Grónsko: prípravy, výbava, plánovanie a itinerár

Domov > Európa > Grónsko
júl 2022
Kodaň – Narsarsuaq, Air Greenland
Narsarsuaq - Qaqortoq - Nanortalik, Air Greenland
Nanortalik - Qaqortoq - Narsaq, Air Greenland
Narsarsuaq - Kodaň, Air Greenland
Nanortalik - Tasermitu Fjord, Serano boat tours
Narsaq - Itilleq, Blue Ice Explorer
Itilleq - Qassiarsuk, Blue Ice Explorer
Qassiarsuk - Narsarsuaq, Blue Ice Explorer
Praktické informácie:
Grónsko Grónsko
Nuuk

Hlavné mesto

Dánska koruna (DKK)

Mena používaná v krajine

Grónčina, Dánčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ E Typ E
Typ F Typ F
Typ K Typ K

Využívané typy zásuviek

Grónsko je na jednej strane najväčším ostrovom na zemi, no na druhej strane je jedným z tých menej navštevovaných miest. Dôvodom môže byť aj to, že drvivá väčšina tohto ostrova je trvale pokrytá ľadovcami. Iba malé časti nie sú pokryté snehom a ľadom, aj to len v letných mesiacoch. Drahé letenky a zložité cestovanie tiež nepridávajú na množstve turistov, ktorí tento ostrov navštívia. Ak je ale návšteva Grónska vaším snom, v tomto článku zhrnieme všetky informácie ako si túto cestu pripraviť a v ďalších článkoch pridáme cestopisy z našej cesty južným Grónskom. Poďme teda na to!

 

Letenky do Grónska

Letenky sú jednou z najdrahších položiek pri ceste do Grónska. A ak plánujete cestu do Grónska, čakať sa neoplatí, pravdepodobne budú už len drahšie. Hlavným dôvodom sú vysoké taxy, ktoré letecké spoločnosti musia platiť pri letoch na tento ostrov. Teda aj keby nejaká letecká spoločnosť chcela lietať nízkonákladovo, po zarátaní všetkých poplatkov budú tieto letenky i tak drahé. Je teda zbytočné čakať, že do Grónska začne lietať nejaká nízkonákladová spoločnosť. Na druhej strane je to ale aj dobré. Do Grónska vycestuje len ten, kto tam ozaj chce ísť. Nestane sa táto destinácia preplnenou a nikdy tu nebude cestovať „každý“ ako sa to stalo napríklad s Islandom, keď sa tam začalo lietať za pár drobných.

 

Air Greenland pristáva v Narsarsuaqu

Air Greenland pristáva v Narsarsuaqu

 

Aktuálne lietajú do Grónska dve letecké spoločnosti Air Greenland z Kodane a Icelandair, ktorý lieta z islandského Reykjavíku. Ceny leteniek pri akciách prípadne pri nejakých uvádzacích cenách v dlhom predstihu začínajú na približne 600 eurách. No pri kúpe napríklad na letné mesiace treba rátať s cenami od 800 – 900 eur až po nejakých 1500 eur za spiatočnú letenku. Záleží aj od destinácie, kam v Grónsku chcete letieť. K cene ešte treba prirátať cenu dopravy do Kodane alebo Reykjavíku.

 

Budova letiska pri heliporte v Nanortaliku

Budova letiska pri heliporte v Nanortaliku

 

Osobne odporúčame kupovať letenky čo najskôr. My kupujeme v decembri na prelom júla a augusta nasledujúceho roka. Cena už neklesá ale iba stúpa. Keby sme letenky kúpili v novembri, mohli sme ich mať ešte o niečo lacnejšie. Pozor treba dávať aj na to, že mesiac pred odletom už letenky kúpiť vôbec nemusíte. Napríklad mesiac pred tým, ako máme letieť my, je v Grónsku zlé počasie, a tak rušia množstvo letov. Zrušia teda predaj na niektorých linkách na najbližší mesiac, aby mali kam prerezervovať ľudí, ktorým museli zrušiť let. Naše lety sú našťastie všetky na čas.

 

Ako sa v Grónsku presúvať?

V Grónsku ani toto nie je úplne jednoduché. Cesty ako ich poznáme v iných krajinách tam v podstate neexistujú. Autami sa dá prepravovať maximálne v rámci miest a usadlostí. Ako skončí mesto, skončí aj cesta. Medzi mestami cesty  jednoducho neexistujú. Teda napríklad požičať si auto a cestovať po Grónsku sa proste nedá.

No sú tri spôsoby ako sa v rámci Grónska presúvať – pešo, vrtuľníkmi (lietadlami na väčšie vzdialenosti) a loďami.

Vrtuľníkmi, lietadlami – letecká spoločnosť Air Greenlad ponúka aj množstvo letov medzi mestami v Grónsku. Na väčšie letiská a vzdialenosti lietajú lietadlami, na menšie vzdialenosti a do malých miest lietajú zasa vrtuľníkmi. Na presuny ich využívame aj my. Prelety vrtuľníkmi sú jedným z najkrajších zážitkov. Letí sa nízko, takže vlastne to máme aj ako vyhliadkové lety. Ak sa potrebujete presúvať medzi mestami, treba pozrieť aké linky ponúkajú a proste len rezervovať na ich stránke. Okrem Air Greenland existuje v Grónsku aj viacero menších spoločností, ktoré prevádzkujú vrtuľníky a prevezú vás, kam potrebujete. V južnom Grónsku napríklad Sermeq Helicopters (https://www.sermeqhelicopters.gl/). Treba si len vyhľadať pre dané mesto, odkiaľ chcete letieť, ale ceny nie sú vôbec lacné. Pri letoch treba počítať aj s tým, že často keď je hmla alebo zlé počasie sú zrušené.

 

V Grónsku sa presúvame aj vrtuľníkmi a je to jeden z naj zážitkov

V Grónsku sa presúvame aj vrtuľníkmi a je to jeden z naj zážitkov

 

Presuny loďami – loďou sa dostanete napríklad na kratšie vzdialenosti, prípadne aj tam, kde nemajú heliport alebo sa vrtuľníkom nelieta. Presuny loďou sú aj podstatne lacnejšie ako presuny vrtuľníkom. No tiež treba rátať, že úplne lacné to nie je.  

Priame lodné linky ponúkajú napríklad spoločnosti:

Arctic Umiaq Line (https://aul.gl/en/) – táto spoločnosť ponúka diaľkové linky v rámci celého západného pobrežia Grónska.

Disko Line (https://diskoline.gl/) ponúkajú pravidelnú lodnú dopravu v rôznych častiach Grónska.

Blue Ice Explorer (https://blueiceexplorer.gl/) - ponúka lodnú prepravu v južnom Grónsku – na stránke majú zverejnené linky, na ktorých zabezpečujú prevoz. Pre čas a dátum im treba napísať a oni vás prevezú. Využívame ich niekoľkokrát aj my pri našej ceste.

Okrem týchto spoločností je tam ešte množstvo malých spoločností alebo proste len ľudí, ktorí majú loďky a prevezú vás na odľahlejšie miesta alebo proste tam, kde nič nechodí. Treba im len napísať a dohodnúť sa na cene, čase a všetkých podrobnostiach. Okrem prevozu vám vedia spraviť aj rôzne výlety. My využívame napríklad Serano boat tours (https://www.facebook.com/Seranoboattours/), ktorých môžeme určite odporučiť. Stačí im napísať napríklad na facebooku.

 

Malá loďka, ktorou ideme do Tasermiut fjordu

Malá loďka, ktorou ideme do Tasermiut fjordu

 

Medzi niektorými miestami budete musieť prejsť aj pešo. Napríklad my ideme do Igaliku, no lode chodia len do prístavu Itilleq, odkiaľ je to do Igaliku 5 kilometrov. Možnosťou je aj objednať si na presun štvorkolku, no my ideme pešo. Tiež medzi Qassiarsukom a Tasiusaqom je to 7 kilometrov, no ide tam len prašná cesta a nič tam nechodí. Možnosťou je, dohodnúť sa s nejakým miestnym, ktorý by vás odviezol na terénnom aute alebo štvorkolke, prípadne ísť pešo ako ideme aj my. Rovnako medzi viacerými inými mestami sa dá prejsť pešo, aj keď neexistujú tam žiadne cesty ani chodníky. Treba si teda dávať pozor a plánované túry si poriadne naštudovať. Niektoré môžu zabrať aj niekoľko dní.

 

Igaliku je iba malá usadlosť s pár domčekami

Igaliku je iba malá usadlosť s pár domčekami

 

Ubytovanie v Grónsku

V mestečkách (teda tých, čo majú od 500 do 3000 obyvateľov a viac) väčšinou nájdete niekoľko ubytovaní v podobe nejakého hotela/hostela. Tiež aj v rôznych menších usadlostiach, ktoré môžu mať len 10 až 50 obyvateľov, ale chodia tam turisti, sa nejaké to ubytovanie nájde. Teda ak plánujete bývať v hoteloch a chodiť len na výlety po okolí, nie je to problém. Ubytovanie ale treba rezervovať v predstihu, lebo sa môže stať, že sa vypredá a iné tam proste nie je. Ceny sa ale pohybujú dosť vysoko. Začínajú na 100 eurách za noc, za izbu pre dvoch so spoločnou kúpeľňou. Ak budete chcieť súkromnú kúpeľňu, bude to drahšie, ak také ubytovanie na danom mieste bude.

Okrem toho, rôzne agentúry ponúkajú aj luxusné chatky v divočine, kam vás odvezú loďou/helikoptérou, zabezpečia vám všetku stravu a všetko podstatné a vy si len užívate divočinu bez ľudí. Tu treba ale rátať s cenami aj niekoľko stoviek až tisíc eur na noc.

Druhou možnosťou je ubytovanie na farmách. V južnom Grónsku toto nie je problém a takmer každá farma ponúkala aj nejakú formu ubytovania, buď hostel alebo chatky. My toto využívame v Tasiusaqu, kam prichádzame premočení po daždivom dni, tak sa pýtame na miestnej farme. Majú voľný celý dom, tak nás tam bez problémov ubytujú a máme celý dom iba sami pre seba.

 

Keď sa ubytujeme na farme, máme pre seba celý tento domček

Keď sa ubytujeme na farme, máme pre seba celý tento domček

 

Možnosť, ktorú ale najviac využívame je kempovanie. Grónsko je v tomto ešte super, že kempovať môžete kdekoľvek mimo obrábanej pôdy. Nájsť perfektné miesto na kempovanie nie je vôbec problém. Toto je podľa mňa aj výhoda, že tam nechodí ešte toľko turistov. Ak by ich tam chodili tisícky a každý všade kempoval a nechával neporiadok, určite by to čoskoro zakázali. My z trinástich nocí, deväť kempujeme a na štyri noci využívame hostel alebo farmu, keď sa potrebujeme vysušiť alebo nabiť navigácie, telefóny. Myslieť ale treba na to, že by ste mali mať kvalitnú výbavu na kempovanie. Teploty v noci sa pohybujú medzi 3 a 8 stupňami, dve noci nám prší. Okrem toho, si celú kempovaciu výbavu budete nosiť pravdepodobne na chrbte, vaša výbava by mala byť na to pripravená.

 

Kempovanie máme veľmi radi a v Grónsku je ta výhoda, že môžete kempovať kdekoľvek

Kempovanie máme veľmi radi a v Grónsku je tá výhoda, že môžete kempovať kdekoľvek

 

Nakupovanie a strava v Grónsku

Nakupovanie

My v Grónsku navštevujeme niekoľko usadlostí a v každej sa nachádza aj malý obchodík. Obchody tam vyzerajú trocha ináč ako u nás a aj v malom obchodíku kúpite takmer všetko – od pečiva, cez konzervy, cestoviny, mrazené jedlá a mäso. Výber je ale dosť obmedzený. Okrem vecí na jedenie tu kúpite drogériu,  alkohol, oblečenie, v niektorých aj nábytok, elektroniku, rybárske potreby alebo zbrane. Proste ak by vám niečo chýbalo, pravdepodobne to vo väčšom mestečku kúpite. No rátať treba s tým, že obchody sú otvorené veľmi obmedzenú dobu. V niektorých malých usadlostiach boli obchody otvorené len od 10 do 12 doobeda a len cez pracovné dni. Čo je obmedzujúce, ak ste počas dňa napríklad na túre. Vo väčších mestách boli otvorené väčšinou až do večera.

 

Obchody v Grónsku

Obchody v Grónsku

 

Reštaurácie

S reštauráciami je to podobné, väčšinou každý hotel/hostel ponúka aj, že vám pripravia niečo na jedlo. No často si to treba napríklad objednať v predstihu. My využijeme reštauráciu len dvakrát. Prvýkrát ideme do hotela v Narsaqu, kde si dávame bez problémov jedlo na večeru. Druhýkrát ideme na večeru v Igaliku, tu si ale musíme večeru vopred objednať, ráno do desiatej, aby nám ju večer pripravili. Inak by nebola.  Ceny sú tiež také grónske. Na prvej večery platíme za dva hamburgery a dve malé pivá 36 eur. Druhá je už podstatne drahšia. Za jedlo s predjedlom, dezertom a malým pivom pre dvoch platíme 90 eur.

 

Do reštaurácie zavítame dvakrát

Do reštaurácie zavítame dvakrát

 

Naša strava

Stravu teda riešime tak, že si takmer všetko prinášame z domu. Dokupujeme viac menej iba chlieb a nejaké drobnosti na raňajky či ovocie. Z domu si prinášame hlavne dehydratovanú stravu, z ktorej využívame značku Travellunch, a to hlavne preto, že ponúkajú aj dvojité porcie. Sú ľahšie a stačí nám zaliať jednu a máme jedlo pre oboch. Varíme si na malom turistickom variči a plynovú bombu kupujeme hneď pri letisku v Narsarsaqu v Blue Ice Kafé. Ale plynové bomby majú aj v iných obchodoch.

 

Keďže často chytáme ryby, občas si ich aj ugrilujeme

Keďže často chytáme ryby, občas si ich aj ugrilujeme

 

Pitný režim

Veľkou výhodou v Grónsku je, že takmer všetka voda v tečúcich potôčikoch a riečkach je pitná. Teda nemusíte so sebou vláčiť žiadne tablety ani prístroje na filtrovanie a ani veľké zásoby vody. Stačí si proste nabrať z potôčika a piť. Voda je veľmi dobrá. My ju pijeme po celý čas a nemáme žiadny problém.

 

Na túrach býva často a veľa čučoriedok

Na túrach býva často a veľa čučoriedok

 

Platby a výbery z bankomatov v Grónsku

V Grónsku sa ako mena využíva Dánska koruna. My si približne prepočítame, koľko budeme potrebovať peňazí a vyberáme z bankomatu ešte v Kodani. No na naše počudovanie, všade kde platíme, nie je problém platiť kartou. S výnimkou farmy platíme kartou za všetko ubytovanie a aj v tom najmenšom obchodíku nie je problém zaplatiť kartou. Toto je pre nás celkom prekvapenie. Ale určite by som sa na to všade nespoliehal a mal v zálohe aspoň nejakú hotovosť. Bankomaty ale nie sú také bežné. V južnom Grónsku je napríklad bankomat iba v jednom mestečku – v Narsaqu v potravinách, inak si nemáte kde peniaze vybrať. Treba si teda dopredu preveriť, či je bankomat tam, kde plánujete vyberať. Môže sa stať, že nebude.

 

Na niektorých miestach nachádzame aj hríby

Na niektorých miestach nachádzame aj hríby

 

Počasie a obdobie vhodné na cestu do Grónska

Dosť záleží, za akým cieľom do Grónska cestujete.

Jar – na jar sa už dni v Grónsku predlžujú, no až do júna bude väčšina územia ešte pod pokrývkou snehu. Počasie je premenlivejšie a chladné.  Teda na turistiku a kempovanie je to len pre skúsenejších turistov. Rieky sú z topiaceho snehu rozvodnené a ich brodenie môže byť nebezpečné.

Leto – väčšina turistov využíva na cesty do Grónska letné mesiace. Od polovičky júna do septembra. Vtedy tam je najteplejšie a počasie býva najideálnejšie. Dni sú dlhé a je dosť času na turistiku a všetky aktivity. No treba byť pripravený, že aj v lete môžu teploty klesnúť pod bod mrazu a nasnežiť. Rovnako ale môžu vystúpiť na  18 – 20 stupňov a na turistiku pôjdete v krátkych nohaviciach a tričku.

 

My máme na počasie celkom šťastie a väčšinu dní máme takto bez obláčika

My máme na počasie celkom šťastie a väčšinu dní máme takto bez obláčika

 

Jeseň – od septembra sa už počasie začína zhoršovať. Treba byť pripravený na všetko. Rovnako ale už môžete vidieť aj polárnu žiaru.

Zima - Ak chcete pozorovať polárnu žiaru, vyskúšať si psie záprahy alebo dokonca heliskiing, môže byť pre vás ideálna zima. Treba ale rátať s minimom denného svetla, a silnými mrazmi aj do -50 stupňov.

My cestujeme na prelome júla a augusta, a počasie máme v podstate perfektné. Z 13 dní nám prší dva úplne celé dni a dva dni tak pol dňa. Inak máme pekné slnečné počasie a skôr nás spáli, keďže kto by si bral do Grónska opaľovací krém?

 

Počas dvoch dní sa vyskytnú aj takéto chvíľky

Počas dvoch dní sa vyskytnú aj takéto chvíľky

 

Internet, mobilný signál a navigácia v Grónsku

Pred cestou do Grónska čítame, že internet nie je nikde dostupný a je veľmi drahý. My máme takú skúsenosť, že v ubytovaniach, ktoré sme využili, okrem farmy, bol internet dostupný a zadarmo. Inak nebol internet dostupný nikde. V niektorých kaviarňach, napríklad v Blue Ice Café v Narsarsuaqu bol platený a celkom drahý.

Mobilný signál je dostupný v usadlostiach, akonáhle ale opustíte obývané územie, na signál zabudnite. Ceny roamingových hovorov sú dosť drahé. My potrebujeme telefonovať asi 3 – 4 minúty na grónske čísla a platíme za to nejakých 20 eur.

 

Okrem prírody si môžete v Grónsku užiť aj malebné mestečká

Okrem prírody si môžete v Grónsku užiť aj malebné mestečká

 

Na navigáciu využívame telefóny – najviac sa nám osvedčila aplikácia Garmin Explore, ktorá mala najdetailnejšie mapy a dopredu sme si do nej nahrali všetky trasy, ktoré chceme absolvovať, aby sme sa vedeli navigovať. Google maps je úplne nepoužiteľný a Grónsko akoby ani nepoznal. Na trekovanie sme využívali aj inteligentné hodinky.  Vychodené chodníky ale v Grónsku, možno okrem pár frekventovaných túr nečakajte. Takmer na všetkých túrach sme išli, kadiaľ sa dalo. A takmer na žiadnej túre, sme nikoho nestretli, čo bolo pre nás celkom prekvapením. Mysleli sme, že aspoň jedného-dvoch ľudí na túrach stretneme.

 

Berieme si aj papierové mapy a satelitný telefón

Berieme si aj papierové mapy a satelitný telefón

 

Ak plánujete cestu do odľahlejších území, je dobré zvážiť zobrať satelitný telefón. Dá sa pomocou neho, navigovať, trekovať a odosielať vašu polohu – napríklad doma môžu sledovať, kde sa práve nachádzate. Najdôležitejšou funkciou je ale to, že odkiaľkoľvek si v prípade problémov viete zavolať pomoc a záchranári vedia pomocou toho vašu presnú polohu. Dobré je potom si aj poistiť Search & Rescue, pre prípad, že by ste ozaj pomoc potrebovali. Z niektorých satelitných telefónov sa dá aj telefonovať, z iných zasa len posielať správy. My využívame menší a jednoduchší satelitný komunikátor Garmin In Reach Mini II. Využívame ho na odosielanie našej polohy, doma naša rodina stále vie, kde presne sa nachádzame, čo môže byť užitočné v prípade problémov.  Ďalej vieme cez neho posielať správy, sledovať počasie aké má byť na našej polohe a v prípade núdze si zavolať pomoc, čo našťastie nepotrebujeme.  Okrem toho si berieme aj papierové mapy oblastí, do ktorých plánujeme cestovať.

 

Túra z Narsarsuaqu k ľadovcu je celkom frekventovaná, a tak je aj značená v niektorých úsekoch takýmito značkami

Túra z Narsarsuaqu k ľadovcu je celkom frekventovaná, a tak je aj značená v niektorých úsekoch takýmito značkami

 

Rybárčenie v Grónsku

V Grónsku celkom dosť aj rybárčime a je to jedna z najlepších rybačiek, aké sme kedy zažili. Na chytanie rýb tu potrebujete aj povolenie. No keďže je toho k tomu viacej, túto tému spíšeme v samostatnom článku.

