Tri tipy na výlet v okolí Vancouveru - Bowen Island, Buntzen Lake, Capilano River

Praktické informácie:
Kanada Kanada
Ottawa

Hlavné mesto

Kanadský dolár (CAD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

-5 až -9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Kanady je potrebný platný cestovný pas a vyplnenie tzv. pred-cestovnej elektronickej autorizácie (eTA). Podobne ako americká ESTA, je aj kanadská ETA, nevyhnutnou podmienkou pre slovenských občanov na vstup do krajiny. Návod ako na ETU nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Kanady je zrejme leto od júla do augusta. Kedy je najteplejšie a najmenšia pravdepodobnosť zrážok. Je to však top sezóna a všetko treba rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Máj a jún a september a október môžu byť tiež dobré na návštevu, aj keď je tu väčšia pravdepodobnosť dažďa. Ak sa chystáte pozorovať polárnu žiaru na severe Kanady, ideálne je na to obdobie od februára do apríla.

Cestovné obdobie

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

Ako už iste viete, v okolí Vancouveru je možné podniknúť množstvo pekných výletov. Niekoľko z nich sme si už predstavili aj na našej stránke. Poďme sa pozrieť na pár ďalších, ktoré sa v prípade pekného počasia oplatí absolvovať.

 

Bowen Island

Je malý ostrov severovýchodne od Vancouveru. Od pobrežia je vzdialený len približne tri kilometre a je to populárna destinácia, kde obyvatelia Britskej Kolumbie majú svoje víkendové domčeky alebo chatky. Ostrov je obľúbený medzi turistami, cyklistami aj kajakármi. Dostať sa na tento ostrov nie je problém aj keď nemáte svoju vlastnú loď. Najjednoduchšie je to z prístavu Horseshoe Bay, odkiaľ tam pravidelne premávajú lode.

 

Plavíme sa smerom na Bowen Island

Plavíme sa smerom na Bowen Island

 

Aj takéto výhľady môžete sledovať z lode

Aj takéto výhľady môžete sledovať z lode

 

My náš jednodenný výlet začíname v centre Vancouveru, odkiaľ sa odvážame autobusom MHD do prístavu Horseshoe Bay. Autobusy jazdia priamo, ale treba rátať s tým, že cesta zaberie takmer hodinu.  Vystupujeme priamo v prístave, akurát odchádza viacej lodí, tak je tam trocha zmätok a celkom veľa ľudí. Jedna pracovníčka prístavu vykrikuje na plné hrdlo Bowen Island, ideme hneď k nej a posiela nás rýchlo k oblôčku kúpiť si lístky, loď za chvíľu odpláva. Kúpime lístky, chvíľu ešte čakáme a za pár minút už aj nastupujeme. Loď je to veľká. Podobná tým, ktoré jazdia na Vancouver Island a tak nie je problém ňou previesť aj auto.

Na ostrove vystupujeme v prístave a zároveň dedinke Snug Cove. Ostrov je síce malý, no turistických trás je tu dostatok. Zájsť môžete napríklad na najvyšší kopec ostrova, odkiaľ je vidno celý záliv Howe Sound a až na pevninu. My si vyberáme túru k jazeru Killarney Lake. Túra to nie je vôbec náročná, cesta k jazeru nám zaberie približne pol hodinku, a to vôbec nejdeme rýchlo. Z prístavu prechádzame cez dedinku okolo turistického informačného centra a potom pokračujeme chodníkom cez les. V jednej časti prechádzame okolo vodopádov vybudovaných pre lososy, aby mohli migrovať, no keď sme tam, tak nie je sezóna a navyše voda v potôčiku je veľmi malá, teraz by tu losos asi nepreplával. Po chvíľke prichádzame k jazeru Killarney. Okolo celého vedie chodník, ktorý má dĺžku asi štyri kilometre. Prechádzka je to ale pekná. Na rôznych miestach sa dá prejsť k jazeru, v inej časti sú zasa močiare s vyschnutými stromami ponad, ktoré sú vybudované chodníčky. Cestou samozrejme stretávame množstvo veveričiek. Túry na tomto ostrove majú výhodu, že tu nežijú medvede. Takže ak sa ich aj bojíte, tu nie je dôvod. Stretnúť tu ale môžete napríklad jeleňa. V jazere je možné aj loviť ryby, no my sme si tentokrát nezobrali rybárske náčinie. Po obídení celého jazera rozkladáme piknik pri jednom zo stolov, ktoré sú pri jazere na to pripravené.

 

Aj takto v niektorých miestach vyzerá okolie chodníčka ku Killarney Lake.

Aj takto v niektorých miestach vyzerá okolie chodníčka ku Killarney Lake.

 

Killarney Lake

Killarney Lake

 

Killarney Lake – vyschnuté stromy v zadnej časti jazera

Killarney Lake – vyschnuté stromy v zadnej časti jazera

 

Späť ideme trocha iným chodníčkom a zbierame černice, ktorých tu po okolí rastie mnoho. Prichádzame až k zátoke Deep Bay a popri pobreží prejdeme späť okolo prístavu až za ďalšiu zátoku, kde je pekne upravený park. Je tu celkom dosť ľudí, ktorí sa tu hrajú s deťmi alebo so psami. Je pekné počasie, a tak si užívame slnko a popritom oberáme černice.

Odtiaľto ideme ešte na krátku prechádzku na Dorman Point, odkiaľ by mal byť pekný výhľad, no naokolo sú narastené dosť vysoké stromy, a tak z výhľadu veľa nevidieť. V zmrzlinárni ešte ochutnáme miestnu zmrzlinu a smerujeme späť do prístavu a loďou do Horseshoe Bay a rovnako autobusom späť do Vancouveru.

Na Bowen Island sa dá spraviť príjemný jednodňový výlet. Najlepšie je, že sa dá zvládnuť aj bez potreby auta. Z túr si môžete vybrať dlhšie alebo kratšie, záleží na vás či chcete trocha oddychovať alebo sa aj ponamáhať.

 

Zátoka pri prístave na Bowen Islande

Zátoka pri prístave na Bowen Islande

 

Capilano River Regional Park

Je park, ktorý sa nachádza v severnej časti Vancouveru. Má zasa výhodu, že sa tam dá pomerne jednoducho dostať aj hromadnou dopravou, takže na podniknutie túry nepotrebujete nutne auto.  Jednou z túr, ktoré je tu možné podniknúť je Capilano Canyon hike. Je to jednoduchá túra i keď v niektorých častiach dosť strmá a obsahuje aj dosť schodov. My ju začíname pri hrádzi jazera a pokračujeme množstvom schodov dole do kaňonu k rieke Capilano. Celý okruh má približne 2,6 kilometra a je ho možné zvládnuť približne za hodinku. Nám sa ale zapáčila zastávka pri Capilano River Hatchery. Chovajú tu malé lososy, ktoré potom vypúšťajú do rieky. Okrem toho tu majú vybudované aj také malé múzeum alebo ako by som to nazval, kde sú vytavené rôzne rybárske potreby a návnady, popísaný cyklus života lososov a tiež aj malé akvária s malými rybkami. Okrem toho je tu presklená stena, kde môžete sledovať lososy ako plávajú vo vode a vyskakujú cez pereje a prekážky. Neďaleko sa nachádza aj priehrada Cleveland Dam, ktorá zadržuje veľké jazero Capilano, ktoré slúži aj ako zásobáreň pitnej vody pre Vancouver.

 

Rieka Capilano

Rieka Capilano

 

Takto môžete pozorovať lososy cez presklenú stenu

Takto môžete pozorovať lososy cez presklenú stenu

 

Sasamat Lake a Buntzen Lake

Sasamat Lake a Buntzen Lake sú ďalšie z jazier nachádzajúce sa blízko Vancouveru. Nachádzajú sa za časťou mesta Coquitlam.  Okolo oboch jazier sa dá podniknúť množstvo túr, z ktorých najobľúbenejšie sú asi túry, ktoré vedú dookola týchto jazier. Okolo oboch sú pekné chodníky a stretnete tu množstvo ľudí, ktorí tu chodia behať alebo sa len tak prechádzať. Najlepšie ale je, že ste kúsok od mesta a viete sa tu dostať aj hromadnou dopravou, no cítite sa ako niekde ďaleko v horách. Jazerá majú aj pláže a v čase našej návštevy v Sasamat Lake dosť ľudí aj plávalo, no vyzerali skôr na otužilcov pripravujúcich sa na nejakú súťaž ako na obyčajných ľudí. V okolí týchto jazier v podstate nič nie je, teda myslím žiadne obchody ani nič podobné, a tak si treba nabaliť niečo z domu. Pri oboch sú ale pekne upravené miesta na piknik a grilovačku a tie sa nedajú nevyužiť. Rovnako to robí aj množstvo domácich, ktorých sme tam stretávali na veľkých rodinných grilovačkách. Jazerá sú tiež dobrým miesto na rybačku, ktorá je tu najlepšia v jarných alebo jesenných mesiacoch, kedy jazerá aj zarybňujú.

 

Ráno na Sasamat Lake

Ráno na Sasamat Lake

 

Buntzen Lake

Buntzen Lake

 

Buntzen Lake

Buntzen Lake