Rybačka v Grónsku

Domov > Európa > Grónsko
august 2022
Praktické informácie:
Grónsko Grónsko
Nuuk

Hlavné mesto

Dánska koruna (DKK)

Mena používaná v krajine

Grónčina, Dánčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ E Typ E
Typ F Typ F
Typ K Typ K

Využívané typy zásuviek

Okrem turistiky, peknej prírody, mestečiek či kempovania, ponúka Grónsko aj skvelé možnosti na rybačku. Tú si chceme vyskúšať aj my, keď tam cestujeme. V Grónsku sa loví hlavne Arctic char, teda po slovensky Sivoň alpský (niekde sa uvádza aj Sivoň severný). Tieto môžete loviť v mori – najmä vo fjordoch. Keďže plávajú hlavne v blízkosti brehu, nie je problém ich chytať aj z pobrežia. Rovnako ich môžete chytať aj v riekach a potokoch. Od začiatku júna do konca augusta migrujú do riek a potokov a potom zasa schádzajú do mora. Niektoré ale žijú aj celý svoj život v riekach.

 

Arctic Char - Sivoň alpský

Arctic Char - Sivoň alpský

 

Rybárčili sme už v Kanade, Švédsku, Nórsku, Slovensku alebo na Novom Zélande, ale Grónsku sa nevyrovnala ani jedna z týchto krajín. Niektoré rieky sú tu doslova plné rýb a rovnako niektoré fjordy Chytiť sa tu dajú aj rekordné kúsky sivoňov. My síce nemáme meter, no dĺžku jedného si poznačíme na udicu a tento mal 55 centimetrov. Chytili sme ale aj väčšie, ktoré mohli mať približne 70 centimetrov. Ale aj tu sa nájdu miesta, kde žiadnu rybu nechytíte.

Za rybačkou do Grónska cestujú rybári z celého sveta. A  preto sú tu na to vytvorené aj podmienky. Nachádza sa tu veľa rybárskych lodge/kempov/ubytovaní. Niektoré sú pri riekach v divočine a odvezú vás tam napríklad loďou alebo vrtuľníkom a vy si užívate rybačku v divočine. Tiež tu veľa agentúr ponúka jedno alebo viacdňové zájazdy na rybačku. Problémom bývajú ale ceny pri týchto zájazdoch. Niektoré sa pohybujú v cenových hladinách aj okolo 1000 eur za noc.

 

Sivone majú rôzne sfarbenie, niektoré sú aj takmer úplne červené

Sivone majú rôzne sfarbenie, niektoré sú aj takmer úplne červené

 

Ak nechcete platiť toľko veľa, dá sa to spraviť aj tak ako to robíme my a veľa turistov. Zaplatíte si povolenku a vyhliadnete si nejakú rieku, ku ktorej idete alebo keď ste na túre a prídete k rieke/jazeru/fjordu, tak jednoducho chytáte. Prípadne tam môžete aj zakempovať a z ulovených rýb si spraviť chutné jedlo. Takto to riešia aj niektorí turisti, keď idú na viacdňové túry.

Zaujímavosťou je, že do grónskych riek nemigrujú lososy. Budete ich tam teda hľadať len ťažko, osobne sa mi podarilo nájsť len jednu rieku, kde sa dajú lososy loviť. V mori môžete ale chytať aj iné druhy rýb ako sivone.  Nám sa často podarí v mori chytiť aj akýsi morský druh hlaváča. Presný názov sme nezistili, no vyzerá to podobne ako hlaváče, ktoré žijú u nás, len sú väčšie.

 

Presný názov tejto ryby sme nezistili, ale chytáme ich celkom dosť

Presný názov tejto ryby sme nezistili, ale chytáme ich celkom dosť

 

Fishing licence alebo rybársky lístok v Grónsku

Ak plánujete v Grónsku rybárčiť bez problémov môžete, no budete k tomu potrebovať rybársky lístok. Našťastie získať ho nie je vôbec zložité, v podstate stačí zaplatiť poplatok a môžete loviť. Sú  dva spôsoby ako ho získať.

Prvým spôsobom je kúpiť ho v nejakej turistickej kancelárii alebo agentúre. Väčšinou sú to tie agentúry, ktoré ponúkajú aj prepravu alebo výlety v Grónsku. Im sa treba ozvať, spýtať sa a oni vám vedia zabezpečiť rybársky lístok. Nevýhodou tohto je, že to musíte riešiť s nejakou agentúrou, môže to teda trvať dlhšie a väčšina agentúr si za to berie poplatok, teda bude to drahšie.

Druhým spôsobom je zaplatiť si rybársky lístok sám. A to jednoduchým bankovým prevodom na účet ministerstva Department of Fisheries, Hunting and Agricultures. Túto možnosť využívame aj my. Poďme sa teda pozrieť na ňu bližšie.

 

Pri turistike môže mať rybačka výhodu, ulovíte si rybu a nemusíte niesť toľko veľa jedla

Pri turistike môže mať rybačka výhodu, ulovíte si rybu a nemusíte niesť toľko veľa jedla

 

Ceny za rybársky lístok sa rôznia podľa dĺžky povolenia. Vybrať si môžete z troch možností:

  • 75 dánskych korún za 24 hodinovú povolenku
  • 200 dánskych korún za týždennú povolenku
  • 500 dánskych korún za mesačnú povolenku

Sumu podľa toho akú dĺžku chcete, pošlete na účet ministerstva. Aby vedeli komu a od kedy povolenka platí, musíte do „správy pre príjemcu“ v prevode uviesť:

  1. Najprv uvediete prvých deväť znakov vášho priezviska, ak je priezvisko kratšie, uvediete ho celé
  2. Za priezviskom dáte medzeru
  3. Potom uvediete prvé tri znaky vášho mena
  4. Znova dáte medzeru
  5. Ďalej uvediete prvé tri znaky mesiaca (v angličtine), od ktorého bude povolenie platiť – napríklad pre august uvediete aug
  6. Znova dáte medzeru
  7. Dátum prvého dňa, odkedy bude licencia platná, napríklad 25

Teda ak bude chcieť Ján Novák licenciu od 15. júna na týždeň, pošle 200 dánskych korún na účet ministerstva a do správy pre príjemcu uvedie „Novak jan jun 15“.

Potom si treba vytlačiť potvrdenie o tejto platbe z bankového účtu. Ktoré slúži ako povolenka. Treba si ho teda vytlačiť alebo uložiť do telefónu, aby ste ho v prípade potreby vedeli ukázať. Detaily bankového účtu ministerstva, kam treba spraviť platbu:

Meno banky: Grønlandsbanken (Bank of Greenland)

Swift/BIC GRENGLGX

SWIFT: GL0264710001002160

Tieto ceny a informácie platia v roku 2022, teda neskôr je dobré si ich overiť na stránke ministerstva alebo relevantných grónskych organizácií, hlavne ceny sa môžu zmeniť.

Čo môže spôsobovať problém, je samotný prevod na grónsky účet. Niektoré slovenské banky to nemusia ani povoľovať, iné môžu mať vysoký poplatok. V tom prípade je možno jednoduchšie využiť jednu z grónskych agentúr. My využívame na prevod Revolut aplikáciu, ktorá ho za malý poplatok bez problémov umožňuje.

Pozor si treba dať, že sú v Grónsku ešte rieky, kde sa platí za lov špeciálny poplatok. Na lov na týchto riekach, potrebujete povolenie od vlastníka a za to sa platí. V južnom Grónsku je to napríklad rieka Ilua. Tá je ale ťažšie dostupná, a tak my na nej nelovíme. Dá sa k nej dostať len loďou, no podľa informácií čo nachádzame, je to jedna z najlepších riek na lov v južnom Grónsku. Rieka je asi 4 kilometre dlhá a vlieva sa do 3 kilometre dlhého jazera. Nájdete na nej dobré miesta aj na muškárenie aj na blinkrovanie.

 

Arctic Char

Arctic Char

 

Podmienky chytania rýb

Tu je tiež výhoda, že Grónsko nemá takmer žiadne podmienky na lov. Môžete teda chytať kdekoľvek či už v mori, riekach alebo potokoch. Chytať môžete vlastne akýmkoľvek spôsobom, my napríklad chytáme hlavne na blinker. Ryby nemajú mieru, čiže môžete si zobrať rybu akejkoľvek veľkosti ako uznáte za vhodné. Môžete si tiež zobrať len ryby, ktoré plánujete zjesť.

 

Naša rybárska výbava a návnady

Primárnym cieľom našej cesty do Grónska nie je rybačka, ale hlavne turistika a spoznávanie Grónska. No keďže rybárčime radi, rozhodneme sa zobrať aj rybársku výbavu a kúpiť rybárske povolenie. Keďže si všetky veci nosím v podstate na chrbte, aj naša výbava je poriadne zúžená a prispôsobená tomu. Berieme len jednu malú teleskopickú udicu s navijákom, ktorú si vieme pripevniť zvonka na bok ruksaku, aby nezaberala miesto. Ako návnady berieme niekoľko blinkrov, wobler a pár gumených rybiek. Berieme tiež plavák a pár háčikov, no tie nakoniec vôbec nevyužívame. Ani na wobler a gumené rybky, ktoré vyskúšame, nechytáme nič. Ako úspešné sa ukážu iba blinkre, a to hlavne medenej, dúhovej a čiernej farby. Iné farby tiež veľmi nezaberajú.

Obľúbeným spôsobom je aj muškárenie, no na to my nemáme výbavu, tak neskúšame. Tiež sme plánovali, že vyskúšame chytať na plavák, no nakoniec sme sa k tomu nikde nedostali.

 

My chytáme väčšinou na blinker

My chytáme väčšinou na blinker

 

Miesta, na ktorých v Grónsku rybárčime

Nanortalik

Prvým miestom, kde skúšame chytať je v Nanortaliku priamo za mestom v mori. Chytáme iba niekoľko minút podvečer, keď sa ideme prejsť. Podarí sa nám chytiť ale len pár morských hlaváčov, ktoré majú okolo 10 – 25 centimetrov.

 

Priamo v Nanortaliku chytáme len takéto morské hlaváče

Priamo v Nanortaliku chytáme len takéto morské hlaváče

 

Tasermiut Fjord

Jedným z najlepších miest na rybačku v Grónsku je Tasermiut Fjord. A to je druhé miesto, kde chytáme. Najprv chytáme pod horou Ulamertorsuaq. Tu chytáme viackrát. Prvýkrát sa nám podarí chytiť len niekoľko menších sivoňov (Arctic Char). Druhýkrát sa ideme prejsť k fjordu podvečer, kedy je ale odliv a celkom rozbúrené more, vtedy sa nám nepodarí chytiť nič. Tretíkrát na tomto mieste chytáme, keď ráno čakáme na loďku, ktorá má po nás prísť. Vtedy je more úplne pokojné a je príliv. Podarí sa nám chytiť tri sivone medzi 55 a 70 centimetrami a niekoľko menších.

 

Miesto, na ktorom chytáme pod horou Ulamertorsuaq

Miesto, na ktorom chytáme pod horou Ulamertorsuaq

 

Aj pod horou Ulamertorsuaq sa nám podarí chytiť veľmi pekné kúsky

Aj pod horou Ulamertorsuaq sa nám podarí chytiť veľmi pekné kúsky

 

V Tasermiut Fjorde potom chytáme úplne na konci fjordu z brehu pod ľadovcom. A tu je to najlepšia rybačka, akú sme kedy zažili. Chytáme asi len trištvrte hodinku, ale na každý jeden náhod vytiahneme von rybu. Všetko sú to pekné sivone (Arctic Char). Za ten krátky čas ich chytáme možno dvadsať vo veľkostiach od 20 do 70 centimetrov.

V Tasermiut Fjorde ale môžete chytať kdekoľvek a pravdepodobne budete veľmi úspešný.

 

Najúspešnejšie bolo miesto úplne na konci fjordu

Najúspešnejšie bolo miesto úplne na konci fjordu

 

Chytáme veľmi pekné sivone, niektoré si zobral náš sprievodca, ostatné púšťame

Chytáme veľmi pekné sivone, niektoré si zobral náš sprievodca, ostatné púšťame

 

Narsaq

Tu chytáme v mori smerom na koniec poloostrova na Narsaq Point. Dá sa tam pekne dostať k moru a je tam aj hneď hlboká voda, tak sme predpokladali, že by sme tu mohli niečo chytiť. Pri mori sme aj našli nejaký silon, teda zjavne tam chodia chytať aj miestni. No my nechytáme nič. Nemáme tu ani jeden záber ani tu žiadnu rybu nevidíme, tak to potom vzdávame.

 

Chytáme aj kúsok od ľadovcových krýh

Chytáme aj kúsok od ľadovcových krýh

 

Prostredie je veľmi pekné, no ryby tu nejako neberú

Prostredie je veľmi pekné, no ryby tu nejako neberú

 

Druhým miestom v Narsaqu, kde už sme úspešnejší, je riečka za mestom. Musíte ísť cestou smerom na heliport a potom pokračovať ďalej smerom k farme. Asi na polceste medzi heliportom a farmou križuje cestu riečka. Tu chytáme asi hodinu a chytáme asi 10 – 15 sivoňov. Väčšinou sú ale menšie. Najväčšie, čo chytíme majú len do 30 centimetrov. V riečke ale vidíme aj väčšie a je tu celkom veľa rýb. Voda je tu ale malá, tak treba ísť popri riečke a hľadať miesta s hlbšou vodou, kde sa ryby zdržiavajú.

 

Malá riečka za Narsaqom, rybačka tu bola veľmi úspešná

Malá riečka za Narsaqom, rybačka tu bola veľmi úspešná

 

Jeden so sivoňov v riečke

Jeden so sivoňov v riečke

 

Igaliku

V Igaliku chytáme len chvíľu najprv v mori za dedinkou a potom v rieke, ktorá sa vlieva na konci fjordu do mora. Úspešní ale nie sme a nechytáme nič. Možno aj preto, že chytáme len veľmi krátko. V rieke a v jazere vidíme nejaké ryby, ale väčšinou len menšie.

 

Pekná rieka za Igaliku, chytáme tu ale len pár minút

Pekná rieka za Igaliku, chytáme tu ale len pár minút

 

Rieka za Igaliku vyteká z tohto jazera, ktoré je ale celkom plytké

Rieka za Igaliku vyteká z tohto jazera, ktoré je ale celkom plytké

 

Qassiarsuk a Tasiusaq a okolie

Vo fjorde Tasiusaq sa nám darí chytiť tiež len tie morské hlaváče. Chytáme pri odlive a chytíme ich asi 10.

 

Jeden z morských hlaváčov v Tasiusaq fjorde

Jeden z morských hlaváčov v Tasiusaq fjorde

 

Miesto, na ktorom chytáme v Tasiusaq fjorde

Miesto, na ktorom chytáme v Tasiusaq fjorde

 

Priamo v Qassiarsuku sa ukáže ako najlepšie miesto na chytanie vo fjorde miesto, kde sa malý potôčik vlieva do fjordu. Vo fjorde chytáme niekoľko veľmi pekných sivoňov. Tiež tento malý potôčik je plný veľkých rýb.

 

Zopár sivoňov chytíme aj priamo v Qassiarsuku

Zopár sivoňov chytíme aj priamo v Qassiarsuku

 

Z Qassiarsuku ideme potom na túru smerom na koniec fjordu, tu chytáme v rieke Qorlortoq, ktorá sa vlieva z ľavej strany do fjordu. Táto rieka je tiež perfektná na rybačku. Je proste plná rýb a na každom mieste sa dá niečo chytiť. Najviac sa nám darí v prvom vodopáde proti prúdu od mora. Tu tiež môžete vidieť ako sivone vyskakujú hore vodopádom. Chytáme tu necelú hodinu a chytáme okolo 20 pekných kúskov, ktoré majú do 50 centimetrov.

 

Na rieke Qorlortoq je veľa dobrých miest

Na rieke Qorlortoq je veľa dobrých miest

 

My chytáme hlavne pod vodopádmi

My chytáme hlavne pod vodopádmi

 

Dobrým miestom tiež určite bude vo fjorde pri vtoku tejto rieky, na vyskúšanie ale už nemáme čas.

Ďalšia rieka - Qinngua tečie a vlieva sa do fjordu úplne na jeho konci. Tú tiež uvádzajú ako veľmi dobrú na rybačku. Dajú sa tu chytiť najväčšie sivone s váhou do 5 kilogramov. K tej sa ale my nedostaneme.

 

Narsarsuaq

V Narsarsuaqu chytáme v kalnej ľadovcovej rieke hneď za letiskom. Tu sa nám ale nepodarí chytiť nič. Pri tejto rieke si treba dať pozor, že má na ňu dosť veľký vplyv príliv a odliv v mori. Pri prílive rieka dosť stúpa a tečie akoby opačným smerom, pri odlive opačne. My sme tu pri odlive a všeobecne, vždy keď sme v Grónsku chytali, ryby brali lepšie pri prílive ako pri odlive.  

 

Kalná ľadovcová rieka, ktorá tečie za Narsarsuaqom

Kalná ľadovcová rieka, ktorá tečie za Narsarsuaqom

 

V Grónsku bývajú prílivy a odlivy celkom veľké, aj jeden alebo dva metre a treba si na to dávať pozor. Párkrát sa mi stane, že pri chytaní prejdem po suchu na nejakú väčšiu skalu, z ktorej chytám. Medzitým ako chytám, začne voda stúpať, a keď sa chcem vrátiť späť už neviem prejsť, lebo prístupová cesta je zaplavená.

 

Miesto, kde sa čistá riečka zlieva s tou kalnou

Miesto, kde sa čistá riečka zlieva s tou kalnou

 

V Narsarsuaqu ešte odporúčajú chytať v okolí Flower Valley, kde sa čisté rieky vlievajú do veľkej kalnej ľadovcovej. Na jednom z takých miest chytáme aj my, ale len chvíľu a nemáme žiadny záber. V riečkach po okolí ale vidíme veľa rýb a aj sa vyhadzujú. Možno by tu bolo efektívnejšie muškáriť.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: