Omán: možnosti turistiky v Jebel Shams

apríl 2023
Budapešť – Muscat, Turkish Airlines / 250 eur / osoba / spiatočne
Nima Guest House, Nizwa– 107 eur / tri noci / dve osoby
Peugeot 2008, Europcar / 113 omr (273 eur) / 8 dní
Praktické informácie:
Omán Omán
Maskat

Hlavné mesto

Ománsky riál (OMR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ GTyp G

Využívané typy zásuviek

Arabčina

Úradný jazyk

Jebel Shams, prezývaná aj Slnečná hora je s výškou 3028 metrov najvyššia hora Ománu. Jebel Shams sa nachádza v pohorí Hajar a je známa úžasnými scenériami a výhľadmi, ktoré ponúka. Môžeme odtiaľto obdivovať nádherné kaňony a hlboké rokliny, ako napríklad známy Grand Canyon Ománu (Wadi Nakhr). Jebel Shams ponúka pre milovníkov turistiky niekoľko turistických trás rôznej náročnosti a je výborným cieľom na jednodenný výlet z Nizwy.

Jebel Shams sa nenazýva len samotný vrchol hory, ale aj celá okolitá oblasť. Na samotnom vrchole Jebel Shams sa nachádza vojenská základňa a prístup turistov na vrchol je obmedzený. Na druhej strane je prístupný južný vrchol Jebel Shams aj ďalšie zaujímavé trasy. Určite najznámejšou turistickou trasou je Balcony Walk, ktorý ponúka úžasné výhľady a ktorý sme absolvovali aj my. Na Jebel Shams sa dostanete aj autom a to až do výšky 1900 metrov. Nachádza sa tu aj niekoľko možností ubytovania a dokonca aj luxusný rezort.

 

Balcony Walk ide priamo okrajom kaňona

Balcony Walk ide priamo okrajom kaňona

 

Ako sa dostať na Jebel Shams

Jebel Shams je od Nizwy vzdialený približne 90 kilometrov a cesta sem trvá približne 2 hodiny. Z Nizwy sa vydávame smerom na mesto Al Hamra a tu zabáčame smerom na Jebel Shams. Cesta sa začína pomaly točiť a stúpať.

Spočiatku je cesta asfaltová v dobrom stave aj keď je celkom strmá. Približne 20 kilometrov pred samotným Jebel Shams sa asfaltka mení na prašnú cestu, ktorá vedie ďalších asi 10 kilometrov. Potom sa zase prekvapivo objavuje asfalt a pokračuje až ku hotelu Jebel Shams Resort. Odtiaľto ešte ďalšie 3 kilometre vedie prašná cesta. Ak plánujete populárnu túru Balcony Walk, tak do navigácie si dajte Parking Balcony Walk. Keďže posledný kilometer cesty je asi najhorší, je možné odparkovať aj skôr a posledný kilometer na začiatok túry prejsť pešo.

 

Malá, pekná dedinka na začiatku stúpania k Jebel Shams

Malá, pekná dedinka na začiatku stúpania k Jebel Shams

 

Pred našou cestou sme čítali rôzne názory na to, či je potrebné mať auto 4x4, keďže časť cesty je nespevnená. Na rozdiel od hory Jebel Akhdar kde polícia kontroluje každé auto, či má pohon 4x4, na Jebel Shams to tak nie je. Čiže 4x4 nie je povinné, napriek tomu sa väčšinou odporúča. Avšak my sme zvládli cestu na Jebel Shams bez problémov aj s obyčajným autom. Nespevnené úseky sme išli pomaly a opatrne a všetko prebehlo hladko a bez problémov.  Ak sa však na šoférovanie na Jebel Shams necítite, nie je problém si sem zobrať aj taxík či výlet. Rovnako si treba preveriť, či vaša požičovňa áut nezakazuje jazdu po nespevnených cestách.

 

Kozy sa ukrývajú pred slnkom priamo pod turistickým prístreškom

Kozy sa ukrývajú pred slnkom priamo pod turistickým prístreškom

 

Kaňon na začiatku túry Balcony Walk

Kaňon na začiatku túry Balcony Walk

 

Turistické trasy na Jebel Shams

Ako sme už spomínali asi najpopulárnejšou trasou v okolí Jebel Shams je W6-Balcony Walk. Je to nenáročná túra s dĺžkou približne 9,5 kilometre obojsmerne, ktorá ponúka nádherné výhľady a na jej konci nájdete skryté jazierko.

Ďalšími možnosťami je napríklad túra W6-a, ktorá vedie z rovnakého miesta ako Balcony Walk – z usadlosti Al Khitaym. Nevedie však po hrane kaňona, ale zostupuje strmo dole až na dno kaňonu. Táto túra bude náročná na kolená a je potrebné si zabezpečiť odvoz na začiatok túry, keďže končiť budete dole.

Na južný vrchol Jebel Shams vedie túra W4, ktorá sa začína pri rezorte Sama Heights. Táto trasa je dlhá 11 kilometrov jednosmerne a prekoná prevýšenie 1200 metrov. Je to celodenná túra a treba si so sebou zobrať dostatok tekutín.

 

Balcony Walk vedie popri Ománskom Gran Kaňone

Balcony Walk vedie popri Ománskom Grand Kaňone

 

Výhľady do kaňona máme po celý čas

Výhľady do kaňona máme po celý čas

 

Balcony Walk

My sme sa teda rozhodli prejsť si obľúbenú Balcony Walk. Začíname v usadlosti Al Khitaym. Ťažko povedať, či je to dedinka alebo len usadlosť, skladá sa asi z dvoch domov a pár stánkov so suvenírmi, ktoré lemujú chodník od parkoviska po začiatok túry.

Pred túrou je dobré si skontrolovať počasie. Nielen kvôli dažďu, ale aj kvôli teplotám. Balcony Walk sa nachádza v nadmorskej výške skoro 2000 metrov nad morom, čiže tu môže byť chladnejšie. My sme ale naopak mali veľmi teplo. Takže je dobre si so sebou zobrať dostatok tekutín, prikrývku hlavy a opaľovacie mlieko. Samozrejmosťou je pevná obuv, určite sa sem nevyberte v šľapkách.

 

Za každým rohom je iný výhľad

Za každým rohom je iný výhľad

 

Spodok kaňona niekoľko sto metrov pod nami

Spodok kaňona niekoľko sto metrov pod nami

 

Cestou nám robia spoločnosť kozy

Cestou nám robia spoločnosť kozy

 

Trasa je ale pomerne jednoduchá a ide väčšinou po rovine alebo sa len mierne zvažuje dole. Začíname vo výške 1900 metrov a postupne zídeme dole do výšky 1700 metrov. Výhodou je, že nádherné výhľady na kaňon sú hneď na začiatku. Po pár sto metroch prichádzame na vyhliadku, kde turisti postavili mnoho kamienkov do pyramíd a je to výborné miesto na malú prestávku. Trasa celý čas prechádza popri hrane kaňonu, ale trasa nie je nebezpečná. Hoci stále máme po pravej strane hlboký kaňon, zráz nie je taký strmý.

 

Blížime sa ku koncu kaňona

Blížime sa ku koncu kaňona

 

Chodník vedie aj popod takéto skaly

Chodník vedie aj popod takéto skaly

 

Ku koncu prichádzame k pár opusteným domčekom a terasovitým záhradkám. Prejdeme až k poslednej vyhliadke, kde sa zdá, že chodník končí. Chvíľku si tu posedíme, keď zbadáme, že chodník pokračuje ešte ďalej. Chodník ide teraz pomedzi skaly vyššie. Po pár minútach prichádzame k jazierku, do ktorého by mal padať vodopád. V čase našej návštevy tu ale žiadny vodopád nie je.

 

Opustené domčeky pred koncom túry

Opustené domčeky pred koncom túry

 

Terasovité políčka

Terasovité políčka

 

Jazierko na záver našej túry

Jazierko na záver našej túry

 

Pár minút si dáme zastávku pri jazere a napokon sa otáčame späť. Cesta späť nám ide rýchlejšie, keďže už toľko nestojíme a nefotíme. Celkovo nám túra zabrala asi štyri hodiny aj s prestávkami na fotenie a desiatu.

 

Ešte jeden pohľad na Jebel Shams

Ešte jeden pohľad na Jebel Shams

 

Zápcha na ceste z Jebel Shams

Zápcha na ceste z Jebel Shams

 

Misfat al Abriyeen

Keďže po absolvovaní túry máme v tento deň ešte dosť času, chceme ešte navštíviť dedinku Misfat al Abriyeen, čo je malebná dedinka, ktorá leží vo výške približne 1000 metrov nad morom a o ktorej sa hovorí, že je to najkrajšia dedinka v Ománe. Je známa hlavne svojou tradičnou architektúrou, krásnym okolím a možnosťami na turistiku.

 

Výhľad z dedinky Misfat Al Abriyeen na jej modernejšiu časť

Výhľad z dedinky Misfat Al Abriyeen na jej modernejšiu časť

 

Pomaly sa teda vraciame autom z Jebel Shams späť do mesta Al Hamra, kde zabočíme smerom na dedinku Misfatal Abriyeen. Z Al Hamry je vzdialená len pár kilometrov, ale celkovo z Jebel Shams nám trvá cesta sem asi hodinu.

 

V uličkách dedinky

V uličkách dedinky

 

Domy sú postavené na skalách

Domy sú postavené na skalách

 

Asi kilometer pred dedinkou je veľké záchytné parkovisko, ale my ešte pokračujeme ďalej. Máme šťastie, tesne pred dedinkou je ešte jedno menšie parkovisko, kde nájdeme voľné miesto. Dedinka je obývaná, žije tu niekoľko miestnych rodín tradičným životom a živia sa hlavne pestovaním datľovníkov a ovocia. Pri vchode do dedinky je tabuľa, ktorá upozorňuje, že by ste mali byť oblečení s rešpektom k miestnej kultúre, čiže mať zakryté ramená a nohavice alebo sukňu pod kolená. Dedinka je naozaj pekná, hlinené domčeky sú postavené medzi skalami. Určite sa oplatí poprechádzať sa úzkymi uličkami a nasať miestnu atmosféru.

 

Zaujímavé zákutia

Zaujímavé zákutia

 

Cez dedinku prechádza niekoľko značených trás, ktoré potom pokračujú aj ďalej údolím. Hneď na začiatku dediny sa nachádzajú informačné tabule aj s mapou turistických trás. Vydávame sa po trase W9. Najskôr prechádzame pomedzi uličky. Napokon sa dostávame až k terasovitým políčkám, kde pestujú ďatlovníky, banánovníky a ďalšie ovocie.  Políčka sú zavlažované pomocou tradičného systému tzv. falaj. Hneď na začiatku prechádzame popri bazéniku, z ktorého voda steká k políčkám. Zabáčame do ľava a pokračujeme ďalej po chodníku pár sto metrov. Táto časť je asi úplne najkrajšia. Všade ďatlovníky a krásne výhľady. Chodník pokračuje ďalej do wadi, ale my sa otáčame a smerujeme späť do dedinky cez ďalšie plantáže.

 

Bazénik pod dedinou, z ktorého steká voda na zavlažovanie paliem

Bazénik pod dedinou, z ktorého steká voda na zavlažovanie paliem

 

Medzi ďatlovníkmi

Medzi ďatlovníkmi

 

Pestujú sa tu aj granátové jablká

Pestujú sa tu aj granátové jablká

 

Cez Misfat vedie niekoľko turistických trás

Cez Misfat vedie niekoľko turistických trás

 

Dedinka Misfat al Abriyeen je naozaj krásna dedinka, ktorú by ste si nemali nechať ujsť. Ak sa tu zastavíte na hodinu alebo dve ako my, budete očarení rovnako ako my. Okrem toho v dedine je aj niekoľko penziónov, takže ak tu budete chcieť ostať cez noc, máte možnosť ubytovať sa tu. Ak hľadáte ideálny jednodenný výlet z Nizwy, tak Jebel Shams so zastávkou v Misfatal Abriyeen je skvelá možnosť. Za jeden deň si užijete krásne výhľady z Jebel Shams a zároveň si vychutnať atmosféru a kúzlo tradičnej dedinky.