Azerbajdžan: výlet do Gobustanu a polostrov Absheron

Domov > Ázia > Azerbajdžan
marec 2024
Budapešť - Baku, Wizzair - 40 eur / osoba / spiatočne
Mid City hotel Baku, 108 azn (cca 60 eur) / 2 osoby / 3 noci s raňajkami
Praktické informácie:
Azerbajdžan Azerbajdžan
Baku

Hlavné mesto

Azerbajdžanský manat (AZN)

Mena používaná v krajine

Na návštevu Azerbajdžanu potrebujú občania Slovenskej Republiky víza. Podrobné informácie ako ich získať nájdete v článku pod týmto odkazom.

Cestovný dokument, víza

Azerbajdžánština

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ F Typ F

Využívané typy zásuviek

Ak budete v Baku, hlavnom meste Azerbajdžanu, určite si vyhraďte aspoň jeden deň na spoznanie aj jeho širšieho okolia. Z Baku sa môžete vybrať na množstvo bližších či vzdialenejších miest na jednodenný výlet, ale jednoznačne najpopulárnejšou možnosťou je výlet do Gobustanu, spojený s návštevou petroglyfov a bahenných vulkánov. V celodennom výlete potom býva zahrnutý aj obed a návšteva Yanardag a Atashgah Zoroastrian Fire Temple.

Možností ako si zorganizovať takýto výlet je veľmi veľa, záleží len od vašich preferencií a od toho koľko času máte. Môžete si napríklad požičať auto, najať si na celý deň taxík alebo využiť verejnú dopravu, hoci verejnou dopravou to môže trvať dlhšie. My sme tentokrát zvolili alternatívu organizovaného výletu. V Baku ponúkajú tento výlet mnohé agentúry, stačí sa poprechádzať po Starom meste a určite vás oslovia minimálne dve-tri. Netreba váhať ani zjednávať, respektíve nám hneď sami ponúkli zľavu. Za celodenný výlet s obedom pre dvoch sme zaplatili 95 eur a ešte sme k tomu zadarmo dostali nočnú prehliadku Baku.

 

Bahenné sopky v Gobustane

Bahenné sopky v Gobustane

 

Yanardag

Yanardag

 

Prvý priemyselný ropný vrt na svete

Výlet sa začína skoro ráno priamo pred agentúrou v centre mesta, kde nastupujeme do minibusu. V našej skupine sme Slováci, Turci, Rusi aj Indovia. Náš sprievodca teda všetko vysvetľuje trikrát – po rusky, po anglicky a po turecky. Predtým ako sa ale dostaneme do samotného Gobustanu, čaká nás pár zastávok priamo alebo tesne v blízkosti Baku.

Tou prvou je prvý priemyselný ropný vrt na svete. Ten sa nachádza na okraji Baku na ropnom poli Bibi-Heybat a pochádza z roku – 1846. Prvá ropná veža bola ešte postavená z dreva a používala primitívny vŕtací mechanizmus. Tento ropný vrt na poli Bibi-Heybat ale položil základ priemyselnej výroby „čierneho zlata“ v Azerbajdžane. Je zaujímavé, že v rokoch 1898 až 1901 vyprodukovalo Baku viac ropy ako Spojené štáty americké. Do roku 1901 sa polovica svetovej ropy vyrábala z 1900 vrtov, ktoré sa nachádzali tu v okruhu 6 štvorcových míľ.

 

Prvý priemyselný ropný vrt postavený z dreva

Prvý priemyselný ropný vrt postavený z dreva

 

Aj v súčasnosti pochádza väčšina príjmov Azerbajdžanu hlavne z ropného priemyslu. Všade kde sa len pohneme na polostrove Absheron, tak vidíme ropné vrty. Zaujímavé je, že sú úplne blízko mesta a niektoré sú tesne vedľa domov. Najprv sme si mysleli, že sú to len atrapy, ale oni sú naozaj funkčné.

 

Jeden z množstva aktívnych vrtov v okolí Baku

Jeden z množstva aktívnych vrtov v okolí Baku

 

Bibi Heybat Mosque

Naša ďalšia zastávka sa nachádza len o niečo ďalej a je ňou krásna mešita Bibi Heybat Mosque. Mešita, ktorá tu stojí dnes je replikou pôvodnej mešity z 13. storočia, ktorá bola ale úplne zničená boľševikmi v roku 1936. Nová mešita bola postavená v 90. rokoch. Mešitu môžeme v pohode navštíviť aj ako nemoslimovia. Jediné obmedzenie je takisto ako aj v iných mešitách je, že sa musíme vyzuť a ženy si musia zakryť vlasy.

Vnútro mešity je maličké, ale je veľmi pekne zdobené. Mešitu si prejdeme zvnútra aj zvonka a môžeme pokračovať ďalej.

 

Krásna Bibi Heybat Mosque stojí za návštevu

Krásna Bibi Heybat Mosque stojí za návštevu

 

Kupola vo vnútri mešity

Kupola vo vnútri mešity

 

Gobustan National park

Gobustan sa nachádza asi 60 km južne od Baku a cesta sem nám trvá skoro hodinku aj so zastávkou na rýchly tradičný snack pri ceste. Gobustan je známy svojimi archeologickými nálezmi a najmä petroglyfm. V parku, ktorý sa rozkladá na obrovskej ploche sa nachádza asi 6000 petroglyfov, ktoré sú vyryté do skalných stien. Petroglyfy zobrazujú ľudí, zvieratá, karavány, atď. a sú niekoľko tisíc rokov staré. Tie najstaršie dokonca až 40000 rokov. Pochádzajú z obdobia neolitu, doby bronzovej či doby železnej. V roku 2007 bol národný park Gobustan zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO vďaka svojej kultúrnej hodnote a významu pre ľudstvo.

 

Prvé petroglyfy v Gobustane

Prvé petroglyfy v Gobustane

 

Medzi skalami je vytvorený okruh pre návštevníkov

Medzi skalami je vytvorený okruh pre návštevníkov

 

Pre návštevníkov je tu vytvorený okruh, ktorý vedie pomedzi skaly s petroglyfmi.  Prechádzame pomedzi ne a náš sprievodca nám o nich bližšie rozpráva a upozorní na nejaké, ktoré by sme si hneď nevšimli. Pri všetkých sú ale aj informačné tabule, kde si všetky informácie môžete aj prečítať, takže sprievodca tu nie je až tak nutný. Táto časť, ktorá je sprístupnená pre turistov je len jedna z niekoľkých skalných útvarov v parku. Nachádzajú sa tu ešte aj ďalšie.

 

 Býky na skalnej stene

 Býky na skalnej stene

 

Ďalšie petroglyfy ľudí a lode

Ďalšie petroglyfy ľudí a lode

 

Je to naozaj neskutočne zaujímavé miesto a celkom dlho sa tu bavíme tým, že hľadáme rôzne zvieratká na skalách.  Mnohé petroglyfy tu zobrazujú zvieratá: kozy, kone, býky, či levy. Iné zas zobrazujú ľudí s oštepmi, či tancujúce ženy. Náš sprievodca nám vysvetľuje, že podľa tvarov ľudí sa dá rozoznať, z ktorého obdobia petroglyfy pochádzajú.

Okrem toho súčasťou parku je aj múzeum, to my ale nenavštevujeme a približne po hodinke park opúšťame.

 

Čo nájdete na tejto stene?

Čo nájdete na tejto stene?

 

Výhľady z parku

Výhľady z parku

 

Mud Volcanoes

Druhou veľkou atrakciou Gobustanu sú bahenné sopky – tzv. mud volcanoes. Tieto bahenné sopky sú výsledkom zvláštnej geologickej aktivity, pri ktorej sa plyny a bahno vytláčajú na povrch zeme. Vytvárajú charakteristické malé kopce pokryté bahnom, ktoré pripomínajú sopky. Tieto bahenné sopky ležia blízko parku s petroglyfmi, ale dostať sa k nim je také malé dobrodružstvo samo o sebe. Žiadna cesta k nim totižto nevedie, iba vyjazdené koľaje v blate.

 

K Mud Volcanoes sa vezieme na starej Lade

K Mud Volcanoes sa vezieme na starej Lade

 

Náš minibus nás teda vysádza na konci asfaltky a tu si nás rozdelia do troch starých sovietskych lád alebo iných retro áut miestny taxikáry. V našom aute sme natlačení piati aj s vodičom. Napriek tomu, že žiadna cesta tu neexistuje náš vodič si asi myslí, že tu je okruh F1, lebo letí ako šialený. Predbieha všetky ostatné auta a pritom sa smeje. Celkom sme radi, že táto cesta trvá len nejakých desať minút.

Pri mud volcanoes už je aj množstvo iných áut a veľké množstvo turistov. Sú tu desiatky väčších či menších bahenných sopiek. Niektoré sú vyschnuté, ale z niektorých buble bahno. Môžete si ho skúsiť natrieť na tvár alebo ruku, vraví sa že je liečivé.

 

Vyvierajúce bahno

Vyvierajúce bahno

 

Bahno steká a vyschýna

Bahno steká a vyschýna

 

Je to veľmi zaujímavé miesto, jediné čo nám vadí je množstvo ľudí. Takýchto miest s bahennými sopkami je v okolí viac, ale toto je jednoznačne najpopulárnejšie a väčšina zájazdov navštevuje práve tieto. Ak pôjdete sami s taxíkom, možno vás vodič zoberie aj inde.

 

Je tu množstvo menších bahenných sopiek

Je tu množstvo menších bahenných sopiek

 

A aj väčšie sopky

A aj väčšie sopky

 

Yanar Dag

Po návšteve bahenných sopiek nám už pomaly škvŕka v žalúdkoch a tak sa vraciame smerom do Baku a konečne je čas na obed. Po ňom sa už presúvame k ďalšiemu unikátnemu prírodnému fenoménu-hore Yanar Dag. Nachádza na opačnej strane polostrova Absheron, asi 25 km od Baku. Yanar Dag v azerbajdžanskom jazyku znamená "Horiaci vrch", čo je veľmi výstižné, lebo je to doslova horiaca kopček.

 

Ohne v Yanar Dag

Ohne v Yanar Dag

 

Z pukliny v zemi tu neustále uniká plyn, ktorý pri strete so vzduchom horí. Vraj niekedy počas silných dažďov na chvíľu zhasne, ale potom horí ďalej. Je to naozaj veľmi zaujímavé miesto. Plamene tu šľahajú do výšky meter až dva a sála z neho riadne teplo. Ak chcete aby sa vám splnilo želanie, môžete do ohňa hodiť mincu.

Okrem samotného horiaceho kopca je Yanardag väčší areál, nájdete tu vyhliadky a dokonca aj ďalšie bahenné sopky. V malej kafetérií sa dá kúpiť káva alebo čaj. Len si na to treba vyhradiť viac času, keďže jednotlivé miesta sú od seba dosť ďaleko. Nám na ne čas neostáva.

 

Areál Yanar dag je celkom veľký a dá sa tu ísť prejsť

Areál Yanar dag je celkom veľký a dá sa tu ísť prejsť

 

Atashgah Zoroastrian Fire Temple

Posledná zastávka dnešného dňa je chrám Atashgah Zoroastrian Fire Temple. Ako už názov napovedá je spojený s náboženstvom zoroastrizmu, Zoroastrizmus uctieva oheň ako symbol čistoty a božského svetla, a keďže takisto ako aj v Yanar Dag, aj tu unikal zemný plyn a plamene vychádzali priamo zo zeme, bolo toto miesto pre nich považované za posvätné.

 

Atashgah Zoroastrian Fire Temple

Atashgah Zoroastrian Fire Temple

 

Chrám má dlhú históriu, ktorá siaha až do staroveku. Do chrámu chodilo mnoho pútnikov, vyznávačov zoroastrizmu, neskôr aj pútnikov z Indie, ktorí tadiaľto prechádzali s karavánami po Hodvábnej ceste. Nachádzali sa tu miestnosti na meditácie, na modlitbu, ale bola tam aj kuchynka či spálne.  Chrám navštevovali pútnici až do času, keď zemetrasenie zničilo prirodzený zdroj unikajúceho plynu a ohne tu zhasli.

 

Zmenšená replika toho ako to v chráme kedysi vyzeralo

Zmenšená replika toho ako to v chráme kedysi vyzeralo

 

Chrám bol obnovený až v 20. storočí ako historická pamiatka a múzeum. Ohne, ktoré tu dnes vidíme a horia sú už umelé, lebo plyn sa tu priviedol pomocou potrubí.

Chrám je veľmi pekne zrekonštruovaný a jeho návšteva nás zaujala, čo bolo aj zásluhou nášho sprievodcu, ktorý nám porozprával veľa zaujímavostí o chráme a jeho histórii.

 

Vo vnútri chrámu

Vo vnútri chrámu

 

Pomaly sa stmieva a my sa po dlhom dni vraciame do Baku. Všetky miesta, ktoré sme dnes navštívili boli neobyčajné ich návštevu určite odporúčame. Či už sa rozhodnete ísť sem s agentúrou alebo po vlastnej osi, návštevu Gobustanu by ste nemali vynechať.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: