Západná Austrália: Perth

september 2023
Nightcap at Wanneroo Tavern, Perth – 150 aud / 2 osoby / noc
Henry White Campground, Yanchep National Park - 30 aud / 2 osoby / noc
Woodman Point, Fremantle - 36 aud / 2 osoby / noc
Discovery Parks Perth Airport – 41 aud / 2 osoby / noc
Karrinyup Waters Resort – 43 aud / 2 osoby / noc
Kia Picanto, Alamo – 120 eur / 2 osoby / 3 dni
Praktické informácie:
Austrália Austrália
Canberra

Hlavné mesto

Austrálsky dolár (AUD)

Mena používaná v krajine

Využívané typy zásuviek

+6 až +9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Austrálie je potrebné mať platný cestovný pas a požiadať si online o e-Visitor víza (subclass 651). Podrobné informácie ako požiadať o e-Visitor víza nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Najlepším obdobím na návštevu Austrálie je austrálske leto, od decembra do februára. Teploty v tomto období sú najvyššie. Pokiaľ môžete vyhnite sa vianočným sviatkom, kedy je v Austrálii top sezóna a ceny sú najvyššie. Výborným obdobím na návštevu je aj jeseň od marca do mája, kedy je na väčšine územia stále veľmi príjemne, navyše je aj menej turistov. Austrálska zima trvá od júna do augusta, kedy je chladnejšie. Silné vetry a búrky však môžu prísť kedykoľvek, tak si nezabudnite so sebou zabaliť pršiplášť. Pokiaľ sa chystáte na sever Austrálie, tak tu sú letné mesiace veľmi horúce a vlhké s množstvom dažďa, preto je vhodnejšia návšteva v suchom období od júna do augusta.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Perth je hlavné a najväčšie mesto Západnej Austrálie. Leží  na brehoch Indického oceána a hovorí sa o ňom, že je to najizolovanejšie veľkomesto na svete. V podstate leží uprostred ničoho a vo vzdialenosti 2000 km v žiadnom smere žiadne ďalšie veľkomesto nenájdete. Napriek tomu v okolí Perthu a v Západnej Austrálii nájdete mnoho prírodných krás. Perth je známy hlavne svojimi plážami, slnečným počasím a uvoľnenou atmosférou. Je vstupnou bránou do Západnej Austrálie, a keď budete chcieť precestovať Západnú Austráliu, je pravdepodobné, že priletíte práve do Perthu. Ak tu už budete, vyhraďte si deň dva na spoznanie mesta. A čo všetko v Perthe vidieť? Poďme sa na to pozrieť.

 

V centre Perthu

V centre Perthu

 

Kde sa ubytovať v Perthe

Perth počas našich dvoch ciest v Západnej Austrálii navštevujeme niekoľkokrát. Nie vždy ale využívame hotel a častejšie tu skôr kempujeme. Je to lacnejšie a dajú sa tu nájsť aj dobré kempy. Tie využijete hlavne, keď budete mať požičané auto alebo karavan. Aj my to tak robíme a v Perthe väčšinou kempujeme. Treba ale rátať s tým, že kempy v blízkosti Perthu bývajú často plné a drahšie ako v iných častiach, tak je dobré si spraviť prehľad a rezerváciu dopredu. Takisto treba rátať, že otváracie časy recepcie kempov, bývajú často obmedzené.

Hotel si dávame, keď do Perthu prilietame neskoro v noci. Vyberáme Sanno Marracoonda Airport Hotel, keďže prilietame neskoro v noci a tento hotel je blízko letiska a má zadarmo vyzdvihnutie aj odvoz na letisko. Ak ale budete v Perthe dlhšie alebo budete mať lepšie časy letov je lepšie si zvoliť hotel bližšie pri centre. Druhý hotel potom volíme na noc pred odletom, kedy sa potrebujeme poriadne zbaliť a to by pri kempovaní bolo ťažšie. Vtedy vyberáme Nightcap at Wanneroo Tavern. Má na náš termín najlepšiu cenu a aj polohu, ktorá nám vyhovuje. Tento hotel má aj reštauráciu a keď ste tam ubytovaní máte rôzne zľavy. My napríklad dostávame steak s prílohou za 20 austrálskych dolárov a dva nápoje zdarma, čo je na Austráliu veľmi dobrá cena.

 

 

Kings Park je ideálne miesto na piknik

Kings Park je ideálne miesto na piknik

 

Kedy navštíviť Perth

Perth má síce celoročne veľmi príjemné podnebie s miernymi zimami. Avšak predsa len ak sa chcete aj okúpať na jednej z mnohých krásnych pláži, najlepšie obdobie na návštevu bude austrálske leto, čiže od decembra do februára. Jar (september – november) je tiež dobrým obdobím veľmi výhodným napríklad na turistiku, keďže nie je príliš teplo. Treba ale rátať s tým, že v oceáne sa v tomto čase neokúpete, ak nie ste otužilcom. Jeseň (od marca do mája), hlavne jej začiatok je tiež fajn, ale môže sa stať, že v tomto období prídu aj záplavy.

 

Mrakodrapy v Perthe

Mrakodrapy v Perthe

 

Ako sa pohybovať po Perthe

Pre pohyb po Perthe môžete využiť auto, metro, autobusy alebo aj lode. Ak si chcete pozrieť len centrum Perthu, prípadne Fremantle alebo Rotnest Island, zaobídete sa aj bez auta. Po meste a do týchto blízkych mestečiek premáva vlak, či loďka. Ak už ale budete chcieť ísť na výlety ďalej od mesta, oplatí sa požičať si auto, s ktorým budete mať väčšiu slobodu.

Na metro aj na autobusy platia rovnaké lístky, ktoré si môžete zakúpiť v automatoch alebo v autobusoch u vodiča. Ako nám poradil miestny pracovník, ak plánujete počas dňa viac jázd, veľmi sa oplatí kúpiť si Family Rider lístok. Aj keď nie ste rodinný príslušníci, tento lístok platí pre dvoch dospelých a až 5 detí. A celý deň ho môžete využívať na neobmedzené množstvo jázd metrom aj autobusmi. Pozor, ale, platí len cez víkendy a sviatky, bežné dni až po 18:00. Okrem klasických autobusov, tu premávajú aj autobusy CAT. V centre dokonca existuje Free Transit Zóna, kde sa odveziete CAT autobusmi zdarma.

Okrem autobusov a metra tu premávajú ako MHD-čka aj lodičky.  Keďže mesto Perth pretína rieka Swan, mesto je poprepájané sieťou lodných MHD liniek.

 

Centrum Perthu

Centrum Perthu

 

Čo vidieť v Perthe

Ak budete bývať ďalej od centra a využívať metro, je dobré sa odviezť až do centra Perthu na stanicu Perth, odkiaľ je to len pár metrov do centra a k nábrežiu. Aj my tak robíme a odtiaľto prechádzame po nákupnej ulici Barrack Street. Perth je moderné veľkomesto a centrum tvoria najmä vysoké mrakodrapy. Ale na tejto ulici sa nachádza aj historická budova Radnice mesta Perth a o niečo ďalej park Stirling Gardens, jeden z mnohých parkov v Perthu. Okrem krásnych záhrad sa pri parku nachádza viacero historických budov, medzi nimi budova najvyššieho súdu (Supreme Court), či Budova vlády (Government House).

 

Budova Najvyššieho súdu a Stirling gardens

Budova Najvyššieho súdu a Stirling gardens

 

O niečo ďalej sa nachádza historická mincovňa Perth Mint. Môžete ju aj navštíviť a dozvedieť sa viac o histórii ťažby zlata a výroby mincí.

Zaujímavé je, že v centre medzi modernými mrakodrapmi, nájdeme aj niekoľko historických kostolov. Veľmi pekná je budova Trinity Uniting Church, ktorý pochádza z 19. storočia.

 

Perth Town Hall

Perth Town Hall

 

Elizabeth Quay

Od Stirling Gardens je to len pár krokov ku Elizabeth Quay, čo je nábrežie a prístav s mnohými atrakciami, reštauráciami, kaviarňami. Nachádza sa tu najzaujímavejšia budova Perthu – Bell Tower – vysoká sklenená špirálovitá budova. V Bell Tower sa nachádzajú ako už názov napovedá zvony, ktoré pochádzajú z 14. storočia. Bell Tower môžete aj navštíviť a dozvedieť sa viac o histórii Perthu, zvonov, vyskúšať si zazvoniť ale uvidíte aj pekné výhľady na Perth a rieku Swan. V noci je zase Bell Tower veľmi pekne vysvietená.

 

Bell Tower

Bell Tower

 

Takisto sa tu nachádza Elizabeth Quay Bridge, veľmi zaujímavý most, z ktorého sa tiež naskytajú pekné pohľady na centrum. Celé je to tu veľmi pekne upravené. Z Elizabeth Quay odchádzajú aj lodičky, ktoré slúžia ako MHD na protiľahlý breh rieky Swan.

My si tu sadáme na typické austrálske jedlo – Fish and Chips. Jedna porcia stojí takmer 40 austrálskych dolárov, ale je tak veľká, že sa z nej najeme aj dvaja a ešte nám ostane aj na neskôr.

 

Elizabeth Quay

Elizabeth Quay

 

Elizabeth Quay Bridge

Elizabeth Quay Bridge

 

Kings Park a botanická záhrada

Keď si prejdeme centrum a okolie Elizabeth Quay, odvážame sa autobusom do Kings Parku. Kings Park sme ale navštívili už dávnejšie, vtedy sme tu išli autom. Je tu veľké parkovisko, kde sa dá bezplatne parkovať. No môže sa stať, že bude zaplnené. Kings Park je jeden z najkrajších parkov, v akom sme kedy boli. Zeleň, palmy, papagáje a nádherné výhľady na mesto. Kings park sa rozkladá na ploche 400 hektárov a nachádza sa asi 1,5km od centra. V botanickej záhrade, ktorá sa tu nachádza, nájdeme vyše 300 druhov rastlín. Okrem toho sa tu nachádzajú aj verejné grily, kde si môže hocikto grilovať alebo si tu na upravenom trávniku môžete spraviť piknik. To aj veľmi veľa ľudí robí. Mnohí tu majú dokonca celé oslavy. Je tu neskutočná atmosféra a mnohí si tu jednoducho prídu sadnúť si do trávy, prečítať si knihu, či len tak vychutnávať výhľady.

 

Výhľad z Kings Parku na mesto

Výhľad z Kings Parku na mesto

 

Aj keď Kings Park sme už navštívili, ale ani tentoraz jeho návštevu nemôžeme vynechať. Hneď na začiatku parku sa nachádza niekoľko vyhliadok, z ktorých je najlepší výhľad na mesto. Keď sa dostatočne pokocháme, prechádzame ďalej k pomníku State War Memorial, venovanému Austrálčanom padlým vo vojnách. Okolo sa nachádzajú veľké upravené trávniky, kde si množstvo ľudí robí pikniky. Všade tu lieta množstvo farebných papagájov. Ak chcete vidieť nejaké papagáje vo voľnej prírode, Kings Park je jedným z najlepších miest.

O niečo ďalej sa nachádza obrovský baobab Gija Jumulu. Tento baobab, ktorý má až 750 rokov, sem preniesli z Kimberley na severe Západnej Austrálie. Pri stavbe mosta, ho museli odstrániť, ale zachránili ho tak, že ho previezli sem do Perthu a znovu ho zasadili.

 

Baobab Gija Jumulu

Baobab Gija Jumulu

 

Jazierko s fontánou v Kings Parku

Jazierko s fontánou v Kings Parku

 

Nevynecháme ani chodník v korunách stromov – Lottery West Federation Walkway. Tento chodník síce nie je dlhý, ale určite sa ho oplatí prejsť, ak už budete v Kings Parku. Odtiaľto si vraciame opačnou stranou popri niekoľkých jazierkach s fontánami späť na začiatok parku, kde opäť nasadáme na autobus späť do centra.

 

Chodník v korunách stromov v Kings Parku

Chodník v korunách stromov v Kings Parku

 

Farebné papagáje v parku

Farebné papagáje v parku

 

Pláže v Perthe

Hoci mesto Perth neleží priamo pri mori, ale na brehoch rieky Swan, neďaleko sa nachádza niekoľko úžasných pláží s bielym pieskom. Medzi najznámejšie patria pláže Cottesloe Beach, Leighton Beach, ktoré sú práve najbližšie k Perthu a medzi miestnymi sú veľmi obľúbené. O niečo ďalej na sever sa potom nachádzajú ďalšie populárne pláže ako Scarborough či Trigg Beach. No úplne najkrajšie pláže, nájdete na ostrove Rottnest, ktorý sa nachádza len pár kilometrov od pobrežia Perthu. Určite sa oplatí venovať jeden deň práve návšteve tohto ostrova. Ako stráviť deň na Rottnest Islande a čo všetko na ostrove navštíviť sme spísali v samostatnom článku.

 

Jedna s pláží v okolí Perthu

Jedna z pláží v okolí Perthu

 

Najkrajšie pláže v okolí sú ale na Rottnest Island

Najkrajšie pláže v okolí sú ale na Rottnest Island

 

Čo ešte v Perthe vidieť

Ak budete mať v Perthe viac času, odvezte sa lodnou MHD z Elizabeth Quay na opačný breh rieky Swan do Mends St Jetty, neďaleko ktorej sa nachádza aj ZOO. Pozdĺž tohto brehu rieky sa tiahne niekoľko kilometrov park a promenáda, z ktorej sa naskytujú pekné výhľady na mrakodrapy v centre mesta.

Neďaleko centra sa nachádza Heirisson Island. Tento ostrov je ďalšou oázou pokoja a zelene uprostred Perthu. Dokonca na tomto ostrove môžete vidieť množstvo kengúr a prejsť sa po niekoľkých trasách.

V Perthe nevynechajte ani návštevu parku – Caversham Wildlife Park, kde môžete pozorovať a dokonca aj pohladkať, mnohé typické austrálske zvieratká ako kengury či vombaty.

O niečo viac na sever sa zase nachádza veľmi pekný Národný park Yanchep. Viac o týchto dvoch parkoch, nájdete v samostatnom článku.

 

Kengury môžete vidieť aj na Heirisson Islande

Kengury môžete vidieť aj na Heirisson Islande

 

Výlety z Perthu

Okrem Rottnest Islandu si môžete z Perthu spraviť niekoľko zaujímavých jednodenných výletov. Jeden z najčastejších je výlet do mestečka Fremantle, ktorý sa nachádza len pár kilometrov južne od Perthu. Výhodou je, že sa sem jednoducho dostanete aj vlakom. Fremantle je veľmi pekné historické mestečko so skvelou atmosférou. Ak  máte k dispozícii auto, môžete pokračovať ešte ďalej na juh, kde sa nachádzajú ďalšie pekné pláže. Nevynechajte ani Woodman Point, kde môžete pozorovať pelikány vo voľnej prírode.

 

Pelikány na Woodman Pointe

Pelikány na Woodman Pointe

 

Ak máte viac času, môžete pokračovať smerom do Margaret River a cestou sa zastaviť na mnohých neskutočných plážach, ale na to je už dobré si vyhradiť viacej ako jeden deň. V okolí nájdete veľa zaujímavostí. Ďalším častým výletom je výlet do Swan Valley, čo je známa vinárska oblasť. Organizujú sa tu hlavne plavby spojené s ochutnávkou vín.

Necelých 200 kilometrov na sever od Perthu zasa nájdete The Pinnacles Desert v Nambung National Parku. Je to veľmi pekný národný park, v ktorom sa nachádzajú tisícky veľmi zaujímavých vápencových útvarov. Hovorí sa, že sú to skamenené stromy. Každopádne tento park určite stojí za návštevu a z Perthu sa to dá zvládnuť aj ako jednodenný výlet. My sme ho navštívili pri našej predošlej návšteve Západnej Austrálie.

 

The Pinnacles Desert v Nambung National Parku so zaujímavými vápencovými útvarmi

The Pinnacles Desert v Nambung National Parku so zaujímavými vápencovými útvarmi

 

 

Posledný výhľad z Kings Parku na mesto

Posledný výhľad z Kings Parku na mesto