Grónsko: Qaqortoq a lety helikoptérou

Domov > Európa > Grónsko
august 2022
Nanortalik - Qaqortoq, Air Greenland
Qaqortoq - Narsaq, Air Greenland
Praktické informácie:
Grónsko Grónsko
Nuuk

Hlavné mesto

Dánska koruna (DKK)

Mena používaná v krajine

Grónčina, Dánčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ E Typ E
Typ F Typ F
Typ K Typ K

Využívané typy zásuviek

Qaqortoq je s populáciou niečo viac ako 3000 obyvateľov najväčším mestom južného Grónska a akýmsi jeho centrom. Qaqortoq navštevujeme tak trochu neplánovane. Keď kupujeme prelety vrtuľníkom z Nanortaliku do Narsaqu, vychádza to, že budeme mať niekoľko hodín prestup práve v Qaqortoqu. To nám príde vhod a rozhodneme sa tento prestup využiť spoznaním ďalšieho grónskeho mestečka.

 

Výhľad na Qaqortoq od heliportu

Výhľad na Qaqortoq od heliportu

 

 Pekné domčeky oproti heliportu

Pekné domčeky oproti heliportu

 

V Qaqortoqu sa nachádza niekoľko ubytovacích zariadení, tiež reštaurácie a obchody. Nie je tu preto problém nájsť ubytovanie prípadne doplniť zásoby. My tu máme ale len pár hodín, a tak veľa informácií o tomto meste nehľadáme. V Qaqortoqu pristávame niečo po desiatej ráno. Hneď ako vystúpime z vrtuľníka, zaujme nás kopec nad mestom, počasie je ideálne, tak sa rozhodujeme naň vybehnúť. Qaqortoq je veľmi fotogenické mesto aj zdola, no zhora z kopca budú výhľady ešte krajšie. Na vrchole si dáme už ráno pripravený obed, oddýchneme, užijeme výhľady a pomaly schádzame dole.

 

Výhľad z kopca nad mestom

Výhľad z kopca nad mestom

 

Grónske domčeky

Grónske domčeky

 

Ešte stále máme dosť času, pomotáme sa krížom krážom uličkami a užijeme si mesto. Qaqortoq je pekné mestečko a centrum sa dá prejsť za pár minút. Okrem farebných domčekov tu nájdeme na rôznych miestach sériu vyrezávaných kameňov na rôzne motívy – ide o výstavu Stone & Man, ktorú vytvorila skupinka škandinávskych umelcov.

 

Turistika z Qaqortoqu

Z Qaqortuqu žiadne značené turistické chodníky nevedú, no napriek tomu okolité kopce lákajú aspoň na krátku turistiku. Medzi najobľúbenejšie jednodenné výlety patrí túra nad vrch nad mesto, ktorú sme absolvovali aj my. Táto túra začína pri futbalovom štadióne a vedie do sedla medzi kopcami. Odtiaľto sa dá pokračovať ešte na vrch Petersvarde. Ďalšia túra vedie na vrch Saqqaarsuk na opačnom konci mesta, odkiaľ je tiež veľmi  pekný výhľad na Qaqortoq. Za mestom Qaqortoq sa rozkladá veľké jazero Tasersuaq, ktoré slúži aj ako zásobáreň pitnej vody pre Qaqortoq. A práve k tomuto jazero sa dá vydať na ďalšiu krátku túru.

Ak by ste sa chceli vydať na dlhšiu túru, tak z Qaqortoqu viete prejsť až do dedinky Igaliku. Toto je ale už ťažká túra na 4 - 5 dní a mali by sa na ňu vydať len skúsenejší turisti, keďže tu nevedie žiadny chodník, ani nie je nijako značená.

 

Výhľad na prístav a domy v pozadí

Výhľad na prístav a domy v pozadí

 

Výlety z Qaqortoqu

Z Qaqortoqu môžete absolvovať niekoľko zaujímavých výletov, väčšinou loďou, prípadne aj helikoptérou. Najčastejšie sa chodí k vikingským ruinám kostolíka z 12. storočia – Hvalsey Church alebo  k horúcim prameňom Uunartoq Hot Springs, kde sa môžete kúpať v teplom jazierku s pohľadom na ľadové kryhy.

 

Na niektorých domoch stále mali vianočné výzdoby

Na niektorých domoch stále mali vianočné výzdoby

 

Zákutia Qaqortoqu

Zákutia Qaqortoqu

 

Lety helikoptérou v Grónsku

Keď už prichádza čas nášho odletu, vrátime sa späť k heliportu. Helikoptéra tu ešte zatiaľ nie je, prejdeme sa ešte jednou uličkou a potom trocha oddychujeme. Budova heliportu je zatiaľ prázdna, no po chvíli sa úplne zaplní miestnymi obyvateľmi. Rovnako sa to stalo aj pred predchádzajúcimi letmi. Nechápali sme, že či to chcú všetci niekam letieť? Však helikoptéra má len desať miest, všetci sa tam určite nezmestíme.  No stále je to tak, že ak niekto niekam letí, príde ho odprevadiť hádam celá rodina. Všetci sa s každým lúčia a kývajú si. Nakoniec letíme ale len siedmi.

Lety helikoptérou prebiehajú podobne ako tie lietadlom. Na check-ine nám odoberú odovzdanú batožinu a dajú letenky. Príručnú batožinu si berieme so sebou. Pri vstupe do vrtuľníka ju ale dávame do zadnej časti, tak ju nemáme k dispozícii. Pri prestupe si ju normálne zoberieme, ale odbavená ostáva na heliporte. Tú nám preložia oni. Pri výstupe z helikoptéry si zasa preberieme príručnú batožinu a odbavenú nám dovezie vždy traktor.

 

Čakáme na odlet z Nanortaliku do Qaqortoqu

Čakáme na odlet z Nanortaliku do Qaqortoqu

 

Vykladanie batožiny prebieha pomocou traktora

Vykladanie batožiny prebieha pomocou traktora

 

Lety v rámci južného Grónska obsluhuje jedna helikoptéra. My máme štyri lety a letíme stále tou istou a aj s tým istým pilotom. Na prvom lete nám vysvetlí, kde sú záchranné vesty, ako sa otvárajú núdzové východy a všetko ostatné. Počas letu si nasádzame slúchadlá, keďže v helikoptére je dosť hluk. Na ďalších letoch nás pilot už  aj pozná, a tak už vie, že nerozumieme dánsky/grónsky iba anglicky a kedy kam letíme. Tie lety sú ale proste nádherné. Neskutočné výhľady. V budúcom živote chcem určite robiť pilota helikoptéry v južnom Grónsku. Teraz nás ale už čaká posledný prelet z Qaqortoqu do Narsaqu.

 

Strážny pes?

Strážny pes?

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: