Chorvátsko: Turistika a pláže v okolí Bašky na ostrove Krk

júl 2022
Škrila Sunny Camping – 33 eur / 2 osoby / noc
Praktické informácie:
Chorvátsko Chorvátsko
Záhreb

Hlavné mesto

Chorvátska kuna (HRK)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Chorvátskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Chorvátska je od júna do septembra. V letných mesiacoch je tu slnečno s teplotami okolo 30°C a so sporadickými búrkami. Kým v júni môže byť more ešte chladné v septembri bude po lete príjemne vyhriate a bude tu aj menej turistov.

Cestovné obdobie

Chorvátčina

Úradný jazyk

Baška je mestečko na juhovýchodnom pobreží ostrova Krk, obkolesená množstvom pláží, z nich najväčšia a najnavštevovanejšia je takmer dvojkilometrová Vela Plaža. Ale ak chcete viac súkromia, tak v okolí nájdete aj pláže, kde budete celkom sami. Okrem pláži sa tu nachádza aj množstvo turistických chodníkov, ktorými je popretkávané okolie mesta.

 

Pláž v Baške skoro ráno na začiatku túry na Vela Draga

Pláž v Baške skoro ráno na začiatku túry na Vela Draga

 

Túra na pláž Vela Draga

Keď už máme okolie kempu Škrila dokonale preskúmané, mierime do okolia neďalekého mesta Baška. Tu si vyberáme túru, ktorá kombinuje pekné výhľady s možnosťou kúpania sa na úžasnej pláži Vela Draga. Túra sa začína v meste Baška na jej pravom konci pri potápačskom centre Squatina Diving Krk. V Baške je takmer všade platené parkovanie, či už na ulici alebo na súkromných parkoviskách. Pozitívne je ale, že miest je tu dostatok. My parkujeme takmer na začiatku túry na veľkom súkromnom parkovisku za 60 kún na celý deň. Prechádzame na úplný koniec ulice, odkiaľ nás už začína viesť červená značka.

 

Značky na začiatku túry – najskôr ideme po červenej

Značky na začiatku túry – najskôr ideme po červenej

 

Dĺžka túry záleží len od vás. Ak sa vyberiete len na pláž Vela Draga, tak je to 4,5 km jednosmerne. Túru si ale môžete rôzne predĺžiť, prípadne aj skrátiť. Od pláže Vela Draga totižto chodník pokračuje ešte ďalej do zátoky Uvala Bracol – čo je ďalší kilometer. Tu nájdete mólo a rybársku reštauráciu, takže ak nemáte so sebou obed, tak toto je super možnosť, kde sa dá najesť a občerstviť. Inak si ale treba dať veľký pozor a zobrať si sebou dostatok tekutín a jedla. Okrem tejto jednej reštaurácie nie je žiadna iná možnosť niečo si po ceste kúpiť. Nepodceňte minimálne tú vodu, tak ako my. Okrem pláže Vela Draga sa po ceste nachádzajú ešte odbočky k ďalším plážam. Tieto odbočky, ale majú väčšinou minimálne kilometer jednosmerne. Odporúčam si dobre preštudovať dopredu mapy.cz, aby ste si vybrali najvhodnejšiu trasu.

 

Začiatok túry

Začiatok túry

 

Túru odporúčame najmä v lete začať naozaj čo najskôr, pretože na väčšine trasy nie je skoro žiadny tieň a cez obed sa v horúčave ide naozaj strašne. Takže najlepšie je začať čo najskôr a buď sa vrátiť ešte pred obedom alebo až po tretej, keď je slnko menej silné. Vhodná je aj pevná obuv, minimálne botasky, určite nie šľapky.

Okrem vody sme si zobrali so sebou aj slnečník, čo bol veľmi dobrý nápad, lebo ani na pláži samotnej nie je veľmi, kam sa schovať pred slniečkom.

 

Výhľad na Bašku na začiatku túry

Výhľad na Bašku na začiatku túry

 

Začiatok túry sa nedá prehliadnuť, je veľmi pekne označený aj šípkami aj červenou značkou. Spočiatku stretávame veľa ľudí, ktorí sa boli ráno prejsť, neskôr ale už takmer nikoho. Na začiatku chodník mierne stúpa a vychádza na plošinku, odkiaľ je krásny výhľad na celú Bašku. Naozaj pekne tu vidno celé pobrežie. Určite sa sem oplatí vybrať aj keď neabsolvujete celú túru.

 

Prichádzame do sedla

Prichádzame do sedla

 

Od tejto vyhliadky ide chodník popri pobreží. Síce sa nachádzame na útese, ale chodník stále kopíruje pobrežie. Táto časť vedie aj lesom, takže je tu aj príjemný chládok a je to viac menej rovina, kde sa ide veľmi dobre. Po niekoľko sto metroch sa oddeľuje zelená značka, ktorá vedie strmo na hrebeň, my ale pokračujeme stále rovno po červenej. Postupne sa les vytráca a prechádzame na pusté skaly, kde nám spoločnosť robia len kozy skákajúce niekde na skalách. Tu sa už aj náš chodník krátkymi serpentínami vinie dohora do sedla. Toto je jediné väčšie stúpanie na trase.

 

Šípky nám ukazujú smer

Šípky nám ukazujú smer

 

Pohľad zo sedla, chodník pokračuje cez ďalší kopec

Pohľad zo sedla, chodník pokračuje cez ďalší kopec

 

Po pár minútach prichádzame do sedla, kde sa chodníky rozdeľujú. Do sedla je to od začiatku túry asi 2 kilometre.  Zo sedla vedie krátka zachádzka na vrch Bag alebo sa dá pokračovať po červenej a zároveň už aj po žltej ďalej. Len po pár sto metroch sa opäť chodníky rozdeľujú. Tentokrát sa vľavo oddeľuje červená, ktorá vedie na pláž Škuljica. Od miesta, kde sa chodník oddeľuje je to na pláž rovný kilometer. My ale pokračujeme ďalej po žltej značke. Chodník sa ďalší kilometer vlní, raz ideme hore, raz dole po menších kopčekoch. Príjemne nám pofukuje vetrík. Po kilometri opäť prichádzame na križovatku, kde sa rozdeľuje žltá značka na rôzne smery. Do ľava vedie žltá na vyhliadku Sveti Mikul, rovno pokračuje na pláž Vela Draga a vpravo vedie hore na hrebeň.

 

Pláž Vela Draga – absolútne bez ľudí

Pláž Vela Draga – absolútne bez ľudí

 

My pokračujeme na pláž, slnko už začína pražiť a nevieme sa dočkať osvieženia vo vode. Posledný kilometer chodník postupne klesá až sa nám konečne odkryje výhľad na pláž. Vyzerá to tu úžasne a neveríme vlastným očiam, že tu vôbec nikto nie je. Už zostáva len pár sto metrov zísť dole z útesu a sme na pláží. Pláž je to kamienková s úplne čistučkou nádhernou vodou. Výborne sa tu kúpe. Rozložíme si tu deku aj slnečník a trávime tu celé doobedie. Okolo obeda prichádzajú ďalší turisti a zakotvia tu aj nejaké loďky.

 

Na pláži Vela Draga

Na pláži Vela Draga

 

Okolo druhej sa pomaly poberáme na odchod. Nevybrali sme si na to úplne najvhodnejší čas, lebo slnko neskutočne pečie a aj vietor už prestal pofúkať. Vzduch sa vôbec nehýbe. Na ceste naspäť sa rozhodneme preskúmať ešte jednu ďalšiu odbočku. Je to neznačený chodník a vedie na pláž Uvala Mrmma. Opäť je to vyše kilometra na pláž. V zátoke na brehu stojí domček, ale inak tu nikoho niet, nie sú tu žiadni turisti. Hneď sa hádžeme do mora, aby sme sa trochu schladili.

 

Cestou späť musíme najskôr vyliezť na tento kopček

Cestou späť musíme najskôr vyliezť na tento kopček

 

Ďalšia pláž po ceste - Uvala Mrmma

Ďalšia pláž po ceste - Uvala Mrmma

 

Po chvíli pokračujeme naspäť. To čo sme zišli k pláži, musíme opäť vyšľapať dohora. Najhoršie je, že už nám neostáva takmer žiadna voda. Cesta späť je kvôli tomu a veľkému úpeku celkom náročná. Sme neskutočne radi, keď prichádzame do sedla, odkiaľ už vieme, že chodník pôjde len nadol a potom konečne v tieni cez les.

 

Aj tu sme úplne sami

Aj tu sme úplne sami

 

 

Mapa túry z Bašky k pláži Vela Draga. Podľa mapy je to 4,4 km jednosmerne.

 

Divoké pláže na opačnej strane Bašky

Ďalší deň sa vyberieme preskúmať pláže na opačnej strane zálivu Baška.  Táto túra je o dosť kratšia, zato bohatšia na krásne pláže. Keďže je to ale kratšia túra, tak tu treba očakávať zároveň aj viac ľudí.

Túra sa začína pri FKK kempe Bunculuka. Parkujeme na konci úzkej uličky Kricin, priamo oproti malebnej maličkej plážičke Sveti Ivan. Za parkovanie platíme taktiež 60 kún, tak ako aj včera. Odtiaľto vedú dve možnosti ako sa dostať na začiatok túry. Buď musíte celý kemp Bunculuka obísť alebo pôjdete krížom cez neho. Cez neho je to samozrejme kratšie. My sme išli krížom a nikto nám nič nepovedal, takže si myslíme, že by to nemal byť problém – bránička tu je otvorená.

 

Nudistická pláž v kempe Bunculuka

Nudistická pláž v kempe Bunculuka

 

Treba prejsť krížom cez kemp úplne až na koniec pláže kde sa začínajú útesy, tu uvidíte chodník a červenú značku. Šípky nás informujú, že najvzdialenejšia pláž –Uvala Vrženica je vzdialená 1,5 km. Chodník síce nie je dlhý, ale vedie hore dole po útese a po skalách, takže je dobré mať vhodnú obuv. Cestou prechádzame popri viacerých menších plážach. Jedna z prvých je Jablanova plaža, kde sa nachádza aj bar s možnosťou občerstvenia. Ďalej si už nič nekúpite, preto je tiež dobré doniesť si so sebou desiatu a dostatok vody.

 

Jedna z prvých pláží, ktoré cestou míňame

Jedna z prvých pláží, ktoré cestou míňame

 

Prechádzame ďalej až prichádzame na krásnu pláž s príznačným  názvom Mali Raj. Je to naozaj perfektná kamienková pláž s dobrým vstupom do mora. Keď sme tu prišli ráno, skoro nikto tu nebol, ale postupne prichádzalo viacero turistov. Našťastie tu ani tak nebola žiadna tlačenica. Prešli sme sa aj k poslednej pláži – Vrženica, ktorá je síce väčšia ako Mali Raj, ale nám sa viac páčila Mali Raj, kde trávime celé dopoludnie.

 

Skutočný malý raj

Skutočný malý raj

 

Od pláže Vrženica ešte vedie turistický chodník vnútrozemím až na vzdialenejšiu krásnu pláž Vela Luka. No to je ešte ďalších vyše 4 kilometrov. Po neznačenom chodníku sa dá pokračovať aj ďalej popri pobreží na ďalšie menšie pláže.

 

Voda je tu nádherná

Voda je tu nádherná

 

Výhodou týchto pláží je, že v prípade ak nie je vietor a vlny, tak sa sem dostanete aj na paddleboarde alebo kajaku. Aj my to využívame a cez obed sa vraciame po paddleboard a s ním sa aj poobede vraciame, dokonca na paddleboarde je to rýchlejšie ako keby ste išli pešo.

 

Ak nie sú vlny, dá sa sem prísť aj na paddleboarde

Ak nie sú vlny, dá sa sem prísť aj na paddleboarde

 

Okolie Bašky ešte určite ponúka aj ďalšie zaujímavé a pekné pláže, ako napríklad Vela Luka alebo Mala Luka alebo ďalšie. Zaujímavou možnosťou je aj požičať si tu loďku a prejsť si pobrežie a pláže na nej.

 

 

Druhou stranou z Bašky na ďalšie pláže.