Poľsko: Park Narodowy Gór Stołowych

Domov > Európa > Poľsko
september 2022
Penzion Adler - 80 eur / 2 noci / dve osoby
Praktické informácie:
Poľsko Poľsko
Varšava

Hlavné mesto

Poľský zlotý (PLN)

Mena používaná v krajine

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Medzi Slovenskom a Poľskom nie je žiadny časový posun.

Časový posun

Najlepšie obdobie na návštevu Poľska je jar a jeseň, kedy väčšinou vládnu príjemné teploty a je tu menej turistov. Toto obdobie je vhodné ako na turistiku, tak na spoznávanie miest. Ak sa chcete okúpať v Baltskom mori, najvhodnejšie sú na to júl a august. Zimná sezóna s množstvom snehu vhodná na lyžovanie a zimné športy väčšinou trvá od decembra do marca.

Cestovné obdobie

Poľština

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ E Typ E

Využívané typy zásuviek

Po návšteve Adršpašských skál a Broumovských stien v Česku sme sa presúvame za hranice do Poľska a chceme navštíviť Park Narodowy Gór Stołowych (Národný park Stolové hory). Tento park sa nachádza pri hraniciach s Českou repoublikou, má rozlohu 63 km2 a nachádzajú sa tu rôzne zaujímavé skalné útvary a skalné mestečká. Na dnešný deň sme si vybrali viacero túr a zastáviek v parku, bohužiaľ dneska máme asi najhoršie počasie. Síce neprší, ale je dosť hmla.

 

Biale Skaly

 

 

Z nášho penziónu v Policích nad Metují je to k našej prvej zastávke v Národnom parku len okolo 17 kilometrov, takže nám to netrvá dlho a prichádzame na parkovisko Białe Skały. Sme tu celkom skoro, a tak malé parkovisko je ešte celkom prázdne. O pár metrov ďalej sa nachádza ešte jedno väčšie parkovisko. O niekoľko hodín keď sa však vraciame, tak aj toto, aj vedľajšie väčšie parkovisko je úplne plné. Okruh, ktorý si vyberáme vedie cez Biale Skaly má približne 7 kilometrov a je to pohodová turistika cez les.

 

Prvé skalné formácie na trase

Prvé skalné formácie na trase

 

Zo začiatku ideme lesných chodníkom. Už aj takto skoro je tu pár turistov, ktorí zbierajú cestou hríby. Za chvíľku prichádzame k prvým skalám, kvôli hmle ale toho veľa nevidíme. Z lesnej cestičky vedie niekoľko odbočiek ku rôznym skalným útvarom. O pár sto metrov ďalej zase prechádzame cez taký menší labyrint, preliezame cez rôzne skaly, kým sa chodník opäť vráti do lesa.  Je odtiaľto možné odbočiť aj ku skalným hríbom, ale keďže pri podobných sme už boli a tieto sú ešte ďaleko, tak ich vynechávame.

 

Jedna z odbočiek vedie k menšiemu bludisku medzi týmito skalami

Jedna z odbočiek vedie k menšiemu bludisku medzi týmito skalami

 

Pokračujeme stále po zelenej značke po drevenom chodníku a obklopuje nás úplná hmla, vďaka ktorej má les tajomnú atmosféru. Všade dookola počujeme rev jeleňov, ale nevidíme žiadneho. Na konci dreveného chodníka sa napájame na žltú značku, kde chodník začína mierne stúpať.  Teraz ideme celý čas pri hrane skalného útesu, a keby bolo krajšie počasie, určite sú odtiaľto krásne výhľady. Je tu niekoľko vyhliadok, ale vidíme len mliečnu hmlu.  Napokon cez najvyšší bod trasy – Narožnik (849 m.n.m.) - sa vraciame späť na cestu.

 

Les má v tejto hmle tajomnú atmosféru

Les má v tejto hmle tajomnú atmosféru

 

Prichádzame na kraj útesu, ale výhľady nemáme

Prichádzame na kraj útesu, ale výhľady nemáme

 

Zaujímavá skala v tvare lebky

Zaujímavá skala v tvare lebky

 

Ani na ďalšej vyhliadke toho veľa nevidíme

Ani na ďalšej vyhliadke toho veľa nevidíme

 

Z parkoviska sa ešte vydáme na krátku zachádzku na opačnú stranu cesty k ruinám Fort Karola. Fort Karola sú pozostatky malej vojenskej pevnosti postavenej v roku 1790 na hore Pták uprostred skál. K ruinám je to asi len 10 minút pešo, ale celkom strmo. Bohužiaľ ani odtiaľto nemáme výhľad, a tak sa vraciame do auta a presúvame sa o pár kilometrov ďalej  a ideme sa pozrieť na Radkowskie skaly.

 

Fort Karola

Fort Karola

 

Radkowskie skaly

Radkowskie skaly sa nachádzajú len 4 kilometre od mestečka Karlow, ktoré je hlavné turistické centrum tejto oblasti. Je tu maličké parkovisko pri ceste – pri ostrej zákrute a zmestí sa tu len pár áut. Našťastie my hneď zaparkujeme. Cez Radkowskie skaly vedie nenáročná prechádzka. Celý okruh má dĺžku len niečo vyše 2 kilometrov, ale zato je veľmi pekná.

 

Prichádzame k Radkowskiem Skalám

Prichádzame k Radkowským Skalám

 

Nachádzajú sú tu skaly rôznych zaujímavých tvarov

Nachádzajú sú tu skaly rôznych zaujímavých tvarov

 

Nájdeme tu aj menšie skalné hríby

Nájdeme tu aj menšie skalné hríby

 

Zaujímavé skalné útvary sú hneď na začiatku trasy, rôzne skalné hríby a iné útvary. Prechádzame pomedzi skaly až k veľmi peknej vyhliadke. Stojíme na vrchu vysokého útesu, kde už nie je taká hmla, takže máme aj nejaké výhľady.

 

Prichádzame na vrchol

Prichádzame na vrchol

 

Konečne máme aj nejaké výhľady

Konečne máme aj nejaké výhľady

 

Ďalšie zaujímavé skaly cestou

Ďalšie zaujímavé skaly cestou

 

Skaly sú všade popri chodníku

Skaly sú všade popri chodníku

 

Potom postupne klesáme nižšie do lesa. Druhá polovica trasy prechádza lesom popod vysoké skalné steny, na ktorých sme ešte pred chvíľkou stáli hore.

 

Posledná časť trasy vedie lesom popod skaly

Posledná časť trasy vedie lesom popod skaly

 

Szczeliniec Wielki

Sczeliniec Wielki je asi najväčšou a najnavštevovanejšou atrakciou poľských Gór Stołowych. Východisko pre vstup sa nachádza priamo v dedinke Karlow, kde sa nachádza veľké platené parkovisko. V čase našej návštevy však už parkovné nevyberajú. Od parkoviska vedie chodník, ktorý z oboch strán lemujú obchodíky so suvenírmi a bufety a reštaurácie. Po asi 500 metroch prichádzame ku schodom, ktoré vedú k Horskej chate PTTK „Na Szczelińcu”. Po chatu môžete vyjsť voľne, ale od chaty sa do samotných skál platí vstupné. Počet návštevníkov je obmedzený, preto sa odporúča kúpiť si vstup dopredu na stránke národného parku.

 

Pred vstupom do skál, treba najskôr vyjsť hore po schodoch

Pred vstupom do skál, treba najskôr vyjsť hore po schodoch

 

Chodník potom už vedie pomedzi skaly

Chodník potom už vedie pomedzi skaly

 

Vstup stojí 12 PLN, teda asi 3 eurá. Je možné ho kúpiť aj na mieste, hore na chate, ale ak nechcete riskovať, tak je dobre ho kúpiť dopredu.

Prvá časť trasy, približne kilometer vedie po schodoch hore ku chate. Zaujímavejšie to začne byť až po od chaty, kde znovu začínajú skaly rôznych tvarov. Začíname pri ťave a kačičkách a za chvíľku prídeme k vyhliadkovej veži, odkiaľ vidíme nielen blízke skaly, ale aj výhľady do diaľky.

 

Vyhliadková veža za chatou

Vyhliadková veža za chatou

 

Zaujímavá skala, čo vám pripomína?

Zaujímavá skala, čo vám pripomína?

 

Pohľad z vyhliadky

Pohľad z vyhliadky

 

Prechádzame pomedzi rôzne úzke chodby v skalách. Najskôr ideme dole po schodoch do časti pomenovanej Čertova kuchyňa, neskôr vychádzame vyššie do „Neba“. Niektoré prechody pomedzi skaly sú skutočne úzke a je to naozaj zábava prechádzať nimi. 

 

Ďalšia skala, ktorá sa podobá na opicu

Ďalšia skala, ktorá sa podobá na opicu

 

Vchádzame do spodnej časti – pekla

Vchádzame do spodnej časti – pekla

 

V spodnej časti

V spodnej časti

 

Aj pomedzi takéto schody prechádzame

Aj pomedzi takéto schody prechádzame

 

Nakoniec prichádzame na tzv. „Terasy“, dve veľmi pekné vyhliadky na strmých skalách. Pod nami je niekoľko horolezcov, ktorí lezú hore po strmých skalách, inak sme tu takmer sami. Z vyhliadky sa pomaly vraciame naspäť po schodoch dole.

 

Výhľad

Výhľad

 

Okruh  končíme akurát keď začnú padať prvé kvapky dažďa. Našou poslednou zastávkou v Poľsku je kostolík: Kaplica Czaszek alebo v preklade Kaplnka lebiek. Táto kaplnka je zvláštna tým, ako už aj názov napovedá, že je celá vyložená naozajstnými ľudskými kosťami a lebkami. Nachádza sa v mestečku Kudowa-Zdroj len pár kilometrov od Karlowa. Do kaplnky sa platí vstup a každých 15 minút prebieha komentovaná prehliadka. Máme šťastie, akurát stíhame posledný vstup ten deň. Mníška nám vysvetľuje, že kosti, ktorými je kaplnka vyložená vyzbieral miestny farár v 18. storočí. Sú to kosti z masových hrobov obetí cholery a vojny. Prehliadka trvá asi 15 minút a keď ste už tu, určite sa tu oplatí na chvíľku zastaviť.

 

Kaplica czaszek v Kudowa-Zdroj

Kaplica czaszek v Kudowa-Zdroj

 

Toto bola posledná zastávka nášho predĺženého víkendu. Do navigácie nahodíme Bratislavu a s pár zastávkami na občerstvenie v hustom daždi smerujeme domov.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: