Južná Kórea: Soul
Soul je hlavné a najväčšie mesto Južnej Kórey a s vyše 9 miliónmi obyvateľov patrí medzi najväčšie metropolitné územia na svete. Je úžasnou zmesou historických pamiatok a nových moderných mrakodrapov. Soul ponúka nespočetné množstvo atrakcií, historických pamiatok, kaviarní a reštaurácii, ale aj tradičných trhov. Rozkladá na brehoch rieky Han a je obklopený horami, takže sa stačí pol hodinu odviezť na kraj mesta a môžete sa vydať na túru do hôr. Zaujímavosťou je, že Soul získal svoj názov až v roku 1945 a v kórejčine znamená doslova „hlavné mesto“.
Množstvo ľudí počas návštevy Južnej Kórey ostáva len priamo v Soule. Ani sa tomu veľmi nedá čudovať, Soul je naozaj veľmi veľký, má množstvo atrakcií, takže určite sa tu nudiť nebudete. My sme si ale najskôr prešli moderné mesto Busan a tradičné Gyeongju na juhu krajiny, odkiaľ aj prichádzame do Soulu.
Gwanghwamun Square
Kde sa ubytovať v Soule
Soul môžeme v podstate rozdeliť na dve časti – na sever a na juh od rieky Han. Na severe sa nachádza väčšina historických atrakcií -paláce, nákupná štvrť Myeongdong, park Namsan, atď. Na juhu zase nájdeme štvrť Gangnam, rôzne zábavné parky a najvyššiu budovu – Lotte Tower.
My odporúčame ubytovať sa v severnej časti a čo najbližšie k štvrti Myeongdong, kde sa nachádzajú nákupné uličky, reštaurácie, bary a všetko je odtiaľto relatívne dostupné. Takisto hocikde popri staniciach metra Euljiro a Jongno je dobrá poloha. My sme zvolili hotel The Post, ktorý mal výbornú polohu – len pár krokov od metra Jongno- 3. mal už trochu staršie zariadenie, ale boli sme v pešej dostupnosti k palácom, trhu Gwangjang Market aj k štvrti Myeongdong.
Štvrť Myeongdong vo večerných hodinách
Koľko času si vyhradiť na Soul
V Soule strávime 4 noci – tri plné dni. Z toho jeden deň chceme venovať turistike v Národnom parku Bukhansan, takže na spoznanie samotného mesta máme 2 a pol dňa. Ideálne by ale bolo mať ešte aspoň deň naviac.
Čo vidieť v Soule
Prvý deň ideme spoznať historickú tvár Soulu. V Soule sa nachádza až 5 palácov: Gyeongbokgung, Changdeokgung, Changgyeonggung, Deoksugunga, Gyeonghuigung. Najznámejšie a najnavštevovanejšie sú prvé dva paláce. Nám stačili na návštevu úplne tieto dva.
Gyeongbokgung Palace
Je najstarší a najväčší z palácov a slúžil ako hlavný palác dynastie Joseon. V 16. storočí bol kompletne zničený, ale neskôr v 19. storočí bol obnovený. Vstupné do paláca je 3000 KRW a platí sa za prvou bránou. Takisto si môžete kúpiť pass za 10000 KRW s ktorým máte vstupné do všetkých 5 palácov. Ak prídete v tradičnom kórejskom oblečení hanbok, tak vstup je zadarmo.
Vstup do paláca Gyeongbokgung
Palác sa skladá z množstva budov
Jedna zo siení
Areál je obrovský a na jeho prehliadku si vyhraďte aspoň jednu-dve hodiny. Palác si môžete prejsť sami alebo si zobrať sprievodcu. Ak prídete o 10:00 alebo o 14.00, tak môžete pozorovať výmenu stráží. Palác sa otvára od 09:00 a my sme sem prišli rovno na otváračku, aby sme sa vyhli davom turistov. A naozaj ráno sa potulovalo po paláci len pár ľudí a palác sme mali takmer len pre seba. Prechádzame sa mnohými pavilónmi, chodbičkami pomedzi budovy až prichádzame takmer na opačný koniec, kde sa nachádza malé jazierko s umelým ostrovom a veľmi fotogenickým pavilónom. Veľa párov sem prichádza v tradičnom oblečení hanbok, najmú si fotografa a v pekných priestoroch si spravia fotenie.
Krásny pavilón s jazierkom
Zákutia paláca
Hneď vedľa paláca sa nachádza aj National Folk Museum of Korea, kde je vstupné zadarmo.
Pred vstupom do paláca leží námestie GwanghwamunSquare, ktoré nemôžete minúť, ak pôjdete navštíviť palác. Toto námestie v minulosti bola skôr rušná hlavná ulica, dneska je vyčistené, je tu časť vyhradená pre chodcov a často sa tu usporadúvajú rôzne podujatia či koncerty. Pred návštevou Soulu si určite pozrite, či tu nie je práve nejaký festival, lebo v Soule sa vždy niečo deje.
Postavičky na námestí Gwanghwamun Square
National Folk Museum
Changdeokgung Palace
Neďaleko sa nachádza ďalší palác, ktorý stojí za návštevu, a to palác Changdeokgung. Bol postavený na začiatku 15. storočia a je najzachovalejší z palácov. Palác bol pôvodne plánovaný ako sekundárny palác k hlavného paláca Gyeongbokgung, ale často slúžil ako hlavné sídlo kráľovského dvora, najmä po zničení Gyeongbokgungu. Nám sa dokonca páčil viac ako Gyeongbokgung. Vstupné je rovnako 3000 KRW.
Palác Changdeokgung
V paláci sa nachádza aj tzv. Secret Garden – pekný park s jazierkom, kde sa platí zvlášť vstupné 8000 KRW. Vstup do Secret Garden je na presný čas. V našom prípade najbližší čas vstupu bol až za nejaké tri hodiny, preto sme Secret Garden vynechali. Aj bez toho je ale palác obrovský a kľudne sa tu stratíte v spleti rôznych tradičných budov.
Palác Changdeokgung
Changdeokgung
Bukchon Hanok Village
Medzi dvomi palácmi – Gyeongbokgung a Changdeokgung leží historická štvrť Bukchon Hanok Village, ktorá patrí medzi must see miesta v Soule. Má vyše 600 rokov a bola takisto postavená počas dynastie Joseon. Dedinka slúžila ako obytná štvrť pre vysoko postavených úradníkov a aristokratov. Nachádza sa tu množstvo tradičných kórejských domov s oblými strechami, ktoré sú stále obývané alebo využívané ako kaviarne, čajovne či galérie. Takisto je tu množstvo hanokov, kde sa môžete ubytovať v tradičnom prostredí.
V uličkách Bukchon Hanok Village
Medzi turistami je táto štvrť veľmi obľúbená a veľa dievčat sa chodí v tradičných hanbokoch fotiť práve sem do úzkych uličiek. Všade po okolí je množstvo požičovní, kde vám požičajú šaty aj s doplnkami a spravia vám aj účes. My sa len poprechádzame pomedzi úzke uličky a nasávame atmosféru. Ak by ste tu boli v čase obeda, nevynechajte malú reštauráciu Jeonda, ktorá ponúka lacné a tradičné kórejské jedlá.
Turistky sa fotia v tradičných hanbokoch
Požičovní je tu veľa
Chrám Jongmyo
Na juh od paláca Changdeokgung leží chrám Jongmyo Shrine bol dokončený v roku 1395, krátko po založení dynastie Joseon kráľom Taejo. Chrám je venovaný duchom zosnulých kráľov a kráľovien dynastie Joseon. Sú tu uložené pamätné dosky kráľov a kráľovien. Každá doska predstavuje dušu predka, ktorému sú venované obradné rituály. V čase našej návštevy bol však v rekonštrukcii, takže sme jeho návštevu vynechali.
Z paláca Changdeokgung sa vyberáme hľadať nejakú reštauráciu na obed. Ale ešte predtým zbadáme ďalší malý zaujímavý komplex- Unhyeongung. Nachádza sa neďaleko paláca v bočnej uličke. Je to malý komplex, kde sa dá pozrieť tradičný kórejský dom – hanok. Vstup je sem voľný a je tu len pár turistov, takže je tu celkom pokoj. Dom si prejdeme celý a veľmi sa nám páči, je to tu celkom interaktívne a v niektorých miestnostiach sa prehráva video o tom ako sa tu žilo v minulosti.
Unhyeongung
V žiadnom dome nechýbajú sudy na kimchi
Ikseon-dong Hanok Village
Ďalšou tradičnou štvrťou plnou hanokov je Ikseon-dong, ktorý sa nachádza len pár metrov na juh od paláca Changdeokgung. Ešte pred pár rokmi mali Ikseon-Dong zbúrať a postaviť tu moderné rezidenčné budovy, nakoniec sa našťastie od tohto plánu upustilo. Ikseon-dong má úplne inú atmosféru ako Bukchon. Úzke uličky sú plné trendy kaviarní, reštaurácii a street-foodu či suvenírov. V čase obeda to tu naozaj žije a aj my si vyberáme jednu z reštaurácii a konečne si sadáme na obed.
Ikseon-dong
Insadong Culture Street
Hneď vedľa sa nachádza nákupná ulička Insadong, ktorú lemujú galérie, čajovne, obchody s keramikou či suvenírmi. Len pár krokov od ulice Insadong sa nachádza aj veľmi pekný chrám Jogyesa Temple. Hoci nie je taký veľký ako iné, ktoré sme navštívili v Busane či v Gyeongju, stojí aspoň za krátku návštevu. V čase našej návštevy viseli všade pred chrámom farebné lampióny, ktoré poskytovali tieň a my sme si aspoň trochu oddýchli a užili si pokoj v tomto chráme.
Insadong
Jogyesa Temple
Cheonggyecheon Stream
Od Jogyesa Temple sa už pomaly vraciame späť na hotel, ale ešte sa prejdeme okolo potoka Cheonggyecheon. Tento 10 km dlhý potok preteká centrom Soulu a len pár metrov od nášho hotela. Má veľmi zaujímavú históriu. V minulosti bol totiž potok zakrytý, viedla tadiaľ cesta, boli tam odpadky a jednoducho nebolo tu veľmi čo obzerať. Pred pár rokmi sa ale štát rozhodol potok zrevitalizovať. Potok vyčistili, okolo neho vysadili zeleň a postavili chodníky a mostíky. Dnes to tu vyzerá naozaj veľmi pekne. Vidíme tu aj množstvo miestnych ako sa prechádzajú popri potoku, večer tu hrajú miestni umelci a je to veľmi pekne osvetlené.
Cheonggyecheon Stream
Business štvrť s mrakodrapmi blízko Myeongdong
Myeongdong a nákupy kozmetiky v Južnej Kórei
Po krátkej pauze na hoteli sa večer vyberáme do modernej štvrte Myeongdong, ktorá je známa najmä lacnými nákupmi. Jedným z dôvodov prečo do Južnej Kórei chodí množstvo turistov je aj svetoznáma kórejská kozmetika. A Myeongdong lemujú ulice plné obchodov predávajúcich kórejskú kozmetiku. Najznámejší obchodný reťazec je Olive Young, ktorý nájdete takmer nakaždom rohu akéhokoľvek mesta. Tu v Myeongdong sa ale nachádza práve najväčší. Treba ale rátať s tým, že je aj najnavštevovanejší a vždy je v ňom množstvo miestnych aj turistov. Ak si teda chcete v pokoji poobzerať a vybrať si, odporúčam navštíviť radšej niektorú inú pobočku. Je dobré mať už dopredu premyslené čo si chcete kúpiť, inak je ťažko si vybrať spomedzi toľkých vecí za tak dobré ceny. Najviac as asi oplatí kúpiť masky na tvár, ktorých je tu nekonečný výber a stoja o dosť menej ako na Slovensku. Niektorí turisti tu minú stovky eur a v okolí Myeongdongu vidíme množstvo žien chodiť s obrovskými taškami Olive Young. Ak sa sem vyberiete na nákup, tak si so sebou zoberte pas, priamo v predajni Vám odpočítajú daň z nákupu ak platíte viac ako 30 000 KRW. Určite sa oplatí okrem Olive Young navštíviť aj niektoré menšie obchody, ktoré majú niekedy ešte lepšie ceny.
Hlavná nákupná ulica je vždy plná
Najobľúbenejší obchod s kórejskou kozmetikou
Niektorí utrácajú na nákup stovky eur
Takmer pár krokov od Olive young, stojí Myeongdong Cathedral, veľmi pekná katedrála, ktorá je oázou pokoja v inak rušnej časti mesta. Okrem toho pešiu zónu lemujú mnohé obchodné domy, hotely a moderné výškové budovy.
Okrem nákupov, nájdeme v časti Myeongdong aj Night Market, uličku, kde nájdeme stánky s jedlom od výmyslu sveta. Nájdeme tu rôzne maškrty, ale napríklad aj homára na grile za celkom dobrú cenu.
Myeongdong Night Market
Stánky s rôznymi pochúťkami
Gwangjang Market
V Soule sa nachádza niekoľko trhov, ale jeden, ktorý stojí za návštevu je určite Gwangjang Market. Trh bol otvorený v roku 1905 a je jedným z najstarších trhov v Soule. Pôvodne bol založený ako miesto pre obchodníkov, ktorí sa chceli vyhnúť trhom kontrolovaným Japonskom počas okupácie. Trh sa rýchlo rozrástol na jeden z najväčších v meste. Dnes je veľmi obľúbený aj medzi turistami, k čomu určite dopomohol aj dokument Netflixu, ktorý sa odohráva na tomto trhu a ešte viac ho preslávil. Určite sa oplatí vyskúšať si tu nejaké miestne pochúťky ako Hotteok, Tteokbokki či slávnu chobotnicu, ktorá sa ešte hýbe na tanieri. Ale nezabudnite si cash, kartou na trhu nezaplatíte.
Gwangjang Market
Kórejské BBQ
My sa ale na večeru vyberieme do reštaurácie, ktorá je len pár krokov od nášho hotela a ponúka kórejské BBQ, ktoré je tu veľmi populárne. Ak ste o ňom ešte nepočuli funguje tak, že kuchár vám len nakrája a pripraví suroviny, čašník vám ich prinesie ku stolu spolu s množstvom príloh, naštartuje gril, ktorý je priamo pred vami a už si sami grilujete. V niektorých reštauráciách ponúkajú rôzne steaky, ktoré si môžete grilovať alebo bravčové mäso alebo aj mix rôznych druhov mäsa. V tejto reštaurácii mali na výber len bravčové, ktoré ale bolo vynikajúce. Takže sme sa sem vrátili ešte aj na ďalší večer na večeru, kedy sme si dali polievku s tofu a chobotnicou, ktorú sme si tiež varili na grile pri stole.
Grilovanie pri stole
Polievka bola tiež vynikajúca
Dongdaemun Design Plaza
Na druhý deň pokračujeme presne tam, kde sme v predchádzajúci skončili pri Gwangjang Markete. Sme tu ale skoro ráno a trh sa ešte len prebúdza. Len o niečo ďalej od Gwangjang Market sa nachádza veľmi zaujímavá budova s futuristickým dizajnom – Dongdaemun Design Plaza. Navrhnutá je svetoznámou architektkou Zaha Hadid a má naozaj zvláštne tvary. Budova slúži ako múzeum, galéria, ale konajú sa tu aj rôzne akcie, výstavy, atď.
Dongdaemun Design Plaza
Výhľad Dongdaemun plaza z hradieb
Naksan Fortress Wall Trail
Možno málokto o tom vie, ale aj Soul má svoju malú verziu čínskeho múru. Mestské hradby alebo Seoul City Wall boli postavené v 14. storočí, aby chránili hlavné mesto dynastie Joseon. Hradby obkolesovali mesto a prechádzali cez štyri hory: Bugaksan, Naksan, Namsan a Inwangsan. Dnes síce boli niektoré časti múru zničené, iné sa ale veľmi dobre zachovali a sú výborným miestom na prechádzku a pozorovanie mesta z výšky. My sme si vybrali časť, ktorá prechádza kopcom Naksan a podľa neho je aj pomenovaná – Naksan Fortress Wall Trail. Zvolili sme si túto časť, lebo je najbližšie k nášmu hotelu a poskytuje pekné výhľady na mesto.
Prechádzame si časť hradieb medzi dvomi bránami - Heunginjimun Gate (Dongdaemun) a Hyehwamun Gate, ktorá má asi 2 kilometre. Začíname pri Heunginjimun Gate, ktorá sa nachádza len pár metrov Dondaeumun Plazy. Odtiaľto sa chodník začína štverať vyššie a vyššie popri hradbách a nám sa začínajú naskytať pekné výhľady nielen na túto bránu. Dostávame sa až do parku Naksan, ktorý poskytuje veľmi príjemný tieň. Dávame si tu prestávku a zároveň fotíme krásne výhľady na mesto. Je tu úžasný pokoj a táto časť sa nám naozaj veľmi páčila. Hneď vedľa sa rozkladá Ihwa Mural Village - umelecká dedinka, ktorá je známa svojimi farebnými nástennými maľbami a inštaláciami a street-artom.
