Rybačka na Švédskych jazerách

Domov > Európa > Švédsko
júl 2021
Raftarps Camping – voľné kempovanie v prírode / noc / 0 eur
Bullarebygdens Family Camping AB– 24,28 eur / dve osoby / noc / auto / stan
Grums Fish n Camp– 54 eur / dve osoby / dve noci / auto / stan
Praktické informácie:
Švédsko Švédsko
Štokholm

Hlavné mesto

Švédska koruna (SEK)

Mena používaná v krajine

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Medzi Slovenskom a Švédskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Najlepší čas na návštevu Švédska je leto s príjemnými teplotami a dlhými dňami. Zimy sú dlhé a extrémne chladné s množstvom snehu. Pre priaznivcov zimných športov alebo pre tých, ktorí chcú vidieť Švédsko pod pokrievkou snehu môže však byť ideálne obdobie na návštevu od februára do marca. Polárna žiara sa dá pozorovať od októbra do marca.

Cestovné obdobie

Švédčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ F Typ F

Využívané typy zásuviek

Švédsko, podobne ako napríklad Aljaška, Nórsko alebo Nový Zéland, patrí ku krajinám s najlepšími podmienkami na rybolov. Švédi rybárčia veľmi radi a majú tam na to vytvorené aj dokonalé podmienky. Kým na Aljašku sa chodí hlavne na lososy, do Nórska na morský rybolov a na Nový Zéland za rekordnými pstruhmi, do Švédska sa chodí hlavne na jazerá na rekordné šťuky. Už menej na lososy, zubáče alebo iné ryby. S tým množstvom jazier, ktoré Švédsko má, sú tam na lov šťúk ideálne podmienky.

 

Švédske jazerá sú veľmi pekné

 

Prvá šťuka ide von

Prvá šťuka ide von

 

Ešte predtým ako sme začali uvažovať, že pôjdeme autom do Nórska na Lofoty, Nordkapp alebo do Švédska do Laponska, bol tu nápad ísť na týždeň iba do Švédska na rybačku. Na týždeň zakempovať pri jednom zo Švédskych jazier a len chytať ryby a oddychovať. Ako sme ale postupne cestu plánovali, upravovali, nakoniec z toho vznikla cesta na 17 dní do Nórska. Prišlo ale aj rozhodnutie, keď už budeme prechádzať autom cez Švédsko, zastaviť sa tam predsa aspoň  na pár dní na rybačku. Výhodou cesty autom bolo to, že si môžeme zabaliť všetko, čo budeme potrebovať, čiže aj celú rybársku výbavu. Ak by sme išli lietadlom, bol by to už trocha problém, zobrať nielen všetko na kempovanie, stravu, ale aj udice, podberák, návnady a všetko potrebné.

 

Náš najväčší úlovok mal 55 centimetrov

Náš najväčší úlovok mal 55 centimetrov

 

Povolenia a podmienky lovu vo Švédsku

Ako to už všade býva, nájsť a naštudovať všetky podmienky a povolenia na rybačku, dá dosť zabrať. My sa teda snažíme naštudovať, čo najviac informácií. Vo Švédsku neplánujeme rybárčiť v mori, to teda vôbec neštudujeme, aké sú tam podmienky.

 

Táto mala 53 centimetrov

Táto mala 53 centimetrov

 

Kde môžeme chytať vo Švédsku zadarmo?

Zadarmo môžete loviť v piatich najväčších jazerách - Vänern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren a Storsjön (Jämtland). Ďalej sa uvádza, že zadarmo môžete loviť ešte v niektorých verejných vodách, nám sa ale nepodarilo nájsť zoznam presne, kde to platí.

 

Všetky ryby poctivo púšťame späť do jazera

Všetky ryby poctivo púšťame späť do jazera

 

Až na túto jednu, ktorá končí na grile

Až na túto jednu, ktorá končí na grile

 

Lov v riekach a lov lososov

Lov v riekach je o niečo zložitejší ako lov v jazerách. Väčšina riek má svoje vlastné podmienky, rozdelené úseky, kde môžete chytať a kde nemôžete a rovnako aj ceny povoleniek sú podstatne vyššie ako na jazerách. Obzvlášť tie rieky, v ktorých môžete chytať lososy alebo morské pstruhy. Niektoré rieky sa nachádzajú aj v aplikácii iFiske alebo na ich stránke https://www.ifiske.se/index.php/en/ . Tam si môžete rieku vyhľadať, pozrieť aké ryby je v nej možné uloviť, naštudovať podmienky lovu a kúpiť licenciu. Ak sa tam ale rieka nenachádza, treba si ju vyhľadať cez google a zistiť aké sú tam podmienky, za ktorých môžete chytať, kde kúpiť povolenie a tak ďalej. My na riekach vo Švédsku tiež chytať neplánujeme. Študujeme síce asi dve rieky, kde by sa mali dať loviť lososy, ale nakoniec tým, že sú trocha mimo smer našej cesty, ich vynechávame.

 

Lososy skúšame chytať na tejto rieke, ale v Nórsku

Lososy skúšame chytať na tejto rieke, ale v Nórsku

 

Lov vo švédskych jazerách

Na rybárčenie v jazerách je najlepšia aplikácia iFiske, ak nemáte aplikáciu tak stránka https://www.ifiske.se/index.php/en/ .  Túto využívame na plánovanie aj my. Môžete si tu prehľadne aj na mape vyhľadať jazerá, pozrieť čo v nich žije, naštudovať podmienky a tiež aj kúpiť licencie. Tiež tam udávajú, koľko je daných druhov rýb v tom ktorom jazere, napríklad, či ich je tam hojne, normálne alebo len pár kusov. Teda ak chcete ísť na šťuky, treba si nájsť jazero, v ktorom je veľa šťúk. Ak chcete zasa chytať pstruhy, treba si nájsť jazero, v ktorom je veľa pstruhov.

Okrem toho môžete kúpiť licencie aj v niektorých kempoch, obchodoch a na iných miestach. Aj v tom prípade je ale dobré pozrieť si informácie, o tom ktorom jazere napríklad v tej aplikácii. V aplikácii je veľmi veľa švédskych jazier, ale ak náhodou nejaké jazero v aplikácii nenájdete, treba si ho vyhľadať cez google alebo sa informovať v kempe. Môže to byť jedno z tých veľkých jazier, v ktorých sa loví zadarmo alebo nejaké súkromné jazero, kde sa kupujú povolenky iným spôsobom.

 

Párkrát si požičiame aj kanoe, trochu si zašportujeme a popri tom chytáme

Párkrát si požičiame aj kanoe, trochu si zašportujeme a popri tom chytáme

 

Veľa jazier vo Švédsku má podmienku lovu „chyť a pusť“, teda všetky ryby, čo chytíte musíte aj pustiť. V iných si zasa môžete rybu aj zobrať, no v podmienkach lovu máte vždy vypísané, aké ryby si môžete privlastniť, akej veľkosti minimálnej alebo maximálnej musia byť a tak ďalej. Tiež tam býva vypísané akým spôsobom môžete loviť a na aké návnady.

V aplikácii iFiske si môžete kúpiť povolenie na rôznu dĺžku od jedného dňa, na týždeň alebo aj celoročnú. Ceny sa líšia od jazera a dĺžky povolenky. Zaujímavou funkciou v tejto aplikácii je zobrazenie úlovkov rybárov. Teda si tam viete pozrieť, koľko tam bolo v posledné dni chytených rýb a kto a čo chytil. Samozrejme tieto informácie nebudú úplné, vyplniť tento report nie je vždy povinné, ale niekedy aj to pomôže.

Vybrať to správne jazero dá zabrať. My ich preštudujeme množstvo, kým sa rozhodneme kam pôjdeme. Nakoniec vyberáme dve. Jazero Bullaresjöarna a ubytovanie v Bullarebygdens Family Camping AB a jazero Sävsjön a ubytovanie v kempe Grums Fish n 'Camp.

 

Rybačka na švédskom jazere Bullaresjöarna

K jazeru Bullaresjöarna prichádzame poobede okolo jednej. Hneď sa ideme aj ubytovať na jednu noc do kempu. Na recepcii kempu rovno kupujeme aj licenciu. Výhoda v tom kúpiť ju v kempe oproti kúpe v aplikácii iFiske je v tom, že v aplikácii jednodenná povolenka platí do konca dňa. V kempe nám ju dávajú na 24 hodín, teda od 13:00 prvého dňa do 13:00 nasledujúceho. Cena povolenky je 5 eur na deň.

 

Najefektívnejší lov na jazere Bullaresjöarna bol pri moste pri vtoku

Najefektívnejší lov na jazere Bullaresjöarna bol pri moste pri vtoku

 

Tých 24 hodín, keď máme povolenku sa snažíme využiť čo najviac. Chytáme hlavne na blinkre, woblery, a rôzne umelé a gumené rybky. Je tu dosť možností na chytanie aj z brehu, ale požičiavame si aj kanoe a chytáme z kanoe. Meníme všetky možné návnady, čo máme, nakoniec sa ako najefektívnejšie ukážu gumené rybky. Na tie chytáme v podstate všetky ryby v tomto jazere. Na blinker ani wobler nemáme ani jeden záber.

Najefektívnejší sa ukáže lov pod mostom pri vtoku do jazera a hlavne v okolí lekien. Hlavne šťuky sa schovávajú pod leknami a odtiaľ robia výpady na naše návnady. Za jeden deň, ktorý tu chytáme sa nám podarí uloviť päť šťúk. Najväčšia má 53 centimetrov a ostatné majú medzi 40 a 50 centimetrami. Chytíme tiež množstvo ostriežov, pri desiatom ich už prestávame počítať. Najväčší má 38 centimetrov ostatné sú menšie.

 

Jazero Bullaresjöarna a náš kemp v diaľke

Jazero Bullaresjöarna a náš kemp v diaľke

 

Kemp Bullaresjöarna je takmer plný, keď v ňom kempujeme. Je tu hlavne množstvo domácich, ktorí sú tu na dovolenke. Voda v jazere je teplá, ideálna na kúpanie, tak sa všetci kúpu, grilujú atď. V kempe si môžete požičať kanoe, paddleboard, je tu reštaurácia, malý obchodík a tiež aj malá benzínová pumpa s obchodíkom s rybárskymi potrebami, tá je ale počas našej návštevy zatvorená. V okolí sa dajú podniknúť aj nejaké tie túry.

 

Rybačka na švédskom jazere Sävsjön

K jazeru prichádzame v podvečerných hodinách. Kupujeme na stránke iFiske licenciu a hneď ideme aj chytať.  Dnes ale nemáme šťastie. Okrem dvoch veľmi malých ostriežov sa nám nedarí chytiť nič. Nevýhoda je, že licenciu cez aplikáciu máme len do polnoci. No ostávame tu dve noci, a tak ďalší deň musíme kúpiť licenciu znova.

 

Výhľady na jazero Sävsjön

Výhľady na jazero Sävsjön

 

Výhľady na jazero Sävsjön

Výhľady na jazero Sävsjön

 

Kemp Grums Fish n 'Camp funguje trochu ináč. Recepcia tu funguje len v obmedzenom čase a kemp je potrebné rezervovať na stránke: https://www.campcation.se/sv/grums-fish-n-camp. Môžete, ale nemusíte to robiť dopredu. Stačí aj keď prídete tam, nájdete si miesto a potom to zaplatíte. Pri recepcii je free wifi, kde sa môžete pripojiť a zaplatiť. Tiež tu majú aj chatky, glamping, požičiavajú kanoe, dá sa tu kúpať. Kemp samozrejme má sprchy, toalety a aj dobre vybavenú kuchyňu. Pozor si ale treba dať na to, že tu nie je žiadny obchod. Všetko si treba teda doniesť alebo 12 kilometrov odtiaľto je vzdialené mestečko Grums, kde sa dá všetko dokúpiť. Všetky informácie ohľadom kempu nájdete priamo na ich stránke https://www.savsjon.se/. V kempe je len minimum ľudí, keď tu sme a máme ideálne počasie, tak si to tu užívame. Určite stojí za návštevu aj keď sa nechystáte rybárčiť.

 

Prístrešky okolo jazera Sävsjön

Prístrešky okolo jazera Sävsjön

 

Jazero má množstvo možností na lov z brehu, ale tiež si tu aj požičiavame kanoe a chytáme aj z kanoe. Chytáme v podstate od skorého rána a dnes sme našťastie úspešnejší ako včera. Podarí sa nám chytiť tri šťuky, z ktorých jedna má 55 centimetrov a dve majú po 53 centimetrov. Okrem nich chytíme množstvo väčšinou menších ostriežov. Tiež tu skúšame a meníme všetky nástrahy, čo máme.  Tu sa ale ako najefektívnejší ukazuje blinker medenej farby. Na ten chytáme všetky ryby. Ak by sme tu išli rybárčiť ešte v budúcnosti, určite by sme si doniesli väčšie nástrahy. Tieto, ktoré sme si zobrali, boli menšie, a preto možno väčšie šťuky o ne nejavili záujem. Efektívne sa tiež ukázalo chytať hlavne okolo lekien, trstiny a rôznych tráv vo vode.

 

Výhľady počas túry okolo jazera Sävsjön

Výhľady počas túry okolo jazera Sävsjön

 

Výhľady počas túry okolo jazera Sävsjön

Výhľady počas túry okolo jazera Sävsjön

 

Okolie jazera Sävsjön je veľmi pekné. Poobede už vynechávame rybačku a ideme na túru okolo jazera. Túra je dobre značená a má takmer presne 8 kilometrov. Je to veľmi zaujímavá túra. V jednej časti napríklad musíme nastúpiť na drevenú plošinu a pomocou lana sa pretiahnuť na druhú stranu zátoky jazera. Na rôznych miestach sú núdzové prístrešky a ohniská. Tiež v okolí rastie množstvo čučoriedok, brusníc a iných lesných plodov. Ak by ste niekedy prechádzali okolo, určite sa tu oplatí zastaviť.

 

Ďalšia zo šťúk, ktoré sa nám podarí chytiť

Ďalšia zo šťúk, ktoré sa nám podarí chytiť

 

Rybačka na švédskych jazerách sa nám veľmi páčila, pekné úlovky, nádherné prostredie a príroda. Určite sme tu neboli naposledy a možno niekedy sa nám podarí vyskúšať si zase nejaké ďalšie švédske jazero.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: