Grónsko: Narsarsuaq

august 2022
Kodaň – Narsarsuaq, Air Greenland
Narsarsuaq - Kodaň, Air Greenland
Narsarsuaq - Qaqortoq - Nanortalik, Air Greenland
Qassiarsuk - Narsarsuaq, Blue Ice Explorer
Praktické informácie:
Grónsko Grónsko
Nuuk

Hlavné mesto

Dánska koruna (DKK)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ ETyp E
Typ FTyp F
Typ KTyp K

Využívané typy zásuviek

Grónčina, Dánčina

Úradný jazyk

Dalo by sa povedať, že Narsarsuaq je akousi vstupnou bránou do južného Grónska. A to hlavne preto, že sa tu nachádza letisko, na ktoré v letnej sezóne smerujú priame lety z Kodane. Mimo letnej sezóny tu zasa lietajú lety z iných grónskych miest. Inak je to ale len malá usadlosť, ktorá má do 200 obyvateľov, teda len pár domčekov. Nachádza sa tu ale aj veľký hotel a hostel – to hlavne preto, že tu pristáva väčšina turistov, ktorí prichádzajú do južného Grónska. Tiež tu nájdete veľký supermarket, niekoľko kaviarní, policajnú stanicu, suvenírový obchod. Okrem toho, v okolí Narsarsuaqu je aj veľa príležitostí na turistiku.

 

V Narsarsuaqu a jeho okolí sú túry označené takýmito šípkami

V Narsarsuaqu a jeho okolí sú túry označené takýmito šípkami

 

 

Prilietame do Grónska

Do Narsarsuaqu prilietame aj my. Náš let je načas a v peknom slnečnom počasí, tak už počas letu máme veľmi pekné výhľady na Grónsko. Po prílete máme ešte pol dňa času. Ako prvé ideme vybaviť všetky veci, ktoré potrebujeme pre našu cestu. Hneď po prílete teda smerujeme z letiska asi sto metrov nižšie do kancelárie Blue Ice Explorer. Okrem ich kancelárie sa tu nachádza aj kaviareň, môžete si tu dať pivko, nejaký snack, raňajky alebo pizzu. Taktiež tu viete od zamestnancov získať veľa cenných informácií, rezervovať výlety alebo si odložiť batožinu.

 

Prvú noc kempujeme len kúsok od letiska, keďže ďalší deň letíme ďalej

Prvú noc kempujeme len kúsok od letiska, keďže ďalší deň letíme ďalej

 

My si dohadujeme hlavne presuny loďami, ktoré potrebujeme. A to presun z Narsaqu do Itilleq, z Itileq do Qassiarsuku a z Qassiarsuku do Narsarsuaqu. Keďže sme sa do poslednej chvíle nevedeli rozhodnúť ako pôjdeme, nechávame si toto na poslednú chvíľu a riešime to až po prílete. Čo sa skoro ukázalo ako chyba. Najprv to vyzerá, že je možné, že nebude voľné miesto v dni, kedy tieto presuny potrebujeme. Musíme teda počkať na vedúceho. Keď prichádza, ukazuje sa, že našťastie to bude možné dohodnúť presne na dni, ktoré chceme. Akurát musíme trocha upraviť časy, kedy sme chceli ísť. Nabudúce by sme si to ale nenechali na poslednú chvíľu. Mohlo sa stať, že by nám nevedeli zabezpečiť lode, a tak by sme museli upraviť celý program.

 

Výhľad so Signal Hill na letisko pod nami a rieku vlievajúcu sa do fjordu

Výhľad so Signal Hill na letisko pod nami a rieku vlievajúcu sa do fjordu

 

Rezervujeme a aj platíme hneď za transfery. Akurát časy plavieb si máme ešte overiť deň/dva vopred. To môže byť problém, lebo nie všade máme signál, navyše telefonovanie je tu pre nás drahé. No nakoniec im pred plavbami voláme, ale v časoch sa našťastie nič nemení.

Okrem toho, si tu nechávame nejakú batožinu, keďže hneď druhý deň Narsarsuaq opúšťame a potom sa vraciame na posledné dve noci. Teda stravu a nejaké veci na tie posledné dva dni nemusíme nosiť celý čas so sebou. Nechávame ich teda tu. Tiež sa v ich kancelárii dajú kúpiť plynové kartuše a aj nejaké mapy, sieťky proti komárom, dehydratovaná strava a ďalšie užitočné veci.

 

Výstup na Signal Hill (226 m.n.m.)

Signal Hill je kopec hneď vedľa letiska. Na pohľad je to celkom strmý a vysoký kopček, no nie je to také strašné a je to ľahká túra asi na hodinku až hodinku a pol. My smerujeme od letiska dozadu smerom k hostelu a okolo hostela obchádzame kopec a postupne stúpame na vrchol. Hneď sa hostelom sa nachádza aj malý les a tečie tu aj potôčik, v ktorom si môžete nabrať pitnú vodu. Za lesom je trocha  stúpanie ale nič strašné. Túra sa dá spraviť aj ako okruh a druhou stranou sa vrátiť rovno do Narsarsuaqu alebo sa vrátiť späť rovnakou trasou, ako to robíme my. Časť túry vedie po prašnej ceste, časť po chodníku. Nie je teda kde zablúdiť. Celá túra má len približne štyri kilometre. Z vrcholu sú veľmi pekné výhľady na celé okolie a my dnes máme nádherné slnečné počasie, tak si to neskutočne užívame. Po zídení z kopčeka sa ideme ešte prejsť k rieke.

 

Výhľady počas stúpania na Signal Hill

Výhľady počas stúpania na Signal Hill

 

Z vrchu sú veľmi pekné výhľady na okolie

Z vrchu sú veľmi pekné výhľady na okolie

 

V pozadí vidieť aj ľadovec, tam ale pôjdeme až neskôr

V pozadí vidieť aj ľadovec, tam ale pôjdeme až neskôr

 

Keďže hneď ráno odlietame z Narsarsuaqu do Nanortaliku, kempujeme dnes len kúsok vedľa letiska, kde sú celkom dobré rovné plochy a na veľa miestach sa dá postaviť stan. Okrem nás sú tu ešte asi tri stany túto noc. Ak by ste potrebovali sprchu, kuchynku, toaletu, dá sa v Blue Ice Explorer zaplatiť za využívanie týchto vecí, ktoré ponúka neďaleký hostel. My využívame záchody ktoré sú na letisku a sú stále otvorené. Veci na varenie aj jedlo máme, tak k tomu nič nepotrebujeme.

 

Prichádzame späť do Narsarsaqu

Ako som už písal, do Narsarsuaqu sa vraciame na posledné dva dni našej cesty v Grónsku. Prichádzame podvečer z Qassiarsuku. Tiež stanujeme neďaleko letiska, no už zachádzame trocha ďalej ako sme tu spali v prvú noc. V Blue Ice Explorer si preberáme batožinu, ktorú sme tu mali uskladnenú. Je už podvečer tak len staviame stan a zaliezame do spacákov, aby sme mohli ráno skôr vstávať.

 

Prvý úsek túry z Narsarsuaqu do Flower Valley a k ľadovcu vedie asfaltová cesta

Prvý úsek túry z Narsarsuaqu do Flower Valley a k ľadovcu vedie asfaltová cesta

 

Turistika k Narsarsuaq Glacier a k chatke Qooroq view shelter

Dnes nás čaká najdlhšia túra počas nášho pobytu, a tak vstávame skôr a vyrážame čo najskôr. Stan a všetky veci, ktoré nepotrebujeme nechávame tu, balíme si iba jedlo a veci, čo potrebujeme na jeden deň. Hneď ráno si pripravíme raňajky a do termosiek aj obed, aby sme sa potom nemuseli zdržiavať a vyrážame. Asfaltovou cestou smerujeme preč z Narsarsuaqu smerom do Hospital Valley. V Hospital Valley kúsok za jazerom sa asfaltová cesta končí a do Flower Valley pokračuje prašná cesta. Na prvé tri kilometre po asfaltovej ceste si viete rezervovať aj transfer a nemusíte to ísť pešo. No my to nevyužívame. Táto túra je celkom frekventovaná, keďže veľa ľudí, ktorí priletia do Narsarsuaqu ju absolvujú. Preto je aj celkom dobre značená. Až na koniec Flower Valley nám cesta ubieha veľmi rýchlo. Je to v podstate stále rovina, a tak kilometre ubiehajú.

 

Výhľad do Flower Valley cestou

Výhľad do Flower Valley cestou

 

Kalná rieka tečúca priamo od ľadovca

Kalná rieka tečúca priamo od ľadovca

 

V pozadí vidieť vodopád, tesne vedľa ktorého ide strmým úsekom chodník na vrchol

V pozadí vidieť vodopád, tesne vedľa ktorého ide strmým úsekom chodník na vrchol

 

Ťažší úsek prichádza, keď sa ocitneme pod kopcom, z ktorého steká aj vodopád a musíme vystúpať na vrchol. Je to nejakých 200 až 300 výškových metrov strmo na hor. Je to najťažší úsek na tejto túre. Strmina sa síce dá pomaly vystúpať, čo nám skôr robí problém je, že pôda je podmočená potôčikmi a na bahnitom podklade sa celkom šmýka. Musíme si teda dávať pozor, aby sme nezleteli dole.  Dávnejšie tu viedol chodník inokadiaľ a boli tam naťahané aj reťaze, no na tomto chodníku, ktorý sa využíva teraz, už nie sú potrebné.

 

Po vystúpaní na vrchol máme super výhľad na celú trasu, ktorú sme doteraz prešli

Po vystúpaní na vrchol máme super výhľad na celú trasu, ktorú sme doteraz prešli

 

V diaľke chodník ktorým sme prichádzali a úplne vzadu fjord

V diaľke chodník ktorým sme prichádzali a úplne vzadu fjord

 

Po vystúpaní na vrchol sa nám odkryjú nádherné výhľady na celú trasu. ktorú sme doteraz prešli. Vidieť až Narsarsuaq a fjord za ním. Chvíľu si užívame výhľady a potom po vrchole pokračujeme ďalej. Už to nemáme ďaleko a ideme zase viac menej po rovine. Na vrchole sú veľmi pekné výhľady na okolie, všade sú priezračné jazerá a nádherná príroda. Po približne ďalšej pol hodinke prichádzame na vyhliadku na ľadovec. Nádherné miesto. Cestou sme tu na vrchole videli dva stany, ale inak sme tu zatiaľ úplne sami. Užívame si výhľady a pekné počasie. Fotíme sa a oddychujeme. Po chvíli nás dobiehajú ďalší štyria turisti.

 

Na vrchole sú takéto výhľady

Na vrchole sú takéto výhľady

 

Je tu tiež množstvo jazier a v pozadí už vidíme ľadovec

Je tu tiež množstvo jazier a v pozadí už vidíme ľadovec

 

Ďalší z výhľadov

Ďalší z výhľadov

 

Z Narsarsaqu na vyhliadku na ľadovec je to osem kilometrov dlhá túra jednosmerne. Teda 16 kilometrov spiatočne. Okrem toho jedného strmého úseku to je ale jednoduchá a veľmi pekné túra. Väčšina turistov ju končí práve tu a z vyhliadky sa vracia späť do Narsarsuaqu. Okrem toho, sa dá pokračovať aj dole priamo k ľadovcu. Ďalej sa dá pokračovať ku Qooroq view, teda k výhľadu na ľadovec, ktorý sa nachádza v druhom, susednom fjorde. Na tento výhľad je to je to ešte ďalších šesť kilometrov jednosmerne. Prípadne sa tieto túry dajú rozdeliť aj na dva dni, a kempovať môžete napríklad priamo hore na vyhliadke na ľadovec alebo pri chatke smerom ku Qooroq view alebo vlastne kdekoľvek len chcete.

 

Výhľad z vyhliadky na ľadovec, je možné aj zísť dole priamo k nemu

Výhľad z vyhliadky na ľadovec, je možné aj zísť dole priamo k nemu

 

Tadiaľto pokračujeme ďalej smerom ku chatke

Tadiaľto pokračujeme ďalej smerom ku chatke

 

Pekné výhľady na každú stranu

Pekné výhľady na každú stranu

 

My pokračujeme ďalej smerom na Qooroq view. Síce nie až na vyhliadku, ale len k chatke, ku ktorej je to ešte päť kilometrov. Ďalej už chodník nie je taký jednoznačný a niekoľkokrát ho strácame a znova nachádzame. Sú tu ďalšie stúpania, no už nie také strmé. No je to veľmi pekná túra s výhľadmi na grónsku tundru. Užívame si ju a aj to, že celý čas ideme sami. Teda nemusíte sa báť, že by bol problém, že tu stretávate veľa turistov. Iba na jednom mieste stretávame väčšiu skupinu turistov. Sú to presne tí Španieli, ktorý odchádzali z Tasiusaqu, keď sme my prišli. Pozdravíme sa, prehodíme pár slov s ich sprievodcom. Oni už smerujú do Narsarsuaqu a my ideme zasa svojou cestou.

 

Výhľady cestou k chatke

Výhľady cestou k chatke

 

Na niektorých miestach sú aj močiare, no dá sa prejsť pekne suchou nohou

Na niektorých miestach sú aj močiare, no dá sa prejsť pekne suchou nohou

 

Okolo jednej poobede prichádzame k chatke. Tu znova nikto nie je. Iba jeden stan, ale ľudí nestretávame. Od chatky je to ešte asi pol hodinka na vyhliadku na ľadovec vo vedľajšom fjorde. Tam my ale už nepokračujeme. Cieľom bola táto chatka. Nemáme ani poznačenú trasu ako sa ide ďalej a navyše ešte sa dnes potrebujeme vrátiť do Narsarsuaqu. Ak by ste plánovali ísť až na vyhliadku Qooroq view, treba si pozrieť trasu. Medzi chatkou a touto vyhliadkou je totiž kaňon, ktorý sa na veľa miestach prejsť nedá. Je teda dobre vedieť, kadiaľ ísť, aby ste ho vedeli bezpečne prejsť. Pri chatke si len chvíľu užijeme výhľady a pomaly sa vraciame späť. Pod kopčekom stretávame štyroch turistov, ktorí nás dobehli aj pri prvej vyhliadke na ľadovec. Prehodíme pár slov, oni idú ešte k chatke a potom možno na vyhliadku, my teda pomaly späť.

 

Chatka na vrchole, ktorá je naším cieľom

Chatka na vrchole, ktorá je naším cieľom

 

 Od chatky vidieť v diaľke aj ľadovec v susednom fjorde

Od chatky vidieť v diaľke aj ľadovec v susednom fjorde

 

Jazero pri chatke, hneď za ktorým je kaňon a potom ďalej fjord

Jazero pri chatke, hneď za ktorým je kaňon a potom ďalej fjord

 

Prejdeme ešte pár metrov a konečne si dávame dlhšiu prestávku, neskorší obed a oddych. Už toho máme v nohách dosť a ešte stále aj celkom dosť pred sebou. Cestou späť stretávame ešte troch turistov a na vyhliadke pri ľadovci dobiehame Španielov, ktorých sme stretli cestou. Pred príchodom na vyhliadku ešte strácame chodník a trocha zle odbočíme, a tak musíme zliezať z jedného väčšieho zrázu po skalách. Našťastie to zvládame bez ujmy. Španielov pri vyhliadke predbiehame. My sa tam už veľmi nezdržiavame a pomaly pokračujeme ďalej. Počasie je dnes perfektné. Obloha bez obláčika, a tak ideme takmer celý čas iba v tričku. V takom počasí by sa aj pivko hodilo, a tak si vravíme, že do šiestej by sme to mohli stihnúť späť do Narsarsaqu, aby sme stihli ešte otvorenú kaviareň Blue Ice Explorer a dali si ešte grónske pivko. 

 

Ďalší z výhľadov kúsok od chatky

Ďalší z výhľadov kúsok od chatky

 

A posledný pohľad na krajinu v okolí chatky

A posledný pohľad na krajinu v okolí chatky

 

Pred príchodom k strmému úseku sa pošmyknem a takmer padám asi tri metre do jazera. Našťastie sa mi podarí zachytiť o skalu, a tak mi padá len palička. Tú zachraňujeme a pokračujeme. Strmým úsekom sa nám ide nadol ešte horšie ako nahor. Na blatovom podklade sa strašne šmýka. Musíme ísť pomaly a dávať si pozor, aby sme nezleteli. Keď ho zídeme, už pred sebou nemáme žiadny ťažký úsek.

Cestou je viacero malých riečok, okolo ktorých sa ide a sem tam je potrebné niektoré aj preskočiť. Našťastie ale nie je potrebné žiadnu brodiť. V riečkach vidíme aj celkom dosť rýb, a tak na mieste, kde sa zlieva priezračná rieka s tou kalnou, ktorá tečie z ľadovca si dávame prestávku a skúšame aj chytať. Nechytíme ale nič tak to vzdávame a pokračujeme v túre. Aj napriek tomu, že už máme toho v nohách celkom dosť sa nám ide veľmi dobre a užívame si to.

Do Narsarsuaqu nakoniec prichádzame o piatej večer. Prejdeme presne 26 kilometrov. Stíhame ešte pivko a malú pizzu v kaviarni Blue Ice Explorer. Je to náš predposledný deň v Grónsku, a tak sme si dali celkom do tela. Večer už len varíme večeru a ideme do spacákov.

 

Ešte jeden výhľad na ľadovec

Ešte jeden výhľad na ľadovec

 

Výstup na The Ridge a turistika v okolí Narsarsuaqu

Ráno je trocha smutné. Asi preto, že je to naše posledné ráno v Grónsku. Dnes má byť pekne, no ráno sú oblaky úplne nízko, akoby sme ich mali rovno nad hlavou. Odlietame až poobede o tretej, a tak sa snažíme využiť ešte ten čas čo máme.

 

Túra The Ridge vedie nízkym hrebeňom hneď za jazerom, za ktorým tečie ľadovcová rieka

Túra The Ridge vedie nízkym hrebeňom hneď za jazerom, za ktorým tečie ľadovcová rieka

 

Takto to vyzerá na vrchole The Ridge, ide tadiaľ pekný chodník

Takto to vyzerá na vrchole The Ridge, ide tadiaľ pekný chodník

 

Najprv sa ideme prejsť za letisko k miestu, kde sa rieka vlieva do fjordu. Nič zaujímavé okrem kopy starých hrdzavých strojov a odpadu tu nenachádzame. Vraciame sa teda späť a ideme ešte vybehnúť na hrebeň The Ridge. Ideme teda rovnakou asfaltovou cestou ako včera, ale tesne za Narsarsuaqom odbáčame vľavo a ideme hrebeňom. Odbočka je označená aj ceduľkou, tak by ste ju nemali minúť. Je to v podstate úzky hrebeň medzi cestou, ktorou sme včera išli na vyhliadku na ľadovec a riekou, ktorá tečie z ľadovca. Jeho výška je len 174 m. n. m. a máte z neho výhľady na obe strany. Z jednej strany na údolie s cestou až po Flower Valley z druhej strany na údolie, kde tečie rieka. Je to ľahká túra a celou cestou ide cestička alebo chodník. Dĺžka tejto túry je približne 8 kilometrov spiatočne.  Poobzeráme výhľady a vraciame sa späť do Narsarsuaqu.

 

Výhľady z The Ridge na ľavú stranu, kde tečie v údolí ľadovcová rieka

Výhľady z The Ridge na ľavú stranu, kde tečie v údolí ľadovcová rieka

 

Výhľady z The Ridge na ľavú stranu, kde tečie v údolí ľadovcová rieka

Výhľady z The Ridge na ľavú stranu, kde tečie v údolí ľadovcová rieka

 

Keďže sme v podstate ešte neboli priamo v Narsarsuaqu, ideme sa prejsť ešte tam. Zájdeme do supermarketu, kde chceme kúpiť niečo namiesto suvenírov, no nič zaujímavé tu nenachádzame. Poslednýkrát zájdeme ešte do kaviarne Blue Ice Explorer a susedného obchodu so suvenírmi, kde kúpime niečo na pamiatku a potom sa už ponáhľame do stanu. I keď sa to ani nezdalo, aj dnes sme nachodili dvanásť kilometrov. Rýchlo už len najprv vybalíme všetky veci a potom balíme batožinu, ktorú si odbavíme a ktorú si zoberieme so sebou. Všetko to spratať nám dá zabrať.

 

Výhľady z The Ridge na pravú stranu, kde v údolí za jazerom vedie cesta

Výhľady z The Ridge na pravú stranu, kde v údolí za jazerom vedie cesta

 

Výhľady z The Ridge na pravú stranu, kde v údolí vedie cesta

Výhľady z The Ridge na pravú stranu, kde v údolí vedie cesta

 

Po jednej potom smerujeme už na letisko. Preč sa nám vôbec nechce. Keď sme prilietali do Grónska tak let späť do Kodane bol overbooknutý, a tak ponúkali dobrovoľníkom možnosť presunúť sa na ďalší let za odmenu. Trochu dúfame, že podobná situácia by mohla nastať aj teraz a my si náš pobyt predĺžime. No nestáva sa, prechádzame teda bezpečnostné kontroly a aj načas odlietame.

Od Grónska sme mali veľké očakávania a trocha som sa aj bál, že budeme sklamaný. Našťastie ale opak bol pravdou a prekvapilo nás ešte viac ako sme si mysleli. Okrem pár stratených vecí a zablúdení, nám všetko vyšlo podľa plánu. Odlietame s pocitom, že sa sem ešte musíme vrátiť a pri výhľade na Grónsky ľadovec z lietadla, už plánujeme kedy sa sem znova vydáme.