Litva: Vilnius

Domov > Európa > Litva
apríl 2023
Viedeň - Vilnius, AirBaltic - 66 eur / osoba
Hotel Amicus, Vilnius - 43 eur / 2 osoby / noc
Praktické informácie:
Litva Litva
Vilnius

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Litovčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ F Typ F

Využívané typy zásuviek

Vilnius je hlavným a najväčším mestom Litvy. Nachádza sa v južnej časti krajiny a je politickým, kultúrnym a hospodárskym centrom krajiny. Vilnius má bohatú históriu, čo môžeme vidieť v jeho historickom centre, ktoré bolo zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Staré mesto vo Vilniuse je plné úzkych uličiek, kostolov a katedrál. Centrum nie je veľké a všetky pamiatky sa dajú v pohode prejsť peši. Čo teda vidieť vo Vilniuse za jeden deň?

 

 V uličkách Starého mesta vo Vilniuse

V uličkách Starého mesta vo Vilniuse

 

Three Crosses Monument

Prehliadku Vilniusu začíname hneď jednou krásnou vyhliadkou – Tri kríže (Three Crosses Monument), ktorá sa nachádza neďaleko centra a vidno z nej celé mesto. Keďže máme stále požičané auto, odparkujeme ho na parkovisku pri začiatku chodníka na vyhliadku, hneď za mostom a malou riečkou a keďže mesto si chceme prejsť pešo, nechávame ho tu celý čas. Parkovanie je celkom lacné 0,90 eur na hodinu.

 

Three Crosses Monument

Three Crosses Monument

 

Chodník na vyhliadku nie je veľmi dlhý, vedie cez park, ktorý je populárny aj medzi bežcami. Najskôr ideme po asfaltovej ceste, neskôr po schodoch. Na vrch ide niekoľko trás, jedna má vyše 300 schodov. Na vrch to je ale len pár minút. Z vrchu sú krásne výhľady na celé mesto, na hrad Gediminas a na množstvo kostolov v meste. Odporúča sa sem prísť ráno alebo doobeda, keď máte slnko za chrbtom. Poobede by boli fotky proti slnku.

 

Výhľad na mesto

Výhľad na mesto

 

Na druhej strane vidno aj Hrad Gediminas

Na druhej strane vidno aj Hrad Gediminas

 

Hrad Gediminas

Hneď na druhej strane riečky leží ďalšia dominanta Vilniusu – hrad Gediminas. Hrad sa nachádza na kopci, kam sa dá dostať pešo po schodoch alebo krátkou jazdou lanovkou za 1 euro každým smerom. Na kopec to je opäť len krátke stúpanie, takže my ideme po schodoch. Určite sa oplatí vyjsť si aj túto vyhliadku, keďže výhľady sú tu trochu iné a vidíme tu aj časť nového mesta.

 

Hrad Gediminas

Hrad Gediminas

 

Kto chce ešte lepší výhľad, môže vyjsť až na vrchol veže

Kto chce ešte lepší výhľad, môže vyjsť až na vrchol veže

 

Výhľad na moderný Vilnius

Výhľad na moderný Vilnius

 

Kostol sv. Anny

Schádzame z hradu a prechádzame popri jednom z mnohých kostolov - gotickom Kostole sv. Anny, ktorý je opradený legendami. Podľa jednej z nich, keď Napoleon navštívil Vilnius v roku 1812, vyslovil prianie, že keby mohol, zobral by si ten kostol na dlani domov do Paríža. Celkom chápeme, je to veľmi pekná stavba. Len o niečo ďalej sa nachádza iná, tentoraz Ortodoxná katedrála. My ale mierime okolo nej k zaujímavej časti mesta – Užupis.

 

Kostol sv. Anny

Kostol sv. Anny

 

Ortodoxná Katedrála

Ortodoxná Katedrála

 

Užupis

Za Katedrálou prichádzame k Mostu Užupis, ktorý označuje, že vchádzame do samostatnej republiky Užupis. Túto štvrť oddeľujú od zvyšku mesta dve rieky a počas niekoľkých desaťročí to bola najviac zanedbaná časť mesta plná bezdomovcov. Potom sa sem ale postupne prisťahovali rôzni umelci a v 90. rokoch vyhlásili vznik novej republiky Užupis.

 

Republika Užupis

Republika Užupis

 

Užupis má vlastného prezidenta, vlajku, hymnu a aj ústavu, ktorú si môžete prečítať neďaleko mosta. Dnes je Užupis veľmi trendy časťou mesta plnou rôzneho umenia, streetartu a kaviarní. Zaujímavé je to hneď pod mostom, kde sa nachádza hojdačka, ku ktorej sa dostanete jedine tak, že prehopkáte cez studenú riečku.

 

Most s hojdačkou pri vchode do Užupisu

Most s hojdačkou pri vchode do Užupisu

 

Uličky v Republike Užupis

Uličky v Republike Užupis

 

Staré mesto (Senamiestis)

Prechádzame na jednu z najstarších ulíc mesta – Didžioji gatvė, ktorá spája Palác Veľkokniežat s budovou Radnice. My prichádzame rovno na námestie pred Radnicou, kde sa práve konajú prípravy na nejaké podujatie či koncert. Okrem toho námestie aj ulicu ďalej lemujú rôzne historické budovy, reštaurácie a kaviarne.

 

Budova Radnice

Budova Radnice

 

V Starom meste

V Starom meste

 

Ulice Starého Mesta

Ulice Starého Mesta

 

O niečo ďalej stojí pekný Kostol sv. Kazimíra. Pokračujeme ďalej a prechádzame až ku bráne Gates of Dawn (Aušros Vartai). Gates of Dawn je mestská brána pochádzajúca zo 16. storočia, v ktorej sa nachádza malá kaplnka s ikonou Panny Márie. Od mestskej brány sa obraciame naspäť a vraciame sa smerom k Radnici a ďalej až ku Palácu Veľkokniežat.

 

Gates of Dawn

Brány úsvitu (Gates of Dawn)

 

Katedrálne námestie (Katedros aikštė)

Tesne pred Katedrálnym námestím si sadáme do obľúbenej reštaurácie Etno Dvaras, ktorá ponúka tradičné litovské jedlá. Po obede preskúmame Katedrálne námestie, čo je jedno z najkrajších námestí vo Vilniuse. Stojí tu Vilniuská Katedrála (Katedrála sv. Stanislava a Vladislava), ktorá je jedným zo symbolov mesta. Hneď vedľa stojí Katedrálna zvonica, kde sa dá po niekoľkých schodoch vyjsť na vrchol a obdivovať námestie zhora.

 

Cathedral Square

Katedrálne námestie

 

Litovské jedlá sú výborné

Litovské jedlá sú výborné

 

Hneď za Katedrálou nájdeme Palác veľkokniežat (The Palace of the Grand Dukes of Lithuania) - historickú budovu, ktorú slúžila ako sídlo litovských veľkokniežat a kráľov v priebehu histórie. Palác pochádza z 15. storočia a je postavený v renesančnom štýle. Dnes slúži Palác ako múzeum, kde sa môžete dozvedieť viac o histórii Litvy.

 

Pešia zóna oproti Cathedral Square

Pešia zóna oproti Katedrálneho námestia

 

Neďaleko Hradu Gediminas

Neďaleko Hradu Gediminas

 

Obišli sme si takmer celé centrum a vraciame sa späť ku auto a následne na letisko. Zaujímavosťou je, že letisko vo Vilniuse je také maličké, že vyzerá skôr ako vlaková stanica než letisko.

Vilnius je veľmi pekné malé mesto a ak hľadáte nejaké neokukané miesto, kam zájsť na predĺžený víkend, tak Vilnius je perfektným cieľom. A ak si chcete výlet predĺžiť, ľahko jeho návštevu môžete skombinovať s návštevou buď ďalších miest v Litve alebo aj s návštevou ďalších Pobaltských štátov.

 

Letisko vo Vilniuse

Letisko vo Vilniuse

 

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: