Národný park Denali – divočina v srdci Aljašky

jún/júl 2019
Riley Creek Campground – 24 usd / noc / stan
Wonder Lake Campground – 16 usd / noc / stan
Camper bus Denali – 42 usd / osoba
Praktické informácie:
Spojené štáty americké Spojené štáty americké
Washington, D.C.

Hlavné mesto

Americký dolár (USD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

- 6 až -12 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu USA na turistické a služobné účely do 90 dní je potrebné mať vstupné povolenie ESTA, o ktorú je potrebné žiadať ešte z domu. Podrobnejšie informácie ako získať povolenie ESTA nájdete v článku.

Cestovný dokument, víza

Vzhľadom na obrovskú veľkosť USA sa klimatické podmienky dosť líšia a najlepší čas na návštevu závisí od konkrétnej oblasti. Aljaška má chladné počasie po celý rok. Najlepší čas na návštevu je júl a august, kedy je najteplejšie (do 20°C) a dni sú najdlhšie. Severozápadné pobrežie je často daždivé počas celého roka. Juhozápad - Kalifornia, Nevada, Arizona, ale aj Florida má stabilné a príjemné počasie aj v zime s teplotami okolo 20°C. Naopak v júli a v auguste sa tu teploty šplhajú do 40°C. Najvhodnejšie na návštevu sú preto jar a jeseň. Severovýchodné pobrežie USA a mestá ako New York a Boston sú v lete horúce a v zime chladné s častými snehovými búrkami. Havaj má príjemné počasie po celý rok.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Národný park Denali sa označuje ako perla celej Aljašky a takmer nikto, kto príde na Aljašku nemôže počas svojej cesty Denali vynechať. Napriek tomu sa tu nemusíte obávať davov turistov, park sa totižto rozkladá na ploche 24 000 km štvorcových, a tak nie je problém nájsť si svoj kúsok divočiny. Denali sme samozrejme nemohli vynechať ani my počas našej cesty na Aljašku, a tak sme v článku spísali všetky užitočné informácie, ktoré potrebujete vedieť predtým ako sa vydáte do Denali.

Národný park Denali bol založený v roku 1917 a je pomenovaný po vrchu Denali, najvyššom vrchu Severnej Ameriky, ktorý leží taktiež na území Národného parku. Nebolo tomu však vždy tak. Niektorí si možno spomenú, že na hodinách geografie sme sa kedysi učili o najvyššom vrchu Severnej Ameriky ako o Mt. McKinley. Denali je pôvodný názov, ktorý používali indiáni po stáročia a v athabaskom jazyku  znamená „veľký“. Ako Mt. Mckinley bola hora pomenovaná po prezidentovi USA Williamovi McKinleym, hoci ten nemá s Aljaškou ani s parkom nič spoločné. No názov sa uchytil, a tak celý svet dlho poznal horu pod názvom Mt. Mckinley. Po dlhých rokoch a snahe miestnych obyvateľov, sa však konečne v roku 2015 oficiálne zmenil názov hory naspäť na Denali.

Národný park však pôvodne nebol založený kvôli hore Denali, ale kvôli ochrane divo žijúcich zvierat na tomto území. Na obrovskej ploche národného parku žije množstvo medveďov grizly, losov, sobov karibu, či vlkov alebo svišťov. Dodnes je prvoradým cieľom parku ochrana zvierat a zachovanie divokej prírody. Čo to v praxi znamená? Napríklad aj to, že v parku nie sú takmer žiadne turistické chodníky, aby sa zachoval ráz krajiny. Na túru sa však môžete vydať kdekoľvek chcete.

 

Skupinka sobov karibu v Denali

Skupinka sobov karibu v Denali

 

Ako sa dostať do parku Denali a čo vidieť cestou z Anchorage

Denali sa nachádza približne 400 km severne od Anchorage a vedie sem kvalitná asfaltová cesta. Najlepším spôsobom ako sa sem teda dostať  je požičaným autom.  Neďaleko od návštevníckeho centra má zastávku aj vlak, ktorý sem premáva priamo z Anchorage. Každopádne ceny vlakových lístkov na Aljaške nepatria medzi najlacnejšie, a tak ak plánujete viac presunov, lacnejšie a pohodlnejšie to bude požičaným autom. Navyše s ním máte možnosť, zastať kdekoľvek budete chcieť.

My sme taktiež zvolili požičanie auta a do Denali prichádzame zo Sewardu, kde sme sa vydali na plavbu za ľadovcami a veľrybami. Keďže zo Sewardu do Denali je to vyše 600 km, cestou sme sa rozhodli prerušiť cestu pár km nad Anchorage  a prespali sme v kempe Big Bear neďaleko mestečka Wasilla a v ceste pokračovali nasledujúci deň.  Po ceste sa nachádza niekoľko riek, a tak doobedie trávime rybačkou pri Little Susitna River a ďalších.

 

Čím bližšie k parku, tým krajšie sú výhľady okolo cesty

Čím bližšie k parku, tým krajšie sú výhľady okolo cesty

 

Cesta prechádza cez Denali State Park, ktorý si netreba zmýliť s Denali National Park.  Pri dobrej viditeľnosti sa nezabudnite zastaviť na dvoch vyhliadkových bodoch, ktoré sa tu nachádzajú - Denali South a Denali North Viewpoint, ktoré poskytujú krásny výhľad na horu Denali.  Miesta nevynechávame ani my a na prvej vyhliadke aj zazrieme horu, avšak viditeľnosť nie je najlepšia a na druhej vyhliadke je to ešte o niečo horšie. Zaujímavé, je, že čím ďalej na sever ideme, tým viac sa nám hora vzďaľuje. Približujeme sa síce k vchodu do parku, no hora Denali leží vyše 100 míľ odtiaľto, takže lepší výhľad na ňu je od vyhliadky Denali South. Napríklad od návštevníckeho centra ju nevidno vôbec a najlepší výhľad z celého parku na ňu je z Wonderlake campground.

Tip: Ak budete mať trochu viac času ako my, tak si v Denali State Park môžete dať aj deň prestávku a vydať sa na jednu z mnohých túr, ktoré sa tu dajú podniknúť a v prípade dobrého počasia poskytujú pekné výhľady na horu Denali.

Pred vchodom do parku sa zastavujeme aj na podivnom mieste nazvanom Igloo City, čo je vlastne veľký opustený hotel v tvare iglu. Hotel začali stavať v 70. rokoch, ale keďže neboli dodržané viaceré bezpečnostné normy a majiteľ už nemal peniaze na ďalšiu prestavbu a opravenie týchto nedostatkov, hotel sa nikdy nedostaval a odvtedy tu stojí opustený uprostred ničoho. Dlho sa tu nezdržíme a rovno mierime ku vchodu do parku.

 

Opustený hotel Igloo City

Opustený hotel Igloo City

 

Ubytovanie v Národnom parku Denali

V samotnom Národnom parku, aj pri jeho návštevníckom centre je množstvo možností na ubytovanie. Pokiaľ preferujete hotely, tak niekoľko sa ich nachádza v dedinke mimo národného parku blízko návštevníckeho centra. Pár lodgí sa nachádza aj vnútri parku na konci parkovej cesty, približne 100 míľ od návštevníckeho centra, treba ale rátať s tým, že cena za noc v jednej z týchto luxusných lodgí začína na niekoľkých stovkách dolárov.

 

Los v Národnom parku Denali

Los v Národnom parku Denali

 

My počas celej cesty na Aljaške kempujeme a nie je tomu inak ani v Denali. V Denali je niekoľko kempov, či už blízko pri návštevníckom centre alebo ďalej vo vnútri parku. Cena kempov sa pohybuje od 12 do 24 usd na noc, a je dobré si kemp rezervovať čo najskôr, keďže v hlavnej sezóne bývajú kempy často vybookované. Rezervovať sa dajú online na stránke https://www.reservedenali.com/.

