme hlavne preto, ak by sme sa chceli vyhnúť testovaniu na ceste späť, mohli by sme preplávať z Korziky do Nice a odtiaľ autom ako tranzit cez Taliansko a Rakúsko, by sme test nepotrebovali. Z Nice to ale na Slovensko vychádza viac ako 1200 kilometrov autom, tak túto možnosť zavrhujeme. Navyše trajekt tam ide niečo vyše šesť hodín, čo je tiež dosť dlhá plavba.

Ostáva nám teda Janov a Livorno. Z Janova vychádzajú trajekty drahšie a zároveň plavba tiež trvá niečo viac ako šesť hodín. Vyhráva teda Livorno. Trajekty odtiaľ do Bastie na Korzike idú cca 4 a pol hodinky, je to lacnejšie a hlavne zo Slovenska najbližšie. Z Bratislavy je to takmer presne 1000 kilometrov.

 

Mestečko Bonifacio na Korzike vystavané priamo na útese

Mestečko Bonifacio na Korzike vystavané priamo na útese

 

Výber trajektu na Korziku

Medzi Livornom a Bastiou na Korzike premávajú dve lodné spoločnosti. Corsica Ferries: https://www.corsica-ferries.co.uk/ a Moby Lines: https://www.mobylines.com/.

Samozrejme tieto spoločnosti premávajú aj medzi inými mestami, no nám najlepšie vyhovuje práve táto linka. Takisto premávajú napríklad aj medzi Korzikou a Sardíniou, takže sa dajú skombinovať aj dva ostrovy, ak by ste mali veľmi veľa času. Ceny, časy odchodov lode a takisto rezervovať lístky sa dajú priamo na stránkach týchto spoločností.

Čo sa týka času odchodu a ceny lístka, lepšie nám nakoniec vyhovuje Moby Lines, tak kupujeme lístok u nich. Lístok kupujeme dva dni pred odchodom a kupujeme len jednosmerný. Pre istotu, ak by sa opatrenia ešte zmenili a my by sme museli ísť späť z Korziky inak  alebo sa vrátiť skôr. Keďže v období pandémie a v júni, čo je trocha mimo hlavnú sezónu, necestuje ešte toľko ľudí, nie je problém kúpiť lístky aj tak krátko pred odchodom. Dokonca loď je naplnená hádam len do polovičky. No v hlavnej sezóne a v normálnom bezpandemickom období bude pravdepodobne potrebné kúpiť lístky na loď v predstihu. Cesta tam vychádza na 90 eur za auto a dvoch dospelých. Cestu späť Bastia – Livorno nakoniec kupujeme na Korzike tiež približne dva dni pred návratom. Tá je trochu lacnejšia a vychádza na 63 eur za auto a dvoch dospelých.

 

Plavíme sa z Talianska na Korziku

Plavíme sa z Talianska na Korziku

 

Z Bratislavy do Pisy a Livorna

Ostáva nám ešte pozrieť si trasu akou pôjdeme z Bratislavy do prístavu v Livorne. Loď sme kúpili na sobotu ráno o 8:00, plán je teda taký, že v piatok ráno vyrazíme zo Slovenska a do večera dôjdeme do Pisy v Taliansku, čo je približne 960 kilometrov. Najrýchlejšia trasa z Bratislavy vedie v Rakúsku po diaľnici A2 popri Grazi a Villachu a v Taliansku cez Udine, Bolognu a Florenciu až do Pisy. Tam sa ubytujeme v kempe a podľa času, kedy prídeme, si pozrieme mesto. Ráno už len prejdeme pár kilometrov z kempu do prístavu v Livorne a ideme na loď. Plavba trvá štyri a pol hodiny, takže okolo obeda by sme už mali byť na Korzike.

Okrem toho zisťujeme ešte diaľničné poplatky. Cestujeme celkovo na 9 dní, na toto obdobie si kupujeme rakúsku 10 dňovú diaľničnú známku, tak aby sme ju využili na cestu tam aj na cestu späť. V Taliansku sa za diaľnice platí na mýtniciach. Vždy pri vychádzaní na diaľnicu si zoberiete lístok a pri schádzaní z diaľnice zaplatíte prejdenú vzdialenosť. Výhodou je, že vlastne celú cestu z Bratislavy až do Pisy ideme po diaľnici. Cesta teda ubieha celkom rýchlo a nemusíme sa motať po nejakých bočných uličkách. Nevýhodou ale je cena. Za cestu z rakúsko-talianskych hraníc do Pisy platíme približne 40 eur. Na Korzike sa za cesty našťastie nič neplatí.

 

O pekné zákutia nie je núdza po celom ostrove

O pekné zákutia nie je núdza po celom ostrove

 

Čo sa tankovania týka tak počas našej cesty, je najvýhodnejšie tankovať v Rakúsku a najlepšie zísť kúsok z diaľnice, kde liter benzínu stojí 1,2 eur. Na Slovensku je o čosi drahší – 1,4 eur. V Taliansku potom 1,5 eur a najdrahší je na Korzike, kde vychádza na 1,6 eur za liter. Snažíme sa teda aj tak tankovať. Pred prechodom do Talianska natankujeme ešte plnú nádrž v Rakúsku a pred prechodom do Francúzska zasa plnú nádrž v Taliansku, aby sme aspoň niečo ušetrili. 

Sme celkom zvedaví na kontroly na hraniciach. Na slovensko-rakúskych hraniciach nás zastaví vojak, ktorému povieme len, že tranzitujeme do Talianska. Na rakúsko-talianskych hraniciach  nie sú zase kontroly žiadne. So zastávkami nám nakoniec cesta zaberie 12 hodín a do Pisy prichádzame pred šiestou večer.

Cestu späť si nakoniec rozdeľujeme na dva dni, aby sme nemuseli celých 1000 km dať za jeden deň. Noc po príjazde z Korziky opäť strávime v Pise a ďalšiu pred taliansko-rakúskymi hranicami. Cestou späť sa rozhodneme navštíviť aj Cinque Terre, Veronu a trocha aj talianske hory.

 

 V horských oblastiach Korziky môžete nájsť takéto riečky vhodné na kúpanie

V horských oblastiach Korziky môžete nájsť takéto riečky vhodné na kúpanie

 

Trajekt Livorno – Bastia a späť

V sobotu ráno už len prejdeme pár kilometrov z kempu v Pise do prístavu v Livorne. Je dobré tu byť aspoň hodinu pred odchodom lode. Menej ako 30 minút pred odchodom by nás už na trajekt nepustili. Pri príchode nám kontrolujú lístky, testovania na covid a hneď aj autom vchádzame na loď. Ide to celkom rýchlo a vôbec nečakáme, no loď je naplnená ani nie do polovice. Pri plnej lodi to môže trvať trochu dlhšie. Nakoniec odchádzame s pár minútovým meškaním.

Na lodi sú povinné respirátory alebo rúška a napríklad bary alebo niektoré služby sú zatvorené. Dá sa tu ale kúpiť menšie občerstvenie alebo niečo na jedenie. Nechceme byť vnútri lode a keďže je pekné počasie, obsadíme lehátka na zadnej palube a celú plavbu si užívame výhľady a slnečné lúče.

 

Opúšťame prístav v Livorne a smerujeme do Bastie

Opúšťame prístav v Livorne a smerujeme do Bastie

 

Cesta späť z Bastie do Livorna prebieha podobne, akurát test kontrolujú o čosi podrobnejšie a aj nám merajú teplotu. Loď je o čosi plnšia, ale stále nie je vypredaná. Plavíme sa v poobedných hodinách a slnko poriadne praží. Tiež si obsadzujeme lehatká, ale presťahujeme si ich do tieňa a už len oddychujeme.

Pri vylodení či už v Bastii cestou tam alebo v Livorne cestou späť už nie sú žiadne kontroly.

 

Plánovanie a posledné prípravy pred odchodom na Korziku

Keďže sme cestu začali plánovať len týždeň pred odchodom a väčšinu času nám zabralo dohľadávanie všetkých možných vstupných podmienok a obmedzení, na naplánovanie toho, čo všetko chceme vidieť na Korzike neostalo veľa času. Naplánujeme si teda len približný itinerár, čo chceme vidieť. Keďže Korzika je dosť veľká a za týždeň, ktorý na nej strávime, všetko navštíviť nestihneme. Viac menej sa chceme sústrediť hlavne na južnú časť ostrova. To čo sme nakoniec stihli si ale podrobne rozoberieme v ďalších článkoch.

Ubytovanie nakoniec nerezervujeme žiadne. Chystáme sa celý čas kempovať. Na Korzike sú na kempovanie veľmi dobré podmienky, kempovanie máme oveľa radšej ako chodenie po hoteloch. Príde nám to aj cenovo výhodnejšie a keďže ideme autom, môžeme si bez problémov zbaliť celú kempovaciu výbavu, stravu a všetko, čo budeme  potrebovať. A v konečnom dôsledku, keďže budeme celý čas v prírode, budú sa nám ľahšie dodržiavať rozostupy a nebudeme sa musieť stretávať s ľuďmi v uzavretých priestoroch.

 

Malé pláže na ostrove Lavezzu, ktorý plánujeme tiež navštíviť

Malé pláže na ostrove Lavezzu, ktorý plánujeme tiež navštíviť

 

Kempov je na Korzike dostatok a nikde nemáme problém, že by sme nejaký nevedeli nájsť alebo by bol plný. Ceny sa pohybujú od 20 eur po 35 eur za noc, auto, malý stan a dve osoby. Väčšina má veľmi dobré vybavenie. Len škoda, že je tam zakázané kempovanie mimo kempov.

Deň pred odchodom ešte vyberáme cestovné poistenie. Pre istotu také, aby pokrývalo aj prípadnú karanténu alebo covid a zároveň bolo aj cenovo výhodné. Viac menej máme všetko pripravené a môžeme vyraziť.

 

Smerom k novým dobrodružstvám

Smerom k novým dobrodružstvám