Faerské ostrovy: letenky, ubytovanie, požičanie auta, itinerár a rozpočet

máj 2019
Chatka cez Airbnb, Selatrað - 60 eur / 2 osoby / noc
Giljanes Hostel, Sandavágur - 60 eur / 2 osoby / noc
Toyota Corolla, Vestcar – 2800 dkk (cca 375 eur) / 2 osoby / 4 dní, vrátane neobmedzených kilometrov, prejazdov tunelmi, dvoch vodičov a zníženia spoluúčasti
Praktické informácie:
Faerské Ostrovy Faerské Ostrovy
Tórshavn

Hlavné mesto

Faerská krona (dánska krona)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ ETyp E
Typ FTyp F
Typ KTyp K

Využívané typy zásuviek

- 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Faerských ostrovov postačí občiansky preukaz.

Cestovný dokument, víza

Na Faerské ostrovy sa dá letieť celoročne, ale hlavná sezóna trvá od mája do októbra. Teploty sú celoročne stabilné, zimy sú mierne a v lete teploty nezvyknú stúpať na viac ako 15 °C. Nasnežiť môže aj koncom mája. Počasie býva premenlivé so slnkom, dažďom aj snehom. Fúkať môže silný vietor.

Cestovné obdobie

Faerčina, Dánčina

Úradný jazyk

Faerské ostrovy je skupinka 18 ostrovov, ktoré ležia v Atlantickom oceáne na polceste medzi Dánskom a Islandom. Sú súčasťou Dánskeho kráľovstva, ale majú svoju vlastnú autonómiu s vlastnou menou, parlamentom aj vlajkou. Na ostrovoch žije približne 50 000 tisíc obyvateľov a niekoľkokrát viac oviec, čomu nasvedčuje aj názov ostrovov – Foroyar znamená v preklade aj Ovčie ostrovy. Faerské ostrovy lákajú turistov hlavne na nedotknutú prírodu, kopce zarastené trávou s pasúcimi sa ovcami, strmé útesy a pozorovanie vtáctva.

Faerské ostrovy stále ešte nepodľahli cestovateľskému boomu tak ako ostatné európske krajiny. Jedným z dôvodov bude, že ceny leteniek (ale aj požičania auta a ubytovania) na tieto ostrovy nie sú vôbec lacné a väčšina ľudí ide radšej na Island alebo do Nórska.

Faerské ostrovy boli naším cestovateľským snom už dávno, ale práve to, že letenky sú dosť drahé, požičanie auta ešte drahšie, nás od ich návštevy odrádzalo. Keď sa nám ale konečne podarilo vyskladať letenky za rozumnú cenu, už sme nemohli zaváhať.

Pozrime sa teda postupne na to ako sa na Faerské ostrovy dostať, čo všetko tam vidieť a navštíviť, kde si požičať auto na Faerských ostrovoch, ako riešiť ubytovanie a s akým rozpočtom môžete rátať.

 

Letenky na Faerské ostrovy

Na Faerské ostrovy aktuálne lietajú dve letecké spoločnosti – Atlantic Airways a SAS Scandinavian Airlines. SAS Scandinavian Airlines lieta na Faerské ostrovy z Kodane. Atlantic Airways ponúka viacej liniek, a to hlavne z Dánska - Kodane, Aalborgu, Billundu, ale aj z iných miest v Európe - Bergenu, Edinburgu, Reykjavíku, Lisabonu, Barcelony atď. Niektoré linky z toho sú len sezónne, teda pri hľadaní leteniek je dobré pozrieť priamo na stránkach týchto leteckých spoločností, ktoré linky sú aktuálne a ako často lietajú.

Pozor si treba dať aj na to, že SAS väčšinou v najlacnejšom tarife neponúka odbavenú batožinu, ale len príručnú. Ceny leteniek, na to, že je to celkom krátky let, sa pohybujú celkom vysoko. Z Kodane bývajú väčšinou ceny okolo 200 eur. Z letísk v okolí Slovenska (Viedeň, Budapešť, Praha) sa ceny väčšinou pohybujú od 250 eur a vyššie za spiatočnú letenku. V sezóne sú väčšinou drahšie ako mimo sezóny. Raz za čas prídu aerolinky aj s nejakou akciou, kedy cena klesne o pár eur nižšie, no ceny sa dlhodobo držia celkom vysoko, a tak sa nedá očakávať, že by klesli napríklad na 100 eur za spiatočnú letenku.

Prípadne možnosťou je aj letieť do Kodane jednou z nízkonákladových spoločností a potom pokračovať na Faerské ostrovy. No treba si to prepočítať ako to bude lacnejšie a výhodnejšie, napríklad či vám prípadný dlhší prestup v Kodani nezdraží túto možnosť.

TIP:

Ak by ste volili cestu so zastávkou v Kodani, v tomto cestopise si môžete prečítať ako si jej návštevu naplánovať a čo vidieť.

 

Atlantic Airways – letecká spoločnosť Faerských ostrovov

Atlantic Airways – letecká spoločnosť Faerských ostrovov

 

Naše letenky na Faerské ostrovy

My samozrejme našu cestu troška komplikujeme. Ale lietame radi, a teda nám to vôbec nevadí. Navyše v rámci jedného tripu stihneme ešte pozrieť aj ďalšie mesto.

V priebehu januára sa objavuje akcia Atlantic Airways, v ktorej sa dajú kúpiť jednosmerné letenky z Kodane na Faerské ostrovy od 60 eur na osobu vrátane batožiny. Rozmýšľame teda ako by sme to vedeli využiť. Ak kúpime spiatočné letenky z Kodane, za cca 130 eur budeme sa ešte musieť dostať do Kodane. Čo s batožinou pravdepodobne vyjde na 70 eur, a teda zasa sme na 200 eurách. To sa nám veľmi nepáči.

Napadne nás, že máme u niekoľkých spoločností ešte míle vo Frequent Flyer programoch (všetko o zbieraní míľ si môžete prečítať v tomto článku). Najprv skúšame odlet z Viedne, no odtiaľto vychádzajú celkom vysoké taxy, ktoré sa ešte doplácajú.

 Ideálne sa ale ukazujú lety z Varšavy. Do Varšavy je to zasa s Wizzairom z Viedne za 10 eur + batožinu dokúpime za kredit, ktorý tam ešte máme a i tak by za pár dní prepadol. Ostáva nám dokúpiť letenku z Kodane späť domov. Tú dokupujeme neskôr, keď príde s akciou letecká spoločnosť LEVEL. Nakoniec naše letenky vychádzajú takto:

Viedeň - Varšava, Wizzair - 10 eur / osoba

Varšava - Kodaň - Vágar, SAS Scandinavian Airlines - 15000 míľ + 28 eur taxy / osoba

Vágar - Kodaň, Atlantic Airways - 62 eur / osoba

Kodaň - Viedeň, LEVEL - 38 eur / osoba

Celkovo teda za letenky platíme 138 eur, výhodou je, že to máme vrátane odbavenej batožiny a môžeme si teda nabaliť dostatok vecí a aj nejakú stravu, ktorá na Faerských ostrovoch tiež nie je najlacnejšia.

Cena:138 eur / osoba

 

Dokumenty potrebné na cestu na Faerské ostrovy

Faerské ostrovy sú súčasťou Dánska a na cestu nám úplne stačí občiansky preukaz. Samozrejme môžete použiť aj cestovný pas.

 

Asi v každej dedinke nájdete pekný kostolík

Asi v každej dedinke nájdete pekný kostolík

 

Ubytovanie na Faerských ostrovoch

Ceny ubytovania na Faerských ostrovoch môžu ukrojiť veľkú časť rozpočtu. Je potrebné teda vyberať čo najskôr a aj rezervovať. Najlepšie ubytovanie s možnosťou bezplatného storna a ak sa náhodou objaví niečo lacnejšie, tak ubytovanie zmeniť.

My najprv plánujeme spať v kempoch, prípadne v aute. Na ostrovoch je dostatok kempov od tých najjednoduchších, ktoré sú zadarmo, no neposkytujú žiadne zázemie (sprchy, záchod, kuchynku) až po moderne vybavené kempy, kde nájdete všetko, čo potrebujete, no bude to za poplatok. Prehľad kempov si môžete pozrieť napríklad na stránke https://camping.fo.

 

Chatka na Faerských ostrovoch, ktorú sme mali rezervovanú cez Airbnb.

Chatka na Faerských ostrovoch, ktorú sme mali rezervovanú cez Airbnb.

 

Nakoniec ale naše plány meníme a rezervujeme si na tri noci jeden z najlacnejších hostelov, ktorý na ostrovoch nachádzame, na jednu noc rezervujeme ešte malú chatku cez airbnb. Cena ubytovania nakoniec vychádza priemerne na 60 eur na noc pre dve osoby.

TIP:

  1. ak sa registrujete na airbnb.com cez tento odkaz, získate 11 až 30 eur kredit na prvú rezerváciu.
  2. ceny hotelov porovnajte na booking.com, rezervujte hotel s možnosťou bezplatného storna a ak nájdete časom niečo lepšie, môžete ho zrušiť a rezervovať iný.

 

Cena: 240 eur / dve osoby / štyri noci

  

Peniaze, platenie a výmena peňazí na Faerských ostrovoch

Na Faerských ostrovoch sú používané dve meny - faerská koruna a dánska koruna. Obe majú rovnakú hodnotu, teda si môžete doniesť dánske koruny už z Kodane a bez problémov nimi platiť aj tu.

Pozor si ale treba dať, že ak si vyberiete z bankomatu alebo vám v obchode vydajú faerské koruny, tieto môžete používať len na Faerských ostrovoch, ale v Dánsku už nie. Týka sa to len bankoviek, mince sú využívané rovnaké ako v Dánsku.

Takmer všade je ale možné platiť aj platobnou kartou. Na tejto stránke nájdete podrobné informácie o platbách a výmene peňazí v zahraničí.

 

Ostrovček Tindhólmur môžete vidieť cestou na Mykines

Ostrovček Tindhólmur môžete vidieť cestou na Mykines

 

Najvhodnejší čas na návštevu Faerských ostrovov

Faerské ostrovy je možné navštíviť celoročne, no najideálnejší čas je v priebehu leta, teda od mája do septembra. Čo sa týka teplôt tie veľmi pod nulu neklesajú ani v zime, a teda zimy sú mierne, no zasa treba rátať s tým, že slnko takmer nevychádza a ak vychádza tak len na pár hodín denne. Zima je ale ideálnym obdobím pre tých, čo chcú pozorovať polárnu žiaru.

V letnom období treba očakávať teploty od 0 do 15 stupňov. Leto je ideálne pre tých, čo chcú podnikať túry, ale napríklad aj pozorovať vtáctvo.

Počasie je ale veľmi premenlivé a s tým treba počítať. Niekoľkokrát denne môže pršať, no už o pätnásť minút môže byť znova pekná modrá obloha. Problémom môže byť aj silný vietor, ktorý môže spôsobiť zrušenie lodných spojení alebo letov vrtuľníkov.

Ideálne je si v každom prípade zabaliť teplé oblečenie, najlepšie nejakú nepremokavú vrchnú vrstvu. Netreba zabudnúť na dobrú, nepremokavú obuv, ktorú oceníte hlavne pri túrach.

 

Výhľady počas túry na najvyšší vrch Faerských ostrovov. Ešte v máji bolo na niektorých miestach aj 20 centimetrov snehu

Výhľady počas túry na najvyšší vrch Faerských ostrovov. Ešte v máji bolo na niektorých miestach aj 20 centimetrov snehu

 

My Faerské ostrovy navštevujeme v prvej polovici mája. Teploty počas celej našej cesty sú od 0 po 6 stupňov a každé ráno keď sa zobudíme, vidíme novú snehovú prikrývku. Cesty sú vo vyšších miestach ráno dosť zľadovatené a na najvyššom vrchu Faerských ostrovov je  približne dvadsať centimetrov snehu. Inak je ale toto počasie úplne v pohode, nemusíme kvôli nemu nič z toho, čo máme naplánované zrušiť, ani raz nezmokneme a absolvujeme aj všetky túry.

 

Dobrá obuv by na ceste na Faerské ostrovy nemala chýbať. Na niektorých túrach boli aj takéto rozbahnené úseky.

Dobrá obuv by na ceste na Faerské ostrovy nemala chýbať. Na niektorých túrach boli aj takéto rozbahnené úseky.

 

Doprava a požičanie auta na Faerských ostrovoch

Najideálnejšie ako sa na Faerských ostrovoch pohybovať je požičať si auto. Verejná doprava síce funguje dobre a autobus ide aj do tej najmenšej a najvzdialenejšej dedinky (okrem Saksunu), predsa len budete dosť obmedzený a budete potrebovať na presuny viac času.

Cesty sú kvalitné a ostrovy sú dobre poprepájané. Na ostrovoch je veľké množstvo tunelov, dokonca dva podmorské tunely.

Pozor na povolené rýchlosti. Na Faerských ostrovoch je mimo obcí povolená rýchlosť 80 km/h a v obci 50 km/h. Na ostrovy, ktoré nie sú spojené tunelom, premávajú trajekty. Takže na niektoré sa bez problémov dostanete aj s autom. Veľmi zaujímavou možnosťou (teda aspoň pre nás) bola možnosť presunov po ostrovoch vrtuľníkmi.

 

Vrtuľníky

Na Faerských ostrovoch premávajú vrtuľníky ako súčasť hromadnej dopravy. Lety zabezpečuje letecká spoločnosť Atlantic Airways a na ich stránke si môžete pozrieť linky, ktoré ponúkajú, časy letov, ceny a podmienky prepravy: https://www.atlanticairways.com/en/helicopter.

Čo bolo ale pre nás prekvapením, tieto lety sú aj cenovo dosť prijateľné. Najlacnejšie a najkratšie začínajú na 85 dkk (cca 12 eur) a najvyššia cena, ktorú môžete za let zaplatiť je 360 dkk (cca 49 eur). Pozor si ale treba dať, že často pri nepriaznivom počasí alebo silnom vetre bývajú lety zrušené.

Let vrtuľníkom, bola jedna z vecí, ktoré sme chceli na Faerských ostrovoch absolvovať. No tieto lety sú určené primárne pre miestnych, a teda sú tak navrhnuté aj časy a dni letov. Napríklad nie je možné v jeden deň letieť na nejaký ostrov ráno tam a večer späť. Treba si teda dopredu pozrieť časy letov a dni.

Napríklad nám žiadny let počas našej cesty nevyhovoval. A nakoniec keď sme skontrolovali aj tie lety, ktoré sme pôvodne plánovali, že si kúpime, tak boli kvôli vetru zrušené. Inou možnosťou sú chartrové lety, kedy si objednáte vrtuľník, ktorý vás odvezie na požadované miesto. Tieto sú už ale cenovo niekde úplne inde.

 

Ovečky môžete stretnúť úplne všade. Pozor na ne hlavne pri šoférovaní.

Ovečky môžete stretnúť úplne všade. Pozor na ne hlavne pri šoférovaní.

 

Lodná a autobusová doprava

Autobusové a lodné linky, ich časový harmonogram, ceny ale aj aktuálne zrušené linky si môžete pozrieť na stránke https://www.ssl.fo/en/. Táto stránka Vám dosť pomôže pri plánovaní. Ak nebudete mať požičané auto, tak pri plánovaní autobusov, ak aj budete mať auto, ale budete chcieť ísť na ostrovy, kam nevedie cesta, nájdete tam tiež harmonogram lodnej dopravy.

My sme absolvovali dve cesty loďou. Zo Sørváguru na ostrov Mykines a z Klaksvíku na ostrov Kalsoy.

Obľúbený ostrov Mykines je trochu výnimkou, pretože lístky naň  sa kupujú dopredu na stránke http://mykines.fo/, kde nájdete aj všetky podmienky plavby aj čo robiť v prípade, že vaša jazda bude z dôvodu nepriaznivého počasia zrušená.  Ak plánujete návštevu tohto ostrova. Odporúčame lístky kúpiť v predstihu. My cestujeme v máji a kupujeme ich vyše týždňa dopredu. V priebehu júla alebo augusta treba tieto lístky pozrieť ešte oveľa skôr.

Loď odchádza z prístavu Sørváguru a ide dvakrát denne o 10:20 a 16:20. Späť z Mykinesu ide zasa o 11:05 a 17:05. Cena jednosmerného lístka je 60 dkk.

 

Ostrov Mykines sa určite oplatí navštíviť

Ostrov Mykines sa určite oplatí navštíviť

 

Na ostrov Kalsoy odchádza trajekt z prístavu v Klaksvíku. Tu nie je potrebné kupovať lístky v predstihu, no v sezóne je dobré byť v prístave aspoň hodinu pred odchodom trajektu. Trajekt chodí celkom často, a presné časy aj ceny nájdete na stránke https://www.ssl.fo/en/.

My ideme na Kalsoy skoro ráno, a tak cestou tam sme na lodi iba tri autá, takže je to bez problémov a stačilo by nám prísť desať minút pred odchodom.

 

Výhľady počas plavby na ostrov Kalsoy

Výhľady počas plavby na ostrov Kalsoy

 

Iné je to cestou späť. Do prístavu prichádzame asi 50 minút pred odchodom a už stojíme ako štvrté auto. Nakoniec sa áut nazbiera toľko, že na trajekte ich je asi pätnásť a ešte sa posledné dve nezmestia. Plavba trvá približne 20 minút. Platí sa pri nástupe v Klaksvíku rovno aj za cestu tam a späť. My platíme 200 dkk za auto a dvoch cestujúcich.

 

Požičanie auta na Faerských ostrovoch

Požičanie auta na Faerských ostrovoch je určite najdrahšou položkou. V našom prípade drahšou ako letenky. Pre tento dôvod sa oplatí cestovať napríklad štyria, kedy sa tie náklady na auto rozdelia. My sme bohužiaľ cestovali len dvaja.

Pri požičiavaní treba dať pozor na to, koľko máte v cene zahrnutých kilometrov, aké poistenie a akú spoluúčasť máte. Ďalej pozor na to, že za prechod podmorských tunelov sa platí.

My preklikáme takmer všetky požičovne, ktoré na Faerských ostrovoch nachádzame. Nakoniec sa rozhodujeme pre požičovňu Vestcar. Auto rezervujeme cez email. Cena je nakoniec 2800 dkk a je v nej zahrnuté zníženie spoluúčasti, dvaja vodiči, prechody tunelov a neobmedzené kilometre. Auto preberáme po prílete na letisku. Keďže platíme v hotovosti (je možné aj kartou), nepotrebujeme kreditnú ani debetnú kartu, a teda nám nerezervujú ani žiaden depozit. Pri odchode ho zasa len zaparkujeme na dohodnutom mieste pri letisku. Benzín je o niečo drahší ako na Slovensku a my nakoniec za 4 dni najazdíme niečo viacej ako päťsto kilometrov.

Ak ešte nemáte s požičiavaním auta v zahraničí skúsenosti, odporúčame prečítať tento článok, kde nájdete veľa užitočných informácií.

V tomto článku zasa nájdete prehľad všetkých autopožičovní na Faerských ostrovoch.

 

Na Faerských ostrovoch dostávame takúto Toyotu Corolla.

Na Faerských ostrovoch dostávame takúto Toyotu Corolla.

 

Poplatky za túry na Faerských ostrovoch

Túry na Faerských ostrovoch väčšinou nie sú nijako obmedzované, no nájde sa aj pár výnimiek. Pozor si treba dať na to, že niektoré, väčšinou ťažšie túry je možné absolvovať iba so sprievodcom. Tých ale nie je veľa a my sme, žiadnu takú neplánovali, takže sme to detailne neskúmali.

Ďalšou vecou je, že za niektoré túry začínajú vyberať poplatky. Jedným z takých poplatkov je Hiking Fee, ktorý sa má platiť na ostrove Mykines. Tento poplatok by mal byť 100 dkk a mal by sa dať zaplatiť aj online na stránke hiking.fo. V čase, keď sme tu však boli my, na stránke písali, že rezervačný systém pre 2019 ešte nie je pripravený, a tak sme ho zaplatiť online nevedeli a na mieste tento poplatok nikto nevyberal, takže sme ho neplatili.

Pozor ešte na to, že na Mykinese je oficiálne zakázané ísť na túru od piatej večer do jedenástej do rána. Ako veľmi a či sa to vôbec kontroluje nevieme, lebo my sme tam v tomto čase neboli. Je to kvôli ochrane tamojšieho vtáctva.

Druhým len nedávno zavedeným poplatkom je poplatok za veľmi obľúbenú túru na Trælanípan/Bøsdalafossur. Ten nás nakoniec aj od tejto túry odradil. Poplatok je celkom vysoký - 200 dkk (cca 27 eur) za osobu. Pri vstupe na túru je bránička pri ktorej je potrebné poplatok zaplatiť. Rovnako je tam uvedené, že stále je na chodníku jeden strážca, ktorý zaplatenie poplatku kontroluje. Či je to tak, to potvrdiť nevieme, keďže sme nakoniec túru neabsolvovali.

 

Pekné zákutia nemusíte vyhľadávať, oni sú proste všade

Pekné zákutia nemusíte vyhľadávať, oni sú proste všade

 

Itinerár našej cesty na Faerské ostrovy vyzerá takto:

  1. deň (piatok) – presun z Bratislavy na letisko do Viedne, odlet do Varšavy, ubytovanie, poobedná prehliadka Varšavy
  2. deň (sobota) – prelet do Kodane a krátka prehliadka mesta, odlet na Faerské ostrovy, požičanie auta a ubytovanie
  3. deň (nedeľa)ráno, čo najskôr túra na Trælanípan/Bøsdalafossur, o 10:20 presun loďou zo Sørváguru na ostrov Mykines. Túra na Mykinese, večer presun loďou späť.
  4. deň (pondelok)ráno presun trajektom na ostrov Kalsoy, túra k majáku Kallur. Po obede návrat z Kalsoya, návšteva najsevernejšej dedinky Vidareidi. Podvečer túra na horu Klakkur nad mestom Klaksvík.
  5. deň (utorok)návšteva dedinky Gjógv, krátka túra na výhľad nad dedinkov Funningur, potom túra na najvyšší vrch Faerských ostrovov. Mulafossur - najväčší vodopád na Faerských ostrovoch, návšteva Tjørnuvíku a Saksunu, na záver návšteva hlavného mesta Tórshavn.
  6. deň (streda) – ráno vrátenie auta a odlet z Faerských ostrovov cez Kodaň do Viedne

 

Pekné výhľady sa nikdy nezunujú

Pekné výhľady sa nikdy nezunujú

 

Rozpočet

Celkové výdavky nakoniec vyzerajú takto:

Letenky Viedeň – Varšava – Kodaň – Vágar – Kodaň –Viedeň: 276 eur / 2 osoby / spiatočne vrátane batožiny

Ubytovanie na Faerských ostrovoch: 240 eur / 2 os. / 4 noci

Cesta z letiska do centra Kodane: 18 eur/ 2 os. / spiatočne

Cesta z Bratislavy do Viedne: 20 eur/ 2 os. / spiatočne

Loď na Mykines: 240 dkk (cca 32 eur) / 2 os. / spiatočne

Loď na Kalsoy: 200 dkk (cca 27 eur) / 2 os. / spiatočne

Požičanie auta vrátane neobmedzených kilometrov, prejazdov tunelmi, dvoch vodičov a zníženia spoluúčasti: 2800 dkk (cca 375 eur)

Tankovanie: 400 dkk (cca 53 eur)

Keďže máme v cene leteniek aj odbavenú batožinu, takmer všetku stravu si berieme z domu, čiže na stravu míňame už len minimum.

 

Aj v hlavnom meste Tórshavn nájdete takéto pekné zákutia

Aj v hlavnom meste Tórshavn nájdete takéto pekné zákutia

 

Faerské ostrovy nás nakoniec úplne dostali. Mysleli sme si, že budú super, ale boli ešte oveľa lepšie. Síce by sme túto cestu nezaradili medzi tie lacné, no stálo to za to a bez váhania by sme išli znova.

Tiež sme si mysleli, že Faerské Ostrovy budú podobné ako Island, ale po návrate sme zhodnotili, že toho až tak veľa spoločného nemajú. K tomu, že sme si túto cestu užili prispelo aj to, že sme mali dobré počasie. Akurát sme čakali, že v období, keď sme tam boli, bude na ostrovoch ešte minimum turistov. Opak bol ale pravdou a aj napriek vysokým cenám leteniek a ostatných vecí, ich tam bolo dosť veľa. Dokonca sme stretávali aj veľa turistov zo Slovenska a Česka.

V ďalších článkoch si môžete prečítať ako prebiehala naša cesta čo všetko sme stihli/nestihli a ako to nakoniec všetko dopadlo. A ak by ste si chceli pozrieť priebeh našej cesty nájdete ho aj vo videu: