Víkend v kosovskej Prištine

marec 2019
Budapešť – Priština, Wizzair 10 eur / osoba
Skopje – Bratislava, Wizzair 10 eur / osoba
Pristina - Hotel Kika - 37 eur / noc / 2 osoby, vrátane raňajok
Praktické informácie:
Kosovo Kosovo
Priština

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Kosovom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Kosova je jar a jeseň. V lete sa teploty pohybujú okolo 30°C. Ak plánujete návštevu hôr, prineste si aj pršiplášť, lebo dážď sa môže vyskytnúť kedykoľvek. Zimy sú studené a teploty sa pohybujú okolo nuly.

Cestovné obdobie

Albánčina, Srbčina

Úradný jazyk

Keď sa nájde nejaká destinácia, kde by sa mohlo dať zaletieť na víkend bez potreby dovolenky, ihneď zbystríme pozornosť. Musí to byť ale destinácia, ktorá nie je veľmi ďaleko, aby lety nezabrali veľa času, musí sa tam dať letieť najlepšie v piatok večer, prípadne v sobotu ráno a vrátiť sa späť zasa v nedeľu večer, prípadne v pondelok skoro ráno. Bonusom je ak to je nejaká menej tradičná destinácia.

Bohužiaľ takých možností, ktoré to spĺňajú a ešte sme tam neboli už nie je veľa. O to viac potešilo, keď sme zistili, že týmto spôsobom je možné navštíviť hlavné mesto Kosova – Prištinu, ktorá určite nepatrí k tradičným vyhľadávaným destináciám.

Poďme sa teda pozrieť ako si takýto výlet zorganizovať, čo všetko môžete v Prištine vidieť, ako sa tam dostať a čo všetko sme stihli na našej ceste my.

 

Ako na letenky?

Dostať sa do Prištiny môžete niekoľkými spôsobmi. Aktuálne lieta z Viedne priamo napríklad Austrian Airlines, no tu sa ceny pohybujú veľmi vysoko, a teda my nad touto možnosťou ani neuvažujeme.

Priamo do Prištiny lieta ale z Budapešti Wizzair. A tam sú už ceny leteniek podstatne lepšie. Bežne sa dá dostať na 10 – 20 eur za jednosmernú letenku, čo už je celkom fajn cena. Ďalšou dobrou možnosťou je letieť rovnako s leteckou spoločnosťou Wizzair z Bratislavy alebo Budapešti do blízkeho macedónskeho Skopje. Na tejto linke sa dá tiež dostať s cenou aj na 10 eur za jednosmernú letenku a zo Skopje potom pokračovať do Prištiny autobusom. V takomto prípade si môžete pozrieť dve mestá v rámci jedného tripu.

Prehľad aktuálnych cien leteniek, a časov letov si môžete prehľadne pozrieť priamo na stránke wizzair.com, kde je najlepšie aj rezervovať, prípadne cez: https://www.google.com/flights/ ak by ste chceli mať prehľad aj o cenách iných leteckých spoločností.

TIP: Ak ste členom Wizzair discount clubu, letenky na ich stránke kúpite o 10 eur na jeden smer lacnejšie.

 

Socha Billa Clintona a americká vlajka v centre Prištiny

Socha Billa Clintona a americká vlajka v centre Prištiny

 

My na našu cestu využijeme posledný marcový víkend. Cestu sa rozhodneme nakombinovať tak, že z Budapešti letíme do Prištiny, kam kupujeme letenky za 10 eur na osobu. Letí sa v sobotu ráno, čo je ideálny čas. Späť zasa letíme zo Skopje rovno do Bratislavy, a to v nedeľu večer. Letenky vychádzajú rovnako na 10 eur na osobu.

TIP: Ak ste ešte neleteli z letiska v Budapešti, v tomto článku si môžete prečítať ako sa tam dostať.

Cena: 20 eur / osoba, teda 40 eur pre dve osoby

 

Presun z Prištiny do Skopje.

Prištinu a Skopje spája pravidelné autobusové spojenie. Autobusy odchádzajú približne každú hodinu cez týždeň, o niečo menej často cez víkend a cesta trvá zhruba dve hodiny. Dĺžka cesty samozrejme záleží aj od zdržania na hraniciach. Približný časy odchodov si môžete skontrolovať na tejto stránke: https://gjirafa.com/autobus. (Skopje hľadajte pod názvom Shkup)

Cena: 5,5 eur / osoba, teda 11 eur pre dve osoby

 

Vstupné formality do Kosova a Macedónska

Slováci do Kosova ani Macedónska nepotrebujú žiadne víza. Na cestu stačí bez problémov cestovný pas, prípadne občiansky preukaz.

Ak by ste prileteli do Kosova a z Kosova by ste chceli pokračovať do Srbska, vtedy by na hraniciach medzi Kosovom a Srbskom mohol nastať problém. Vzťahy medzi týmito dvoma územiami sú stále nejasné, a teda ak prídete do Kosova a prechádzate do Srbska, Srbi to stále považujú, že ste vstúpili na ich územie nelegálne. Na tento prípad si treba teda dať pozor a situáciu pred cestou preveriť.

 

Pohľad na katedrálu v Prištine

Pohľad na katedrálu v Prištine

 

Ubytovanie v Prištine

Ubytovacích možností v Prištine je množstvo a vyberie si určite každý. Od najlacnejších hostelov, kde zaplatíte za noc pre dve osoby cca 14 eur, po tie luxusnejšie hotely pre najnáročnejších. Tu si ale budete musieť už priplatiť. Záleží teda na vás aké máte preferencie a čo uprednostňujete.

Ubytovanie môžete rezervovať napríklad na booking.com, airbnb.com prípadne na inej stránke.

My si vyberáme dvojlôžkovú izbu v hoteli s dobrou polohou hneď pri centre a dobrým hodnotením za 37 eur na noc vrátane raňajok:

 

Naše ubytovanie v Prištine zo stránky booking.com

Naše ubytovanie v Prištine zo stránky booking.com

 

TIP:

  1. ak sa registrujete na airbnb.com cez tento odkaz, získate 11 až 30 eur kredit na prvú rezerváciu.
  2. ceny hotelov porovnajte na booking.com, rezervujte hotel s možnosťou bezplatného storna a ak nájdete časom niečo lepšie, môžete ho zrušiť a rezervovať iný.

 

Cena: 37 eur / dve osoby / noc

 

Budova vlády na začiatku pešej zóny (Government of The Republic of Kosovo)

Budova vlády na začiatku pešej zóny (Government of The Republic of Kosovo)

 

Ako z letiska v Prištine do centra mesta

Toto je celkom problém. V Prištine aktuálne (marec, 2019) neexistuje žiadny autobus medzi letiskom a centrom mesta. Jedinou možnosťou je zobrať si taxík. Cena by mala byť 15 eur za jednosmernú cestu, no niektorí taxikári môžu chcieť aj 20 alebo viac eur.

My si objednávame odvoz na našom ubytovaní, ktoré máme rezervované a cesta nás teda vychádza na 15 eur. Po prílete nás čaká na letisku zamestnanec hotela.

Na internete nájdeme aj návod, že je možné ísť pešo na hlavnú cestu, čo sú cca 2 kilometre a tam kývnuť na niektorú z maršutiek alebo autobusov, ktoré idú do Prištiny a tie zastavia a zoberú Vás. Tam by mala byť cena cca  1 euro. No odskúšané to nemáme.

Cena: 15 eur / cesta

 

Rozpadávajúci sa Palác mládeže a športu

Rozpadávajúci sa Palác mládeže a športu

 

Peniaze, platenie a výmena peňazí v Kosove

Kosovo i keď nie je v Európskej Únii využíva euro. Teda na kratší výlet je ideálne zobrať si hotovosť priamo z domu a takto to riešime aj my. Problém by ale nemal byť ani výber z bankomatu. Ak by ste chceli platiť kartou v reštauráciách alebo obchode, pre istotu sa radšej dopredu opýtajte, či je to možné. Na tejto stránke nájdete podrobné informácie o platbách a výmene peňazí v zahraničí.

  

Čo ochutnať v Kosove

Ako všade na Balkáne aj v Kosove je jedlo úžasné, servírujú sa veľké porcie a na naše pomery je tu veľmi lacno. Hlavné jedlo si dáte už od 3 eur, kávičku za pár centov. Keď tu budete nezabudnite ochutnať typické balkánske jedlá ako pleskavica, čevapi alebo pečivo z lístkového cesta burek. Ak budete smädní, tak sa oplatí ochutnať najznámejšie kosovské pivo Peja.

Obľúbené sú tu aj rôzne jedlá ovplyvnené tureckou/albánskou kuchyňou ako sladká baklava či turecká káva.

 

Itinerár našej cesty do Prištiny a Skopje nakoniec vyzerá takto:

1. deň (sobota) –v skorých ranných hodinách presun z Bratislavy do Budapešti na letisko, odlet do Prištiny. Prehliadka mesta.

2. deň (nedeľa)- ráno presun z Prištiny do Skopje, prehliadka Skopje, večer odlet do Bratislavy 

 

Výhľad z Katedrály na centrum Prištiny

Výhľad z Katedrály na centrum Prištiny

 

Priština – čo sa oplatí vidieť a ako sme to stihli my

Autobus z Bratislavy do Budapešti nám odchádza ráno o 03:15. Cesta nám ubehne ani nevieme ako, celú sa nám ju podarí prespať. Tento autobus si vyberáme schválne, keďže ide priamo na letisko.

Na letisku už ubieha všetko celkom rýchlo, dáme si raňajky a hneď na bezpečnostné kontroly. Pri odletovej bráne, akurát celkom drsne kontrolujú veľkosť batožiny. My na predĺžený víkend máme len malé ruksaky, a teda je to bez problémov. Krátky let prebehne bez problémov a už hodinku pred obedom dosadáme na letisko v Prištine.

Pri východe nás už čaká náš dopredu objednaný taxík, takže sa vôbec nezdržiavame a hneď mierime do mesta. Z letiska je to približne 15 kilometrov. Cestou s nami náš vodič prejde celé centrum ukáže nám, kde sú rôzne zaujímavosti a ako sa k nim dostaneme, ale aj napríklad, kde je autobusová stanica, odkiaľ nám ide zajtra autobus do Skopje. Vyhadzuje nás na hoteli, kde sa rovno aj ubytujeme, odložíme veci a ideme spoznávať mesto.

 

Clock Tower

Clock Tower

 

Úzkymi uličkami sa dostávame na pešiu zónu pred Budovu Vlády (Government of The Republic of Kosovo). Pred Budovou Vlády stojí socha kosovského a albánskeho národného hrdinu Skanderbega, ktorý vyhnal v 15. storočí z krajiny Turkov. Pokračujeme po pešej zóne – Bulvári Matky Terezy a vyberáme si jednu z reštaurácii, kde sadáme na obed.

Bulvár Matky Terezy tvorí srdce Prištiny. Je to široká pešia zóna, ktorá je lemovaná reštauráciami, kaviarňami a rôznymi stánkami.

Z bulváru Matky Terezy odbáčame k monumentu NEWBORN (The Newborn Monument), ktorý bol odhalený 17. februára 2008 v deň, keď Kosovo vyhlásilo svoju nezávislosť. Pamätník sa každý rok na výročie nezávislosti Kosova premaľováva inými farbami a motívom.

Za pamätníkom sa nachádza viacúčelová hala Palác mládeže a športu (Palace of Youth and Sports), ktorý bol renovovaný v roku 2000, no vyzerá byť v dosť dezolátnom stave.

Uličkami prechádzame k peknej Kаtedrále Blahoslavenej Matky Terezy. Najprv sa pozrieme dovnútra, potom ideme na vežu zvonice. Na zvonicu nemusíme šľapať pešo, ale ide tam výťah a cena vstupného je jedno euro. Z vrchu je pekný výhľad na celé mesto. Za cenu toho vstupného sa to určite oplatí navštíviť.

 

The Newborn Monument

The Newborn Monument

 

Od Katedrály to už nie je ďaleko k soche Billa Clintona. Socha je tri metre vysoká a bola postavená ako poďakovanie bývalému prezidentovi USA Billovi Clintonovi za jeho pomoc a snahu o ukončenie vojny v Kosove a za uznanie nezávislosti Kosova. Zaujímavosťou je, že v Prištine ale aj v celom Kosove je niekoľko ulíc pomenovaných po amerických prezidentoch. Celkom vtipný je butik hneď pri soche, ktorý sa zasa volá Hillary. Celkom zaujímavý „marketingový ťah“.

Späť sa znovu vraciame okolo katedrály a odbáčame do parku, kde sa nachádza Národná knižnica. Celkom zaujímavá budova, ktorá sa často objavuje v rebríčkoch o najškaredšiu budovu na svete. Nevieme posúdiť, či ide naozaj o najškaredšiu budovu, ale jej architekt, teda mal naozaj zvláštny vkus.

V čase našej návštevy je bohužiaľ zatvorená, a teda si ju prezeráme len z vonka. Uličkami sa vrátime späť na pešiu zónu, kde si sadáme na poobednú kávičku.

 

Budova národnej knižnice v Prištine

Budova národnej knižnice v Prištine

 

Mierime do historického centra Prištiny, kde sa nachádza jedna z troch najstarších budov v meste – Hodinová veža. Takmer každé mesto na Balkáne má svoju hodinovú vežu, táto pochádza z 19. storočia. Podľa času na veži sa však radšej neriaďte, hodiny na každej strane veže totiž ukazujú iný čas.

Hneď vedľa Hodinovej veže sa nachádza Kráľovská mešita - Fatih Mosque, najstaršia mešita v Prištine, ktorá bola postavená v roku 1460 sultánom Fatihom Mehmetom.

Zastavujeme sa aj pri soche Monument to Brotherhood. Socha predstavuje pamätník partizánom z okolia Prištiny, ktorí bojovali a obetovali svoje životy počas 2. svetovej vojny.

Uličkami okolo mešity prechádzame k Etnografickému Múzeu. Keď prichádzame tak tu nikto okrem sprievodcu nie je, a tak máme súkromnú prehliadku aj s výkladom. Vstup do múzea je zadarmo, respektíve dobrovoľný, pri odchode môžete hodiť ľubovoľnú sumu do pokladnice. Múzeum je maličké, navyše jedna časť sa počas našej návštevy rekonštruuje, a teda celé múzeum je vlastne jeden dom.

Sprievodca nám vysvetľuje ako tu kedysi, žili, bývali, pracovali a všetko podobné. Celá prehliadka nám zaberie maximálne dvadsať minút. Akurát keď odchádzame sa tu nahrnie niekoľko turistov.

My pokračujeme na miestne trhy, ktoré sú neďaleko. Nakúpite tu takmer všetko možné. Od oblečenia cez hračky, náradie do dielne až po zeleninu a ovocie. My nič nekupujeme len sa prejdeme, cenovky na väčšine tovarov nie sú, ale určite to tu bude veľmi lacné.

 

Trhy v Prištine

Trhy v Prištine

 

Pred večerov si ešte dáme prechádzku do pekného mestského parku (Prishtina City Park) plného zelene, kde si chvíľu užívame posledné slnečné lúče a potom sa vyberieme späť do uličiek mesta hľadať niečo na večeru. Na večeru si dávame tradičné balkánske jedlo, ktoré nemôžeme vynechať ani pri jednej našej návšteve Balkánu – pleskavicu a čevapi.

Celkom sme toho dnes nachodili, no využívanie taxíkov alebo inej formy dopravy nebolo potrebné. Väčšina vecí je blízko seba. Večer trávime už len na hotelovej izbe.

Raňajky na hoteli sú celkom bohaté. Dohadujeme si ich na skoršiu hodinu a hneď po raňajkách sa odubytujeme a pešo ideme na autobusovú stanicu. Je to síce takmer tri kilometre, no v pohode sa to dá pešo zvládnuť.

Chceme stihnúť autobus o deviatej, no až na stanici sa dozvieme, že ide až o hodinu neskôr – o desiatej. Keby sme to vedeli, nemuseli sme tak skoro vstávať. No nevadí voľný čas využívame na kávičku.

Autobus alebo skôr mikrobus odchádza na čas. Do Skopje je to približne 90 kilometrov a zaberie nám to asi hodinku a pol. Cesta nám ale ubieha celkom rýchlo a až na jedno miesto, kde stojíme na semafóre, lebo tam stavajú cestu, ideme plynule.

Prechod cez hranice je tiež celkom rýchly. Na rade sme v podstate ihneď. Na kosovskej strane asistent šoféra len vyzbiera pasy a občianske preukazy a odnesie ich na kontrolu. Na macedónskej strane už musíme aj vystúpiť a každý prejsť cez pasovú kontrolu sám. No je to rýchle. Z hraníc je to do Skopje už len kúsok.

 

Skopje

Autobusová stanica je v Skopje neďaleko centra, a teda odmietame všetkých otravných taxikárov a do centra ideme pešo. Hneď si sadáme na obed a poobede si prechádzame celé centrum mesta. V Macedónsku a Skopje sme už pred pár rokmi boli, ale aj tak je to celkom príjemné vrátiť sa na tieto miesta a prejsť si mesto znova. Balkán nás proste nikdy neomrzí. Ako prebiehala naša prvá cesta do Macedónska a Skopje nájdete v cestopise:

Víkendova jazda naprieč Macedónskom

 

Monument to Brotherhood

Monument to Brotherhood

 

Rozpočet

Letenky Budapešť – Priština, Skopje – Bratislava: 40 eur / 2 osoby / spiatočne

Ubytovanie vrátane raňajok: 37 eur / 2 os. / noc

Cesta z letiska do centra v Prištine: 15 eur/ 2 os. 

Cesta z Bratislavy do Budapešti: 16 eur/ 2 os.

Cesta z Prištiny do Skopje: 11 eur / 2 os.

Spolu to vychádza na približne 119 eur pre dve osoby teda cca 60 eur osoba. K cene treba prirátať ešte stravu, no ta sa dá zvládnuť v reštauráciách aj do 4 eur za porciu pre osobu vrátane pitia. Niečo ušetriť by sa tiež ešte dalo výberom lacnejšieho ubytovania.

 

Zhrnutie

Pre nás toto bol veľmi príjemný výlet, kedy sme na chvíľu vypadli z pracovného kolobehu a odreagovali sa. Ak teda hľadáte niečo iné ako tradičné mestá – Miláno, Barcelonu alebo Londýn, môže toto byť pre Vás dobrý tip na víkendový výlet. Určite sa tu nebudete predierať davmi turistov.

Itinerár
Government of The Republic of Kosovo650 m
The Newborn Monument230 m
Palace of Youth and Sports700 m
Kаtedrála Blahoslavenej Matky Terezy800 m
Socha Billa Clintona1 km
Národná knižnica v Kosove1,3 km
Clock-tower15 m
Fatih Mosque270 m
Ethnographic Museum900 m
Prishtina City Park