Azerbajdžan, Baku: letenky, výber ubytovania, itinerár a rozpočet

marec 2024
Budapešť - Baku, Wizzair - 40 eur / osoba / spiatočne
Mid City hotel Baku, 108 azn (cca 60 eur) / 2 osoby / 3 noci s raňajkami
Praktické informácie:
Azerbajdžan Azerbajdžan
Baku

Hlavné mesto

Azerbajdžanský manat (AZN)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Na návštevu Azerbajdžanu potrebujú občania Slovenskej Republiky víza. Podrobné informácie ako ich získať nájdete v článku pod týmto odkazom.

Cestovný dokument, víza

Azerbajdžánština

Úradný jazyk

Azerbajdžan sme plánovali navštíviť už dávnejšie. Niekoľkokrát sme si tam dokonca kúpili aj letenky, no letecká spoločnosť Wizzair bola vždy nejako proti tomu a vždy tie lety pomenila tak, že nám to už vôbec nevyhovovalo. Podobne to bolo aj v roku 2023, keď sme za dobrú cenu kúpili letenky do arménskeho hlavného mesta Jerevan. Tie Wizzair ale tiež zrušil, a tak sme ich zadarmo prehodili na letenky do Baku. Po dlhšej dobe sa nám teda konečne podarilo do Azerbajdžanu aj dostať, nielen ho stále plánovať.

Azerbajdžan a jeho hlavné mesto Baku môže byť stále nie príliš prefláknutou destináciu, kam sa oplatí zaletieť aj na predĺžený víkend. V tomto článku z tejto cesty sa pozrieme kompletný návod, ako sme tento výlet plánovali, kde nájdete výhodné letenky, ubytovanie, ako na víza do Azerbajdžanu a čo vidieť v Baku a v jeho okolí. Výlet si potom bez problémov zorganizujete aj sami. Takže poďme sa na to pozrieť.

 

Pohľad na najznámejšiu stavbu v Baku - The Flame Towers

Pohľad na najznámejšiu stavbu v Baku - The Flame Towers 

 

Ako na letenky do Azerbajdžanu?

Najväčším letiskom v Azerbajdžane je medzinárodné letisko v hlavnom meste Baku. Tu pristaneme na našom výlete aj my. Lieta sem niekoľko klasických spoločností ako Turkish Airlines, LOT alebo Lufthansa. Z okolia Slovenska môžete letieť z Viedne, Budapešti, Prahy, Krakova a s prestupom aj z Košíc.

Ceny leteniek u klasických spoločností sa pohybujú od 300 eur mimo akcií. Prehľad cien si môžete pozrieť napríklad cez: https://www.google.com/flights/ a rezervovať potom priamo cez stránku leteckej spoločnosti alebo cez svojho odskúšaného predajcu.

Najlacnejšou možnosťou ako do Azerbajdžanu doletieť, je využiť nízkonákladovú spoločnosť Wizzair, ktorá lieta priamym letom medzi Budapešťou a Baku. (Aktuálne trikrát týždenne: utorok, štvrtok a sobotu tam, stredu, piatok a nedeľu potom späť). Pozor letový poriadok na tejto linke pravidelne menia, takže aktuálne časy letov a ceny je najlepšie skontrolovať priamo na stránke leteckej spoločnosti https://wizzair.com/.

 

Pred novým terminálom v Baku. Pozor na to, že Wizzair lieta ešte na starý terminál, ktorý je ale vzdialený iba 5 minút pešo.

Pred novým terminálom v Baku. Pozor na to, že Wizzair lieta ešte na starý terminál, ktorý je ale vzdialený iba 5 minút pešo.

 

Ceny s Wizzairom sa zvyknú pohybovať okolo 100 – 150 eur za spiatočnú letenku, pri akciách padajú aj na 70 eur za spiatočnú letenku, takže treba sledovať ich stránku a vybrať vhodný termín, kedy sú letenky najlacnejšie. 

Ako som písal v úvode, my kupujeme za 40 eur spiatočné letenky do Jerevanu. Tie ale Wizzair zruší, tak ich prehadzujeme do Baku.  V cene je len malá príručná batožina, čo ale na predĺžený víkend bohato stačí. Do Baku odlietame z Budapešti v piatok večer o ôsmej a ráno pred štvrtou prilietame do Azerbajdžanu. Späť odlietame v utorok ráno o štvrtej a o šiestej pristávame v Budapešti. Na výlet máme teda presne tri celé dni a stačí nám v práci si zobrať jeden deň dovolenky.

 

Pekná promenáda ktorá sa tiahne popri centre Baku

Pekná promenáda ktorá sa tiahne popri centre Baku

 

Víza do Azerbajdžanu

Slováci do Azerbajdžanu potrebujú víza, našťastie pred pár rokmi bol spustený online systém na ich vybavenie, takže to už nie je nič zložité. Víza aktuálne vybavíte na stránke https://evisa.gov.az/en/

Kompletný návod na vybavenie víz sme spísali v samostatnom článku: Ako na víza do Azerbajdžanu

 

Ubytovanie v Baku

Ubytovacích možností v Baku je množstvo, stačí si len vybrať. Od najlacnejších hostelov, kde zaplatíte za tri noci pre dve osoby cca 30 eur po tie najluxusnejšie hotely pre najnáročnejších. Tu si ale budete musieť už priplatiť. Záleží teda na vás aké máte preferencie a čo uprednostňujete.

My nakoniec volíme Mid City hotel, ktorý ma veľmi dobrú polohu a je v pešej dostupnosti od stanice metra, starého mesta, promenády na pobreží a lanovka sa nachádza iba pár metrov od hotela. Na tri noci nás nakoniec stojí necelých 60 eur a v tejto cene sú aj raňajky.

 

Baku je doslova postavené na rope. Takéto zariadenia na ťažbu nájdete aj priamo v meste.

Baku je doslova postavené na rope. Takéto zariadenia na ťažbu nájdete aj priamo v meste.

 

Ako z letiska v Baku do centra mesta

Najlacnejšou možnosťou je využitie hromadnej dopravy, v Baku rovnako funguje aj Uber, ktorý má dobré ceny. Najdrahšou možnosťou bude použitie taxíka.

Z letiska premáva Express Bus a spája letisko so zastávkami metra v Baku: Koroglu a 28.mája. Autobusy premávajú každých 30 minút medzi 06:00 a 22:00 a každú hodinu v noci. Jednosmerný lístok stojí 1,30 azn (0,6 eur) a je potrebné si ho kúpiť dopredu v automatoch, ktoré sa nachádzajú pri východe z letiska. V automate máte možnosť kúpiť si dva druhy lístkov. Môžete si kúpiť znovu nabíjateľnú plastovú Bakikart za 2 azn a dobiť kredit za 1,3 azn. Túto kartu potom môžete použiť na autobus či metro, kdekoľvek v meste. Druhá možnosť je kúpiť si jednorazovú papierovú Bakikart za 0,20 azn, čiže spolu s lístkom Vás vyjde 1,5 azn. Na kúpu lístka v automate budete potrebovať cash.

My si kupujeme Bakikart, ktorú potom dobíjame a využívame aj na presuny metrom a autobusmi po meste. Na cestu späť keďže odlietame skoro ráno, využívame potom taxík. Ten rezervujeme k hotelu cez booking a za cestu na letisko platíme 11 eur, čo je tiež veľmi dobrá cena.

 

Po meste sa pohybuje jednoducho a všetko je dobre značené

Po meste sa pohybuje jednoducho a všetko je dobre značené

 

Peniaze, platenie a výmena peňazí v Azerbajdžane

Mena používaná v Azerbajdžane je Azerbajdžanský manat (AZN). Na Slovensku pravdepodobne nenájdete zmenáreň, kde by túto menu mali a ak aj áno, určite to bude drahšie ako výmena v Azerbajdžane. Ideálnejšie je ale vybrať z bankomatu, prípadne ak sa dá, platiť kartou. Na tejto stránke nájdete podrobné informácie o platbách a výmene peňazí v zahraničí. My vyberáme z bankomatu hneď na letisku. Našťastie sú tu bankomaty, ktoré nemajú poplatok za výber.

 

Najvhodnejší čas na návštevu Azerbajdžanu

Azerbajdžan je vhodný na návštevu celoročne. Najideálnejšia ale bude jar alebo jeseň. V lete môžu teploty stúpať aj nad 40 stupňov celzia, zimy sú len mierne. My cestujeme počas marca. Počasie máme celkom fajn a dalo by sa povedať, že sa podobá tak trochu aj na slovenské marcové. Cez deň máme slnečno a teploty stúpajú k 15 stupňom, no ráno a večer je celkom chladno a niekedy len 2 stupne. Je to aj na páperovú bundu.

 

Výhľad na promenádu za pekného počasia

Výhľad na promenádu za pekného počasia

 

Čo ochutnať

V Baku nezabudnite ochutnať niektoré z tradičných azerbajdžanských jedál, ako napríklad plov –ryžu s rôznym sušeným ovocím a mäsom alebo dolmu – plnené kapustové alebo vínne listy ryžou a mäsom. Obľúbené je aj Khingal – čo prípomína široké rezance s mäsom, väčšinou jahňacím. Veľmi nám chutilo aj Saj – mäso s grilovanou zeleninou, zemiakmi podávanej na veľkej panvici.  Najobľúbenejším nápojom je u miestnych čierny čaj, ktorý sa občas podáva s džemom či s figami. Ochutnať môžete aj výbornú čerstvú šťavu alebo aj víno z granátového jablka.

 

Granátové jablká na miestnom trhu

Granátové jablká na miestnom trhu

 

Vynikajúci Saj

Vynikajúci Saj

 

Čo vidieť v Baku

Maiden Tower – najznámejšia pamiatka Baku, ktorá sa nachádza v Starom meste, veža postavená v 12. storočí ako súčasť  opevneného Baku.

Palace of The Shirvanshahs -  palác, ktorý bol postavený v 15. storočí Shirvanshahmi, vtedajšími vladármi Azerbajdžanu.

Mešita Bibi Heybat – mešita bola postavená v 90. rokoch ako kópia pôvodnej mešity z 13. storočia. Mešitu môžu navštíviť aj nemoslimovia mimo modlitebných hodín.

Nizami Street a Fountain Square – nákupná ulica a námestie plné obchodov, kaviarní a reštaurácii

The Flame Towers – ikonická trojica veží, ktoré svojím tvarom pripomínajú plamene a stala sa symbolom Baku

Tiež by Vás mohlo zaujať: Heydar Aliyev Center, House of Government, National Flag Square, Baku Boulevard, Mini Venice, Baku Funicular

Väčšinu týchto atrakcií nájdete v centre Baku, a tak ich ľahko prejdete aj pešky. Ale k niektorým vzdialenejším atrakciám, ako a napríklad Heydar Aliyev Center alebo k mešite Bibi Heybat, budete musieť využiť metro alebo autobus. Podrobnejšie si ale tieto všetky miesta rozoberieme v samostatných článkoch.

 

Veža Maiden Tower v starom meste Baku

Veža Maiden Tower v starom meste Baku

 

Pár tipov na výlety do okolia Baku

Gobustan National Park – v tomto parku nájdete rozľahlé polia s bublajúcimi bahennými sopkami, prskajúcimi jazerami a nástennými nápismi (petroglyfmi) spred 10000 rokov.

Dostať sa ku bahenným sopkám a ku petroglyfom v Gobustane je trochu komplikovanejšie, ale existuje niekoľko alternatív ako sa sem dostať:

Najlacnejšia možnosť je kombinácia autobusu a taxíka. Ak budete chcieť využiť túto možnosť, zo stanice Iç Eriseher station je treba nasadnúť na autobus č. 6 a povedať šoférovi, že idete do Gobustanu, (vysvetliť šoférovi kam idete nemusí byť jednoduché, väčšinou nevedia vôbec po anglicky) ten vás vysadí na správnom mieste, skadiaľ presadnete na autobus č. 195. Šofér mi Vám mal poradiť, kde vystúpiť, ak chcete navštíviť petroglyfy. Zo zastávky si potom zoberiete taxík, ktorý vás odvezie k petroglyfom a bahenným sopkám.

Alternatívou k autobusu a asi najlepšou možnosťou je zobrať si z centra Baku taxík do Gobustanu. Z Gobustanu však budete potrebovať miestneho taxikára, ktorý vás bude vedieť odviezť priamo k bahenným sopkám. Taxikári Vás vysadia na kruháči, kde už budú čakať miestne taxíky, ktoré Vás zoberú k sopkám. Najlepšie je sa na to opýtať priamo na hoteli, kde Vám vybavia taxík a vysvetlia taxikárovi, že v Gobustane budete chcieť miestny taxík. Ten Vám potom môže pomôcť aj so zjednaním ceny taxíka v Gobustane.

 

Večný oheň v Yanardag

Večný oheň v Yanardag 

 

Ateshgyah Fire Temple - chrám večného ohňa. Nachádza sa 30 km od centra Baku, na okraji obce Surakhani. Toto územie je známe svojím jedinečným prírodným fenoménom, horiacim zemným plynom, ktorý presakuje spod povrchu zeme. Z centra Baku sa sem dostanete, ak sa metrom odveziete na stanicu Koroglu a odtiaľto budete pokračovať autobusom č. 184 na konečnú.

Yanardag - jedna z najobľúbenejších zaujímavostí v okolí Baku, kopec, kde plamene šľahajúce zo zeme horia už tisíce rokov. Toto miesto sa nachádza 25 km severne od Baku. K Yanardag sa dostanete autobusom č. 217 zo stanice metra Koroglu, vysúpiť treba na konečnej.

Oveľa jednoduchšou možnosťou ako tieto výlety absolvovať samostatne, je zaplatiť si tour v miestnej agentúre, kde vám všetko zariadia a zoberú vás na všetky miesta v okolí Baku v rámci jedného dňa, čo by ste inak verejnou dopravou nestihli. V cene často býva aj obed a sprievodca vám podá podrobné informácie. Tour nie je potrebné rezervovať dopredu. V starom meste nájdete množstvo miestnych, ktorí vám budú výlet ponúkať a môžete aj zjednať cenu, prípadne dostať druhý výlet zadarmo. Túto možnosť využívame aj my. Tour rezervujeme deň dopredu v uličkách starého mesta v Baku. Za výlet nakoniec platíme 95 eur pre dve osoby a k nemu dostávame ešte zadarmo tour nočným mestom. Viac o tom ako celý výlet prebiehal spíšeme ale v samostatnom článku.

Dobrou možnosťou je aj požičanie auta, ktoré sme zvažovali aj my. Požičanie auta tu vyjde relatívne lacno a môžete si pozrieť všetky miesta vo svojom tempe.

 

Cestovanie do Azerbajdžanu počas Ramadánu

Až po kúpe leteniek si uvedomíme, že Azerbajdžan je moslimská krajina a my tam letíme počas Ramadánu. Počas Ramadánu sme už boli aj v Ománe alebo Katare. Tam to ale berú prísnejšie a napríklad neboli otvorené počas dňa žiadne reštaurácie a ani sa nemohlo jesť na verejnosti. Tiež múzeá a ďalšie inštitúcie mali obmedzené otváracie hodiny. Tu je to ale úplne iné. Miestni to vôbec nedodržiavajú a všetko funguje ako v iné bežné dni. Reštaurácie a aj všetko ostatné je otvorené a môžete jesť aj piť na verejnosti bez problémov.

 

Múzeum kobercov v budove v tvare koberca

Múzeum kobercov v budove v tvare koberca

 

Náš itinerár v Azerbajdžane nakoniec vyzerá takto

  1. deň (piatok) - v poobedných hodinách presun z Bratislavy do Budapešti, odlet z Budapešti do Baku
  2. deň (sobota) - ráno prílet do Baku, celodenná prehliadka mesta
  3. deň (nedeľa) - pokračovanie v prehliadke mesta
  4. deň (pondelok) - výlet do Gobustan National Park,návšteva horiaceho kopca Yanardag a Chrámu večného ohňa Ateshgyah, Mešita Bibi Heybat, večer nočná prehliadka mesta
  5. deň (utorok) - skoro ráno presun na letisko, odlet z Baku do Budapešti, presun z Budapešti do Bratislavy

 

Jedna z pekných staníc metra v Baku.

Jedna z pekných staníc metra v Baku.

 

Zhrnutie a rozpočet

V Baku máme celé tri dni, čo na mesto a jeho okolie úplne stačilo, ak by sme chceli ale podniknúť aj iné výlety ďalej od hlavného mesta, už toho času je málo a potrebovali by sme niekoľko dní navyše. Priaznivé je to, že na tento výlet nám stačil len jeden deň dovolenky, čo ak cestujete často a snažíte sa ju šetriť, je veľmi dobré.

Ani cenovo nevyšiel tento výlet vôbec zle. Ak si to prepočítame, tak to vychádza takto:

  • Letenky 80 eur pre 2 osoby spiatočne,
  • Ubytovanie 60 eur pre 2 osoby s raňajkami
  • Víza 41 eur pre 2 osoby
  • Výlet po okolí Baku, s obedom a nočnou tour po meste vychádza na 95 eur pre dve osoby
  • Za parkovanie v Budapešti na letisku platíme 25 eur plus ešte musíme prirátať maďarskú diaľničnú známku.

Nakoniec to vychádza na približne 317 eur pre dve osoby, teda cca 159 eur osoba. K tejto cene treba prirátať ešte hromadnú dopravu v Baku, ktorá je ale lacná, stravu a prípadne nejaké suveníry. I tak sa to ale dá spraviť za peknú cenu. Záleží hlavne ako sa Vám podarí kúpiť letenky a aké ubytovanie si vyberiete.