Keňa: Národný park Nairobi – ako využiť voľný čas v Nairobi

jún 2022
Viedeň – Nairobi, Ethiopian airlines / 500 eur / osoba / spiatočne
Praktické informácie:
Keňa Keňa
Nairobi

Hlavné mesto

Keňský šiling (KES)

Mena používaná v krajine

Využívané typy zásuviek

Angličtina, Swahilčina

Úradný jazyk

Možno v hlavnom meste Kene, v štvormiliónovom meste Nairobi, by ste nečakali národný park s množstvom zvierat ako levy, žirafy či nosorožce. Ale opak je pravdou.  Národný park Nairobi leží len pár kilometrov od centra mesta neďaleko letiska Wilson Airport a je to unikátne miesto, kde môžete vidieť divoké zvieratá a v pozadí mrakodrapy. Ak sa chystáte do Kene na dovolenku alebo safari a letíte do Nairobi, mnohokrát sa stane, že na začiatku alebo na konci safari máte deň alebo pol dňa voľna v Nairobi. Ideálna možnosť ako tento čas využiť, je návšteva Národného parku Nairobi.

 

 Zebry v Národnom parku Nairobi

Zebry v Národnom parku Nairobi

 

Kedy navštíviť Národný park Nairobi

Park môžete navštíviť celoročne, ale najlepším obdobím na návštevu je od júla do októbra, kedy je tu obdobie sucha a vtedy je tu možné spozorovať najviac zvierat. Od apríla do júna je tu obdobie dažďov a po parku sa môže horšie pohybovať kvôli mokrým cestám. Také kratšie obdobie dažďov je aj od októbra do decembra. Národný park sa nachádza v nadmorskej výške 1500-1700 metrov, takže teploty sú tu mierne celoročne. Najchladnejšie sú mesiace júl a august a najteplejšie január a február.

 

Ako sa sem dostať

Do parku sa môžete dostať rôznymi spôsobmi. Asi najjednoduchšie je to s nejakou miestnou agentúrou. Tých je v Nairobi množstvo a takmer všetky ponúkajú napríklad poldňové alebo celodenné safari po parku. Cena sa pohybuje okolo 100 až 150 USD na osobu, v ktorom už ale býva zahrnutý aj vstup do parku. Aktuálne stojí vstup 43 USD na dospelú osobu.

Výhodou safari s agentúrou je, že sa nemusíte o nič starať. Šofér vás vyzdvihne či už na letisku alebo na hoteli, a zároveň je vaším sprievodcom na safari.  Dobrý guide vie toho veľa o zvieratách, takže vám o nich porozpráva veľa zaujímavostí a väčšinou už aj vie, že kde v parku sa dá vidieť ten ktorý druh zvieraťa.

Do Národného parku Nairobi môžete ale ísť aj požičaným autom, dokonca vám bude stačiť obyčajné, nie je tu potreba ani 4x4, lebo cesty sú tu v celkom dobrom stave. Akurát v období dažďov si radšej preverte schodnosť ciest.

Kenya Wildlife Service (KWS) takisto prevádzkuje shuttle busy, ktoré vás prevezú po parku. Aktuálne časy shuttle busov je potrebné overiť si na stránke KWS.

 

Antilopy a v pozadí veľkomesto Nairobi

Antilopy a v pozadí veľkomesto Nairobi

 

Aké zvieratá nájdeme v Národnom parku Nairobi

Národný park Nairobi je jeden z najmenších parkov v krajine, má len 117 km štvorcových. Z troch strán je oplotený, kvôli blízkemu Nairobi. No napriek tomu je na zvieratá celkom bohatý. Park má najväčšiu koncentráciu ohrozených nosorožcov čiernych na svete. Žije ich tu viac ako  50. Je to naozaj jedno z mála miest v Keni, kde nosorožca uvidíte takmer s istotou.

 

Nosorožec čierny

Nosorožec čierny

 

Žirafa

Žirafa

 

V národnom parku Nairobi môžete vidieť aj levy

V národnom parku Nairobi môžete vidieť aj levy

 

Samozrejme tu žije množstvo druhov antilop

Samozrejme tu žije množstvo druhov antilop

 

Okrem nosorožca čierneho, tu nájdeme aj ďalší druh nosorožca – nosorožca bieleho, ale aj zebry, žirafy, rôzne druhy antilop, prasatá bradavičnaté, pštrosy, byvoly, pakone, paviány, krokodíly, hrochy Ak máte šťastie, uvidíte tu aj levy, leopardy, či gepardy. Dokopy tu žije vyše 100 rôznych cicavcov. Okrem toho tu žije neskutočné množstvo vtákov, žije ich tu vyše 400 rôznych druhov, medzi nimi napríklad volavka čiernohlavá, hadožrút nohatý, sliepočka vodná, rybáriky či supy.

 

V parku žije množstvo zaujímavých vtákov

V parku žije množstvo zaujímavých vtákov

 

Hneď na začiatku vidíme supa

Hneď na začiatku vidíme supa

 

Ale najkrajší bol asi tento rybárik

Ale najkrajší bol asi tento rybárik

 

Ako prebiehalo naše safari v Národnom parku Nairobi

My sme mali safari zabezpečené cez rovnakú agentúru, ktorá nám organizovala aj safari v Amboseli. Náš guide nás už čakal na letisku, kam sme prilietali z Amboseli a hneď nás aj odviezol do blízkeho parku.

Park má rôzne časti, niektoré sú viac lesnaté, iné časti tvorí len vysoká tráva. Prvé kilometre od vstupu sú práve viac lesnaté a až neskôr sa viac krajina otvorí a dajú sa lepšie spozorovať zvieratá.

 

V parku nás víta táto opica ktorú môžete vidieť aj v uliciach Nairobi

V parku nás víta táto opica, ktorú môžete vidieť aj v uliciach Nairobi

 

Na začiatku si dávame aj krátku zastávku na mieste, ktoré sa volá Ivory Burning site, a ako už názov napovedá je to miesto, kde keňský prezident Daniel arap Moi v roku 1989 spálil 11 ton sloních klov na vyjadrenie svojho postoja a protestu proti pytliactvu. Väčšina týchto klov bola skonfiškovaná pytliakom. Mnohé štáty Afriky majú práve množstvo ton skonfiškovaných klov, ale niektoré si ich ponechávajú vo svojom majetku. Keňa sa ale rozhodla tieto kly spáliť. Táto udalosť zlepšila obraz ochrany prírody v Keni a všeobecne sa pripisuje, že zohrala úlohu pri zvrate proti pytliactvu v Keni.

V roku 2016 prezident Uhuru Kenyatta dohliadal na spálenie ďalších neuveriteľných 100 ton slonoviny na tom istom mieste, čo predstavuje kly zo 6 000 slonov alebo 5 % celosvetových zásob slonoviny. Na mieste sa samozrejme dočítate aj ďalšie zaujímavé informácie o týchto udalostiach.

Po tejto krátkej prestávke pokračujeme ďalej v safari a za chvíľku už vidíme prvé krokodíly, hrochy a aj veľmi pekného rybárika. Popri ceste vidíme množstvo zebier, žiráf a antilop.

 

Malá zebra s mamou

Malá zebra s mamou

 

Krokodíly sa vyhrievajú na brehu

Krokodíly sa vyhrievajú na brehu

 

O niekoľko sto metrov ďalej ale vidíme, že pri ceste stojí viac áut, takže tušíme, že tam bude niečo zaujímavé a naozaj. Priamo pri ceste oddychujú dva levy, vôbec ich neruší množstvo áut a cvakajúce fotoaparáty.

 

Tieto levy ležali priamo pri ceste

Tieto levy ležali priamo pri ceste

 

Naším hlavným cieľom je ale vidieť nosorožce, ktoré sme v Amboseli nevideli. Máme šťastie, po pár kilometroch narazíme na ohrozený druh nosorožca čierneho. Sme pri ňom úplne blízko, veľmi sa mu ale nepáčime, dokonca sa proti nám rozbehne, nakoniec si ale spokojne odbehne preč.

 

Tento nosorožec bol iba pár metrov od nás

Tento nosorožec bol iba pár metrov od nás

 

Po pár metroch zase narazíme na rodinku nosorožcov bielych – s maličkým nosorožcom. Malý nosorožec bol strašne zlatý a dlhú chvíľu sme ich pozorovali. Cestou naspäť sme ešte videli ďalšie žirafy, antilopy a aj supy.

 

Rodinka nosorožcov  bielych

Rodinka nosorožcov  bielych

 

Malý nosorožec má len niekoľko mesiacov

Malý nosorožec má len niekoľko mesiacov

 

Pozorovanie týchto nosorožcov nás veľmi bavilo

Pozorovanie týchto nosorožcov nás veľmi bavilo

 

Ďalšie antilopy, ktorých je v parku neúrekom

Ďalšie antilopy, ktorých je v parku neúrekom

 

Obed v reštaurácii The Carnivore

Po skončení safari nás ešte čaká obed v reštaurácii The Carnivore, ktorý máme v cene výletu. Carnivore je celkom známa reštaurácia v Nairobi a poteší všetkých milovníkov mäsa. Naopak vegetariáni sa tu veľmi nenajedia. Funguje to tu tak, že najskôr Vám naservírujú polievku, následne prinesú šaláty a rôzne omáčky. Dostanete aj takú malú vlajočku. Postupne prichádzajú čašníci a každý ponúka iný druh mäsa a povie Vám, ktorá omáčka sa k nemu hodí. Okrem tých klasických druhov mäsa tu môžete ochutnať aj nejaké špeciality ako pštrosa alebo býčie gule. Keď už máte dosť, tak vlajočku zložíte a podľa toho vedia, že Vám prídu naservírovať zase dezert. Jedlo tu bolo naozaj výborné a my sme sa tu najedli naozaj dosýta.

 

Ďalšie aktivity v Národnom parku Nairobi

Hneď pri parku sa nachádza aj záchranná stanica pre zvieratá, hlavne pre slony a nosorožce – Sheldrick Wildlife Trust, kde si môžete pozrieť slony naozaj zblízka. Keďže väčšina zvierat z tejto záchrannej stanice sa po čase vráti do divokej prírody, návštevné časy sú tu obmedzené na hodinu denne medzi 11:00 a 12:00. V tomto čase tu môžete vidieť a zažiť kŕmenie zvieratiek. Vstup je potrebné si dopredu rezervovať, prípadne ak pôjdete s agentúrou, tá sa o to postará.

Takisto je tu možnosť navštíviť Giraffe Center, čo je ďalšie neziskové centrum, ktoré sa stará o žirafy. Žirafy  tu môžete vidieť úplne zblízka a dokonca ich aj nakŕmiť.

V parku môžete takisto absolvovať aj walking safari po vyvýšenom drevenom chodníku, zkadiaľ je dobrý výhľad na rôzne zvieratá.

 

Pštros a v pozadí metropola Nairobi

Pštros a v pozadí metropola Nairobi

 

Národný park Nairobi stojí určite za návštevu. Pokiaľ plánujete návštevu Kene, a budete mať chvíľu voľného času, určite ho nevynechajte.