Nórsko: údolie Innerdalen a ikonická Atlantic Ocean Road

júl 2021
Gammelsetra Camping(Nórsko) – 15 eur / dve osoby / noc / auto / stan
Praktické informácie:
Nórsko Nórsko
Oslo

Hlavné mesto

Nórska koruna (NOK)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Nórskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Na návštevu Nórska je najvhodnejší čas od mája do augusta, kedy je v Nórsku najteplejšie a dni sú najdlhšie. Teploty sa na juhu krajiny pohybujú od 18 do 23°C, na severe je to o niekoľko stupňov menej. Najchladnejšie sú mesiace január a február, kedy je aj nejmenej denného svetla. Ak chcete okúsiť zimné športy, tak marec je na to ideálny. Stále je dostatok snehu, ale dni sú už dlhšie.

Cestovné obdobie

Nórčina

Úradný jazyk

Údolie Innerdalen sa nachádza v strednej časti Nórska neďaleko mesta Sunndalsøra a častokrát sa označuje ako najkrajšie údolie v celom Nórsku. Ťažko povedať, či je ozaj najkrajšie, konkurenciu má veľmi veľkú, keďže v Nórsku je množstvo krásnych údolí, ale Innerdalen v tejto konkurencii určite obstojí. Je to ideálne miesto na prechádzku, či na dlhšiu túru, rybačku či na kempovanie.

Údolie bolo vyhlásené za prírodnú rezerváciu ako prvé v Nórsku v roku 1967. Innerdalen alebo v preklade „Vnútorné údolie“ je známe svojou nádhernou prírodou a ponúka mnoho dobrých možností na turistiku. Najznámejší je vrch Innerdalstårnet s výškou 1452 metrov nad morom, ktorý sa týči nad údolím.

 

 Prvý pohľad do údolia Innerdalen

Prvý pohľad do údolia Innerdalen

 

Do samotného údolia sa nedá dostať autom, ale iba pešo alebo na bicykli. My prichádzame z mestečka Gjóra po ceste č.70. Za dedinkou Alvundeidet odbáčame na bočnú cestou, ktorou pokračujeme ešte asi 10 kilometrov na parkovisko. Nachádzajú sa tu vlastne hneď tri veľké parkoviská, prvé dve sú platené, treba teda pokračovať ešte ďalej na úplne posledné, ktoré je zadarmo.

 

Popri chodníku sa skrývajú ovečky

Popri chodníku sa skrývajú ovečky

 

Z parkoviska vedie do údolia chodník dlhý 4 km. Hlavne prvá polovica cesty je celkom strmá a aj sme sa pri nej zadýchali. Ako však vystúpame k najvyššiemu bodu, odkryje sa nám výhľad na jazero a nad ním sa týčiaci kužeľový vrch Innerdalstårnet. Druhá polovica cesty sa už mierne zvažuje k jazeru Innerdalsvatna a napriek strmému začiatku, je to jednoduchá prechádzka do údolia.

V údolí sa nachádzajú dve horské chaty. Ako k prvej prichádzame k chate Renndølsetra. Renndølsetra je vlastne farma, ktorej história siaha až do roku 1740, odkedy farmu vlastní jedna rodina. Farma bola premenená na horskú chatu, kde sa môžete osviežiť, zajesť si tradičné wafle alebo tu aj prespať. Taktiež si tu môžete kúpiť a ochutnať miestne syry a jogurty, ktoré tu vyrábajú. V údolí je možné aj kempovať, buď na divoko pri brehoch jazera, alebo aj pri chate Renndølsetra.

O zhruba 500 metrov ďalej sa nachádza ďalšia horská chata Innerdalshytta, kde sa tiež dá ubytovať v chate alebo v kempe.

 

Chata Renndølsetra a  vrch Innerdalstårnet v pozadí

Chata Renndølsetra a  vrch Innerdalstårnet v pozadí

 

 

Mapa našej túry v údolí Innerdalen. Rovnako si tam môžete pozrieť možnosti, ako túru ešte predĺžiť.  

 

Turistika v údolí Innerdalen

Ak sa vám štvorkilometrová túra do údolia máli, z údolia je možné vydať sa na rôzne dlhšie či kratšie túry.  Zaujímavá je napríklad túra k jazeru Storvatnet (približne 3 km jednosmerne, prevýšenie 385 metrov). Skadiaľ môžu skúsení turisti ešte pokračovať na vrch Innerdalstårnet. Na vrchol to už odtiaľto nie je ďaleko, zato poriadne strmo. Hlavne pod vrcholom je potrebné zapojiť aj ruky, ale nie je potrebná žiadna horolezecká výstroj.

Medzi ďalšie zaujímavé túry patria túry na vrchy Skarfjell, Bjøråskaret, Grinaren a Vinnubreen. Taktiež si môžete skúsiť trojdňovú túru  „Triangel“, ktorá má dĺžku 56 km a vedie tromi horskými chatami v oblasti: Bårdsgarden, Innerdalenshytta a Kårvatn. Viac informácii o konkrétnych túrach nájdete napríklad na stránke ut.no.

 

Najznámejšia túra vedie na vrch Innerdalstårnet – áno na ten špicatý

Najznámejšia túra vedie na vrch Innerdalstårnet – áno na ten špicatý

 

Rybačka v údolí Innerdalen

Údolie Innerdalen je dobré miesto aj na rybačku a užiť si tu môžete najmä lov pstruhov. Chytať je tu možné nielen v najväčšom jazere Innerdalsvatna, ale aj v ďalších šiestich horských jazerách, ku ktorým vedú túry a aj v rieke, ktorá tečie údolím.  Rybárska povolenka sa dá kúpiť priamo v chate Renndølsetra alebo aj online na stránke inatur.no. Takisto v Renndølsetra sa dá požičať aj loďka a siete.

 

Chytať ryby je možné priamo v jazere Innerdalsvatna

Chytať ryby je možné priamo v jazere Innerdalsvatna

 

Atlantic Ocean Road

Prechádzka v údolí  Innerdalen nám zaberie zhruba pol dňa a poobede sa presúvame o 120 km západnejšie na jednu z najikonickejších ciest na svete Atlantic Ocean Road. Atlantic Ocean Road alebo Atlanterhavsveien po nórsky, sa nachádza medzi mestami Molde a Kristiansund na západnom pobreží Nórska. Cestu tvorí až osem rôznych mostov, ktoré sa kľukatia pomedzi malé ostrovčeky v dĺžke 8,3 km.

 

Atlantic Ocean Road

Atlantic Ocean Road

 

Cesta bola postavená v osemdesiatych rokoch minulého storočia a otvorená pre verejnosť v roku 1989. Prvých 10 rokov bola cesta spoplatnená, dnes je však jednou z nórskych Národných turistických ciest a je bezplatná. Najdlhší most je Storseisundbrua, ktorý sa prezýva aj Opitý most. Ak sa totiž naň pozriete z istého uhla, vyzerá veľmi zvláštne zakrivený.

 

Most Storseisundbrua

Most Storseisundbrua

 

Hoci má Atlantic Ocean Road len 8,3 km, jej prejdenie nám trvalo vyše hodiny. Na ceste je plno miest, kde sa oplatí zastať, prejsť sa, pokochať sa okolím a pofotiť si túto úžasnú cestu.

 

Okolie Atlantic Ocean Road

Okolie Atlantic Ocean Road

 

Z odpočívadla Skipsholmen je asi najkrajší výhľad na most Storseisundbrua. Nachádza sa tu aj most, z ktorého je možné chytať ryby. Na ostrove Eldhusøya zase vedie chodník okolo celého ostrova a je odtiaľto aj pekný výhľad na most Storseisundbrua.

 

Malé ostrovčeky v okolí Atlantic Ocean Road

Malé ostrovčeky v okolí Atlantic Ocean Road

 

Na ostrove Geitøya je možné ísť na krátku prechádzku na vrch ostrova, skadiaľ je krásny výhľad na okolie. Takisto odtiaľto odchádzajú loďky na malý ostrovček Haholmen, na ktorom bola kedysi rybárska dedina, dnes tu stojí hotel.

 

 Posledný pohľad na most Storseisundbrua

Posledný pohľad na most Storseisundbrua

 

Napriek tomu, že na Atlantic Ocean Road sme nemali úplne ideálne počasie, našťastie to vydržalo bez dažďa, len so zamračenou oblohou. A túto cestu sme si užili. Na počasie si aj tu ako všade v Nórsku treba dávať pozor. V prípade prudkého vetra a rozbúreného a veľkých vĺn, nemusí byť návšteva ideálna.