Azerbajdžan: čo vidieť v hlavnom meste Baku

marec 2024
Budapešť - Baku, Wizzair - 40 eur / osoba / spiatočne
Mid City hotel Baku, 108 azn (cca 60 eur) / 2 osoby / 3 noci s raňajkami
Praktické informácie:
Azerbajdžan Azerbajdžan
Baku

Hlavné mesto

Azerbajdžanský manat (AZN)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Na návštevu Azerbajdžanu potrebujú občania Slovenskej Republiky víza. Podrobné informácie ako ich získať nájdete v článku pod týmto odkazom.

Cestovný dokument, víza

Azerbajdžánština

Úradný jazyk

Baku, hlavné mesto Azerbajdžanu je pre mnohých ľudí veľkou neznámou. Čo čakať od tohto vyše dvojmiliónového mesta a stojí vôbec za návštevu? My sme Baku nedávno navštívili a za seba môžeme povedať, že Baku sa určite oplatí navštíviť. Je spojením histórie a modernej architektúry. Leží na pobreží Kaspického mora a je známe svojim historickým centrom, širokými ulicami, ale aj ropnými vrtmi priamo v meste.

História Baku siaha až do staroveku, čo je vidno v historickej časti mesta, ktorá je zahrnutá do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Staré mesto, nazývané Icherisheher, je ohraničené hradbami z 12. storočia a ponúka úžasnú atmosféru s úzkymi uličkami, historickými pamiatkami a trhmi.

Baku sa ale rýchlo modernizuje a rozvíja, k čomu prispieva hlavne ropný priemysel. Medzi symboly mesta a modernej architektúry patria ikonické Flame Towers, vysoké mrakodrapy s futuristickým dizajnom, ktoré sa týčia nad mestom a vidno ich prakticky z celého Baku.

 

V Baku sa spája moderné s historickým

V Baku sa spája moderné s historickým

 

Staré mesto Icherisheher

Spoznávanie Baku začíname skoro ráno. Kým my sme už v uliciach, mesto sa len pomaly prebúdza. Prehliadku mesta začíname na námestí Fountain Square, čo je akési hlavné námestie Baku. Nachádza sa tu mnoho reštaurácii, obchodov a kaviarní. Len pár metrov od Fountain Square sa nachádza aj hlavná nákupná ulička – Nizami Street. V čase našej návštevy na námestí práve prebiehali nejaké trhy a skoro celé námestie bolo posiate rôznymi stánkami s občerstvením a nápojmi.

 

Nizami Street

Nizami Street

 

Takisto, keď sa vyberieme z Fountain Square smerom k pobrežiu, nájdeme aj ďalšie uličky plné kaviarní a reštaurácií. Medzi nimi aj jednu zvláštnosť – nachádza sa tu totižto kaviareň postavená v štýle Central Perku z legendárneho seriálu Priatelia. Vnútri nájdeme typický hnedý gauč, na ktorom sedeli vždy v seriálovej kaviarni a nechýba ani socha Joeyho psa.

 

Kaviareň Central Perk v štýle Friends

Kaviareň Central Perk v štýle Friends

 

Od Fountain Square sa už presúvame do samotného starého mesta, ktoré je oddelené od zvyšku mesta kamennými hradbami, pochádzajúcimi z 12. storočia. Staré mesto s množstvom úzkych uličiek je jedno veľké bludisko, ale najlepšie ho spoznáte práve tak, že sa stratíte v spleti uličiek. Staré mesto je však maličké a nakoniec zistíte ako my, že keď v ňom práve neblúdite, tak z jednej strany na druhú prejdete za 5 minút.

 

V uličkách Starého mesta

V uličkách Starého mesta

 

Zaujímavá budova v centre Starého mesta

Zaujímavá budova v centre Starého mesta

 

Staré mesto

Staré mesto

 

V Starom meste určite nemôžete minúť Maiden Tower alebo v preklade Dievčenskú vežu. Maiden Tower pochádza z 12. storočia a je opradená mnohými mýtmi a legendami, dokonca o nej existuje aj baletné predstavenie. Je to jeden zo symbolov  Azerbajdžanu a nájdeme ju aj na niektorých bankovkách. V súčasnosti vo veži funguje malé múzeum, ale hlavný dôvod prečo sa navštevuje, je výhľad z vrchu veže. Vstupné 15 AZN za osobu sa kupuje vedľa veže v malom stánku. Vstupné je dosť vysoké a keď to porovnáme s výhľadom z Highland Parku, tak nakoniec usudzujeme, že sme jej návštevu mohli vynechať a obzrieť si ju len zvonka.

 

Maiden Tower

Maiden Tower

 

Výhľady z vrchu

Výhľady z vrchu

 

Ďalšou dôležitou pamiatkou mesta je Palace of the Shirvanshahs. Tento menší palác pochádza z 15. storočia a je pomenovaný po dynastii Shirvanshahs, ktorá vládla v regióne vyše 700 rokov. Do paláca sa takisto platí vstupné 15 AZN. Ak chcete navštíviť obe miesta, tak je možné kúpiť si aj kombinovaný lístok, ktorý potom vyjde o niečo lacnejšie.

 

Palace of the Shirvanshahs

Palace of the Shirvanshahs

 

Hoci múzeá až tak často nenavštevujeme, návštevu Múzea miniatúrnych kníh v Baku sme nemohli vynechať. Nachádza sa len pár metrov od Paláca a vstup je sem zadarmo. V múzeu uvidíte najrôznejšie možné maličké knižky, pochádzajúce z celého sveta. Nachádza sa ich tu vyše 6000 a dokonca sme tu objavili aj jednu slovenskú.

 

Múzeum miniatúrnych kníh

Múzeum miniatúrnych kníh

 

Flame Towers a Highland Park

Keď už staré mesto máme prejdené krížom-krážom, presunieme sa do tej modernejšej časti mesta k ikonickým vežiam Flame Towers.

Flame Towers ležia na kopci a najlepším spôsobom ako sa k vežiam dostať je lanovka. Super je, že náš hotel sa nachádza len pár krokov od jej spodnej stanici, takže sme tam za chvíľu. Hoci jazda lanovkou je krátka, určite sa ju oplatí využiť. Jednosmerná jazda stojí len 1 azn a je to zážitok.

Keď vystúpime na hornej stanici lanovky, tak po jednej strane sa rovno nad nami vypínajú Flame Towers a na druhej sa rozkladá rozľahlý Highland Park, z ktorého sú krásne výhľady nielen na samotné Flame Towers, ale aj na mesto.

 

Lanovka, ktorá nás vyviezla k Flame Towers

Lanovka, ktorá nás vyviezla k Flame Towers

 

Mešita pri hornej stanici lanovky

Mešita pri hornej stanici lanovky

 

Flame Towers tvoria tri veže (Northern, Southern a Eastern Flame), boli dokončené v roku 2012 a najvyššia z nich meria 182 metrov. Ich poloha na kopci túto výšku ešte zvýrazňuje. Ich tvar a názov symbolizuje oheň, ktorý je pre Azerbajdžan veľmi dôležitý. Azerbajdžan sa nazýva aj Krajina ohňa a v minulosti tu zohrávalo dôležitú úlohu zoroastriánstvo.

V jednej z veží sídli luxusný hotel Fairmont, v ďalších dvoch sa oficiálne nachádzajú kancelárske priestory a byty. Je ale otázne, či tam aj naozaj niekto býva a či sú tieto priestory využívané, keďže sa povráva, že sú stále prázdne a ani počas našej návštevy sme tam nevideli svietiť ani v jednom okne.

 

Flame Towers

Flame Towers

 

Od veží pomaly prechádzame cez Highland Park. Park je veľmi pekný a z viacerých miest sú skvelé výhľady na mesto pod nami. Prechádzame až na opačný koniec parku, kde stojí Monument Shahidlar, kde horí večný oheň. Cestou späť prechádzame popri cintoríne a Pamätníku martýrov, na ktorých počesť horí aj večný oheň. Nachádzajú sa tu hroby zabitých sovietskou armádou počas Čierneho januára a konflikte v Náhornom Karabachu.

 

Výhľad na mesto z Highland Parku

Výhľad na mesto z Highland Parku

 

Výhľad na Deniz Mall

Výhľad na Deniz Mall

 

Do Highland parku sa určite oplatí prísť za vidna aj v noci. Aj my toto miesto navštevujeme dvakrát. V noci okrem toho, že je pekne vidno vysvietené celé mesto, tak aj Flame Towers sú úžasne vysvietené a obrazce na nich sa menia každú chvíľu.

 

Večný oheň v Highland Parku

Večný oheň v Highland Parku

 

Ak na cestu naspäť nechcete využiť lanovku, tak sa v pohode dá zísť aj pešo po schodoch cez park. My schádzame napríklad po ulici okolo Flame Towers a cez veľmi pekný Park Selale sa dostávame až k budove Štátnej Filharmónie. Okolo samotnej budovy Filharmónie a pod mestskými hradbami sa rozkladá ďalší veľmi pekný park - Philharmoniagarden. Je tu naozaj super atmosféra, vždy keď tadiaľto prechádzame niekto tu hrá na klavíri a množstvo ľudí ho počúva alebo oddychujú v parku. Veľmi pekným miestom v parku je aj Philharmonic Fountain.

 

Fontána a budova Filharmónie

Fontána a budova Filharmónie

 

Promenáda Baku

Pobrežie Kaspického mora v meste lemuje niekoľko kilometrov dlhá pobrežná promenáda. Je jedným z najobľúbenejších miest pre obyvateľov aj návštevníkov, ktorí sem prichádzajú na prechádzku, zabehať si, previezť sa na kolobežke či bicykli alebo si len dať kávu a vychutnať si výhľady. Prechádzku po promenáde v Baku by ste určite nemali vynechať. Okrem pekných výhľadov sa tu nachádza aj niekoľko zaujímavostí, atrakcií, ale aj kaviarne a obchody.

Asi najzaujímavejšou stavbou je Múzeum kobercov, ktoré má tvar obrovského skrúteného koberca. Vstup do múzea je 10 AZN a vraj stojí za návštevu, aj keď to nemôžeme potvrdiť, lebo my sme si ho pozreli len zvonka.

 

Múzeum kobercov

Múzeum kobercov

 

Promenáda a Baku Eye

Promenáda a Baku Eye

 

Napravo od Múzea Kobercov stojí obrovské nákupné centrum Deniz Mall, ktoré je postavené v tvare lotosového kvetu. Má naozaj zaujímavý futuristický tvar. Za nákupným centrom sa nachádza ešte Baku Eye – veľké ruské kolo. Promenáda síce ešte pokračuje oveľa ďalej, ale tu už nás nič viac nezaujalo. Preto sa vraciame k Múzeu kobercov.

Hneď vedľa múzea nájdeme Mini-Venice - akúsi miniatúrnu kópiu Benátok. Nájdeme tu vodné kanály aj s mostíkmi a dokonca sa tu môžete previezť aj na loďke. Je to trochu gýčové, ale určite to stojí za zastávku. Takisto je super tu prísť po západe slnka, celé Mini-Venice je pekne vysvietené a vidno odtiaľto aj Flame Towers.

 

Mini-Venice

Mini-Venice

 

Od Mini Benátok sa ideme prejsť ďalej po promenáde. Je tu množstvo ľudí, ktorí si vychutnávajú pekný víkendový deň. Míňame výstavu kaktusov, kaviarne a aj ďalšie nákupné centrum, ktoré pripomína našu Euroveu. Zaujímavosťou čo si tu všimneme je, že všade je milión kamier, na jednom stĺpe je ich vždy minimálne 5-6. Dostávame sa až na koniec promenády, kde stojí ďalšia zaujímavá stavba – The Crescent. Keď sa dokončí, bude to luxusný hotel. Pôvodne mal byť dokončený už  roku 2015, ale bohužiaľ kvôli problémom zatiaľ stavba stále nie je dokončená.

Oproti hotela Crescent stojí Budova vlády – The Azerbaijan Government House a pred ňou sú nachystané tribúny pre Veľkú cenu Azerbajdžanu, ktorá sa každoročne koná tu v hlavnom meste Baku.

 

Nedokončený hotel The Crescent

Nedokončený hotel The Crescent

 

Azerbaijan Government House

Azerbaijan Government House

 

Heydar Aliyev Centre

Okrem Flame Towers, nájdeme v Baku aj ďalšiu, architektonicky veľmi zaujímavú budovu – Heydar Aliev Center. Keďže sa nachádza trochu ďalej od centra, sú dve možnosti ako sa k nej dostať – buď taxíkom alebo metrom a vystúpiť na stanici Nariman Narimanov. Odtiaľto je to ešte taká 10 minútová prechádzka priamo až centru.

 

Heydar Aliyev Centre

Heydar Aliyev Centre

 

Heydar Aliyev Centre bola navrhnutá architektkou Zaha Hadid a bola dokončená v roku 2012. Slúži ako auditórium, výstavisko, konferenčné centrum a nachádza sa v ňom aj múzeum. Zvláštnosť budovy je, že nemá žiadne ostré rohy, ale iba jemné vlny. Budovu si obchádzame dookola a aj keď sa nám niekde zdá, že steny majú taký mierny sklon, že by sa po nich dalo aj vyjsť, je to iba dokonalý očný klam. Je to naozaj krásna budova, takže sa sem oplatí zájsť.

Pred budovou sa rozkladá ďalší pekne upravený park, kde okrem množstva fontán a kaskád,  nájdeme aj nápis I love Baku, s ktorým sa fotí každý turista.

 

Zaujímavé krivky

Zaujímavé krivky

 

Z každej strany je budova zaujímavá

Z každej strany je budova zaujímavá

 

Trh Yaşıl Bazar

Trhy milujeme a radi ich navštevujeme v každom meste. Najväčším trhom v Baku je Yasil Bazar, ktorý sa nachádza kúsok za železničnou stanicou. Dostanete sa sem metrom, ak vystúpite na stanici 28. Mája a odtiaľto je to ešte zhruba 10 minút chôdze. My sa sem prejdeme pešo od Heydar Aliyev Centre. Budova trhu je nová moderná, vo vnútri nájdeme množstvo stánkov s čerstvým ovocím a zeleninou, čajmi a koreninami. Nás zaujala najmä čerstvá šťava z granátového jablka, ktorú sme si museli kúpiť. Ak budete aj vy niečo kupovať na trhu, tak určite skúste aj zjednávať, lebo cenovky na tovare nie sú a turistom ponúkajú tovar väčšinou za nadhodené ceny.

 

Koreniny na trhu v Baku

Koreniny a sušené bylinky na trhu v Baku

 

Nočné Baku

Nočné Baku je rovnako pekné, ak nie aj krajšie ako cez deň. Množstvo budov je pekne vysvietených, napríklad na Flame Towers sú každý večer vysvietené meniacimi sa svetelnými obrazcami. Mesto si môžete prejsť večer po vlastnej osi alebo využiť jeden z mnohých nočných tour, ktoré ponúkajú miestne agentúry. Dokonca ich väčšinou ponúkajú zadarmo k iným výletom. Na všetky miesta, ktoré sa oplatí za tmy navštíviť sa ale dostanete aj sami. Jedinou výhodou výletu by mohol byť dobrý sprievodca, ktorý vám niečo porozpráva o meste. My sme si do večerného Baku vyšli v jeden večer sami a druhý večer sme mali výlet zadarmo od agentúry. Náš sprievodca nám toho ale veľa neporozprával, ešteže sme mali ten výlet zadarmo.

Najlepšie miesta, ktoré sa oplatí večer navštíviť sú Highland Park, odkiaľ je prekrásny výhľad na vysvietené mesto a Flame Towers, Mini - Venice a promenáda. Mini- Venice je tiež veľmi pekne vysvietené a veľmi pekné miesto na večernú prechádzku.

 

Flame Towers v noci

Flame Towers v noci

 

Výhľad z Highland Parku

Výhľad z Highland Parku

 

Mini-Venice

Mini-Venice

 

Baku je úžasné mesto plné kontrastov, ktoré láka návštevníkov rôznymi zážitkami, či už sú to historické pamiatky, moderná architektúra alebo výborné jedlo. Príjemným prekvapením je aj to, že Baku je stále relatívne cenovo dostupné miesto na návštevu. Je to zaujímavé a ešte nie tak navštevované mesto s výbornou atmosférou, ktoré stojí za to preskúmať.