Turistika na Molden - 360 stupňové výhľady na nórsku prírodu

júl 2021
Loen (Nórsko) – voľné kempovanie v prírode / dve noci / 0 eur
Tjugen Camping(Nórsko) – 25 eur / dve osoby / noc / auto / stan
Lyngmo Gjestehus Og Camping(Nórsko) – 29 eur / dve osoby / noc / auto / stan
Praktické informácie:
Nórsko Nórsko
Oslo

Hlavné mesto

Nórska koruna (NOK)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Nórskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Na návštevu Nórska je najvhodnejší čas od mája do augusta, kedy je v Nórsku najteplejšie a dni sú najdlhšie. Teploty sa na juhu krajiny pohybujú od 18 do 23°C, na severe je to o niekoľko stupňov menej. Najchladnejšie sú mesiace január a február, kedy je aj nejmenej denného svetla. Ak chcete okúsiť zimné športy, tak marec je na to ideálny. Stále je dostatok snehu, ale dni sú už dlhšie.

Cestovné obdobie

Nórčina

Úradný jazyk

Vrch Molden je obľúbeným cieľom turistov pri ceste do Nórska ale aj domácich Nórov. Na konci tejto túry, na samotnom vrchu Molden sa môžete tešiť na jedny z najkrajších výhľadov na Lusterfjord, časť veľkého fjordu Sognefjord. Vrchol dosahuje výšku 1116 m.n.m a ponúka nádherné 360 stupňové výhľady po okolí. Pri plánovaní našej cesty Nórskom nám stačilo vidieť fotky výhľadov a vedeli sme, že túto túru musíme absolvovať.

Výhodou tejto túry je, že patrí skôr medzi tie jednoduchšie.  Podľa máp je to z parkoviska na vrchol približne 4 kilometre a prevýšenie necelých 500 výškových metrov. My nakoniec prejdeme 9 kilometrov tam a späť a celá túra aj s prestávkami na fotenie nám zaberie tri a pol hodiny.

 

 Molden ponúka veľmi pekné výhľady

Molden ponúka veľmi pekné výhľady

 

Z Loenu cez ľadovec Bøyabreen až k túre na Molden

Dnešný deň začíname ešte v Loene. Doobeda nám ešte platí rybárska licencia na lov lososov na rieke Loelva, ktorá tečie z jazera Lovatnet do fjordu. Skoro ráno teda smerujeme na rieku a snažíme sa niečo uloviť. Podarí sa nám bohužiaľ chytiť len niekoľko pstruhov, no žiadneho lososa. Okolo desiatej doobeda opúšťame rieku. Zastavujeme sa ešte v mestečku Loen, kde dokupujeme v obchode nejaké tie potraviny. V obchode nám padne zrak na pizzu, a už z nej nevieme odtrhnúť oči. Jednu maxi-veľkú kupujeme na obed. Hodín ale ešte nie je až tak veľa, tak  pokračujeme ešte chvíľu v ceste.

 

Pekná rieka Loelva, kde ešte doobeda chytáme ryby

Pekná rieka Loelva, kde ešte doobeda chytáme ryby

 

Z vyhliadky Bakkane viewpoint, kde si dávame obed, sú veľmi pekné výhľady

Z vyhliadky Bakkane viewpoint, kde si dávame obed, sú veľmi pekné výhľady

 

Zastavujeme až na veľmi peknej vyhliadke Bakkane viewpoint, kde sa nachádzajú aj piknikové stolíky. Vyťahujeme našu maxi-pizzu a užívame si obed s nádherným výhľadom. Cestou sa zastavujeme ešte pri vyhliadke na ľadovec Bøyabreen. Hneď za tunelom Fjærlandstunnelen odbočujeme vľavo a hneď po odbočke aj parkujeme na parkovisku. Pešo sa potom ideme prejsť k jazeru Brevatnet. Jazero sa nachádza v nadmorskej výške  1213 metrov a je od neho pekný výhľad na ľadovec nad jazerom. Cestou zisťujeme, že autom sa dalo zájsť až takmer k jazeru – k reštaurácii, ktorá sa pri ňom nachádza. Ale aspoň sa trochu prejdeme.

 

Zaparkovať sa dá až tesne pod ľadovcom. My parkujeme o čosi nižšie.

Zaparkovať sa dá až tesne pod ľadovcom. My parkujeme o čosi nižšie.

 

Ľadovec Bøyabreen

Ľadovec Bøyabreen

 

Od ľadovca k parkovisku, kde začína túra na Molden je to ešte 63 kilometrov. No posledných asi dva a pol kilometra je to po nespevnenej ceste. Cesta je skôr ujazdené blato a keďže trocha mrholí, pekne to po nej šmýka a na parkovisko dorazíme s úplne zablateným autom.

 

Síce trošku mrholí, no Molden dnes ešte stihneme

Parkujeme niečo pred treťou poobede. Síce trocha mrholí, ale to má ustať, a tak obliekame nepremokavé bundy, balíme nejaké občerstvenie a hneď aj vyrážame. Na parkovisku je len pár áut. Ešte keď odchádzame z parkoviska stretneme pár turistov, ktorí sa už vracajú späť. Prvá približne polovička túry vedie viac menej cez les, no okolie je aj tak veľmi pekné a my prechádzame po rôznych mostíkoch a schodíkoch. Nestretávame tu žiadnych ľudí. Niektoré úseky sú trocha strmšie, ale nie je to nič hrozné.

 

Prichádzame na prvú vyhliadku

Prichádzame na prvú vyhliadku

 

Cestou na vrchol je niekoľko vyhliadok, na ktorých sa oplatí zastaviť. Na niektorých sú spravené aj lavičky, kde si môžete oddýchnuť.

 

Pekné lavičky na jednej z vyhliadok

Pekné lavičky na jednej z vyhliadok

 

Ďalšie miesto, kde si môžete oddýchnuť s peknými výhľadmi

Ďalšie miesto, kde si môžete oddýchnuť s peknými výhľadmi

 

Až keď sa dostávame nad úroveň lesa, vidíme pár ľudí čo idú pred nami alebo oproti nám. Nachádza sa tu aj staršia chalúpka, ktorá je zatvorená, no sú od nej veľmi pekné výhľady.

 

Chalúpka s veľmi peknými výhľadmi, ktorú míňame cestou

Chalúpka s veľmi peknými výhľadmi, ktorú míňame cestou

 

Nejdeme vynadívať na krásne okolie

Nejdeme vynadívať na krásne okolie

 

Pršať našťastie prestalo hneď na začiatku ako sme vyrazili a celou cestou bolo celkom príjemné počasie. Síce zamračené ale nebolo ani veľmi chladno ani nefúkalo. Až keď prichádzame na vrchol, začne fúkať studený vietor. Rýchlo sa prezliekame a obiehame vyhliadky z vrcholu.

 

Pohľad na vrchol Molden

Pohľad na vrchol Molden

 

Na vrchole sú akési vysielače a pekná búdka, ktorá je z jednej strany úplne otvorená a môžete sa v nej skryť pred vetrom a užívať si výhľad. Na vrchole je okrem nás len pár ľudí. Pofotíme a schádzame trocha nižšie, kde už nefúka a my si môžeme dať prestávku a malé občerstvenie.

 

Búdka na vrchole, kde sa môžete skryť pred vetrom

Búdka na vrchole, kde sa môžete skryť pred vetrom

 

Cestou nadol stretávame znova len minimum ľudí. Na parkovisko prichádzame asi o pol siedmej večer. Hneď ako dorazíme na parkovisko zase začne mrholiť. V mrholení na piknikovom stole rýchlo varíme večeru. Počas toho ešte prichádza na parkovisko pár turistov, ktorí sa ešte aj večer o siedmej vydávajú na vrchol. To je výhoda leta v Nórsku, že takmer nie je v noci tma, túra sa dá absolvovať teda aj neskôr.

 

Posledný výhľad z vrcholu a môžeme smerovať späť nadol

Posledný výhľad z vrcholu a môžeme smerovať späť nadol

 

Najedení a spokojní, že sme túto túru stihli absolvovať ešte dnes, sa vydávame hľadať kemp na dnešnú noc. Na zajtra hlásia v tejto oblasti celodenný dážď a aj ráno je nakoniec dosť nízka oblačnosť, ak by sme to teda nestihli, ráno by už z výhľadov nebolo asi nič.

Túto túru môžeme určite len a len odporúčať. Nie je príliš náročná, ale zato na jej konci nás čakajú naozaj krásne výhľady na fjord pod nami.