Chorvátsko: Tulove Grede a kaňon rieky Zrmanja

júl 2023
Praktické informácie:
Chorvátsko Chorvátsko
Záhreb

Hlavné mesto

Chorvátska kuna (HRK)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Chorvátskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Chorvátska je od júna do septembra. V letných mesiacoch je tu slnečno s teplotami okolo 30°C a so sporadickými búrkami. Kým v júni môže byť more ešte chladné v septembri bude po lete príjemne vyhriate a bude tu aj menej turistov.

Cestovné obdobie

Chorvátčina

Úradný jazyk

Tradične ako každý rok, na začiatku júla sa opäť vyberieme na pár dní do Chorvátska. Okrem ležania na pláži a kúpania, máme v pláne navštíviť cestou aj zopár zaujímavých miest. A keďže tento rok nejdeme výnimočne na ostrov Krk, ale o niečo nižšie, tak takmer po ceste máme pár miest, ktoré máme vytipované už dlhšiu dobu, a to niektoré miesta, kde sa natáčali filmy zo série Winnetou. "Winnetou" je nemecká filmová séria založená na príbehoch o indiánskom náčelníkovi Winnetouovi, ktoré napísal nemecký autor Karl May. A množstvo scén sa nakrúcalo práve na rôznych nádherných miestach v Chorvátsku. My sme v minulosti už navštívili Plitvické jazerá a teraz máme v pláne navštíviť ďalšie dve z nich: Tulove Grede a Kaňon Zrmanja. Navyše Tulove Grede nie je známe len tým, že sa tu natáčal Winnetou, ale aj krásnou prírodou, kde si na svoje prídu aj turisti. A tak spojíme príjemné s užitočným a vyberieme sa zároveň aj na krátku túru.

 

Túra na Tulove Grede ponúka krásne výhľady na skalnatú krajinu

Túra na Tulove Grede ponúka krásne výhľady na skalnatú krajinu

 

Za pekného počasia z vrchu dovidieť pomerne ďaleko

Za pekného počasia z vrchu dovidieť pomerne ďaleko

 

Tulove  Grede

Oblasť Tulove Grede, s jej výraznými skalnatými útvarmi a malebným prostredím, poslúžila ako jedno z miest natáčania pre filmy o Winnetuovi, kde predstavuje legendárny kopec Nugget-sil. Natáčanie v Tulove Grede prispelo k tomu, že toto miesto získalo kultový status medzi fanúšikmi westernu. Oblasť je tiež krásnou prírodnou lokalitou s impozantnými skalnými útvarmi. Tulove Grede sa nachádzajú v Zadarskej župe neďaleko Starigradu a len pár metrov nad diaľničným tunelom Sveti Rok. Sú súčasťou pohoria Velebit, ktoré sa tiahne v dĺžke 150 km a na juhu končí práve skalnými útvarmi Tulove Grede.

 

Majstorska cesta

Majstorska cesta

 

Výhľady z priesmyku Mali Alan

Výhľady z priesmyku Mali Alan

 

K Tulove Grede sa dá dostať z dvoch smerov. Z obidvoch smerov je cesta nespevnená. Ak prichádzate smerom z juhu, alebo aj zo Starigradu či zo Zadaru, tak treba ísť na cestu 54 smerom na Zaton Obrovački a asi kilometer pred ním, odbočiť doľava. Na tejto ceste sa nachádza aj rodný dom slávneho chorvátskeho futbalistu Luka Modriča. Cesta ďalej vedie ponad diaľnicu, odkiaľ už pokračuje nespevnená cesta kľukatiaca sa dohora. Z tejto strany je nespevnený úsek kratší.

Ak prichádzate po diaľnici smerom zo Zagrebu ako my, tak z nej treba zísť pri dedine Sveti Rok, odkiaľ vedia Majstorská cesta cez priesmyk Mali Alan až ku Tulove Grede. Majstorská cesta je nádherná 41 kilometrov dlhá cesta s úžasnými výhľadmi na pobrežie, Tulove Grede a ďalšie vrcholy v okolí. Jej názov je odvodený z nemeckého slova „meisterstück“, čo znamená „majstrovské dielo“, bola postavená v rokoch 1820-1830 a spájala Dalmáciu s vnútrozemím. Na to obdobie, to bol veľký úspech postaviť takúto cestu, navyše stúpanie je veľmi rovnomerné a pozvoľné, takže bolo vhodné aj pre konské povozy. Zo začiatku je cesta spevnená, ale väčšina je štrková.

 

Príroda je v okolí krásna

Príroda je v okolí krásna

 

Nám cesta od Svetiho Roku trvá po priesmyk Mali Alan asi trištvrte hodinu. Takmer celý čas ideme v úplnej hmle, a cesta nám ubieha pomaly. Ale akonáhle prejdeme na druhú stranu hôr a vyjdeme na Mali Alan, odkryjú sa nám nádherné panoramatické výhľady. Mali Alan je s výškou 1041 m.n.m. najvyšší bod, do ktorého vedie Majstorská cesta. Doteraz sme išli prevažne lesom, ale tu už sa krajina mení, otvára a v okolí sú skôr, lúky, skaly a hory. Príroda je tu prekrásna a fakt sa oplatí prejsť tadiaľto. V diaľke už vidíme aj našu ďalšiu zastávku Tulove Grede.

 

Spomienka na herca Pierra Bricea, ktorý stvárnil Winnetua

Spomienka na herca Pierra Bricea, ktorý stvárnil Winnetua

 

Na druhej strane nájdeme fotky z filmu aj z natáčania

Na druhej strane nájdeme fotky z filmu aj z natáčania

 

Parkujeme pri malej kamennej stene, na ktorej z jednej strane visí pamätná tabuľa venovaná hercovi Pierrovi Briceovi, ktorý stvárnil Winnetua a z druhej strany visia fotky z natáčania Winnetua. O niekoľko sto metrov ďalej sa nachádza ikonické miesto z filmu – miesto kde sú hroby Inčučunu a Nšo-Či. Dodnes sa tu nachádzajú dve kopy kameňov, tak ako vo filme. Nie je to miesto nijako označené, ale chodník k nemu vedie po ľavej ruke od turistického chodníka.

My sa ale prezúvame do turistických topánok a vyrážame na krátku túru na vrch skál Tulove Grede.

 

Filmové hroby Inčučunu a Nšo-Či

Filmové hroby Inčučunu a Nšo-Či

 

Túra vedie najskôr cez lúky

Túra vedie najskôr cez lúky

 

Až pod tieto skaly

Až pod tieto skaly

 

Je to krátka túra s dĺžkou asi 1,5 km a s prevýšením niečo vyše 200 metrov. Zo začiatku hneď začína krátke strmšie stúpanie. Neskôr stúpanie pokračuje rovnomernejšie. Chodník sa stáča a prichádzame priamo pod skaly, kde sa začína zábavnejšia časť túry.

 

Vchádzame pomedzi skaly

Vchádzame pomedzi skaly

 

Pokračujeme pomedzi ne

Pokračujeme pomedzi ne

 

Treba preliezať rôzne veľké kamene a občas použiť aj ruky. Chodník je označený červenou guličkou, ale chodníky sa tu na mnohých miestach rozdvojujú a odbáčajú k vyhliadkam. Na každom kroku je totiž prekrásny výhľad vždy na inú stranu. Odtiaľto to už nie je ďaleko na vrchol. Prichádzame do sedla, kde sa fotíme. Chodník pokračuje ešte ďalej ku chorvátskej vlajke, ale už sa ide pomocou lán pomedzi skaly a je to skôr už lezenie. Najskôr strmo dole do rokliny a potom zase hore. Ale je to už len nejakých 300 metrov. My už ďalej nejdeme, aj zo sedla sú krásne výhľady, takže sa pofotíme z každej strany a pomaly sa poberáme späť dole.

 

Malé sedlo medzi skalami

Malé sedlo medzi skalami

 

Vlajka na skale vpravo hore

Vlajka na skale vpravo hore

 

Ale najskôr k nej treba zliezť pomocou tohto lana

Ale najskôr k nej treba zliezť pomocou tohto lana

 

Výhľady zo sedla

Výhľady zo sedla

 

Medzi skalami

Medzi skalami

 

Pomaly schádzame až dole na cestu. O niekoľko metrov ďalej sa nachádza malá kaplnka venovaná Damirovi Tomljanović Gavranovi, chorvátskemu veliteľovi, ktorý bol zabitý v roku 1994 vo vojne pri Velebite. V 90.tych rokoch totižto v tejto oblasti prebiehali dosť krvavé boje, o čom svedčí nielen táto kaplnka, ale aj množstvo ďalších pamätných cedúľ popri ceste.

 

Na jednej strane hory nájdeme takýto kráter tiež známy s filmov o Winnetuovi

Na jednej strane hory nájdeme takýto kráter tiež známy z filmov o Winnetuovi

 

Pohľad na cestu a malú kaplnku

Pohľad na cestu a malú kaplnku

 

Kaňon rieky Zrmanja

Pokračujeme ďalej po ceste, ktorá sa teraz vinie serpentínami nižšie a otvárajú sa nám ďalšie krásne výhľady na more. Prechádzame popri rodnom dome Luka Modriča a až ku Kaňonu rieky Zrmanja. Kým hore bolo len pár turistov, tu je to už populárnejšie a je tu už viac turistov. Najlepšie výhľady na rieku sú z vyhliadky Pariževačka glavica, ktorá sa nachádza neďaleko dediny Jasenice. Je tu malé prašné parkovisko a ku vyhliadke na kaňon je to iba pár metrov po rovine.

 

Rieka Zrmanja

Rieka Zrmanja

 

69 kilometrov dlhá rieka Zrmanja pramení pod horou Postak na južnom konci pohoria Velebit. Nad riekou sa týčia až 200 metrov vysoké steny kaňona. Na rieke sa nachádza aj niekoľko vodopádov a je populárna aj pre priaznivcov raftingu. Takisto je možné vydať sa aj na plavbu po rieke Zrmanja. Z mestečka Obrovac sa organizujú plavby v rôznej dĺžke a cene.

Známa je ale hlavne z filmov o náčelníkovi Winnetou ako slávna rieka Rio Pecos, pri ktorej stála dedinka Apačov. Takisto sa tu odohrával súboj Old Shatterhanda s Inčučunom.

 

Výhľad na Kaňon rieky Zrmanja

Výhľad na Kaňon rieky Zrmanja

 

Z vyhliadky Pariževačka glavica sú na kaňon nádherné výhľady a nájdete tu množstvo zaujímavých fotospotov. Voda v rieke je neskutočne priezračná. My sa tu na chvíľku aj zložíme a spravíme si malý piknik s výhľadom na rieku. Jediná nevýhoda je, že tu nie je žiadny tieň.

Chorvátsko určite nie je len o ležaní na pláži. Všade nájdeme množstvo zaujímavých miest a možností na turistiku a okolie Zadaru nie je výnimkou. Určite sa sem ešte niekedy vrátime a navštívime napríklad ešte Národné parky Veľká a Malá Paklenica.