Výhľad na Soul a hory v pozadí
Naksan Fortress Wall Trail
Výhľad na opačnú stranu
Gangnam
Schádzame dole z hradieb a mierime na metro, z ktorým sa odvezieme do štvrti, ktorá sa stala svetoznámou vďaka pesničke od PSY – do štvrte Gangnam. Gangnam je jedna z najprestížnejších a najmodernejších štvrtí Soulu, je známa svojím luxusným životným štýlom, modernou architektúrou a bohatým nočným životom. Leží južne od rieky Han a v preklade Gangnam doslova znamená „južne od rieky“.
Metrom sa teda odvážame k nákupnému centru Coex Mall. Priamo pred ním nájdeme sochu Gangnam Style. Je to socha dvoch skrížených rúk, ktoré predstavujú tanec z klipu pesničky Gangnam Style. Je to celkom zábavné sledovať ako sa turisti fotia a predvádzajú tento ikonický tanec. Samozrejme ani my sme si neodpustili takú fotku.
Socha Gangnam Style
Od sochy sa presúvame do vnútra nákupné strediska Coex Mall, kde nájdeme jednu z najzaujímavejších knižníc na svete. Starfield Library je na instagrame neskutočne populárna a turisti sa sem chodia odfotiť so stovkami a stovkami kníh na policiach, ktoré siahajú až po plafón. Knihu si tu môže požičať a prečítať každý, avšak väčšina z nich je po kórejsky.
Vo vnútri nákupného centra sa nachádza aj veľké akvárium a obrovský foodcourt, kde si aj my dávame obed.
Starfield Library
Keď sme už tu, nemôžeme vynechať ani návštevu chrámu Bongeunsa Temple, ktorý sa nachádza hneď oproti nákupného centra.
Asi o dve zastávky metra ďalej na Jamsil Station sa nachádza ďalšia atrakcia Soulu. Budova LOTTE WORLD TOWER je najvyššia budova v Južnej Kórei a zároveň šiesta najvyššia na svete. Má 123 poschodí a výšku 555 metrov. Na najvyšších poschodiach sa nachádza vyhliadka Seoul Sky. Vstupné je okolo 20 eur a na viacerých miestach sú sklenené podlahy, takže sa môžete pozrieť priamo pod seba.
Vstup do Bongeunsa Temple
Bongeunsa Temple
Najvyššia budova nielen Soulu aj Južnej Kórey
Ďalšie miesta, ktoré sme nestihli navštíviť
Hoci toto bolo všetko, čo sme zo Soulu stihli za dva celé dni, Soul toho ponúka ešte omnoho viac. Čo teda ak máte na mesto viac času? V tom prípade určite vybehnite na kopec Namsan s vyhliadkovou vežou N Soul Tower. Toto sme plánovali pôvodne prvý deň podvečer po príchode do Soulu, ale nakoniec sa nám už nechcelo. Na vrch sa môžete vyviezť lanovkou alebo ísť pešo cez park. Cez park prechádzajú aj mestské hradby a na vrchu sa nachádza vyhliadková veža. Nemusíte však ísť ani na vežu, už po ceste by mali byť krásne výhľady na mesto. Návštevu môžete spojiť aj sprechádzkou po ďalšej tradičnej dedinke – Namsangol Hanok Village, ktorá sa nachádza hneď vedľa.
Ak by ste nákupov stále nemali dosť, tak veľmi obľúbená je aj Hongdae Shopping Street. Táto sa nachádza ale mimo centra, dostanete sa sem metrom. Je to obľúbená štvrť najmä u mladých plná barov, zaujímavých kaviarní a obchodov. Neďaleko sa nachádza park Haneul, ktorý tiež stojí za návštevu.
Ak by sme mali deň naviac, určite by sme nevynechali návštevu demilitarizovanej zóny medzi Severnou a Južnou Kóreou. Do tejto oblasti sa dostanete iba s agentúrou. Tento výlet ponúka veľa agentúr máte na výber väčšinou poldenné alebo celodenné výlety, ktoré stoja cca od 60 eur na osobu. Väčšinou sa navštevuje vyhliadka, z ktorej pomocou ďalekohľadov vidíte do Severnej Kórey, Bridge of Freedom a infiltračné tunely.
Soul je naozaj fascinujúce mesto, kde by sme sa ešte radi vrátili aspoň na pár dní a prešli si zvyšné miesta, ktoré sme teraz nestihli.