Výlet do Viedne – čo všetko nesmiete vynechať

jún 2018
Praktické informácie:
Rakúsko Rakúsko
Viedeň

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Nemčina

Úradný jazyk

Ak hľadáte tip na jednodenný výlet, nie príliš ďaleko, kde sa dá jednoducho a lacno dostať verejnou dopravou a ponúka nielen množstvo pamiatok, ale aj rôznych iných atrakcii, tak sa vydajte do Viedne.  Viedeň je krásna a keďže leží len na skok od slovenských hraníc, bola by škoda ju nenavštíviť.  Spísali sme preto pár tipov, čo sa tu oplatí vidieť a navštíviť pre prípad, že sa rozhodnete sem vydať na výlet.

 

Do Viedne sa dá dostať aj za 1 euro

Z Bratislavy do Viedne idú spoje pomerne často, aspoň raz za hodinu ide vlak alebo autobusy spoločností Slovak Lines, Regiojet či Flixbus. Kým spiatočný lístok na vlak stojí 14 eur, lístky na autobusy sa zväčša pohybujú okolo 5 až 7 eur za jednosmernú cestu.

Výnimkou je Regiojet, kde sa dajú lístky kúpiť aj za jedno eur. Za túto cenu však majú v každom spoji len pár lístkov, preto je dôležité si lístky kúpiť online čím skôr. Najväčšiu šancu získať lístok za euro, budete mať, ak si budete kupovať lístok s predstihom aspoň jeden mesiac. Donedávna túto možnosť ponúkal aj Slovak Lines no aktuálne už lístky za euro u nich kúpiť nejdú. Uvidíme či to časom znova obnovia.

Ďalšou možnosťou ako získať lístok za euro je stiahnuť si mobilnú aplikáciu Slovak Lines. Po zaregistrovaní budete mať prvý lístok za 1 euro.

Ak chcete vyskúšať niečo menej tradičné, tak sa do Viedne môžete odviezť aj loďou Twin City Liner.

 

Ako sa vo Viedni prepravovať

Centrum Viedne a atrakcie v centre prejdete poľahky aj pešo, no napríklad k Schönbrunnu, či k iným pamiatkam ďalej od centra budete musieť použiť miestnu dopravu. Vo Viedni veľmi dobre funguje metro, s ktorým sa dostanete ku takmer všetkým turistickým cieľom.

Lístky sa kupujú v automatoch pri vstupe do metra. Je dobré si dopredu rozmyslieť koľko budete chodiť metrom a podľa toho si kúpiť lístok, keďže jeden lístok stojí 2,40 eur a celodenný 8 eur, takže už od 4 jázd sa viac oplatí kúpiť si celodenný lístok.

 

Pešia zóna v centre

Pešia zóna v centre

 

Čo nevynechať vo Viedni

Vo Viedni je toľko historických pamiatok, múzeí a atrakcií, že nudiť sa tu určite nebudete a keby ste si ich chceli obísť všetky, potrebovali by ste na to minimálne týždeň. Počas jednodenného výletu alebo víkendu však stihnete určite prejsť aspoň niekoľko hlavných pamiatok:

 

Dóm sv. Štefana

Začnime teda priamo v centre Viedne. Táto gotická katedrála je najznámejšou pamiatkou vo Viedni a nesmie chýbať ani v jednom zozname viedenských atrakcií. Katedrálu ročne navštívi niekoľko miliónov turistov. Dóm sv. Štefana, ktorý miestni nazývajú aj jednoducho Steffl pochádza z 13. storočia a stojí na námestí Stephansplatz.  Vstup do katedrály je zadarmo a za malé vstupné je možné nazrieť aj do Katakomb alebo naopak vyjsť hore na 136 metrov vysokú južnú vežu, skadiaľ sa naskytá krásny výhľad na celé mesto.

 

Dóm sv. Štefana – v okolí je veľa budov takže môže byť zložité ho poriadne odfotiť

Dóm sv. Štefana – v okolí je veľa budov takže môže byť zložité ho poriadne odfotiť

 

Hofburg

Priamo v centre nájdete tiež zimné sídlo Habsburgovcov – palác Hofburg, ktorý dnes slúži ako sídlo rakúskeho prezidenta. V tomto rozsiahlom komplexe sa taktiež nachádza Múzeum Sissi , Národná knižnica, Schatzkammer, kde sú uložené korunovačné klenoty, či Španielska jazdecká škola. Habsburgovci boli známi milovníci koní a v 18. storočí bola vo Viedni založená španielska jazdecká škola, ktorej predstavenia si môžete pozrieť dodnes. Vstupné na tieto predstavenia nie je najlacnejšie a zvyčajne je treba lístky rezervovať dopredu, lebo bývajú často vypredané. O niečo lacnejšie sú ranné výcviky, kde môžu návštevníci pozorovať prípravu slávnych lipicanských koní.

 

Hofburg

Hofburg

 

Súčasťou komplexu je aj Schmetterling Haus - Dom motýľov. V tomto skleníku nájdete malý tropický raj so stovkami rôznofarebných motýľov a exotických rastlín. Počas prechádzky v tomto skleníku sa budete cítiť ako v dažďovom pralese. Kvôli vysokej vlhkosti vzduchu sa tu darí aj rôznym druhom orchideí.

 

Schmetterling Haus - Dom motýľov

Schmetterling Haus - Dom motýľov

 

Belvedere

Zámky Belvedere sa nachádzajú neďaleko hlavnej stanice, a tak sú ideálnym východiskovým bodom pre spoznávanie mesta.  Belvedere tvoria barokové  zámky – Horný a Dolný a veľký park a záhrada, ktoré sú súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Zámky boli postavené v 17. storočí a slúžili ako letná rezidencia princa Eugena Savojského. Dnes môžete v zámku vidieť najväčšiu zbierku umenia v Rakúsku.

 

Zámky Belvedere sú rovnako pekné ako Schönbrunnn

Zámky Belvedere sú rovnako pekné ako Schönbrunnn

 

Rathaus

Ďalšou atrakciou, ktorú by ste nemali vynechať  je Viedenská radnica, ktorá bola postavená v 18. storočí v neogotickom štýle. V súčasnosti je stále sídlom starostu a konajú sa pred ňou každoročne nielen najväčšie vianočné trhy v meste, ale v lete aj Viedenský filmový festival.

 

Pred Rathausom sa konajú rôzne podujatia

Pred Rathausom sa konajú rôzne podujatia

 

Kúsok od Rathausu na druhej strane cesty sa nachádza park Volksgarten, ktorý sa oplatí navštíviť hlavne na jar a cez leto, kedy je krásne rozkvitnutý.

 

Volksgarten

Volksgarten

 

Zámok Schönbrunnn

Ak by ste mali vidieť len jedinú pamiatku vo Viedni, tak by to určite mal byť zámok Schönbrunnn, ktorý je jednou z najkrajších pamiatok v celej Viedni.  Názov Schönbrunnn vznikol z pomenovania Schoner Brunnen (krásna studňa), pretože tu vyvierala čistá voda. Pôvodne tu stál lovecký zámok, ktorý však bol zničený po nájazde Turkov. Do dnešnej podoby bol potom postavený v 18. storočí. Obývali ho mnohí známi panovníci, napríklad Mária Terézia  či Franc Jozef s manželkou Sissi.

 

Zámok Schönbrunnn

Zámok Schönbrunnn

 

Zámok si môžete pozrieť aj z vnútra, vybrať sa dá z niekoľkých rôznych tematických okruhov za rôzne ceny. Zadarmo je ale návšteva obrovského areálu parku a záhrad, ktoré sú spolu s palácom zapísané v zozname  svetového dedičstva UNESCO.  Oproti zámku sa nachádza Neptúnova fontána a za ňou na kopci stojí Glorietta, odkiaľ je pekný výhľad na zámok a na park. Určite sa oplatí, vyšliapať si to hore kopčekom až sem. Vyskúšať si môžete za malé vstupné aj dostať sa z bludiska zo živých plotov.

 

Neptúnova fontána v pozadí s Gloriettou

Neptúnova fontána v pozadí s Gloriettou

 

ZOO Schönbrunn

Keď už budete pri zámku, nenechajte si ujsť ani návštevu zoologickej záhrady,  ktorá je najstaršou ZOO na svete, ktorú založil manžel Márie Terézie, František I. a je to jedna z mála zoologických záhrad, kde môžete vidieť aj pandu.  V palácovom parku sa nachádza aj Palmenhaus, najväčší svojho druhu v Európe, v ktorom rastie množstvo tropických a subtropických rastlín.

 

Prater

Ak už budete mať dosť histórie a pamiatok, choďte sa zabaviť do zábavného parku Prater. Nájdete tu najrôznejšie atrakcie od strašidelných domov cez kolotoče až  po húsenkové dráhy, celkovo vyše 250 atrakcií, takže nudiť sa tu určite nebudete. Nájdete tu aj slávny viedenský Riesenrad, ktorý tu stojí už od roku 1897 a nepreviesť sa na ňom by bol hriech. Vstup do parku je zadarmo, platí sa len za jednotlivé atrakcie, takže sa tu môžete ísť prejsť aj keď neplánujete žiadne navštíviť.

 

Slávne Viedenské koleso

Slávne Viedenské koleso

 

Hundertwasserhause

Hoci trochu od roky, no o to zaujímavejší je obytný dom Hundertwasserhause, najznámejšie dielo architekta Friedensreicha Hundertwassera, ktorý ho pôvodne navrhol pre sociálne slabšie rodiny. Zaujímavosťou je, že neobsahuje žiadne rovné línie a čiary.

 

Múzeá

Vo Viedni sa nachádza množstvo zaujímavých múzeí a keby vám náhodou nevyšlo počasie a pršalo, určite sa oplatí schovať sa do niektorého z nich. Medzi najznámejšie patrí napríklad Palác Albertina, v ktorom sa spája múzeum Habsburgovcov a galéria klasického a moderného umenia.

Ďalšími zaujímavými múzeami sú Prírodovedné múzeum a Umelecko-historické múzeum. Obe múzeá stoja zrkadlovo oproti sebe a medzi nimi sa rozprestiera pekný park s lavičkami, kde si občas domáci doprajú za pekného počasia piknik.

 

Palác Albertina

Palác Albertina

 

Vstupy do tunajších múzeí nie sú najlacnejšie a ak plánujete navštíviť viedenské múzeá, určite sa tak oplatí spraviť cez Múzejnú Viedeň, ktorá sa každoročne koná koncom októbra a kedy sú vstupy do múzeí výhodnejšie, respektíve zdarma.

 

Prírodovedné múzeum

Prírodovedné múzeum

 

Kde nakúpiť:

Najznámejšou nákupnou uličkou vo Viedni je MariaHilfer Strasse, o ktorej ste už isto počuli. Nájdete tu naozaj široký výber obchodov s oblečením či doplnkami.  Na nákupy si vyhraďte čas radšej cez deň, obchody tú bývajú v pracovné dni otvorené len do šiestej, iba niektoré do pol ôsmej. Nezabudnite, že  v nedeľu sa tu nedelá a všetky obchody sú zavreté.  Z Mariahilfer strasse odbočte na najznámejší viedenský trh – Naschmarkt, kde nájdete nielen čerstvú zeleninu a ovocie, ale aj rôzne lahôdky od výmyslu sveta.

 

Nájdete tu aj tie najluxusnejšie značky

Nájdete tu aj tie najluxusnejšie značky

 

Ak by sa vám ešte málilo nákupov, môžete navštíviť obrovské nákupné centrum Shopping City Süd, ktoré sa nachádza južne od Viedne a kde nájdete okrem iného aj známu a obľúbenú predajňu Primark.

Ak plánujete návštevu Viedne v zime, určite si nenechajte ujsť návštevu vianočných trhov, ktorých je vo Viedni hneď niekoľko. Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie patria Christkindlmarkt pred Viedenskou radnicou, Vianočná dedinka na Námestí Márie Terézie či trhy pri Zámku Schönbrunn.

 

Relax vo Viedni

Ak ste po všetko tom behaní po pamiatkach, múzeách a nákupoch unavení, môžete sa zrelaxovať v najväčšom wellness centre vo Viedni – Therme Wien. Nachádza sa síce tak trochu od ruky, ale určite sa ho oplatí navštíviť. Je to obrovských komplex vnútorných a vonkajších bazénov, víriviek, tobogánov.  Samozrejme nemôže chýbať ani saunový svet.

Viedeň je obrovské mesto s množstvom možností trávenia voľného času, preto jedna návšteva Viedne na jej spoznanie určite nestačí. Ešteže ju máme tak blízko, a preto sa sem môžeme znovu a znovu vracať.