Grónsko, Sisimiut: turistika na horu Palasip Qaqqaa

Domov > Európa > Grónsko
august 2023
Kodaň – Sisimiut – Kangerlussuaq – Kodaň, Air Greenland
isi4u hostel, Sisimiut - 67 eur / 2 osoby / noc
Sisimiut Bed & Breakfast - 67 eur / 2 osoby / noc
Praktické informácie:
Grónsko Grónsko
Nuuk

Hlavné mesto

Dánska koruna (DKK)

Mena používaná v krajine

Grónčina, Dánčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ E Typ E
Typ F Typ F
Typ K Typ K

Využívané typy zásuviek

Palasip Qaqqaa je 544 metrov vysoká hora nachádzajúca sa severne od Sisimiutu, druhého najväčšieho grónskeho mesta. Túra na tento vrchol, je jedna z tých ľahších túr, ktoré sa v okolí Sisimiutu nachádzajú, no to vôbec neuberá na kráse výhľadov, ktoré si užijete z vrcholu. V prípade priaznivého počasia si z vrcholu vychutnáte veľmi pekné výhľady na všetky svetové strany. Priamo pod Vami bude letisko a za ním more, južne od vás mesto Sisimiut a na severe a východe hory a grónska divočina.

 

 Pohľad na vrchol Palasip Qaqqaa zo začiatku túry

Pohľad na vrchol Palasip Qaqqaa zo začiatku túry

 

Dĺžka: 2,5 kilometra jednosmerne od cesty na letisko, 6 km zo Sisimiutu

Prevýšenie: 520 metrov

Trvanie: približne 2,5 hodiny tam aj späť od cesty na letisko

Túra na Palasip Qaqqaa začína za Sisimiutom pri ceste na letisko. Začiatok túry je označený, pri ceste sa nachádza malé parkovisko, informačná tabuľa a piknikový stolík. Začiatok nájdete jednoducho, na tomto mieste tečie popod cestu aj potok. V tomto potoku je výborná pitná voda, stačí si doniesť prázdnu fľašku a môžete si nabrať vodu na túru priamo z potoka. Túto vodu nám odporučí aj niekoľko miestnych, ktorý si ju tam chodia naberať.

 

Zo začiatku sa ide po rovine popri potoku

Zo začiatku sa ide po rovine popri potoku

 

Od cesty je to na vrchol Palasip Qaqqaa približne dva a pol kilometra s prevýšením približne 520 metrov. Čo je na takú krátku túru celkom veľké prevýšenie.  Ak budete začínať v Sisimiute, treba si prirátať ešte asi 3,5 kilometra zo Sisimiutu po ceste na začiatok túry. Ak by sa Vám nechcelo so Sisimiutu pešo, jedinou možnosťou bude zobrať si taxík. Taxíkov v meste chodí množstvo a na začiatok túry to bude stáť 120 dánskych korún. My si cestou tam berieme taxík, späť už potom ideme pešo.

 

Po pár sto metroch ale túra začína strmo stúpať

Po pár sto metroch ale túra začína strmo stúpať

 

Pekné výhľady hneď na začiatku

Pekné výhľady hneď na začiatku

 

Túra je celkom dobre značená modrými guličkami nakreslenými na skalách, ale na niektorých miestach sa aj vetví a je možné využiť rôzne vychodené chodníky, čo občas trocha metie.Prvých pár sto metrov ide takmer po rovine popri potôčiku, no potom túra odbáča do strmého kopca, popri vodopáde. V niektorých miestach sú natiahnuté a pomocné laná, ktoré môžete využiť. No dá sa to bez problémov zvládnuť aj bez nich.

V čase keď ideme túru my, hlásia nie veľmi dobré počasie. Má pršať a celkom silno fúkať. Nakoniec ale neprší vôbec a fúka iba na vrchole kopca. Počasie máme teda ideálne na turistiku. Cestou na vrchol stretávame len dvoch miestnych, ktorí nás predbiehajú. Prehodíme s nimi pár slov a vravia nám, že na vrchole sú dva pižmone. Čo nás celkom poteší, len vravia aby sme sa k ním nepribližovali veľmi blízko. My ich už ale poznáme, a tak vieme, čo asi máme očakávať. Nakoniec ale žiadneho pižmoňa nevidíme. Asi medzitým ušli.

 

Výhľady cestou na vrchol

Výhľady cestou na vrchol

 

Malá chatka približne niekde v polovičke túry

Malá chatka približne niekde v polovičke túry

 

Tesne pred polovičkou túry sa nachádza na vrcholku bočného kopca aj malá chatka. Pôvodne sme plánovali, že by sme v nej aj prespali, ale je to ozaj len maličká, núdzová chatka bez dverí, tak tu nakoniec na noc neostávame. Od chatky nás znova čaká strmší úsek, a tak sa znova celkom zapotíme. Po jeho prekonaní ale prichádzame hore na hrebeň. Odkiaľ už máme výhľady takmer do všetkých strán a stúpanie je už miernejšie.

 

Výhľady z hrebeňa

Výhľady z hrebeňa

 

Vrchol už nie je ďaleko

Vrchol už nie je ďaleko

 

Na vrchol prichádzame približne po hodinke a pol. Celkom tu ale fúka, tak si rýchlo pofotíme a popozeráme výhľady a zostupujeme o niečo nižšie, kde už je bezvetrie. Cestou späť stretávame ešte dvoch turistov, ktorí idú na vrchol. Tiež prehodíme pár slov. Sú to miestni a vravia nám, že na túto horu bývajú aj preteky v behu. Víťaz vybehne na vrchol približne za 20 minút. Mi schádzame dole asi po dva a pol hodine od začiatku. V potôčiku doplníme zásoby vody a čaká nás ešte prechádzka po ceste do Sisimiutu.

 

Letisko je priamo pod nami, za ním už len more

Letisko je priamo pod nami, za ním už len more

 

Sisimiut máme z vrcholu ako  na dlani

Sisimiut máme z vrcholu ako  na dlani

 

V diaľke už len grónska divočina

V diaľke už len grónska divočina

 

Kopce v okolí

Kopce v okolí

 

Ak budete niekedy v Sisimiute a budete mať pol dňa času, výstup na Palasip Qaqqaa je veľmi dobrou voľbou ako ho využiť. Užijete si pekné výhľady na samotný Sisimiut, letisko ako aj na divočinu, ktorá sa nachádza za mestom.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: