Jordánsko: Petra - všetko, čo potrebujete vedieť o návšteve
Skalné mesto Petra, jeden z novodobých divov sveta a najznámejšou pamiatkou celého Jordánska je snom nejedného cestovateľa. Však kto by nechcel vidieť ikonickú Klenotnicu vysokú takmer 50 metrov, vytesanú do červenej vápencovej skaly. Málokto však vie, že Petra nie je len Klenotnica, ale celé obrovské mesto, ktoré sa rozkladá na ploche 264 km2 a bolo vyhlásené za jeden z novodobých divov sveta. Hoci nie je celá prístupná verejnosti, no aj tak pokojne jej podrobným preskúmavaním môžete stráviť aj niekoľko dní.
Petra, hlavné mesto Nabatejskej ríše
Petra najviac prekvitala v období pred dvetisíc rokmi, kedy tu žilo približne 30 000 obyvateľov, ale kráľovstvo existovalo už od 6. storočia pre Kristom. Nabatejci boli majstri v technikách zavlažovania, čo sa im v takom suchom prostredí mimoriadne hodilo. Boli to vynikajúci inžinieri a remeselníci, ale aj obchodníci. Petra hrala dôležitú úlohu ako centrum obchodu medzi Arábiou, Mezopotámiiou, Egyptom a východným Stredozemím. Mnohí sa snažili získať kontrolu nad Petrou bez veľkého úspechu a mesto zostalo pod vládou Nabatejcov až do roku 106, kedy ju dobili Rimania. Po jej obsadení Rimanmi sa karavanový obchod postupne vytrácal a mesto bolo postihnuté niekoľkými zemetraseniami až nakoniec zostalo opustené.
Mesto zostalo pre Západný svet stratené až do roku 1812, kedy bolo znovuobjavené švajčiarskym bádateľom Johannom Ludwigom Burckhardtom, ktorý sa sem potajomky dostal preoblečený za Araba. Odvtedy sa Petra znovu stala známa a je jednou z najnavštevovanejších atrakcií na svete.
Amfiteáter
Ako sa dostať do Petry
Do Petry prichádzame z púšte Wadi Rum, kde sme strávili predchádzajúcu noc. Do Wadi Musa, dedinky, ktorá sa nachádza pri Petre sa presúvame autom, ktoré sme si požičali ešte v Aqabe a cesta z Wadi Rumu do Wadi Musa nám zaberá približne dve hodinky.
Do Petry sa dá dostať aj verejnou dopravou, ak by ste auto nemali požičané. Pravidelné autobusové linky spájajú Wadi Musa s Aqabou či s Ammánom. Z Ammánu sa dajú využiť autobusy JETT (www.jett.com.jo), na ktoré sa dajú lístky kúpiť dopredu a autobusy odchádzajú v pevných časoch. Cesta z Ammánu sem trvá približne 3,5 hodiny.
Somárik
Z Aqaby chodia do Petry priame miestne minibusy, ktoré stoja 5 JOD, väčšinou majú flexibilné časy a odchádzajú, keď sa naplnia. Minibusom sa takisto sem dostanete aj z Wadi Rumu, ktorý odchádza okolo 09:00 ráno a stojí 7 JOD. Pre istotu si však presný čas odchodu overte deň vopred so svojím sprievodcom vo Wadi Rum.
My do Wadi Musa prichádzame až okolo obeda, keďže ráno sa ešte zdržíme jazdou na ťavách vo Wadi Rum a pohýňame sa tak dosť neskoro. Sme dosť hladní, a tak predtým ako by sme išli do samotnej Petry, hľadáme ešte nejakú reštauráciu, kde sa najeme a až potom vyrážame do samotnej Petry.
Vstupné do Petry
Ešte z domu sme si cez internet kúpili Jordan Pass, verziu, ktorý obsahuje vstup do Petry na dva dni. Ak plánujete navštíviť Petru, tak Jordan Pass sa určite oplatí kúpiť. Okrem vstupu do Petry a poplatku za víza, s ním máte vstup aj do mnohých iných atrakcií zadarmo. Cena Jordan Passu sa odvíja od toho, koľkodňový vstup do Petry plánujete: s jednodenným vstupom stojí 70 JOD, s dvojdňovým 75 JOD a s trojdňovým 80 JOD.
Ak by ste si predsa len nekupovali Jordan Pass a vstupenky do Petry kupovali na mieste, vyjde Vás:
- jednodenná vstupenka 50 JOD
- dvojdňová 55 JOD
- trojdňová 60 JOD
- Ak v Jordánsku nebudete prespávať zaplatíte za vstup až 90 JOD.
Jordan Pass ani samotná vstupenka do Petry neobsahuje vstup na Petra by night – vstup do Petry za tmy, kedy je osvetlená množstvom sviečok. Toto podujatie prebieha každý pondelok, stredu a vo štvrtok a trvá približne dve hodiny. Vstupenky sa na toto podujatie kupujú zvlášť vo Visitor centre pri Petre. Pred návštevou si ale ceny radšej overte, môžu sa meniť.
Keďže máme Jordan Pass, už sa tu nemusíme zdržovať s lístkami, len si nechávame opečiatkovať náš Jordan Pass, preukážeme sa ním pri vstupe a môžeme ísť.
Výhľad z High Place of Sacrifice
Ako si naplánovať návštevu Petry
Ako sme už spomínali Petra nie je len jedna hrobka, ale celé mesto, ktorým vedie niekoľko značených hlavných trás, no môžete sa zatúlať aj mimo hlavných cestičiek. Ak máte na Petru obmedzený čas 1 až dva dni, je dobré si jej návštevu dopredu naplánovať, aby ste svoj čas tu využili naplno. My sme mali na Petru v podstate 1 a pol dňa. Za tento čas sme stihli prejsť 4 najodporúčanejšie trasy:
- Main Trail - hlavná trasa, ktorá Vás zavedie do srdca Petry
- Al-Deir (Monastery) Trail - pokračuje od konca Main Trail 850 schodmi k Monastery
- Al-Khubtha Trail, sa približne v strede Hlavnej trasy odkláňa dohora do kopca, skadiaľ sa naskytá pekný výhľad zhora na Klenotnicu
- High Place of Sacrifice Trail - sa takisto odkláňa od hlavnej trasy približne v strede cesty, ale na opačnú stranu, vedie cez kopce s krásnymi výhľadmi.
Celkovo tieto štyri trasy majú dĺžku až 20 km. Ak by ste sa veľmi ponáhľali, tak teoreticky môžete dať aj všetky štyri za jeden deň, ale je určite lepšie rozvrhnúť si to aspoň na dva dni, aby ste mali dostatok času všetko si aj vychutnať nielen náhliť sa za ďalšou pamiatkou. My sme si trasy rozvrhli nasledovne:
- deň (poobede): Main Trail po odbočku ku Al-Khubtha Trail a Al-Khubtha Trail
- deň: Main Trail, Monastery Trail a návrat cez High Place of Sacrifice Trail
V Petre nepotrebujete sprievodcu aj keď sa Vám tu budú núkať. Trasy sú dobre vyznačené a nemôžete sa tu stratiť. Ak sa sem rozhodnete vydať určite si nezabudnite so sebou zobrať pohodlné topánky, dostatok vody a v lete aj krém na opaľovanie.
Mapa Petry
Po Hlavnej trase k Pokladnici
Prvých pár sto metrov hlavného chodníka vedie otvorenou krajinou a po stranách sa nachádza zatiaľ len pár hrobiek (väčšina dochovalých stavieb v Petre sú hrobky), medzi nimi napríklad zaujímavá Obelisk Tomb. Túto trasu niektorí turisti absolvujú na koni, somárovi alebo na kočiari, na ktoré lákajú miestni beduíni. Hoci tu lákajú všetkých s tým, že jazda je už zahrnutá v cene lístka, no budú od vás očakávať nie najnižšie sprepitné. My ale všetky ich ponuky odmietame a pokračujeme ďalej pešo.
Obelisk Tomb na začiatku Petry
Za chvíľu sa už pred nami zjaví Siq – kaňon, ktorý sa vinie pomedzi červené skaly v dĺžke vyše jeden kilometer. Hoci na začiatku je pomerne nízky, postupne sa prehlbuje a na najvyššom mieste je vysoký až 80 metrov. Na stenách kaňonu je doteraz vidno kanály kadiaľ kedysi tiekla voda, ktorú Nabatejci zachytávali a odvádzali do nádrží.
Siq –kaňon, ktorý vedie do Petry
Po 2 km od návštevníckeho centra sa Siq otvára a pred nami sa zjaví najznámejšia stavba Petry – Treasury alebo v preklade Pokladnica. Pokladnica známa aj ako Al-Chazneh, bol postavená v 1. Storočí p.n.l., no skutočný účel stavby zostáva dodnes záhadou. Na jednej veci sa však väčšina archeológov a učencov zhoduje, a to, že to nebola pokladnica. Pravdepodobnejšie je, že to bol chrám alebo kráľovská hrobka. Na pokladnicu je ohromný pohľad, ktorý nás neomrzel ani keď sme sa sem vracali po niekoľkýkrát.
Ak si však chcete pohľad na Pokladnicu užiť v kľude bez ľudí, treba sem prísť ihneď po otvorení alebo naopak odchádzať poslední. Cez deň je totižto Pokladnica najrušnejšie miesto z celej Petry, plné turistov, ktorí sa fotia pred fasádou a miestnych, ktorí sa Vám snažia kde čo predať, nahovoriť na jazdu na ťave alebo somárikovi, či Vám ponúkajú, že Vás zoberú na výhľad nad Pokladnicu.
Slávna Pokladnica - Treasury
Títo sprievodcovia Vás budú chcieť za poplatok zobrať na vyhliadku, ktorá sa nachádza naľavo od Pokladnice. Výstup sem trvá len okolo 15 minút a vedie strmo do hora a miestni Vám budú tvrdiť, že sem bez sprievodcu nemôžete. Oficiálne to síce nikde nie je napísané, ale sprievodcovia Vás môžu chcieť presvedčiť alebo dokonca ani nepustiť hore s touto zámienkou.
Al-Khubtha Trail
Ak chcete na výhľad bez sprievodcu, zadarmo a bez otravovačov, tak sa treba vydať na pravo od Pokladnice a ešte kúsok ďalej po Hlavnej trase. Po pár sto metroch sa z hlavnej trasy oddeľuje Al-Khubtha Trail, ktorá nás za približne hodinku vyvedie strmým chodníkom hore nad Pokladnicu. Cestou míňame pár zaujímavých hrobiek, ku ktorým si spravíme krátku odbočku – Urn Tomb, Silk Tomb a mnohé ďalšie lemujú prvú časť cesty Al – Khubtha.
Palace Thomb pri Al-Khubtha Trail
Fotíme si výhľad na Petru od týchto hrobiek, no to ešte nevieme, že vyššie nás čakajú ešte lepšie výhľady. Pokračujeme teda dohora, keďže už je poobede, ľudia tu už nie sú skoro žiadny, stretávame iba pár miestnych a stádo kôz, ktoré uteká dole po schodoch.
Kozy na trase Al-Khubtha trail
Na vrchu sa nachádza malý stánok, kde sa dá kúpiť čaj, káva, či čerstvý džús z granátových jabĺk. Aby ste mohli odfotiť tú dokonalú instagramovú fotku, tak je potrebné prejsť cez tento stánok, no ak nechcete, nemusíte si nič kupovať. Z druhej strany stánku sa naskytá práve ten úžasný známy výhľad na Pokladnicu. Spravíme si pár fotiek a vychutnávame si atmosféru, ale bohužiaľ už je dosť neskoro a Petra bude čoskoro zatvárať a my sa ešte musíme vrátiť späť dole, čo nám trvá približne ďalšiu hodinu.
Výhľad na Petru zhora
Dole v Petre sú už len poslední turisti a aj miestni balia svoje stánky. Prechádzame popri nich a popri Pokladnici a vychádzame cez Siq von z Petry.
Ubytovanie máme rezervované v mestečku Wadi Musa, ktoré je na skok od Petry priamo v centre. Hotel AL Rashid, v ktorom sme ubytovaní môžeme len odporučiť. Bol čistý, pekný a na dobrom mieste. Hneď vedľa sa nachádza aj skvelá reštaurácia, v ktorej sme sa vynikajúco najedli, navyše sme dostali grátis predjedlo, čaj aj dezert.
Main Trail
Na druhý deň vyrážame skoro ráno znovu do Petry. Dnes máme v pláne prejsť Main Trail až do konca a pokračovať až ku Monastery. Znovu kráčame po dva kilometre dlhom chodníku cez Siq až ku Pokladnici. Odtiaľto pokračujeme ďalej po pravej strane. Včera sme vynechali skupinku zaujímavých hrobiek hneď za Pokladnicou - Street of Facades, a tak sa dneska vydávame ako prvé k nim. Tieto obrovské hrobky boli takisto postavené pred dvetisíc rokmi a je neskutočné ako sa dodnes zachovali ich zdobené fasády. Vyštveráme sa nad chodník, bližšie ku nim a postupne si ich prechádzame. Odtiaľto zhora je skvelý výhľad na obrovský Amfiteáter s kapacitou až 4000 miest, ktorý bol vytesaný do kameňa Rimanmi.
Pozdĺž hlavnej trasy
Schádzame znovu dole na Hlavnú trasu, ktorá pokračuje dláždenou ulicou lemovanou rímskymi stĺpmi – Colonnated Street. Táto ulička bola hlavnou nákupnou tepnou v Petre a nachádzal sa tu aj miestny trh. Po niekoľkých schodoch sa z ulice dostávame do zvyškov Great Temple – Veľký Chrám.
Hneď vedľa Veľkého chrámu, na konci Hlavnej cesty, stojí ďalšia impozantná stavba. Namiesto toho, aby bol vytesaný do skaly, Qasr al-Bint je obrovský voľne stojaci chrám, ktorý bol kedysi pokrytý mramorom. Dnes sú tu už z neho len zvyšky, ale aj tak vyzerá zaujímavo.
Týmto sa dostávame na koniec hlavnej trasy na malé námestíčko, kde sa nachádzajú dve reštaurácie. Ale na obed je ešte skoro, a tak pokračujeme ďalej po Monastery Trail.
Rímske stĺpy na Colonnated Street
Monastery Trail
Monastery Trail je trasa dlhá približne 2,5 kilometra a vedie dohora po nespočetne veľa schodoch až ku Monastery a ďalej. Cesta sa vinie dohora medzi skalami a je lemovaná množstvom stánkov, v ktorých Vám beduíni budú chcieť predať svoje výrobky.
Na jej konci vychádzame na otvorené priestranstvo, ktorému dominuje Monastery – jedna z najväčších stavieb v Petre, je dokonca väčšia ako Pokladnica. Oproti nej sa nachádza malá reštaurácia, kde sa dá občerstviť. Obchádzame ju a štveráme sa na skalu, ktorá je priamo za ňou a z ktorej je krásny výhľad na Monastery.
Monastery
Chvíľu tu oddychujeme a potom pokračujeme ešte kúsok ďalej chodníkom, ktorý nám sľubuje najkrajší výhľad na svete. Chodníkom sa dostávame hore k opustenému beduínskemu stánku, skadiaľ je naozaj pekný výhľad na okolité kopce a Monastery pod nami.
Pomaly sa vraciame naspäť schodmi dole až k malému námestíčku a sadáme si na obed do reštaurácie, kde si za 10 jod dávame vynikajúci all you can eat obed (klasické a la carte menu nemajú).
No to sme zvedaví...
Najlepší výhľad na svete? Čo myslíte?
High Place of Sacrifice
Po výdatnom obede sa rozhodujeme, či pôjdeme naspäť tou istou trasou alebo si spravíme menšiu zachádzku a obídeme to po High Place of Sacrifice. Keďže ešte máme dosť síl, rozhodnutie nakoniec padá na High Place of Sacrifice. Ešte pred Great Temple, preto odbáčame z hlavnej trasy smerom do prava a začíname pomaly stúpať do kopcov. Celá trasa je dlhá približne 3,5 km a vedie vysoko nad Petru. Počet turistov tu klesá na nulu a ideme tu úplne sami až prichádzame k niekokým skrytým hrobkám a ku Chrámu Garden Temple. Názov je výstižný, v tieni obrovských skál tu je viac zelene ako kdekoľvek inde v Petre a navyše ticho a kľud. Veľmi sa nám tu páči.
Garden Temple
Od Garden Temple začínajú stúpať schody vytesané do kameňa. Cestou míňame Lion Fountain – fontánu, ktorá pripomína svojím tvarom leva a dva 7 metrov vysoké obelisky až nakoniec prichádzame až na vrchol ku High Place of Sacrifice. Tá námaha vystúpiť až sem určite stála, za to, lebo výhľady odtiaľto sú na každú stranu neskutočné. Chvíľu si tu len tak sedíme a nevieme sa na to vynadívať.
Veľmi sa nám nechce, no predsa len sa musíme pomaly pohnúť ďalej. Našťastie sme na najvyššom mieste a odtiaľto chodník pokračuje dodola množstvom schodov úzkou štrbinou medzi skalami. Aj výhľady cestou stoja za to a stretávame tu už aj pár ďalších turistov, ktorí idú opačným smerom. Chodníkom sa dostávame až dole na Hlavnú trasu k amfiteátru. Tu si znovu dávame šťavu z čerstvých granátových jabĺk, ktoré tu ponúkajú takmer v každom stánku a chutí naozaj výborne.
Po High Place of Sacrifice Trail
Pomaly sa vraciame späť ku vchodu. Na chvíľu sa ešte poslednýkrát zastavíme pri Pokladnici a pokračujeme cez Siq, ktorý sa nám zdá teraz oveľa dlhší ako keď sme sem išli ráno ešte plní elánu.
Už sa pomaly zvečerieva a týmto končia naše dva dni v jordánskej Petre. Hoci vstup sem nie je najlacnejší, ale vidieť Petru je nezabudnuteľný zážitok, a preto sa jej návšteva určite oplatí.