 

Rybačku v Grónsku sme si neskutočne užili

Rybačku v Grónsku sme si neskutočne užili

 

Výbava na cestu do Grónska

Každý kto cestuje do Grónska by si mal zaobstarať kvalitnú outdoorovu výbavu. Ak idete aj kempovať tak aj veci na spanie. My kempujeme a všetko si nosíme „na chrbte“, teda do výbavy celkom investujeme, aby bola čo najľahšia a najkvalitnejšia. Celkovo počas nášho pobytu v Grónsku nachodíme necelých 200 kilometrov, čo s batohom dá zabrať. Nakoniec sa nám podarí na 13 dní zbaliť do batohov o hmotnosti 12 kilogramov vrátane stravy (okrem raňajok), zrkadlovky, kempovacej a rybárskej výbavy. Poďme sa teda pozrieť podrobnejšie na našu výbavu, čo sa môže hodiť aj keď budete plánovať napríklad diaľkovú túru mimo Grónska.

Stan - Asi hlavnou položkou je stan. Ten môže dosť zavážiť. My máme MSR Hubba Hubba Nx, pre dve osoby, ktorý váži približne 1,7 kg. Stanu nemáme čo vytknúť. Aj pri celonočnom hustom daždi nepremokol. Dá sa celkom dobre zbaliť do malej veľkosti.

Karimatky - Therm-a-Rest Neoair Xlite s váhou 340 gramov asi to najľahšie, čo sme našli. Do budúcna by sme ale asi volili niečo iné. Karimatka je veľmi dobrá v tom, že je super ľahká, po zbalení zaberá minimum miesta a veľmi dobre izoluje. No problém nám robilo jej nafukovanie, ktoré sa robí pomocou špeciálneho vaku, čo vôbec nefungovalo a nafúknutie trvalo nekonečne dlho, čo po ťažkom dni na nohách bol problém. Karimatka tiež nie je ideálna na sedenie, kedy sedíte, akoby ste sedeli na holej zemi. Keď si ale ľahnete a vaša váha sa rozloží, už je to v poriadku.

 

Rána bývali niekedy celkom chladné a teplota padala k trom stupňom

Rána bývali niekedy celkom chladné a teplota padala k trom stupňom

 

Spacáky – spacáky volíme páperové – ich nevýhodou síce je, že nemôžu namoknúť, no našťastie nám ani nenamoknú. Inak sú ale veľmi dobré majú nízku váhu a dajú sa zbaliť na veľmi malé rozmery. Volíme tieto dva: Cumulus X-LITE 300 s váhou 465 gramov a Cumulus Lite Line 400 s váhou 700 gramov. Spacáky sú super, perfektne hrejú a v noci máme skôr problém, že nám je horúco ako zima. A to sa teploty pohybujú medzi 3 až 8 stupňov. Najlepšie sa mi spí keď je 3 až 5 stupňov. Ako náhle je teplejšie, už mi je veľmi horúco.

Ruksaky – vybrať dobrý ruksak je tiež dosť podstatné, keďže môže mať dosť veľkú váhu. My volíme dámsky Osprey Renn 50 s objemom 50 litrov a váhou 1,5 kg. Druhý HMG 3400 Southwest s objemom 55 litrov a váhou 900 gramov. Čo sa týka tohto ruksaku, je síce drahý, ale úplne perfektný. Je nepremokavý, tak som naň nepotreboval už žiadnu fóliu a veci mi nezmokli, je extra ľahký a veľmi dobre sa nosí.

Topánky – odporúčame vysoké turistické topánky, nepremokavé, ktoré máte dobre rozchodené a odskúšané. My máme jedny Mammut a jedny La Sportiva. Topánky je najlepšie, keď si každý vyberie sám. Moje Mammuty sú už staršie a už mi rýchlo premoknú, čo je problém, keď prší, že šlapem v úplne mokrých topánkach. Tým, že šetríme na váhe si neberieme žiadne iné topánky, no nabudúce by som si asi nejaké ľahké croxy zobral, boli situácie, kedy by sa celkom zišli.

 

V zákutiach Tasermiut fjordu

V zákutiach Tasermiut fjordu

 

Bundy – každý si berieme dve bundy – jednu nepremokavú vrchnú vrstvu a páperovú bundu. Nepremokavé bundy máme od slovenského výrobcu Zajo, vodný stĺpec majú 35 000 a v zásade splnia svoju úlohu, no pri celodennej turistike v daždi to proste premokne. Páperky máme jednu páperku tiež od Zajo a jednu syntetickú od Mammuta a tieto na večery pri stane po túre sú super.

Spanie – na spanie si beriem merino spodky a merino tričko, okrem toho na spanie nič nepotrebujem, i keď som si myslel, že budem spávať v mikine alebo páperke, spacák plní svoju úlohu dokonale.

Tričká – na začiatok si beriem štyri tričká, dve z merino vlny a dve rýchloschnúce outdoorové, hneď druhý deň sa mi podarí jedno stratiť, a tak mi na celý čas ostanú len tri. Našťastie plnia svoju úlohu dokonale a úplne mi stačia.

Nohavice – nohavice si beriem troje – jedny nepremokavé s vodným stĺpcom 35 000, jedny zateplené pre prípad, že by bolo chladno a jedny obyčajné outdoorové. Využívam všetky a aj mi to úplne stačí, viacej som ani nepotreboval.

Ponožky – super boli ponožky z merino vlny, dobre hriali, keď sa namočili, rýchlo aj vyschli a aj po viacerých dňoch nosenia vôbec nesmrdeli a boli ako čisté.

Mikiny – beriem si dve flísové mikiny, jednu hrubšiu a jednu tenšiu, tieto kombinujem s páperovou bundou, keď mi je chladnejšie.

Varenie – na varenie máme malý kempingový varič od firmy Pinguin Hiker, do budúcna by som ale skôr volil taký, ktorý má ochranu pred vetrom. Pri tomto našom, keď fúka vietor, je to trocha problém a musíme hľadať zátišie. Berieme jeden ešus, kde varíme vodu na prípravu jedla, plynovú bombu, multifunkčný nožík, plastové kempingové lyžičko-vidličky, zapaľovač a zápalky. Kupujeme si dve 550 mililitrové termosky so širokým hrdlom, tie využívame tak, že ráno si do nich uvaríme jedlo a na obed máme teplý obed, ktorý len zjeme a nemusíme sa na túrach zdržiavať varením.

 

Strava nie je najlacnejšia, a tak s výnimkou dvoch večerí si stále jedlo pripravujeme sami

Strava nie je najlacnejšia, a tak s výnimkou dvoch večerí si stále jedlo pripravujeme sami

 

Fotenie, navigácia, komunikácia – na fotenie beriem zrkadlovku, tu ale viem, že mi vydrží nafotiť aj 2000 fotiek, tak neberiem zbytočne nabíjačku. Ďalej máme satelitný telefón a tri mobilné telefóny – tie sa všetky dajú nabíjať jedným káblom, tak berieme len jednu nabíjačku. Berieme aj papierové mapy oblastí, do ktorých sa chystáme.

Ostatné – okrem toho ešte berieme napríklad lepiacu pásku (ak by sa nám napríklad rozpadli topánky alebo stan, aby sme to vedeli aspoň dočasne používať), vreckovky, malé kapsičky na doklady a peniaze, sieťky na hlavu proti komárom, náplasti a lekárničku s bežnými liekmi proti bolesti, hnačke, rybársku udicu a návnady.

 

Plávajúce ľadovce. Niekedy sú neskutočne veľké.

Plávajúce ľadovce. Niekedy sú neskutočne veľké.

 

Itinerár a cena cesty do Grónska

Náš približný itinerár. Čo a ako sme ale nakoniec presne prešli, si môžete postupne prečítať z cestopisov z jednotlivých miest:

1.deň – prelet z Kodane do Narsarsuaqu, túra na Signal Hill

2.deň – prelet z Narsarsuaqu cez Qaqortoq do Nanortaliku, túra na kopec nad Nanortalikom

3.deň – presun loďkou do Tasermiut Fjordu, turistika a kempovanie vo fjorde

4.deň – výlet a rybačka v Tasermiut Fjorde, večer návrat do Nanortaliku

5.deň – prelet z Nanortaliku do Qaqortoqu, túra na kopec nad mesto, prelet do Narsaqu

6.deň – túra na kopce v okolí Narsaqu

7.deň – presun loďou z Narsaqu do Itillequ, túra do Igaliku

8.deň – turistika v okolí Igaliku

9.deň – túra z Igaliku do Itillequ, presun loďou do Qassiarsuku a túra do Tasiusaqu

10.deň – túra v okolí Tasiusaqu a presun späť do Qassiarsuku

11.deň – túra na koniec fjordu z Qassiarsuku, presun loďou do Narsarsuaqu

12.deň – turistika z Narsarsuaqu

13.deň – turisitka z Narsarsaqu, podvečer odlet do Kodane

 

Pohľad na pekný kostolík v Nanortaliku

Pohľad na pekný kostolík v Nanortaliku

 

Cena cesty záleží od každého individuálne. Záleží aj, či máte kompletnú outdoorovú výbavu na cestu, ktorej cena môže byť vysoká, no toto do ceny nepočítam, keďže túto výbavu môžete využiť aj pri iných cestách. Prvou a veľkou položkou sú letenky. Tie si musí kúpiť každý. Druhou môžu byť presuny, tie ale nemusíte potrebovať, záleží od konkrétneho itinerára. Ak v Grónsku plánujete kempovať a beriete si aj všetku stravu, nemusíte minúť takmer nič. Veď predsa najkrajšie, čo tam môžete robiť, je ísť do divočiny a užívať si prírodu a to je úplne zadarmo.

 

Informácie o Grónsku a na čo si dať ešte pozor?

Dohľadať niektoré informácie pred našou cestou nebolo vôbec jednoduché. Na niektorých miestach bolo minimum ľudí a google akoby ich ani nepoznal. Aj keď sme písali niekomu do Grónska, tak sa stávalo, že neodpísali, a tak bolo zasa zložitejšie dopátrať sa k informáciám. Iný ale zasa, vedeli veľmi dobre poradiť.  Aj preto nie je úplne jednoduché vycestovať do Grónska. Keď zadáte do google New York, tak vám nájde milión cestopisov, z ktorých môžete čerpať informácie, ale keď zadáte názov nejakého grónskeho pohoria, rieky alebo fjordu, tak vám pravdepodobne nenájde úplne nič. Pri známejších miestach možno na vás vyskočí jedna alebo dve užitočné stránky.

Ak by ste podobnú cestu plánovali, veľa užitočných informácií nájdete priamo na stránkach Blue Ice Explorer. Prípadne vedia aj celkom dobre poradiť.  Keď sme sa ale aj pýtali napríklad na niektoré túry, čo sme plánovali absolvovať, stalo sa, že odpoveď bola taká – malo by sa dať tadiaľ prejsť, ale nevieme o nikom, kto by tadiaľ tento rok išiel – to sme dostávali hlavne pri otázke na niekoľkodňové túry v južnom Grónsku. Ak by ste plánovali vycestovať do južného Grónska a budete potrebovať nejaké informácie, bez problémov môžete napísať aj nám, prípadne pozrieť v ďalších článkoch z Grónska, či to tam nenájdete.

 

Niekoľkokrát zavítame aj k splazom ľadovca

Niekoľkokrát zavítame aj k splazom ľadovca

 

My sme do Grónska chceli vyraziť sami, ale ak nemáte čas všetko si to organizovať, existuje množstvo agentúr a cestovných kancelárií, ktoré vám zabezpečia kompletný zájazd a všetko potrebné vybavia za vás. Budete mať sprievodcu a dajú sa vybrať itineráre, ktoré obsahujú aj veľa turistiky alebo aj jednoduchšie itineráre. Nevýhodou v tomto prípade je, že cena za takýto výlet je vyššia a budete sa pohybovať vo väčšej skupine. Čo sme my nechceli a Grónsko sme si chceli užiť bez davov ľudí.

Cestu do odľahlých oblastí by sme ale určite odporúčali len niekomu, kto má dostatočné skúsenosti a dobrú výbavu. O svoje plány sa s niekým podeľte, aby aspoň niekto vedel, kde sa nachádzate.

Grónsko je ale perfektné a ak máte aspoň trocha dušu dobrodruha, bude pravou voľbou pre vás. Pre nás to bola asi najlepšia cesta, na akej sme doteraz boli. To čo zažijete tam, už zažijete len na veľmi málo miestach na zemi. Už sa nevieme dočkať, kedy tam vyrazíme znova.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: