Južná Morava – ideálny víkendový výlet

Domov > Európa > Česká Republika
september 2018
Minikemp Apollo 500 Kč / 5 osôb/ 1 noc
Praktické informácie:
Česká Republika Česká Republika
Praha

Hlavné mesto

Česká koruna (CZK)

Mena používaná v krajine

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Čeština

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ E Typ E

Využívané typy zásuviek

Južná Morava, kraj nekonečných viníc, malebných dediniek a  hradov a zámkov. Leží len niekoľko kilometrov od slovenských hraníc, a preto je ako stvorená na víkendový výlet. A kedy je najlepší čas na návštevu, ak nie v septembri, v čase keď môžete ochutnávať tunajší burčiak na každom kroku.

Z Bratislavy sa sem dostanete pohodlne autom približne za hodinku po diaľnici D2, prípadne môžete využiť aj vlak do Breclavi, odkiaľ sa dá už pokračovať miestnym vlakom či autobusom či už do Ledníc, Valtíc alebo Mikulova.

 Ideálne je mať auto, s ktorým sa budete najjednoduchšie presúvať medzi jednotlivými pamiatkami, avšak ide to aj bez auta. Tunajšie okolie je totiž popretkávané cyklotrasami, a tak si stačí požičať alebo doniesť si bicykle, ktoré sú tu veľmi obľúbené a okolie môžete poľahky prejsť na nich. My sme tento krát využili auto a spolu s pár kamarátmi sme sa v sobotu ráno vybrali na Južnú Moravu.

Keďže naši kamaráti chceli vyskúšať ich nový stan, rozhodli sme sa pre ubytovanie v kempe. Nič sme dopredu nerezervovali, ale mali sme vyhliadnutých viacero kempov v okolí a jednoducho sme sa išli pozrieť do jedného z nich. Bol to Minikemp Apollo, ktorý sa nachádza najbližšie k Ledniciam. V kempe mali voľné miesta a aj cena bola priaznivá, tak sme ostali tam.

 

Valtice

Našou prvou zastávkou na  ceste po Južnej Morave sú Valtice, ktoré sú súčasťou Lednicko-Valtického areálu, ktorý má rozlohu takmer 300 km2 a je považovaný za najväčší človekom vytvorený krajinný prvok v Európe. Celý areál bol vytvorený  a sformovaný do podoby parku v priebehu 18. a 19. storočia kniežacím rodom Lichtenštajnovcov. Nachádzajú sa tu dva zámky, rybníky, obora a niekoľko ďalších zaujímavých stavieb.  Od roku 1996 je zapísaný aj na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zatiaľ čo ostatné zámky v okolí slúžili iba ako sezónne obydlia alebo poľovnícke zámočky, zámok vo Valticiach slúžil ako trvalé sídlo Lichtenštajnovcov. Zámok vznikol na mieste pôvodného gotického hradu z 13. storočia a bol prestavaný na barokový zámok. V zámku sa nachádza vyše stovka miestností a niekoľko vínnych sklepov.

 

Zámok vo Valticiach

Zámok vo Valticiach

 

Zámok je možné prezrieť si nielen zvonka, ale aj zvnútra, kde je prístupných niekoľko okruhov aj s ochutnávkou vína.

V zámku sa nachádza aj Salón vín Českej Republiky, kde nájdete najlepšie vína našich susedov. Salón si môžete prehliadnuť buď zdarma, ale bez degustácie alebo si vybrať z niekoľkých degustačných balíčkov. Viac informácii nájdete tu: https://www.vinarskecentrum.cz/salon-vin/oteviraci-doba-programy/

My si zámok prejdeme len zvonka a cez zámockú bránu prechádzame priamo na hlavné námestie vo Valticiach, kde stojí barokový kostol  Nanebevzetí Panny Marie či Nová Radnica. Okrem historických pamiatok tu však nájdete najmä mnoho vinárničiek, kde už od rána turisti ochutnávajú miestne vínka či burčiak. Ani my neodoláme a sadáme si do jednej z miestnych vinární.

 

Hlavné námestie vo Valticiach

Hlavné námestie vo Valticiach

 

Mikulov

Po krátkom občerstvení sa presúvame do neďalekého mestečka Mikulov, ktorý je centrom celej okolitej vinárskej oblasti. Parkovanie je v okolí centra všade spoplatnené a nájsť miesto na parkovanie tiež nie je najľahšie. Keď sa nám to konečne podarí,  tak máme problém za parkovanie zaplatiť. V najbližšom automate sa nedá platiť kartou a drobné nemáme. Keď si konečne rozmeníme drobné a nájdeme druhý automat, tu zase automat neberie mince. Konečne sa nám podarí zaplatiť a môžeme sa vydať preskúmať mesto. Začíname na hlavnom námestí, ktoré lemujú mnohé kaviarne a vinárne. Navyše akurát prebieha Festival syrov, takže sú tu všade stánky s rôznymi druhmi syrov a inými dobrotami.

 

Festival syrov na námesti v Mikulove

Festival syrov na námesti v Mikulove

 

Po malej ochutnávke pokračujeme k dominante Mikulova, barokovému zámku zo 17. storočia. Zámok kedysi patril rodu Lichtenštajnovcov a neskôr Dietrichsteinnovcom, za ktorých vlády získal dnešnú podobu.  Vstup na nádvorie a terasy je zadarmo. V interiéri zámku sídli Regionálne múzeum, ktoré je možné navštíviť v rámci niekoľkých komentovaných aj nekomentovaných prehliadok za rôzne ceny.  My návštevu múzea vynechávame, a radšej si prejdeme zámok zvonka po okolitých terasách.

 

Zámok v Mikulove

Zámok v Mikulove

 

Keď si prejdeme okolie zámku, vraciame sa na námestie a sadáme si do jednej z reštaurácii na obed a ochutnávame aj ďalší burčiak.

Poobede ideme preskúmať  opačnú stranu Mikulova – Svätý kopeček. Na vrch ku Kaplnke sv. Sebastiána nás zavedie krížová cesta, ktorá je jedna z najstarších krížových ciest v Česku a výstup na vrch nám trvá približne 15 minút. Z vrchu sa nám naskytne krásny výhľad nielen na celý Mikulov, ale aj na okolie.

 

Svätý kopeček

Svätý kopeček

 

Výhľad zo Svätého kopečka na Mikulov

Výhľad zo Svätého kopečka na Mikulov

 

Okrem zámku a Svatého kopečku nájdete v Mikulove aj tzv. Kozí Hrádok, ktorý v súčasnosti slúži  ako vyhliadková veža a je z nej pekný výhľad na Zámok, ale aj na mesto pod ním.

 

Kozí Hrádok

Kozí Hrádok

 

Hraničný zámeček

Našou ďalšou zastávkou je Hraničný zámeček, ktorý kedysi slúžil ako letné sídlo Lichtenštajnovcov. V súčasnosti sa v zámku nachádza hotel a reštaurácia. Ak tu aj nie ste ubytovaní, tak si môžete prejsť okolitý park, no bohužiaľ v čase našej návštevy bol park okolo zámku uzatvorený, lebo tu práve prebiehala svadba.

 

Lednice

Záver dňa patrí zámku Lednice. Keďže viacerí z nás už v Ledniciach boli, tak Lednický zámok nepatril medzi naše priority počas tohto výletu, ale aspoň na chvíľku sme sa tu museli zastaviť. Parkujeme na veľkom platenom parkovisku hneď vedľa zámku (cena: 10 Kč/hodina) , ktoré je aj takto poobede, takmer plné. Viac info o parkovaní: http://www.lednice.cz/cs/parkovani/

Lednický zámok, takisto ako aj Valtický, patril až do roku 1945 rodu Lichtenštajnovcov, ktorí tu mali svoje letné sídlo. Na prízemí si zriadili reprezentačné miestnosti a na poschodí obytné priestory.

 

Lednický zámok

Lednický zámok

 

Za vstup do zámku sa platí, k dispozícii je tu niekoľko okruhov za rôzne ceny, ktoré vždy začínajú v konkrétnu hodinu. Vstup do záhrad je zadarmo.  My sme do vnútra sme neplánovali ísť a radšej sme sa poprechádzali po krásne rozkvitnutých farebných záhradách.  Záhrady sú neskutočne rozsiahle a keď sa vám nechce toľko šľapať, môžete sa odviezť kočom alebo aj loďkou. Loďky aj koče odchádzajú od Maurskej Vodárne a odvezú vás k Minaretu alebo Janovmu Hradu.

 

Nekonečné záhrady v Ledniciach

Nekonečné záhrady v Ledniciach

 

Lednice to nie je len samotný zámok, ale v okolitom parku nájdete oveľa viac zaujímavostí. Čo všetko môžete okrem zámku  vidieť v areáli:

  • záhrady a park – prístupné sú bez vstupného
  • Minaret – takmer 60 m vysoká vyhliadka, platí sa tu vstupné 40 kč
  • Zámocký skleník – plný exotických rastlín a kvetín, vstupné 60 kč
  • Maurská vodáreň – slúžila kedysi ako parné kúpele a zároveň zavlažovací systém
  • Janov hrad – umelo vybudovaná zrúcanina hradu leží približne 4 km od zámku Lednice, vstupné 50 kč
  • Minaret – vyhliadka na park a okolitú krajinu, vstupné 40Kč

Ďalšie pamiatky ďalej od zámku, ktoré sme my nestihli navštíviť:

  • Appolov chrám
  • Rybničný zámeček
  • Lovecký zámeček
  • Dianin Chrám
  • Kolonáda na Rajstně
  • Obelisk
  • Tři Grácie
  • Zámeček Lány
  • Zámeček Pohansko

 

V čase našej návštevy neďaleko zámku práve prebiehala každoročná výstava sôch z piesku, a tak sme sa cestou naspäť zastavili ešte na tejto výstave. Tento rok bolo témou výstavy bohovia a božstvá zo všetkých kútov sveta a naozaj sme tu videli všetko od Krista, cez Thora až po Zeusa. Neskutočné čo všetko sa dá vyčariť z kopy piesku.

 

Jedno z božstiev vyrobených z piesku

Jedno z božstiev vyrobených z piesku

 

Rozhledna Slunečná

Rozhledna Slunečná je jedna z mnohých vyhliadkových veží, ktoré sú rozosiate po Južnej Morave. Nachádza sa neďaleko obce Veľké Pavlovice zasadená do okolitých viníc.  Na vyhliadkovú terasu vo výšku 15 metrov sa dostanete ak prekonáte 75 schodov.  Tie čísla nie sú nejako vysoké, napriek tomu sa nám celkom triasli kolená, keď sme sa pozreli z vrchu pod seba.

 

Vyhliadková veža SLunečná

Vyhliadková veža Slunečná

 

Pod rozhľadňou sa nachádza malé parkovisko a malá vínna pivnička, kde môžete ochutnať miestne vína či burčiak.

 

Výhľad z rozhľadne

Výhľad z rozhľadne

 

Prušánky

Prušánky patria s 250 hektármi viníc medzi najväčšie vinohradnícke obce v oblasti Južnej Moravy. Ale čím nás Prušánky zaujali, je časť Nechory, ktorá sa nachádza asi kilometer od samotnej obce. V tejto časti sa nachádzajú iba vínne pivnice a sklepy, nájdete ich tu vyše 400. Navyše takmer všetky vinárske domčeky sú tu pestrofarebné pomaľované  ľudovými motívmi.

Prechádzame úzkymi uličkami medzi budovami  a obdivujeme jednotlivé domčeky, jeden je krajší ako druhý.  Trochu sme prekvapení, že tu nie sú takmer žiadni turisti, ale aspoň máme celé Nechory takmer pre seba. Horšie je, že začíname mať hlad a jediná reštaurácia v okolí je zavretá.

 

Farebné vinárske domčeky v časti Nechory v Prušánkach

Farebné vinárske domčeky v časti Nechory v Prušánkach

 

Presúvame sa teda a po niekoľkých neúspešných pokusoch o nájdenie reštaurácie v okolitých dedinách, nakoniec odchádzame do Milotíc, kde si sadáme do jednej z miestnych reštaurácii a dávame si pravú českú sviečkovú.

 

Prušánky

Prušánky

 

Milotice

Zámok v Miloticiach je posledným cieľom nášho výletu.  Hoci sú Milotice tak trochu od ruky, určite ich nevynechajte, v tejto dedine sa totiž nachádza krásny barokový zámok postavený v 16. storočí s obrovským parkom naokolo.  

Vstup do barokových záhrad a na nádvorie zámku je zadarmo, kým interiér si môžete prejsť v rámci komentovanej prehliadky za vstup približne 150 kč. Výnimočnosťou zámku je, že si tu môžete požičať dobové kostýmy a zámok a záhrady si prejsť oblečená ako skutočná princezná.  V zámockej jazdiarni si môžete zase pozrieť predstavenie dravých vtákov.

 

Zámok v Miloticiach

Zámok v Miloticiach

 

Potom ako si prejdem záhrady a okolie zámku, si sadáme ešte na kávu do krásnych priestorov zámockej kaviarne, ktorá je taktiež plná dobových pamiatok. Náš výlet na južnej Morave sa pomaly končí a my sa vraciame späť na Slovensko, ale sme si istí, že toto nebola naša posledná návšteva Južnej Moravy.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: