Seattle: návšteva továrne Boeingu

Domov > Severná Amerika > Spojené štáty americké
jún 2019
Welcome Everett Inn, Everett - 89 usd / 2 osoby / noc
Alamo, Mazda 6 - 47 eur / deň / vrátane všetkých poistení
Praktické informácie:
Spojené štáty americké Spojené štáty americké
Washington, D.C.

Hlavné mesto

Americký dolár (USD)

Mena používaná v krajine

Na návštevu USA na turistické a služobné účely do 90 dní je potrebné mať vstupné povolenie ESTA, o ktorú je potrebné žiadať ešte z domu. Podrobnejšie informácie ako získať povolenie ESTA nájdete v článku.

Cestovný dokument, víza

- 6 až -12 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Vzhľadom na obrovskú veľkosť USA sa klimatické podmienky dosť líšia a najlepší čas na návštevu závisí od konkrétnej oblasti. Aljaška má chladné počasie po celý rok. Najlepší čas na návštevu je júl a august, kedy je najteplejšie (do 20°C) a dni sú najdlhšie. Severozápadné pobrežie je často daždivé počas celého roka. Juhozápad - Kalifornia, Nevada, Arizona, ale aj Florida má stabilné a príjemné počasie aj v zime s teplotami okolo 20°C. Naopak v júli a v auguste sa tu teploty šplhajú do 40°C. Najvhodnejšie na návštevu sú preto jar a jeseň. Severovýchodné pobrežie USA a mestá ako New York a Boston sú v lete horúce a v zime chladné s častými snehovými búrkami. Havaj má príjemné počasie po celý rok.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Typ A Typ A
Typ B Typ B

Využívané typy zásuviek

V Seattli sme boli už niekoľkokrát, no väčšinou sme sa zdržali len chvíľu v meste a potom pokračovali niekam ďalej. Neviem ako sa to mohlo stať, ale ako nadšenci a fanúšikovia lietania sme najprv ani nevedeli, že firma Boeing, jeden z najväčších výrobcov lietadiel, sídli práve neďaleko Seattlu, v mestečku Everett, kde má aj svoju najväčšiu továreň. Neskôr keď sme sa to dozvedeli, nám bolo aj trocha ľúto, že sme sa tam nezašli pozrieť, kým sme bývali v podstate „za rohom“, v neďalekom Vancouveri.

Keď potom ale plánujeme cestu na Aljašku, vyzerá to tak, že sa v Seattli ocitneme znova. Čakal nás tam dlhší prestup, a teda ideálny čas na návštevu Boeingu.

 

Návšteva Boeingu - ako sa tam dostať a koľko to bude stáť?

Firmu Boeing založil pred 113 rokmi William E. Boeing v roku 1916 v Seattli len 13 rokov po tom, ako bratia Wrightovci vynašli lietadlo. Dnes je Boeing jedným z najväčších výrobcov lietadiel a rakiet na svete.

Boeing má viacero výrobní po celom svete, ale najväčšia továreň sa nachádza severne od Seattle pri mestečku Everett. Od letiska v Seattli je vzdialená asi 63 kilometrov a cesta autom pri ideálnej premávke zaberie niečo menej ako hodinu.

Z letiska sa dá k Boeingu dostať niekoľkými spôsobmi.

  1. Je možné využiť miestnu dopravu, teda autobusy a vlaky. Táto možnosť je cenovo celkom prijateľná, no zaberie viac času. Záleží teda koľko máte v Seattli času a odkiaľ budete vyrážať. Ak pôjdete z letiska, treba rátať s tým, že budete musieť minimálne dvakrát prestupovať.
  2. Ďalšou možnosťou je objednať si súkromný odvoz alebo taxík, no toto je najdrahšia možnosť.
  3. Najideálnejšou možnosťou, ktorú volíme aj my je požičanie auta. Ceny za požičanie auta sa pohybujú od 30 eur na jeden deň a výhodou samozrejme je, že nie ste ničím obmedzení.

Prehliadky prebiehajú každý deň, teda sedem dní v týždni a začínajú každú pol hodinku. Prvá je o 8:30 ráno, posledná o piatej večer.

Prehliadka tejto továrne samozrejme nie je zadarmo. Cena vstupného pre dospelú osobu je 25 dolárov. Presné ceny, termíny, podmienky návštevy, ale aj kúpiť lístky, môžete priamo na oficiálnej stránke: https://www.futureofflight.org/.

Na stránke odporúčajú kúpiť lístky dopredu, aby sa nestalo, že keď tam prídete budú vypredané. My kupujeme lístky asi jeden deň pred našou návštevou a dajú sa kúpiť ešte aj na mieste. No ideálne je to sledovať, ak idete napríklad v hlavnej sezóne alebo počas nejakého sviatku, kedy tam môže byť viacej ľudí, aby sa vám nestalo, že budú vypredané.

 

Lietadlá odstavené hneď vedľa budovy, kadiaľ vstupujeme do továrne Boeingu

Lietadlá odstavené hneď vedľa budovy, kadiaľ vstupujeme do továrne Boeingu

 

Požičanie a preberanie auta v Seattle

My prilietame do Seattlu v sobotu večer niečo po deviatej. Auto máme rezervované u spoločnosti Alamo. Rezerváciu robíme na stránke www.drive-usa.de, s ktorou máme už z minulosti dobré skúsenosti. Volíme väčšie auto za 47 eur na jeden deň vrátane všetkých poistení a platíme všetko dopredu.

Z letiska sa ide k autopožičovniam shuttle busom, ktorý chodí každých pár minút zadarmo a cesta trvá asi 10 – 15 minút. V autopožičovni najprv skúšame samo-odbavovací stánok, tam nám ale vyskakuje chyba, a teda musíme k obsluhe. Tu sa nás snažia trocha oklamať a ponúkajú nám, či si nechceme dokúpiť plné poistenie. Ukazujeme potvrdenie z ich stránky, že všetko už máme zaplatené a zahrnuté v cene. Zrazu už nevravia nič, iba že si máme ísť o poschodie nižšie vybrať si auto.Na kreditnej karte nám nerezervujú žiadny depozit, iba si urobia autorizáciu. Môžeme si vybrať hociktoré auto v našej kategórii, a tak vyberáme Mazdu 6 a ešte večer smerujeme do Everettu.

 

Boeingy 787 čakajúce na prebratie od budúcich majiteľov

Boeingy 787 čakajúce na prebratie od budúcich majiteľov

 

A niekoľko ďalších Boeingov 787

A niekoľko ďalších Boeingov 787

 

Ubytovanie v mestečku Everett

Hotely v Seattli a v okolí sú celkom drahé a nájsť niečo slušné za rozumný peniaz nie je jednoduché. Prehliadku Boeingu máme rezervovanú na 9:00, a teda podľa toho volíme aj ubytovanie. Najprv sme chceli ubytovanie v Seattli, no museli by sme sa ešte ráno presúvať. Preto vyberáme radšej v meste Everett. Je to trocha lacnejšie a ráno to budeme mať blízko. Nakoniec vyberáme hotel Welcome Everett Inn. Prichádzame ako poslední hostia asi o jedenástej večer a unavení po dlhých letoch len dávame sprchu a čo najrýchlejšie zaliehame do postelí.

Ráno opúšťame ubytovanie pred ôsmou. A verte, že z postelí sa nám vylieza dosť ťažko. Na recepcii dostávame donut a kávu, no cestou sa ešte zastavíme na menší nákup v SafeWayi a po pár minútach sme už pred továrňou Boeingu. Je tu veľké parkovisko, kde môžete bez problémov a bezplatne zaparkovať.

 

Prehliadka Boeingu – Future of Flight

Hneď po príchode sa ideme registrovať. Ukážeme našu rezerváciu a dostávame lístky. Jediná nevýhoda prehliadky je, že všade je zakázané fotiť a ani na prehliadku si so sebou nemôžete zobrať fotoaparát, mobil ani ruksaky a takmer žiadne veci. Sú tam ale pripravené skrinky, kde si môžete zadarmo všetko uzamknúť. Nás mrzelo hlavne to fotenie. Preto vlastne nemáme zo samotnej výrobnej haly ani žiadne fotky.

Ešte pred vstupom je menšie „múzeum“, kde si môžete prečítať rôzne zaujímavé fakty a pozrieť a vyskúšať rôzne interaktívne projekcie.

 

Pred vstupom vás čakajú rôzne zaujímavosti zo sveta lietania

Pred vstupom vás čakajú rôzne zaujímavosti zo sveta lietania

 

Na hornom poschodí sa nachádza aj vyhliadková terasa, ktorá je celkom blízko pristávacej dráhy a dajú sa tu pekne pozorovať lietadlá. Ak vystihnete pekné počasie. Počas našej návštevy takmer celý čas prší a je hmla a lietadlo, ktoré pristáva zbadáme až v posledne chvíli, keď sa vynorí z hmly.

Prehliadka sa začína presne na čas vo veľkej kinosále. Tu dostávame nejaké tie inštrukcie a púšťajú nám krátky film o budúcnosti, ale aj minulosti lietania a Boeingu. Potom sa nás už ujíma náš sprievodca, nastupujeme do autobusu a presúvame sa k výrobným halám.

Dozvedáme sa veľa zaujímavých informácií o firme, o jej minulosti, o výrobnej hale a vyrobených lietadlách. Samozrejme sú to verejne dostupné informácie, ktoré sa dajú dohľadať, ale aj tak sme sa toho veľa nového dozvedeli.

Výrobnú halu v Everette začali stavať v roku 1966, kedy Boeing získal veľkú zákazku na výrobu 25 kusov Beingu 747 od dnes už neexistujúcich Panamerican Airways. Výroba Boeingov 747 začala v roku 1967 a pokračuje až dodnes.

Továreň má 35000 zamestnancov a je to v podstate celé mestečko. Majú to všetko potrebné vybavenie od reštaurácií, kaviarní, cez fitness centrum až po vlastné hasičské a záchranné služby. Takisto tu majú k dispozícii asi 1300 bicyklov, s ktorými sa pohybujú nielen medzi jednotlivými budovami, ale aj v rámci jednej obrovskej haly.Tiež tu majú letisko, ktoré síce nepatrí priamo Boeingu, ale miestnej samospráve, no Boeing si ho prenajíma a využíva na odlietanie a prilietanie jeho lietadiel. Zaujímavosťou je, že Boeing lietadlá nedodáva, musia si ho prísť vyzdvihnúť aerolinky s ich vlastnými pilotmi.

Samotná továrenská hala je najväčšou budovou na svete, čo sa týka objemu (13.3 miliónov kubických metrov) a rozkladá sa na ploche 399 m2.Celú jednu vonkajšiu stranu haly zakrýva digitálna grafika Boeingu, zapísaná aj v Guinessovej knihe rekordov ako najväčšia digitálna grafika na svete.

Táto továreň je taká masívna, že keď bola továreň prvýkrát postavená, v blízkosti stropu sa vytvorili oblaky ako produkt nahromadeného teplého vzduchu a vlhkosti. Keď však bol nainštalovaný systém cirkulácie vzduchu, oblaky napokon zmizli.

Popod celú halu sú chodby, ktorými sa prechádzame a potom sa presúvame výťahmi na balkóny, odkiaľ sú výhľady priamo do výrobných hál. Zaujímavosťou je,že keď haly stavali, tak sa nepostavili žiadne kancelárie, a tak zo začiatku mali pracovníci  postavené stoly priamo na chodbe v podzemí. Až neskôr im postavili kancelárie.

Dnes je nedeľa, a tak v továrni nie je tak rušno ako v iné pracovné dni. Je tu len pár pracovníkov. Navštevujeme výrobné haly Boeingov 777, 747 a 767.Tieto modely sa vyrábajú celé tu v Everette a v hale sa nachádza niekoľko lietadiel v rôznych fázach výroby od holého trupu lietadla až po dokončené leitadlo pripravené na testovacie lety. Počas výrobného procesu presúvajú lietadlá pozdĺž haly pomocou stropných žeriavov, ktoré jazdia po sieti stropných koľajníc s dĺžkou takmer 40 míľ.

Ďalej je tu časť haly, v ktorej sa skladajú Boeingy 787 Dreamliner, ktorého jednotlivé časti sa vyrábajú v iných závodoch po celom svete a tu sa iba finálne skladajú dokopy.

 

Veľký model lietadla Boeing 777

Veľký model lietadla Boeing 777

 

Sprievodcu sa môžete pýtať na hocičo čo Vás zaujíma, a tak sa dozvedáme napríklad aj to koľko kusov lietadiel sa ročne vyrobí, o výrobnej kapacite, aj to koľko by Vás stálo, keby ste si chceli taký Boeing objednať. Lacný peniaz to teda nie je.

Čo som ale čakal, že tu budeme vidieť, sú množstvá Boeingov 737 MAX, ktoré sú tu teraz uzemnené, no prehliadku asi schválne upravili, tak aby sme okolo týchto lietadiel neprechádzali.

Celá prehliadka trvá 90 minút a na konci nás autobus odváža znova do budovy, kde sme prehliadku aj začínali.  Je tu aj veľký obchod so suvenírmi, kde si môžete kúpiť všetko možné od Boeingu.

(Malý tip: ak si budete chcieť niečo kúpiť, poobzerajte sa v obchode po zľavách. Produkty v zľave  30%, 50% ale aj 70% sú označené farebnými bodkami a dajú sa kúpiť napríklad pekné tričká Boeing aj za 8 dolárov, čo nie je zlá cena.)

Nám sa prehliadka Boeingu páčila, určite aj pre to, že sme fanúšikovia lietadiel a lietania. I keď veľké detaily, čo sa výroby týka sa tam nedozviete. To sa ale dalo predpokladať. No ak hľadáte tip na výlet v okolí Seattlu, môže to byť zaujímavé prežitie napríklad daždivého dňa, ako to bolo v našom prípade.

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: