Panama: El Valle de Antón

február 2023
Cabana Villa Victoria, Valle de Anton– 70 eur / noc / dve osoby
KIA, Alamo – 397 usd / 5 dni
Praktické informácie:
Panama Panama
Panama

Hlavné mesto

Panamská balboa (PAB)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

Španielčina

Úradný jazyk

Dedinka El Valle de Antón a jej okolie patrí jednoznačne k najkrajším oblastiam Panamy. Dedinka leží v strede krátera vyhasnutej sopky a všade dookola je obklopená horami a lesmi. Nájdeme tu vodopády, termálne pramene, možnosti na turistiku aj skvelé jedlo.

El Valle de Antón sa nachádza asi 130 km juhozápadne od Panama City. Z hlavnej Panamerican Highway je to odbočka asi 30 km. El Valle de Antón alebo ako sa nazýva aj Anton Valley, sa nachádza v nadmorskej výške 1170 metrov nad morom, na dne krátera dnes už vyhasnutej sopky, ktorý má priemer 6 kilometrov. My do El Valle de Antón prichádzame z opačného smeru – z Boquete. Z Boquete je to okolo 360 km a cesta sem nám aj so zastávkami a obedom trvala celý deň. Ak by ste cestovali z Boquete do Panamy, El Valle je výborné miesto na zastávku.

 

 Malý vodopád cestou na India Dormida

Malý vodopád cestou na India Dormida

 

Do El Valle prichádzame okolo piatej večer. Keďže v El Valle nemáme veľa času, chceli sme tento deň stihnúť aspoň vodopády Chorro Macho. Bohužiaľ tie sa o piatej zatvárajú, takže už ideme len na hotel sa ubytovať. V El Valle máme rezervovanú krásnu záhradnú chatku – Cabaňa Villa Victoria. Chatka je zasadená v záhrade plnej kvetov a paliem. Majitelia sú veľmi milí Španieli, ktorí sa sem prisťahovali. Navyše je z ubytka všade blízko. Večer sa ešte prejdeme k miestnemu trhu, dáme si večeru a čerstvú šťavu z papáje.

 

Kvety v záhrade nášho ubytka

Kvety v záhrade nášho ubytka

 

Túra La India Dormida

 

 

Trasa nášho okruhu na La India Dormida

 

La India Dormida je pohorie, ktoré svojím tvarom pripomína spiacu indiánsku dievčinu a na jeho vrch vedie jedna z najobľúbenejších turistických trás v El Valle de Antón. Z vrchu sú panoramatické výhľady na dedinku El Valle a okolité vrchy. Na vrchol vedie nie príliš náročný turistický chodník cez prales a okolo niekoľkých menších vodopádov.

 

Výhľad na pohorie India Dormida z diaľky, nájdete na fotke ležiacu indiánku?

Výhľad na pohorie India Dormida z diaľky, nájdete na fotke ležiacu indiánku?

 

Trasu v podstate môžete začať na viacerých miestach, keďže túra sa dá absolvovať aj ako okruh. Ale najčastejšie sa začína na mieste, ktoré nájdete na google maps pod názvom Piedra Pintada. Na začiatok trasy môžete prísť z centra dedinky buď pešo za približne 10 minút alebo autom. Auto môžete zaparkovať pozdĺž ulice pod začiatkom túry. Pravdepodobne Vám niekto hneď po zaparkovaní bude ponúkať, že vám za dolár auto postráži. Podľa informácii na google sa chodník otvára o 08:00 a vstupné sú 3 usd. Ak však prídete pred ôsmou, nie je tu žiadna bránka a môžete ísť  kľudne zadarmo. Okrem vstupného vám tu miestni budú ponúkať aj služby sprievodcu, avšak sprievodcu na tento hike nebudete potrebovať. Trasa je väčšinou pekne vyznačená a nie náročná. Aj to, že sa tu platí vstup a miestni ponúkajú sprievodcov naznačuje, že táto túra je jedna z najkrajších a najobľúbenejších v okolí.

 

Začiatok túry

Začiatok túry

 

Ďalší menší vodopád cestou hore

Ďalší menší vodopád cestou hore

 

Na vyhliadku na vrch je to približne 1,6 km a s prevýšením približne 290 metrov. Ak budete chcieť absolvovať celý okruh, tak ten má dĺžku 3,4 km. Hneď na začiatku trasy sa k nám pripája jeden z tunajších túlavých psov. Ten ide s nami až hore, celú cestu s ním vtipkujeme, posielame ho preč alebo voláme nech ide ďalej s nami. Celý čas ani nebrechne a poslušne pobehuje okolo nás. Cesta hore je síce celkom strmá, ale nie veľmi dlhá a trvá nám približne hodinku. Cestou míňame niekoľko vodopádov a aj petroglyfy na skalách. Cestu nám spríjemňujú aj farebné vtáčiky.

 

Farebné vtáky poletujúce a pospevujúce okolo

Farebné vtáky poletujúce a pospevujúce okolo

 

Po asi trištvrte hodine vychádzame hore na hrebeň, kde už len prejdeme pár metrov a pred nami sa objaví výhľad na El Valle de Antón. Teda objavil by sa, keby nebola hmla. Na hrebeni aj celkom dosť fúka, takže sa hodí si sebou zobrať mikinu, aj keď je teplo. Dáme si prestávku a chvíľu tu počkáme, kým sa aspoň trochu rozpadne hmla. Tá sa našťastie rozpadáva a ukazujú sa aj výhľady. Po chvíli nás dobehnú dve ženy, ktoré idú za nami. Pes, ktorý išiel doteraz stále s nami, sa pripojí k nim. Tak sa potešíme, že sme sa ho konečne zbavili.

 

Hmla na vrchu India Dormida

Hmla na vrchu India Dormida

 

Pohľad z vrchu do krátera a na dedinku El Valle de Antón

Pohľad z vrchu do krátera a na dedinku El Valle de Antón

 

Aj výhľady z hrebeňa na opačnú stranu sú veľmi pekné

Aj výhľady z hrebeňa na opačnú stranu sú veľmi pekné

 

Rozhodujeme sa, že sa nevrátime tou istou trasou, ale prejdeme si celý okruh. Z vyhliadky schádzame najskôr celkom strmo dole do sedla, kde sa rozdeľujú cestičky. Jedna vedie ďalej po hrebeni, ďalšia vedie popod hrebeň priamo ku krížu. Túto trasu si vyberáme aj my, keďže na hrebeni poriadne fučí. Samozrejme v sedle nás dobieha aj náš psík a pokračuje s nami ďalej.

 

Pohľad z vrcholu na samotný hrebeň

Pohľad z vrcholu na samotný hrebeň

 

Kríž  nad dedinkou El Valle de Antón

Kríž nad dedinkou El Valle de Antón

 

Chodníkom po hrebeni sa dá pokračovať ďalej

Chodníkom po hrebeni sa dá pokračovať ďalej

 

Od kríža sú krásne výhľady na dedinku pod nami, ale aj na zvyšok hrebeňa. Je tu naozaj prekrásne. Odtiaľto už len postupne pomaly schádzame dole do dedinky a pomedzi domčeky sa vraciame späť k autu. Cestou ako schádzame dole, ide oproti jeden turista. A milý a prítulný psík, ktorý ide stále s nami, vycerí zuby a začne do neho neskutočne skákať a brechať. Akoby ho išiel hneď roztrhať a zožrať. Nechápeme, čo sa mu stalo. Doteraz ani nebrechol a zrazu aká agresia. Turistu je nám aj ľúto, nemá kadiaľ prejsť keďže pes stále breše, a tak nás naďaleko obchádza. Už sa ho začíname aj my báť, ale potom ako turista odchádza, sa zase upokojí. Túra La India Dormida je určite jedna z najlepších v El Valle a nemožno ju pri jeho návšteve vynechať.

 

Pri kríži nám dosť fúka vietor

Pri kríži nám dosť fúka vietor

 

Posledné výhľady a schádzame späť do dediny

Posledné výhľady a schádzame späť do dediny

 

Vodopády Chorro el Macho

Po túre sa presúvame o pár kilometrov ďalej k vodopádu Chorro el Macho, ktorý sme deň predtým už nestihli navštíviť. Tentokrát je otvorené. Platíme vstupné 5 usd len za krátky okruh pralesom k vodopádu. Celý okruh je tak na 5 minút. Okrem toho sa tu môžete okúpať aj v prírodnom jazierku. Za kúpanie sa ale dopláca ďalších 5 usd. Takisto sa tu dá vyskúšať aj zip line, ktorá stojí asi 65 usd.

 

Visutý most pri vodopáde Chorro macho

Visutý most pri vodopáde Chorro macho

 

Okruh prechádza cez pekný prales a cez niekoľko visutých mostov. Po asi piatich minutách prichádzame k vodopádu. Je síce pekný, ale  už sme videli niekoľko pekných vodopádov v Paname a zadarmo. Za taký krátko okruh, sa nám zdá cena vstupu predražená.

Po vodopádoch si ideme na chvíľku oddýchnuť na hotel, zbaliť si veci a odubytovať sa. Smerujeme do centra, kde si dáme obed a koktejl z čerstvého ovocia. Skočíme aj na trh a kúpime si papáju. Obrovská papája sa tu dá kúpiť asi za 2 doláre a tá chuť je niečo úplne iné ako keď ju kúpime v supermarkete na Slovensku.

 

Vodopád Chorro Macho

Vodopád Chorro Macho

 

Túra na Cerro La Silla

 

 

Trasa na túre Cerro La Silla ktorú absolvujeme 

 

S čerstvou šťavou v ruke sa presúvame na začiatok ďalšej túry, tentokrát na Cerro La Silla. Túra na Cerro La Silla je opäť jednou z najkrajších v oblasti. Nachádza sa trochu mimo dedinky, a tak nie je veľmi frekventovaná. Začiatok túry sa nachádza asi 2 kilometre za El Valle de Antón, odbočka z hlavnej cesty sa nachádza pri zastávke Parada de buses el Roble. Tu odbáčame doprava po poľnej ceste. Za pár metrov radšej zaparkujeme a ďalej pokračujeme už pešo. Pri rozdvojke sa držíme naľavo a odtiaľto je cesta jasná. Najprv ideme po poľnej ceste miernym kopčekom dohora. Po chvíli prichádzame k vysielačom. Odtiaľto pokračuje už turistický chodník a zároveň vidíme aj náš cieľ – kríž na náprotivnom kopci.

 

Cerro La Silla

Cerro La Silla

 

Chodník na Cerro La Silla je veľmi fotogenický

Chodník na Cerro La Silla je veľmi fotogenický

 

Túra na Cerro La Silla je nenáročná, nemá veľké prevýšenie, lebo už autom sa z centra vyvezieme celkom vysoko. Celkovo na tejto túre prejdeme 5 kilometrov s prevýšním približne 250 metrov. Túra vedie cez zaujímavé kopce, kde rastie len tráva, zaujímavý kontrast oproti okolitým kopcom, ktoré sú pokryté lesmi. V diaľke vidíme aj pohorie La India Dormida, na ktorom sme boli doobeda.

 

Výhľady z Cerro La Silla

Výhľady z Cerro La Silla

 

Prechádzame popod kopec s krížom na druhú stranu, kde sa chodník točí a vedie na vrchol. Fúka tu veľmi silný vietor, ale našťastie hore ideme v závetrí. Na vrchol je to však len pár minút. Z Cerro La Silla sú naozaj nádherné výhľady všade dookola. Chodník pokračuje ešte ďalej po hrebeni na ďalší kopec. Nie je to ďaleko, tak sa ešte ideme prejsť aj na druhý vrch, len vietor je už nepríjemný. Na druhom vrchu sa pofotíme a rýchlo prechádzame cez hrebeň pod Cerro La Silla do závetria. Cestou späť stretávame len dvoch miestnych pri vysielačoch, inak celý čas nikoho.

 

Od kríža pokračujeme ďalej po hrebeni

Od kríža pokračujeme ďalej po hrebeni

 

Pohľad na cestu späť a vysielače odkiaľ sme prišli

Pohľad na cestu späť a vysielače, odkiaľ sme prišli

 

Vodopád Chorro La Poma

Našou poslednou zastávkou v El Valle de Antón je vodopád Chorro La Poma. Aj keď  technicky už sa nenachádza priamo v dedine, ale o niekoľko kilometrov ďalej v malej osade Las Margaritas. Vodopád nie je nijako označený, ani odbočka k nemu. Schádzame z hlavnej cesty a hneď zastavíme. Ďalej pokračuje len nie veľmi dobrá lesná cesta, tak sa pýtame hneď pri prvom domčeku, či môžeme nechať auto tam a súhlasia. Pokračujeme teda pešo. Za chvíľku z jedného z domov vybehne žena a pýta si za vstup k vodopádu 2 usd. Po anglicky nehovorí, tak že len po španielsky nám vysvetľuje ako sa dostaneme k vodopádu. Malo by to byť však len pár minút chôdze. Ideme podľa inštrukcii po chodníku, až prídeme k poli s cibuľou. Cestička pokračuje ďalej, a tak ideme aj my po nej ďalej. Nevyzerá to ale, že by tu mal byť nejaký vodopád, už ideme skoro 20 minút, a tak sa vraciame späť. Pri cibuľovom poli stretávame miestnych robotníkov a pýtame sa ich na cestu. Tí nás posielajú krížom cez pole, do húštiny oproti. Tam to vyzerá skôr ako nejaké smetisko, ale cez pochybný chodník ideme ďalej strmo dodola. A za 5 minút naozaj prichádzame k vodopádu Chorro La Poma. Sme tu v období sucha, takže ani jeden z vodopádov, ktoré sme navštívil, nebol v plnej sile. Aj tento bol iba taký menší vodopád, v období dažďov je určite mohutnejší.

 

Cestou k Chorro La Poma

Cestou k Chorro La Poma

 

Po návšteve vodopádu sme už sadli do auta a pokračovali sme smerom do hlavného mesta Panama City. V El Valle de Antón sme mali v podstate len jeden celý deň, ale aj za tento čas sme toho stihli celkom veľa. Určite by sme tu ešte mali čo robiť aj dlhšie. V okolí sa dajú absolvovať ešte ďalšie pekné túry. Zaujala nás napríklad túra na Cerro Cariguana, ktorá sa začínala prakticky pri našom ubytovaní. Po turistike sa v El Valle de Antón dá zrelaxovať aj v termálnych kúpeľoch s teplou vodou. V El Valle de Antón sa nachádza aj motýli park s mnohými druhmi motýľov a pavilón s plazmi či so žabami.

 

Vodopád Chorro La Poma

Vodopád Chorro La Poma