My sme si pobyt v Denali rozdelili medzi dva kempy, jednu noc sme strávili v kempe Riley Creek, ktorý sa nachádza pri vchode národného parku a dve noci sme rezervovali v kempe Wonder Lake, ktorý je najvzdialenejší kemp a nachádza sa približne 80 míľ od návštevníckeho centra doslova uprostred divočiny.

 

Kemp Wonder Lake

Kemp Wonder Lake

 

V Denali môžete spať aj mimo kempu, len tak nadivoko  a vyraziť na tzv. backcountry hike. Ako som už spomínala v parku nie sú žiadne vyznačené turistické trasy (okrem pár výnimiek na začiatku parku), a tak sa tu môžete vydať na túru len tak, kdekoľvek chcete a počas túry kdekoľvek prespať. Pre backcountry hike si však budete musieť vybaviť permit v návštevníckom centre, kde majú celý park rozdelený do niekoľkých menších unitov a na každý unit je vydávaný obmedzený počet permitov na každý deň. V návštevníckom centre sa dozviete, ktoré unity sú voľné na najbližšie dni a dostanete aj zhruba polhodinovú prednášku, ktorá sa týka bezpečnosti a toho ako sa správať, ak stretnete v parku medveďa. Dostanete aj súdky, do ktorých je treba zbaliť všetko jedlo, aby ich medvede nezacítili.

 

Doprava vo vnútri Denali

Do vnútra parku môžu osobné autá len po prvých 13 míľ, ktoré tvorí asfaltová cesta. Ďalej už so svojím autom nemôžete a dopravu po zvyšku parku zabezpečujú autobusy. Výnimkou je ak kempujete v kempe Teklanika, ktoré sa nachádza na míli 29. Pokiaľ si ho rezervujete na tri alebo viac nocí, tak sem môžete prísť vlastným autom. Počas pobytu už však musíte využívať autobusovú dopravu v parku.

V parku premáva hneď niekoľko druhov autobusov:

1. Tour busy – tour busy spoznáte podľa krémovej farby. Existujú tri varianty tours v rôznej dĺžke a od transit busov sa odlišujú tým, že ponúkajú aj komentár a aktívne hľadajú zvieratá popri ceste. Cena tour busov sa začína od 160 usd na osobu.

2. Transit busy –transit busy sú označené zelenou farbou a chodia po tej istej trase ako tour busy. Od tour busov sa odlišujú jedine tým, že šofér teoreticky neponúka komentár a zvieratká musíte vyzerať vy. Ak však zbadáte nejaké zvieratko, stačí na šoféra zakričať stop a on zastane a môžete fotiť. Transit busy sú oveľa lacnejšie ako tour busy a ich cena je okolo 40 usd na osobu. V praxi sa preto vôbec neoplatí platiť za tour bus, keď za tretinovú cenu máte v podstate to isté v transit buse. Počas jazdy urobí autobus zopár zástaviek, kedy môžete vystúpiť. Ak si na týchto zastávkach chcete spraviť dlhšiu pauzu, tak kľudne môžete a keď budete chcieť zase pokračovať, nastúpite na ktorýkoľvek ďalší autobus. Tu sa hodí odfotiť si alebo si stiahnuť dopredu plán jazdy autobusov, aby ste na autobus dlho nečakali.

3. Camper busy – sú špeciálne transit busy, ktoré sú prispôsobené camperom, tým že majú extra priestor na batožinu a sú primárne určené pre dopravu do kempov. Camper busy fungujú rovnako ako transit busy, čiže ak sme uvideli nejaké zvieratko, tak sme zakričali na šoféra a on nám zastal. Takisto ak idete na backcountry, môžete autobus kedykoľvek zastaviť a vydať sa na túru, kam len chcete. Lístok na camper bus stojí 42 usd a pokiaľ máte rezervovaný kemp napríklad na dva dni, tak lístok na camper bus, môžete využiť kedykoľvek počas týchto dvoch dni na pohyb v parku, len nemôžete park opustiť.

 

Camper bus odveze aj bicykle

Camper bus odvezie aj bicykle

 

Čo robiť v Národnom parku Denali a ako prebiehala naša návšteva parku

Možností je neskutočne veľa, ale hlavným lákadlom parku je samozrejme pozorovanie zvery vo voľnej prírode a turistika. Takto sme plánovali aj my stráviť naše dva dni v parku. Ku vchodu do parku prichádzame okolo štvrtej poobede a najskôr sa ideme zaregistrovať do nášho kempu, ktorý stojí neďaleko návštevníckeho centra. Platíme zároveň aj vstup do parku, ktorý je 15 usd a hneď si vybavujeme aj registráciu na ďalšiu noc v kempe Wonder Lake a vyzdvihneme si lístky na autobus. Mierime práve do kempu nájsť si nejaké dobré miestečko, keď zbadáme nášho prvého losa ako sa pasie rovno popri ceste.

 

Náš prvý los, ktorého vidíme v Denali

Náš prvý los, ktorého vidíme v Denali

 

Nanešťastie počasie sa zhoršuje a začne aj pršať, a tak namiesto plánovanej podvečernej prechádzky, sa schovávame pred dažďom do návštevníckeho centra, kde sa dozvedáme množstvo zaujímavostí o parku. Keď sa počasie trochu umúdri, vraciame sa do kempu, varíme večeru a staviame stan.

Po večeri sa ideme ešte trochu prejsť a úplne náhodou sa dostávame na Ranger talk. Prednášky rangerov sú tu každý večer a zakaždým je prednáška o inej téme. Dnes sme práve vychytali prednášku o zvieratách  žijúcich v parku.  Bolo to veľmi zaujímavé rozprávanie a okrem iného sme sa dozvedeli množstvo informácii o medveďoch a čo robiť keď sa s nimi človek náhodou stretne zoči voči.

Po prednáške už rýchlo utekáme do stanov, lebo nasledujúci deň nás čaká skorý ranný budíček. Do Wonderlake sme si  totiž vybrali prvý ranný autobus, ktorý odchádza z kempu o 06:15. Počas noci počujeme ako nám dážď jemne bubnuje na strechu stanu, no do rána našťastie dážď ustáva. Zostáva však zamračené, a tak naše vyhliadky na to, že dnes uvidíme horu Denali sú dosť slabé.

 

Krajina v okolí Eielson Visitor centra

Krajina v okolí Eielson Visitor centra

 

Auto nechávame na parkovisku pri kempe a na zastávke čakáme s asi 10 ďalšími ľudmi na autobus, ktorý prichádza presne načas. Každý pri nástupe povie, kde vystupuje a po pár minútach už ideme. Cestou zastavujeme viackrát, niekedy len niekto vystúpi, inokedy máme prestávku a ideme sa prejsť po okolí. Cesta do kempu Wonderlake trvá autobusom aj s prestávkami  takmer sedem hodín. V autobuse striehneme na každú stranu, no zo začiatku vidíme len pár horských kôz. Neskôr však v diaľke zbadáme aj skupinku medveďov grizly. O chvíľu sa nám zase naskytá v diaľke zvláštne divadlo: vidíme skupinu sobov karibu a hneď vedľa nich medveďa. Keď sa medveď postaví a soby ho zbadajú, hneď sa rozbehnú preč.

 

Cesty v parku vedú aj cez horské priesmyky

Cesty v parku vedú aj cez horské priesmyky

 

Skupinka medveďov grizly

Skupinka medveďov grizly

 

Okolo obeda máme približne hodinovú prestávku v Eielson Visitor centre, ktoré sa nachádza na míli 66. Bohužiaľ je všade naokolo hmla a trochu aj poprcháva, a tak namiesto plánovanej prechádzky sa znova schovávame do visitor centra, kde zjeme náš zabalený obed. Odtiaľto nás čaká ešte hodina cesty do kempu. Spočiatku od hmly nevidno ani na pár metrov, no nakoniec, ako sa blížme ku kempu, sa počasie konečne umúdruje a hmla sa vyparuje.

 

Prichádzame do nášho dnešného kempu

Prichádzame do nášho dnešného kempu

 

Vo Wonder Lake je približne 20 miest na kempovanie a miesta sa vyberajú na princípe, kto skôr príde, ten skôr berie. A tak je lepšie prísť skorším autobusom. Aj my si ideme hneď vybrať miestečko, staviame stan a varíme niečo pod zub. Prejdeme sa ešte k jazeru Wonder Lake, ktoré leží asi 15 minút pomalej chôdze od kempu. Chvíľu skúšame chytať ryby, ale keď sa nám nedarí, pomaly sa vraciame späť do kempu.

 

Krásne jazero Wonder Lake v pozadí s horou Denali

Krásne jazero Wonder Lake v pozadí s horou Denali

 

Na chvíľku si aj zdriemneme, a keď sa zobudíme a vyjdeme zo stanu, privíta nás slniečko. Počasie sa úplne zlepšilo a dokonca aj Denali postupne vychádza spoza mrakov. Všetci v kempe vyťahujeme foťáky a objektívy a fotíme horu, ktorá sa vypína vysoko nad nami. Dnes máme šťastie, pretože len 30% návštevníkom sa ju podarí zazrieť, keďže väčšinu času je práve schovaná v oblakoch.

 

Keď sa ukáže velikán...

Keď sa ukáže velikán...

 

Po večeri si ideme sadnúť na Ranger prednášku, ktorá je dnes práve na tému tajomstvá hory Denali. Opäť to bola vynikajúca prednáška, kde sme sa dozvedeli kopec zaujímavostí.  Po prednáške sa ideme ešte raz prejsť k jazeru a fotíme si horu aj odtiaľto. Je tu neskutočný pokoj, kľud a ticho. Jediné čo nám to tu znepríjemňuje je množstvo komárov, a tak musíme vytiahnuť sieťky, ktoré máme našťastie prichystané. Chvíľku ešte posedávame, kým sa vrátime späť do stanov a ľahneme si spať.

 

Denali zblízka

Denali zblízka

 

Na ďalšie ráno nás čaká cesta späť na začiatok parku. Našťastie počasie vyzerá stále dobre a aj po ceste toho vidíme oveľa viac ako deň predtým. Znovu vidíme niekoľko skupiniek medveďov, ale tentokrát vidíme aj losy karibu len niekoľko metrov od nás. Zastavujeme celkom často a sme radi, že aspoň cesta naspäť vyšla lepšie.

 

Skupina karibu, ktoré sme videli celkom zblízka

Skupina karibu, ktoré sme videli celkom zblízka

 

Ďalší medveď grizly

Ďalší medveď grizly

 

Tento maličký sa pásol hneď vedľa nás

Tento maličký sa pásol hneď vedľa nás

 

Autobus nás vyhadzuje pri návštevníckom centre okolo obeda a poobede si chceme dať ešte nejakú kratšiu túru v okolí. Z niekoľkých trás, ktoré sa tu nachádzajú si vyberáme Horseshoe Lake trail, ktoré dostalo názov od jazera v tvare podkovy. Je to nenáročná približne trojkilometrová prechádzka, ktorá vedie okolo jazera. Na jednej časti pozorujeme Bobriu hrádzu a o niečo ďalej zbadáme velikánskeho losa ako žerie niečo v jazere. Chvíľu ho pozorujeme z bezpečnej vzdialenosti, kým sa poberieme ďalej.

 

Trasa vedie okolo jazera Horshehoe Lake

Trasa vedie okolo jazera Horshehoe Lake

 

Ďalší los, ktorý zbieral rastlinky zo dna jazera

Ďalší los, ktorý zbieral rastlinky zo dna jazera

 

O druhej začína prehliadka psích záprahov, na ktorú sa chceme pozrieť, no nakoniec sme z nej dosť sklamaní. V podstate to bola len prednáška o psoch, ktorí žijú v Denali a rangeri ich využívajú v zime ako dopravný prostriedok. Bohužiaľ je to jednoznačne najmenej zaujímavá prednáška zo všetkých, na ktorých sme boli v Denali. Na konci máme možnosť ešte pohladkať niektoré psíky.

 

Prehliadka psích záprahov

Prehliadka psích záprahov

 

Našou poslednou zastávkou v okolí Denali je Healy, a to konkrétne krčma a reštaurácia 49th State Brewery. Prečo sme tu? Lebo práve tu stojí replika legendárneho Magic Busu, v ktorom býval v aljašskej divočine dobrodruh Christopher McCandles. Pokiaľ ste o ňom ešte nepočuli, tak si určite pozrite film alebo prečítajte knihu inšpirovanú jeho životom. 

Christopher chcel utiecť pred civilizáciou, žiť v divočine a vydal sa na Stampede Trail, niekoľkodňovú cestu, ktorá začína v mestečku Healy a vedie cez Národný park Denali. Po ceste našiel opustený autobus, ktorý nazval Magic Bus a kde zostal bývať niekoľko mesiacov. Po niekoľkých mesiacoch mu však začala dochádzať strava. Kvôli rozbúreným riekam sa už nevedel dostať odtiaľ naspäť a nakoniec umrel v tomto autobuse.

 

Magic Bus v Healy

Magic Bus v Healy

 

Kým ten skutočný autobus stále stojí na svojom mieste, kde ho našiel Christopher a dostať sa k nemu je dosť ťažké (cestu k nemu trvá približne dva dni pešo a je potrebné prebrodiť rieku), repliku autobusu, ktorí použili filmári môže vidieť ktokoľvek práve pri spomínanej krčme. Vo vnútri autobusu nájdete útržky z Chrisovho denníka, ktoré je veľmi zaujímavé si prečítať.

Z Healy už v podstate bez prestávky pokračujeme až do Fairbanksu, kde chceme stráviť dnešnú noc. Našťastie cesta je dobrá, kilometre nám ubiehajú veľmi rýchlo a za chvíľku sme už aj v meste. Keďže nemáme žiadny kemp rezervovaný, obiehame niekoľko kempov v meste, kým si vyberieme jeden pri rieke Chena, kde ešte do večera chytáme ryby.

 

Výhľady z Wonder Lake kempu

Výhľady z Wonder Lake kempu

 

Na Denali sme nemali ani zďaleka toľko času, koľko by si zaslúžil, ale náš čas v parku sme si dosť užili. Najviac sa nám páčilo kempovanie pri Wonder Lake, kde v podstate sa toho až toľko nedá podniknúť, lebo je tam len jedna turistická trasa v okolí, no to prostredie je neskutočne krásne. A ak by sme sa ešte niekedy na Aljašku vrátili, určite sem opäť zavítame.

Tipy na záver: čo by ste nemali vynechať v Denali:

  • kempovanie v najkrajšom kempe v parku Wonder Lake
  • pri Wonder Lake sa môžete vydať na krátku túru McKinley Bar Trail, ktorá vás dovedie ešte o dve míľe bližšie k Denali
  • Navštíviť tu môžete aj jazierko Reflection Pond alebo Wonder Lake
  • Túry s rangerom pri Eielson Visitor Center: Tundra Loop Trail alebo Thorofare Ridge Trail
  • Jednu z mnohých túr pri visitor centre: napríklad Mount Healy Overlook Trail alebo Horseshoe Lake Trail