Zanzibar: Jozani Forest, Paje Beach a The Rock Restaurant

november 2022
Viedeň – Zanzibar, Etihad airways / 498 eur / osoba / spiatočne
Nungwi Inn beach Cottages, Nungwi – 370 usd / päť nocí / dve osoby
Praktické informácie:
Tanzánia Tanzánia
Dodoma

Hlavné mesto

Tanzánsky šiling (TZS)

Mena používaná v krajine

Typ DTyp D
Typ GTyp G

Využívané typy zásuviek

Swahilčina, Angličtina

Úradný jazyk

Na Zanzibare nájdete množstvo zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Jozani Forest, Paje Beach a The Rock Restaurant sú jedny z obľúbených výletov. Jozani Forest oficiálne nazývaný aj Jozani Chwaka Bay National Park je najväčším parkom na Zanzibare, v ktorom žijú endemické druhy opíc. Jozani Forest má bohatú faunu aj flóru a okrem opíc tu nájdete napríklad aj 50 druhov motýľov, rôzne stonožky, ale zahliadnuť tu môžete aj hady. Časťou parku je aj mangrovníkový les, kam sa môžete ísť prejsť. Mangrovníkový les je veľmi dôležitý pre ekosystém Zanzibaru, lebo zabraňuje erózii a žije v ňom množstvo druhov rýb a ďalších živočíchov.

Návštevu Jozani Forest sme skombinovali s návštevou dedinky Paje, ktorá sa nachádza na východným pobrežím ostrova a je známa krásnymi plážami a návštevou ikonickej reštaurácie The Rock Restaurant, ktorá leží na skale priamo v mori.

 

Organizácia výletu

Keďže na Zanzibar prilietame ráno o pol piatej, rozmýšľame ako to najlepšie využiť. Ak by sme si objednali len taxík, platili by sme len za cestu do Nungwi a potom by sme museli čakať, keďže checkin do hotela máme až od druhej poobede. Napadne nás teda, zobrať si hneď z letiska výlet, navštíviť niečo na ostrove a potom sa dať odviezť do hotela. Z množstva možností, čo na Zanzibare vidieť nás tieto tri miesta celkom zaujmú, a tak sa ich rozhodneme navštíviť v prvý deň.

 

Tradičná loďka na Paje Beach

Tradičná loďka na Paje Beach

 

Keďže tento výlet nebude čas riešiť na mieste, nájdeme niekoľko kontaktov na miestnych „sprievodcov“  a píšeme im cez WhatsApp a dohadujeme si tento výlet. Presne tento výlet nikto neponúka, napíšeme im teda ako by sme to chceli: vyzdvihnúť z letiska, potom ísť do Jozani Forest hneď ako otvoria. Z parku ísť na Paje Beach, potom na obed do The Rock Restaurant a nakoniec odviezť do Nungwi.

 

Stánky a za nimi baobab na hlavnej ceste pri odbočke do Jozani Forest

Stánky a za nimi baobab na hlavnej ceste pri odbočke do Jozani Forest

 

Niektorí najprv nechápu, čo chceme a prečo to tak chceme, ale nakoniec našťastie pochopia. Po ich ponuke na cenu a podľa toho ako sa s nimi komunikuje, si nakoniec vyberáme Hajiho, ktorý nám potom organizoval aj ďalšie výlety. Ak by ste teda tiež hľadali niekoho na organizovanie výletov, môžete osloviť aj jeho napríklad cez WhatsApp +255 679 004 544. Cena je nakoniec 110 USD za dve osoby vrátane vstupov. Rezerváciu do The Rock Restaurant nám tiež spraví náš sprievodca, no jedlo v reštaurácií už v cene nie je. 

 

Jozani Forest

Ráno prilietame veľmi skoro, no náš sprievodca nemá s tým problém že po nás príde aj o pol piatej. Síce mu píšeme, že stačí aj neskôr a počkáme na letisku, hneď po pristáti nás už tam čaká. Haji – ako sa volá, prichádza aj so šoférom. V aute nás už čakajú dva veľké taniere s miestnym ovocím a my ešte za tmy opúšťame letisko. Prechádzame cez prebúdzajúce sa dedinky a v jednej z nich zastavujeme na miestnom trhu. Tento je vraj veľmi lacný a miestni tu predávajú to, čo dopestovali, tak tu Haji nakupuje ovocie na ďalšie dni.

 

Chodníky v parku

Chodníky v parku

 

Aký pekný slimák

Aký pekný slimák

 

Približne okolo šiestej ráno už prichádzame k vstupnej bráne do parku. Samozrejme je ešte zatvorené a otvárajú až o siedmej. Volá teda nášmu sprievodcovi, ktorý nás bude sprevádzať v parku a ten prichádza asi o pol siedmej a môžeme začať.

 

Na samom vrchole

Na samom vrchole

 

Najdlhší chvost?

Najdlhší chvost?

 

Prechádzka v pralese je celkom krátka a keďže ideme ešte pred otvorením, sme tu len my dvaja a náš sprievodca. Je to celkom milý tučnejší a strašne ukecaný černoch. Tak sa dozvedáme veľa informácií o parku, opiciach a zvieratách, čo v ňom žijú, rastlinách, ktoré tu rastú, ale aj o ostrove. Potom nachádzame celkom veľkú skupinu opíc, tak ich fotíme a pozorujeme. Žijú tu endemické opice Red Colobus, ktoré nájdete len tu na Zanzibare, ale aj iné druhy opíc. Opice nie sú nebezpečné a môžete sa k ním priblížiť celkom blízko. Všetky informácie dostanete ale od sprievodcu, ktorý je na návštevu povinný a je v cene vstupu.

 

Aj s mláďaťom

Aj s mláďaťom

 

Nenechá sa rušiť

Nenechá sa rušiť

 

Tancujem?

Tancujem?

 

Z parku vychádzame na opačnej strane ako sme vošli a tu nás už čaká naše auto, nastupujeme a presúvame sa do druhej časti parku, ktorou je mangrovníkový les. Sú tu pekne porobené chodníky vo výške, tak sa v lese môžeme poprechádzať. Akurát je odliv, tak vody je menej, ale pri prílive je hladina vyššia. Tiež sa dozvedáme veľa zaujímavých informácií o týchto stromoch – mangrovníkoch, z ktorých tu rastú tri druhy.

 

Poprepletané korene mangrovníkov

Poprepletané korene mangrovníkov

 

Na chodníkoch sú aj takéto prístrešky, kde si môžete oddýchnuť

Na chodníkoch sú aj takéto prístrešky, kde si môžete oddýchnuť

 

Chodníky v mangrovníkovom lese

Chodníky v mangrovníkovom lese

 

Paje Beach

Z Jozani Forest smerujeme na Paje Beach. Okolie tejto pláže je jedným z obľúbených na Zanzibare a je to veľmi pekná a dlhá pláž. Nachádza sa tu veľa hotelov, reštaurácií a tiež je tu možné podniknúť veľa aktivít. Keď prídeme k pláži, tak je príliv, a teda dá sa v pohode kúpať. Prejdeme celkom dlhý úsek a na jednom mieste sa zložíme a užívame si more a slnko. Čím sme tu ale dlhšie, more sa postupne posúva a uteká. Síce počas celého času, čo sme tu sa dalo bez problémov kúpať, keď odchádzame je už voda celkom malá. A v priebehu dňa už za morom musíte ísť dosť ďaleko.

 

Pláž kam len oko dovidí

Pláž kam len oko dovidí

 

Osobne som si ale pred cestou na Zanzibar myslel, že to bude horšie. Ale keď sme tam boli, nebolo to až tak zlé. Doobeda sa dalo kúpať úplne v pohode a poobede by sa zasa dalo ísť niekam na výlet. Teda ani ubytovanie v tejto časti ostrova nemusí byť zlé. My ale už máme rezerváciu ubytovanie v Nungwi, tak opúšťame pláž a presúvame sa ďalej.

 

Aj takéto zákutia nájdete na Paje Beach

Aj takéto zákutia nájdete na Paje Beach

 

The Rock Restaurant

Cestou v aute samozrejme zisťujeme, že náš sprievodca zabudol rezervovať pre nás reštauráciu na obed. Rýchlo tam teda volá, našťastie to nie je problém a miesto nám ešte rezervuje. Táto reštaurácia má každý deň dva termíny na obed: o 12:00 alebo o 14:00 a dva na večeru: o 16:00 alebo o 18:00. Ak tu chcete ísť, musíte si spraviť rezerváciu priamo na ich stránke https://www.therockrestaurantzanzibar.com/ alebo vám to môže rezervovať aj sprievodca na Zanzibare, ak ho budete mať. Reštaurácia je väčšinou úplne plná, takže bez rezervácie vás do reštaurácie nepustia. My si robíme najprv pár fotiek a potom ideme na obed.

 

Reštaurácia na skale

Reštaurácia na skale

 

Je to ikonická reštaurácia na Zanzibare a tomu zodpovedajú aj ceny, ktoré sú nastavené dosť vysoko, no zasa nie je to také hrozné. Niektorí hostia si tu dajú len pivo a idú preč. My si obaja objednávame rybu a čerstvý džús. Nakoniec platíme za obed 70 dolárov za oboch za jedlo aj pitie. Čo je na Zanzibar celkom dosť, no keby sme išli do lepšej reštaurácie v Bratislave, tak platíme aj viacej.

Menu aj všetky informácie nájdete na ich stránke. Za nás táto návšteva ale stála za to, jedlo bolo veľmi chutné a prostredie je krásne. Z reštaurácie si urobíme ešte pár fotiek a potom nás už čaká asi dvojhodinový transfer naprieč celým Zanzibarom do Nungwi.

 

Počas odlivu pri The Rock Restaurant more ušlo kamsi ďaleko

Počas odlivu pri The Rock Restaurant more ušlo kamsi ďaleko

 

Pohľad na breh z reštaurácie

Pohľad na breh z reštaurácie

 

Po obede nás už len čaká presun do Nungwi, kam je to ešte približne hodinka a pol, počas ktorej driememe v aute. Tento výlet by sa ešte dal skombinovať aj s návštevou jaskyne Kuza Cave, ktorá sa takisto nachádza neďaleko, ale my sme už mali akurát dosť.

Nám sa tento výlet veľmi páčil. Bol ideálny na zoznámenie so Zanzibarom a navyše sme perfektne využili prvý deň a mali sme nielen transfer do Nungwi, ale sme cestou aj niečo videli.