Grónsko, Sisimiut: Arctic Circle Trail
Arctic Circle Trail je jedna z najznámejších diaľkových túr v Grónsku, ktorá spája mestečká Sisimiut a Kangerlussuaq. Je obojsmerná, teda môžete ju začať v Kangerlussuaqu a skončiť v Sisimiute alebo opačne. Najčastejšie sa udáva, že táto túra má 160 kilometrov, no má rôzne varianty a dá sa skrátiť na 120 alebo naopak predĺžiť až na nejakých 250 kilometrov. Väčšinou ju turisti prejdú za 8 až 10 dní. Počas celých týchto 8 až 10 dní ale idete cez grónsku divočinu. Teda musíte mať kvalitnú výbavu a byť pripravený na všetky nástrahy počasia, brodenie riek, niesť si so sebou všetko oblečenie, jedlo, kempingovú výbavu, a keďže cestou nie je ani žiadny signál, byť schopný sa orientovať v divočine.
Pobalení, môžeme vyraziť
Túto túru je možné prejsť od polovičky júna do polovičky septembra, no najideálnejší čas je od polky júla do polky augusta. Koncom júna a začiatkom júla ešte môže byť na trase väčšie množstvo snehu a rieky môžu byť rozvodnené, takže bude ťažké ich prebrodiť. Od polky augusta už zase môže začať v noci mrznúť. Ak ste ale skúsený polárnik, prejsť sa dá aj na lyžiach a to hlavne počas marca/apríla.
Keď si všimnete, tak na vrcholkoch hôr je sneh aj v polovičke augusta
Túra je ale celkom známa, asi najznámejšia z diaľkových túr v Grónsku, takže počas letného obdobia ju už absolvuje celkom dosť ľudí. Je teda už aj celkom dobre vychodená a približne každých 500 metrov sa nachádzajú aj značky, podľa ktorých sa dá ísť. No keď ju chcete absolvovať, mali by ste mať už prejdených niekoľko viacdenných túr a poriadne vyskúšanú výbavu, hlavne dobre vychodené topánky, keďže denne budete musieť prejsť približne 20 kilometrov. Hlavne tých 20 kilometrov treba prejsť s ruksakom o váhe 15 – 20 kilogramov, čo je približná váha, ktorú tam turisti nosia.
Takýmito kopčekmi skál s červenou značkou každých približne 500 metrov je značená Arctic Circle Trail
My máme celkom ultra ľahkú výbavu a na 10 dní sa dokážeme zbaliť aj do 12 kg ruksaku vrátane kempingovej výbavy a stravy
Na túre sa nachádza 8 chatiek, čiže ak idete každý deň od chatky k chatke, mali by ste ju zvládnuť za 9 dní. Niektorí to zvládnu aj rýchlejšie, ale odporúča sa niesť jedlo minimálne na 10 dní. Ak by ste kvôli zlému počasiu museli napríklad jeden deň niekde počkať. Tieto chatky sú rôznych veľkostí. Niektoré sú pre štyroch ľudí, iné aj pre dvadsať. Hlavne počas leta je nutné zobrať si so sebou aj stan, keďže v chatkách platí: kto skôr príde, ten má miesto na spanie a hlavne menšie chatky môžu byť obsadené. Na prespanie v chatkách tiež budete potrebovať karimatku a vlastný spacák. Kempovanie je samozrejme povolené počas celej trasy či už pri chatkách alebo kdekoľvek inde.
Jedna z chatiek pozdĺž Arctic Circle Trail
Takto nejako to vyzerá vnútri chatiek
Každá je ale iná a inak veľká
Počas túry sa samozrejme nedá nič kúpiť, takže si musíte zobrať všetko jedlo a aj kempingový varič, na ktorom si ho pripravíte. My keďže cestujeme dvaja, využívame dehydratovanú stravu Travellunch, ktorá ponúka dvojporciové balenia. Dehydratovanú stravu potom stačí zaliať uvedeným množstvom vriacej vody, počkať približne 10 minút a máte plnohodnotné jedlo. Aby sme nemuseli vodu zohrievať niekoľkokrát denne, riešime to tak, že sme si kúpili 600 ml termosky so širokým hrdlom, do ktorých si ráno rozdelíme jednu dehydratovanú stravu, zalejeme vodou a zatvoríme. Na obed potom nemusíme variť, ale máme už pripravené teplé jedlo.
Pitná voda, ako všade v Grónsku, je v jazerách a riečkach počas celej trasy. Tú teda nemusíte nosiť, stačí si nabrať z prameňov. Pozor si ale treba dať, že v niektorých jazerách môže byť slaná voda. Treba ju najprv ochutnať a potom si nabrať.
Zásoby dehydratovanej stravy na cestu
Na navigáciu sa nám najlepšie osvedčila aplikácia Garmin Explore, do ktorej si môžete stiahnuť súradnice celej túry a potom sa podľa toho navigovať. Počas celej túry je iba jedno miesto, kde sa dá dobiť elektronika. A to pri chatke Canoe Center, kde približne pred rokom namontovali slnečné konektory. Takže keď všetko funguje, tak je tu možné si dobiť mobilný telefón alebo fotoaparát. Inak je potrebné byť pripravený na to, že nabíjanie nebude možné a zobrať si napríklad powerbanku.
Pozdĺž Arctic Circle Trail si užijete množstvo nádherných výhľadov
Dôležité je na túru zobrať si aj satelitný telefón. Dá sa pomocou neho navigovať, sledovať počasie, informovať rodinu alebo priateľov, kde sa práve nachádzate a v prípade nehody zavolať pomoc. Je to vlastne jediná možnosť ako si privolať pomoc. Každý rok z tejto túry evakuujú niekoľko turistov, ktorí to nezvládnu alebo sa zrania a už nedokážu pokračovať. Samozrejme treba myslieť aj na kvalitné cestovné poistenie. Keďže väčšina cestovných poistení má vo výlukách cestovanie do polárnych a odľahlých oblastí, treba si preveriť, či pokrýva aj evakuáciu vrtuľníkom v Grónsku, keďže tá môže byť extrémne drahá.
Grónsko sme si proste zamilovali
Na absolvovanie tejto túry aktuálne nepotrebujete žiadne povolenie ani sprievodcu. No idete tam na vlastnú zodpovednosť. Ak sa vám niečo stane, musíte sa postarať sami o seba. Najväčším nebezpečím je nepriazeň počasia a jej odľahlosť, inak ale túra nie je nijako technicky zložitá. Treba myslieť na brodenie riek, ktoré môžu byť na začiatku sezóny vysoké. Inak najvyššie prevýšenie je necelých 500 metrov, čo pre skúseného turistu nie je veľa.
Cestou môžete vidieť aj polárne zajace
V tejto časti Grónska sa nevyskytujú ani žiadne nebezpečné zvieratá. Stretnúť môžete pižmone, soby, polárne zajace a polárne líšky. Pozor hlavne na líšky, ktoré môžu prenášať besnotu. Ľadové medvede sa v tejto časti zvyčajne nevyskytujú a šanca, že by ste tam nejakého stretli, je úplne minimálna. Preto nie je potrebné nosiť pušku ani nič podobné. Tiež jedlo môžete mať normálne v stane. Medveď sa v tejto oblasti vyskytol naposledy v rokoch 2011, 2018, 2019 a 2023, a to hlavne v okolí Kangerlussuaqu, aj to ho miestni poľovníci väčšinou do pár dní odstrelia.
Skupinka pižmoňov neďaleko Kangerlussuaqu
Najlepšími zdrojmi informácii o túre je knižka Trekking in Greenland – The Arctic Circle Trail od vydavateľstva Cicerone, ďalej oficiálna stránka https://arcticcircletrail.gl/ a facebooková skupina, kde pridávajú svoje skúsenosti turisti, ktorí ju prešli alebo plánujú ísť: https://www.facebook.com/groups/arcticcircletrail. Teda v prípade, že by ste plánovali ísť túto túru, odporúčame si poriadne naštudovať informácie.
My síce výbavu, stravu a aj kondičku na absolvovanie tejto túry aktuálne máme, no hlavne kvôli nedostatku času a zdravotným komplikáciám, sa rozhodneme túto túru neabsolvovať teraz celú, ale iba menšiu časť. A to hlavne aj kvôli tomu, že chceme v Grónsku rybárčiť a rieky, ktoré máme vytipované sa nachádzajú aj pozdĺž Arctic Circle Trail.
Rieka, ku ktorej smerujeme na rybačku
Aby sme ušetrili čas, dohadujeme si odvoz loďkou na koniec fjordu Kangerluarsuk Tulleq. Nebudeme musieť ísť 30 kilometrov pešo tam aj späť, ale prejdeme si to potom pešo len jednosmerne. Ráno začíname v Sisimiute v prístave a vydávame sa na niečo viac ako hodinovú plavbu. Na otvorenom mori sú celkom veľké vlny po nočnej búrke a víchrici, ale po chvíľke vchádzame do fjordu a tu je už hladina ako zrkadlo. Zaujímavé je, že v Grónsku bývajú veľmi veľké prílivy a odlivy. Aktuálne je príliv, čo je super, keďže vieme loďkou ísť až na koniec fjordu. Ak by bol odliv, voda by klesla tak, že by sme museli vystúpiť asi o kilometer skôr.
Smerujeme do fjordu Kangerluarsuk Tulleq
Loďka nás vyhodí na konci fjordu a odchádza. My ostávame v grónskej divočine.
Na konci tohto fjordu sa nachádzajú dve chatky, ktoré patria k Arctic Circle Trail. My, dole pri fjorde, sa nachádzame pri chatke Kangerluarsuk Tulleq Nord. Táto je menej využívaná, keďže je to od Arctic Circle Trail trocha zachádzka. Hore na kopci sa ešte nachádza Kangerluarsuk Tulleq Syd, ktorá je priamo pri túre, a preto je aj viac využívaná turistami.
Chatka Kangerluarsuk Tulleq Nord, v ktorej dnes prespíme
Chatka Kangerluarsuk Tulleq Syd, ktorá sa nachádza asi tri kilometre ďalej
Nikto tu nie je, tak si zhadzujeme veci v chatke a berieme so sebou len pár vecí potrebných na túru a rybársku výbavu. Smerujeme k rieke a potom popri rieke proti jej prúdu chytáme ryby. Je to jedna z najlepších rybačiek, aké v živote zažijeme. Takmer na každý jeden náhod chytíme rybu. Ako vo väčšine grónskych riek, sú tu hlavne Arctic Char – teda sivoňe alpské. Je ich tu neskutočné množstvo. Tie menšie, ktoré chytáme majú okolo 40 centimetrov, väčšie cez 50. Samice majú veľmi peknú striebornú farbu, samce zasa nádhernú úplne červenú. Chytáme na blinker a najefektívnejšie sú blinkre bronzovej farby. Na tie chytáme na každý náhod. Iné farby už nie sú až také efektívne. Riekou prechádzame postupne až k jazeru. V jazere je ale celkom malá voda a i keď tu ryby vidíme, chytiť sa nám tam nepodarí nič.
Arctic Char
Samce sú sfarbené pekne dočervena
Samice zasa do strieborna
Rybačky máme nateraz dosť, a tak zoberieme dve ryby, ostatné samozrejme všetky púšťame. Cestou k chatke pozbierame nejaké suchšie drevo popadané z kríkov a pri chatke sa snažíme ugrilovať ryby. Hodín ešte nie je veľa, a tak vybehneme ešte na túru na blízky kopec a užívame si výhľady. V okolí fjordu je ešte niekoľko chatiek, netreba sa dať ale pomýliť. Tieto chatky sú zatvorené. Sú to chatky miestnych, ktorí tu chodia na víkendy na poľovačky a rybačky, ako sa dozvedáme od šoféra našej loďky.
Navečer sa pekne vyčasí, my sa vyberieme ešte na rybačku a užívame si nádhernú prírodu, úplné ticho bez ľudí a túto grónsku divočinu. Vôbec sa nám dlho do noci ani nechce ísť spať. Keďže sme tu sami, rozhodneme sa spať v chatke. I keď máme aj stan, ale tentokrát ho nevyužívame.
Západ slnka nad fjordom Kangerluarsuk Tulleq
Dnes nás čaká dlhý deň, tak vstávame čo najskôr ako sa nám to podarí. Varíme raňajky a obed, balíme veci a vydávame sa na cestu späť do Sisimiutu. Od chatky smerujeme hore na kopec, kadiaľ prechádza Arctic Circle Trail. I keď na pohľad sa nám zdá, že to je celkom blízko, sú to viac ako dva kilometre do kopca. Dá nám to niečo zabrať, kým sa dostaneme na chodník. Keď k nemu dorazíme, pripájame sa naň. Tento rok na začiatku sezóny veľmi veľa pršalo, a tak bola Arctic Circle Trail veľmi bahnitá. Až tak, že v niektorých úsekoch bolo potrebné dlhé kilometre ísť doslova po vode. Teraz je už pomaly koniec sezóny, ale stále to pociťujeme. Hneď v prvých úsekoch je túra dosť bahnitá a každú chvíľu prechádzame cez blato a bažiny. Tak to v podstate ostáva až do Sisimiutu.
Bažinám sa v niektorých miestach nedá vyhnúť
Po ďalšom asi kilometri prichádzame k druhej chatke Kangerluarsuk Tulleq Syd. Táto je o niečo menšia ako tá, v ktorej sme spali. Ale nikto tu už nie je, tak sa ani my nezdržiavame a pokračujeme ďalej. Ďalších pár kilometrov ideme pozdĺž fjordu Kangerluarsuk Tulleq. Po pravej strane máme výhľady na fjord, po ľavej strane vysoké hory. Stále chodíme hore, dole, preskakujeme bažiny, malé potôčiky a skaly, takže to nie je úplne jednoduché a s plnými ruksakmi to dá zabrať. Ale nie je to nič extra zložité.
Najvyššie vrcholky hôr v okolí majú do 1500 m.n.m.
Potom nás čaká najvyššie prevýšenie, cca 380 výškových metrov hore do sedla. Keď vyjdeme na vrchol, dávame si prestávku a užívame nádherné výhľady na fjord, hory v pozadí a celú cestu, ktorú sme doteraz prešli. Ráz krajiny sa tu trocha mení, je to tu skôr skalnaté a opúšťame fjord, ktorý už nebudeme vidieť. Inak ani tu hore a ani počas celej trasy nie je problém s pitnou vodou. Stále prechádzame okolo menších alebo väčších potôčikov, kde nie je problém vodu doplniť.
Zaujímavý záchod nachádzajúci sa hore v sedle
Ďalších päť kilometrov ideme vrcholom tohto pohoria až prichádzame do sedla na druhú stranu a odkryjú sa nám nádherné výhľady zasa na túto stranu. Máme pocit, že už to máme tak blízko, no neskôr zisťujeme, že sme sa celkom mýlili a v tejto chvíli je Sisimiut ešte dosť ďaleko. Zo sedla zostupujeme dole do údolia, kde prichádzame k väčšej rieke, ktorú je potrebné prebrodiť. Vyzúvať a do vody sa nám veľmi nechce, tak prejdeme niekoľko metrov popri rieke, vyberáme vhodný úsek, kde je ostrovček v strede rieky. Nahádžeme si kamene a najprv preskočíme na ostrovček a potom z ostrovčeka na druhú stranu. Našťastie sa to podarí bez namočenia.
Asi päť kilometrov ideme takto vrcholom, potom schádzame znova dole do údolia
Výhľady zo sedla na druhú stranu. Tam dole smerujeme.
Po rieke nasleduje dlhé údolie, kde po ľavej ruke máme výhľady na pohorie a Nasaasaaq Peak, na ktorý tiež vedie túra a dá sa tam vyliezť. Dnes to ale my už stíhať nebudeme. Na konci údolia prechádzame popod lyžiarske stredisko, ktoré ale vyzerá, že už má svoje najlepšie časy za sebou. Znova nás čakajú bažinaté úseky a stretávame aj báger a buldozér, ktoré tu budujú cestu. Tá ma v budúcnosti viesť až do Kangerlussuaqu. Našťastie má väčšinou viesť mimo Arctic Circle Trail.
Prechádzame dlhým údolím, posledný vrchol je Nasaasaaq Peak.
Z konca údolia už vidíme dole pod nami v diaľke jazero. Už nám stačí „len“ zísť dole k nemu, obísť ho, prejsť celým psím mestečkom a zájsť až do centra Sisimiutu, kde máme na dnes rezervované ubytovanie. To je ešte tiež pár kilometrov.
Vľavo za jazerom dole sa už nachádza Sisimiut
Celkom dnes prechádzame takmer 30 kilometrov, takže večer sme úplne zničení. Tento, spolu 35 kilometrový úsek Arctic Circle Trail, ktorý sme včera a dnes prešli, bol veľmi pekný a poskytol nám nádherné výhľady, k čomu určite pomohlo aj perfektné počasie, ktoré sme mali. No zároveň to bola z nášho pohľadu najrušnejšia túra, ktorú sme v Grónsku tento a minulý rok podnikli. Cestou sme stretli 12 ľudí, ktorí Arctic Circle Trail v tento deň začínali a išli nám oproti, čo nám prišlo celkom dosť, keďže na iných túrach sme väčšinou nestretli nikoho. Samozrejme oproti takým Tatrám, je to nič.
V meste len zájdeme na večeru a ideme oddychovať, keďže zajtra nás čaká ďalšia túra. Je nám trochu ľúto, že nám tentokrát nevyšlo prejsť celú Arctic Circle Trail, ale iba týchto posledných asi 35 kilometrov. No aspoň máme dôvod sa sem ešte niekedy vrátiť a pokúsiť sa to prejsť celé.