Ako zvládnuť Ženevu bez toho, aby ste skrachovali
Ženeva, druhé najväčšie mesto Švajčiarska, ktoré však má ani nie 200 000 obyvateľov, leží na juhozápade krajiny pri brehoch Ženevského jazera a je z troch strán obklopená Francúzskom. Ak je dobré počasie a jasno, tak zo Ženevy môžete vidieť aj vrcholok Mont Blancu. Ženeva je centrom hodinárskeho priemyslu a nachádzajú sa tu sídla mnohých medzinárodných organizácií a luxusných značiek. Hoci úradnými jazykmi sú tu nemčina aj francúzština, tak v Ženeve si veľmi po nemecky nepošprechujete, väčšina ľudí tu hovorí po francúzsky a aj všetky názvy a menu v reštauráciách nájdete zväčša vo francúzštine.
Túto cestu organizujeme celkom narýchlo. Za pár dní je novembrový predĺžený víkend a my nemáme žiadne plány, a tak na poslednú chvíľu hľadáme letenky. No nie je to žiadna sláva. Buď už je všetko drahé alebo nám nevyhovuje, že by sme si museli zobrať deň dovolenky. Jediné na čo natrafíme ešte za celkom normálnu cenu, sú letenky z Viedne do Švajčiarskej Ženevy. Odlet v piatok v poobedných hodinách a návrat v nedeľu poobede. I keď lepšie by bolo odlietať už v piatok ráno alebo štvrtok neskoro večer, ale s tým už nič nespravíme, a tak berieme toto. Za pár dní ešte aspoň niečo naplánujeme, však je to len predĺžený víkend, tak tam zasa toho až tak veľa plánovať netreba. Vyberieme vhodné ubytovanie a môžeme vyraziť.
Do Ženevy prilietame niečo po šiestej večer. Z letiska do mesta je možné využiť MHD zadarmo, treba si však v automate vyzdvihnúť lístok, ktorý sa nachádza ešte pred východom do verejnej časti letiska. Prechádzame teda okolo batožinových pásov a pred východom si v automate berieme lístok, ktorý platí 80 minút. Prechádzame celým letiskom, ktoré je spojené aj s vlakovou a autobusovou stanicou a obchodným domom. Nachádzajú sa tu aj potraviny, čo hneď využívame na nákup. Ženeva je jedno z najdrahších miest na svete, vraj je drahé aj pre samotných Švajčiarov. Jedlo v reštauráciách je preto mimo náš rozpočet, no v potravinách sa dá nakúpiť za celkom rozumné ceny, navyše tu majú veľký výber šalátov, cestovín, suši a iných hotových jedál.
Jet d´eau – symbol Ženevy
Po nákupe sa presúvame na zastávku autobusov a berieme autobus č.23, ktorý ide priamo k nášmu hotelu. Hotel máme rezervovaný v štvrti Petit-Lancy. Je síce trochu ďalej od centra, ale to nie je žiadny problém. Električky do centra idú rovno spred hotela a v hoteli hneď pri check-ine dostávame lístok na MHD zadarmo na celé obdobie nášho pobytu. Ak ste totiž ubytovaní v hoteli alebo hosteli v Ženeve, máte nárok na dopravu počas celého pobytu zadarmo. Nám lístky na MHD dali v hoteli automaticky, ak Vám ich ale nedajú treba si pýtať. Neplatí to ale ak ste ubytovaní cez AirBnb alebo za hranicami vo Francúzsku. Treba si teda prepočítať koľko plánujete využívať MHD a podľa toho možno aj zvoliť typ a miesto ubytovania.
Čo vidieť v Ženeve
Na druhý deň ráno sa vydávame do mesta. Z električky vystupujeme na zastávke Bel Air, priamo v centre Ženevy. Ženevou preteká rieka Rhôna, ktorá sa vlieva do Ženevského jazera a predeľuje mesto na dve časti – južnú a severnú. Pre turistov je zaujímavejšia tá južná časť, kde sa nachádza aj Staré mesto - Vieille Ville, kde smerujeme aj my.
Nákupná ulička Rue du Rhône
Prechádzame sa po najznámejšej nákupnej uličke v Starom meste Rue du Rhône a pozeráme výklady s tými najdrahšími a najznámejšími značkami. Prichádzame k veži Tour du Molard, vojenskej veži pochádzajúcej zo 14. Storočia obklopenou mnohými reštauráciami.
Tour du Molard
Od veži to nie je ďaleko ku protestantskej Cathedrale de St-Pierre, ktorá je stará vyše 850 rokov a je známa tým, že tu kázal Ján Kalvín, spoluzakladateľ protestantizmu. Obrovská hlavná sála kostola je dlhá 64 metrov s jednoduchým interiérom. Po stovkách schodov je možné vystúpiť aj na dve kostolné veže – južnú a severnú, skadiaľ je krásny výhľad na celé mesto a fontánu Jet d´eau. Kým na vrchole severnej veže je uzavretá miestnosť a výhľad je iba spoza sklených okien, južná veža má po obvode balkón, z ktorého sa naskytá otvorený výhľad na mesto. Vstup do kostola je zadarmo, za výstup na veže sa platí vstup 5 CHF.
Cathedrale de St-Pierre
Od Katedrály prechádzame k blízkemu Maison Tavel, najstaršiemu domu v celej Ženeve, ktorý bol postavený v 12. storočí a patril rodine Maison. Dnes sa vnútri nachádza múzeum. Vstup je zadarmo a na troch poschodiach tu nájdete rôzne expozície a dobovo zariadené izby. Na najvyššom poschodí sa nachádza zmenšený model mesta z roku 1850.
Po prehliadke sa zastavujeme na obed v jednom z mnohých miestnych bistier a skúšame typické švajčiarske fondue. Ceny v reštauráciách sú pomerne vysoké, no aj napriek tomu sme chceli vyskúšať fondue aspoň raz, a musíme povedať, že sme si na ňom dosť pochutili. Ceny fondue sa pohybujú okolo 20 až 30 eur na osobu.
Zmenšený model Ženevy v Maison Tavel
Skvelé syrové fondue
Asi najväčšou atrakciou Ženevy je obrovská fontána Jet d´eau, ktorá sa nachádza na jazere Ženeva striekajúca vodu do výšky 140 metrov. Každú sekundu ňou prejde až 500 litrov vody. Prvýkrát fontánu postavili v roku 1886 a o päť rokov neskôr bola presunutá o niekoľko metrov ďalej na jej dnešné miesto. Fontána strieka každý deň, no v zime funguje každý deň iba do štvrtej. Vypínajú ju však aj ak je veľmi silný vietor z bezpečnostných dôvodov. K fontáne prichádzame po dlhom móle, hoci je zima, vykukuje slniečko a je tu celkom príjemne. Mnoho miestnych aj turistov sa prechádza po popri jazere.
Fontána Jet d´eau – ak by fúkalo opačne, tak nás aj sprchuje
Od fontány sa vraciame naspäť smerom do centra popri pobreží a prichádzame k slávnym kvetinovým hodinám. Napriek tomu, že je november, hodiny sú rozkvitnuté a skutočne aj fungujú a ukazujú presný čas.
Miestnu sieť MHD tvoria okrem autobusov a električiek aj žlté lodičky, ktoré premávajú medzi rôznymi bodmi na oboch brehoch jazera Ženeva. Lístok, ktorý sme dostali na MHD v hoteli platí aj na tieto lodičky, a tak to aj využívame. Prevážame sa najprv k Genève-Eaux-Vives a potom na opačnú stranu k Monumentu Brunswick, odkiaľ je tiež pekný výhľad na fontánu Jet d´eau.
Kvetinové hodiny sú rozkvitnuté aj v zime
Lodná MHD
Deň končíme v Medzinárodnej štvrti pri Paláci Národov, čo je najväčšie kongresové centrum na svete a je sídlom UN. Palác národov je možné navštíviť v rámci komentovanej prehliadky, kde sa dozviete viac o histórii Spojených národov a ktorá sa koná v pracovné dni. Inak ho možno vidieť iba zvonku. Pred jeho bránou sa nachádza aj slávna Zlomená Stolička. Obrovská stolička, ktorá stojí len na troch nohách predstavuje pamätník všetkým obetiam mín na svete.
Palác Národov
Okrem Organizácie Spojených Národov má v Ženeve sídlo vyše 200 rôznych medzinárodných organizácií, mnohé z nich práve v tejto štvrti, ktorá je plná moderných budov a bánk. Okrem iného tu nájdete napríklad aj sídlo Červeného kríža s múzeom.
Zlomená stolička pred Palácom Národov
Na druhý deň ráno sa idem pozrieť k malému ortodoxnému kostolu Église Russe. Kostolík, ktorý bol postavený v roku 1863, má peknú zlatú strechu. Od kostola prechádzame k veľkej budove Múzea umenia a histórie, ktoré je jedno z najväčších múzeí vo Švajčiarsku. Nájdete tu päť poschodí zbierok, venujúcich sa umeniu a najlepšie je, že aj sem je vstup zdarma.
Ortodoxný kostol
Musée d'Art et d'Histoire
Našou ďalšou zastávkou je Parc des Bastions, jeden z mnohých ženevských parkov, kde sa nachádza aj zaujímavý pamätník Reformation Wall alebo v preklade Múr Reformácie, ktorý je venovaný všetkým jednotlivcom, ktorí prispeli k protestantskej reformácií. Bol postavený na 400. výročie narodenia Jána Kalvína. V parku sa okrem pamätníka nachádzajú aj šachovnice v životnej veľkosti, ale aj ľadová plocha pre korčuliarov.
Z parku vychádzame na opačnej strane, kde sa nachádza Grand Théâtre de Genève. Prechádzame popri ďalších historických budovách až k soche Frankensteina na námestie Plainpalais, kde sa práve koná trh nielen so zeleninou a ovocím, ale aj syrmi a rôznymi hand made výrobkami. Okrem toho sa tu každú stredu a sobotu koná aj veľký blší trh, kde nájdete asi naozaj všetko.
Odtiaľto sa už pomaly presúvame k zastávke autobusu a smerujeme naspäť na letisko, keďže už sa blíži čas nášho odletu.
Reformation Wall
Čo ešte vidieť v Ženeve a okolí
V Ženeve sme určite nevideli úplne všetko, čo ponúka. Pri plánovaní nás zaujala najmä lanovka na blízky kopec La Saléve, bohužiaľ však v čase našej návštevy akurát nepremávala, a tak sme tento výlet vynechali.
Neďaleko Ženevy sa nachádza aj sídlo Európskej organizácie pre jadrový výskum – CERN, ktorý je možné navštíviť v pracovné dni a dozvedieť sa niečo viac o výskume a experimentoch, ktoré sa vedci denne uskutočňujú v CERNe.
V okolí Ženevy je neskutočne veľa historických pamiatok a malebných malých dediniek, či už na švajčiarskej alebo francúzskej strane. Medzi najznámejšie patria Lausanne, Montreux či Évian-les-Bains, odkiaľ pochádza slávna minerálna voda Évian. No na navštívenie týchto miest už budete potrebovať viacej času ako víkend a hoci nám tentoraz nevyšiel čas na dlhší výlet, určite by sme sa do Švajčiarska a k Ženevskému jazeru ešte radi vrátili.
Dobroty na trhu v Plainpalais
Tipy na záver:
- Pri východe letiska si nezabudnite pri batožinových pásoch zobrať z automatu bezplatný lístok na MHD, ktorý platí 80 minút
- Bezplatnú kartičku na miestnu MHD (autobusy, električky aj loďky) dostanete automaticky v hoteloch
- Hoci Ženeva je drahé mesto, nájdete tu množstvo múzeií, kde je vstup zadarmo, napríklad Maison Tavel, Múzeum umenia a histórie, Natural History Museum a iné
- Palác národov je možné navštíviť v rámci komentovaných prehliadok v pracovné dni. Prehliadky začínajú o 10:30,12:00, 14:30 a 16:00. Vstupné je 12CHF
- Návšteva CERNu je taktiež zadarmo, ale je nutné sa dopredu registrovať na stránke visit.cern. Prehliadka so sprievodcom trvá asi tri hodiny a koná sa šesť dní v týždni od pondelka do soboty v angličtine a francúzštine. Miesta sú obmedzené, preto sa odporúča rezervovať si ich čo najskôr.