Litva: Z Klaipédy po Vilnius

Domov > Európa > Litva
apríl 2023
Viedeň - Vilnius, AirBaltic - 66 eur / osoba
Memel Hotel, Klaipeda - 51 eur / 2 osoby / noc
Praktické informácie:
Litva Litva
Vilnius

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Litovčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ F Typ F

Využívané typy zásuviek

Po návšteve čarovného polostrova Kurská Kosa, sa vydávame na malý roadtrip krížom cez Litvu späť do hlavného mesta. Na presun máme celý deň, čo plánujeme využiť a zastavíme sa na mnohých zaujímavých miestach, ktoré sa oplatí v Litve navštíviť. Prejdeme si rôzne hrady a zámky, ale aj slávnu Horu Krížov a ďalší deň si vychutnáme hlavné mesto Vilnius.

 

 Divadelné námestie v Klaipéde

Divadelné námestie v Klaipéde

 

Spoznávanie Litvy začíname v prístavnom meste Klaipéda. Z Klaipédy sme sa vydali na celý deň na Kurskú kosu, a tak na spoznanie samotného mesta nám ostal len jeden večer. Čo však úplne postačuje. Klaipéda je tretie najväčšie mesto Litvy a nachádza sa tu aj najväčší prístav v Litve. Historické centrum ale nie je veľmi veľké. Za pozretie stojí najmä hlavné Divadelné námestie (Teatro aikštė) a pár uličiek v jeho okolí. Neďaleko Divadelného námestia sa nachádza aj prístav so zvyškami hradu, kde sa dnes nachádza Historické múzeum (Pilies muziejus). Poprechádzať sa oplatí aj popri rieke, kde sa nachádza niekoľko reštaurácii. Jedna z reštaurácii s typickým litovským jedlom sa nazýva Etno Dvaras a nachádza sa priamo na Divadelnom námestí, ale pobočky majú aj v iných litovských mestách. Odporúčame ochutnať najmä Cepelinai, čo sú v podstate akési plnené knedlíky zo zemiakového cesta. Plnené bývajú mletým mäsom či tvarohom. Ich názov vznikol zo slova zeppellin, lebo ich tvar pripomína malú vzducholoď.

 

Promenáda pri rieke

Promenáda pri rieke

 

Typické litovské jedlo Cepelinai

Typické litovské jedlo Cepelinai

 

Mestečko Plungé

Ďalší deň ráno opúšťame Klaipédu a našou prvou zastávkou po ceste je malé mestečko Plungé, asi hodinu cesty od Klaipédy.  Ak budete ako my cestovať z Klaipédy k Hore Krížov, tak Plungé je super miesto na zastavenie po ceste, na vyvetranie a pretiahnutie si nôh. Nachádza sa tu krásny park s nádherným zrekonštruovaným kaštieľom. V kaštieli sa nachádza Múzeum umenia, ale často sa tu usporadúvajú aj svadby.

 

Kaštieľ v Plungé

Kaštieľ v Plungé

 

My sme do vnútra nešli ale dali sme si prechádzku v okolitom parku, ktorý je tiež krásne upravený s jazierkami, fontánami a ďalšími historickými stavbami. Zaujímavá je napríklad Hodinová veža (Dvaro Laikrodinė), v ktorej sídli mestská knižnica alebo budova, ktorá kedysi slúžila ako stajne.

 

V tejto budove kedysi boli stajne

V tejto budove kedysi boli stajne

 

Hodinová veža

Hodinová veža

 

Hora krížov

Jedno z najznámejších miest v celej Litve, ktoré ste už pravdepodobne videli minimálne na fotkách, je Hora krížov pri mestečku Šiauliai. Na malom kopčeku sa tu nachádza vyše 100 000 rôznych krížov. Presný pôvod zvyku nechávať tu kríže nie je úplne jasný, ale predpokladá sa, že prvé kríže sem začali nosiť už v roku 1831. Neskôr počas komunizmu sa Sovietsky zväz snažil toto miesto zničiť buldozérmi ale aj vypaľovaním krížov. Na niektorých miestach možno dodnes vidieť obhorené kríže. Napriek tomu sem Litovčania neustále nosili kríže a obnovovali toto miesto.  Preslávilo sa hlavne v roku 1993, kedy ho navštívil aj pápež Ján Pavol II. Každý kto toto miesto navštívi si sem môže doniesť svoj vlastný kríž na pamiatku svojich zosnulých. Ak kríž nepresahuje 3 metre, tak ho tu môže položiť bez povolenia.

 

Hora krížov

Hora krížov

 

Zaparkujeme pri návštevníckom centre, kde sa platí za parkovanie 50 centov a prejdeme sa asi 500 metrov k samotnej Hore Krížov. Ale parkovať sa dá aj bezplatne a bližšie pozdĺž cesty. Hoci je toto miesto veľmi populárne v čase našej návštevy sa tu motá len zopár ľudí. Je to neuveriteľné koľko krížov sa tu nachádza. Veľké, malé, menšie aj úplne maličké. Dokonca tu nájdeme aj kríže zo Slovenska. Pomedzi kríže vedú rôzne chodníčky, takže sa tu dá prejsť a popozerať si rôzne kríže. Je to určite veľmi zaujímavé miesto s jedinečnou atmosférou, ktoré stojí za návštevu aj keď nie ste veriaci.

 

Neskutočné množstvo krížov

Neskutočné množstvo krížov

 

Okrem tých veľkých je tu aj množstvo malých krížov

Okrem tých veľkých je tu aj množstvo malých krížov

 

Kleboniškiai

Po asi 50 kilometroch opäť zastavujeme, tentoraz pri malom skanzene v dedinke Kleboniškiai. V skanzene sa nachádzajú pôvodné drevené litovské domčeky z prelomu 19. a 20. storočia. Do mnohých z nich sa dá aj pozrieť aj dovnútra a často sa tu konajú aj prehliadky tradičných remesiel. Okrem domčekov sa tu nachádza napríklad aj drevený mlyn, ktorý je tiež súčasťou skanzenu. Je zrenovovaný a aj sem sa dá ísť dnu a pozrieť si ako takýto mlyn kedysi fungoval.

 

Zrekonštruovaný mlyn v Kleboniškai

Zrekonštruovaný mlyn v Kleboniškai

 

Vo vnútri mlynu

Vo vnútri mlynu

 

Hrad Trakai

Hrad Trakai je asi najnavštevovanejšou pamiatkou v Litve. Môže za to jeho blízkosť nielen k hlavnému mestu, ale aj k Poľsku. Aj v čase našej návštevy tu prevládali poľskí turisti. Hrad je známy hlavne kvôli jeho polohe na ostrove na jazere Galvé. Pri hrade sa nachádza aj rovnomenná dedinka, kde nájdeme množstvo reštaurácii, kaviarní a hotelov. Parkovanie je tu možné všade po dedine – popri ceste alebo v jednom z mnohých súkromných parkovísk. V oboch prípadoch je parkovanie platené. My sme na jednom zo súkromných parkovísk platili 5 eur na deň. Okrem auta sa sem ľahko dostanete z Vilniusu aj autobusom, cesta sem trvá približne pol hodinu.

 

Hrad Trakai je ako z rozprávky

Hrad Trakai je ako z rozprávky

 

Dedinka je maličká, a tak z každého kúta je to k hradu blízko. Na ostrov k hradu sa dostaneme dreveným mostom. Samotný hrad vyzerá ako vystrihnutý z nejakej rozprávky. Pochádza z 15. storočia a slúžil ako sídlo litovských kniežat. Dnes v hrade sídli múzeum. Do hradu sa platí vstupné 12 eur na osobu. Treba si dávať pozor, že otváracie hodiny sú celkom obmedzené a my sme sa doň už po štvrtej nedostali. To až ale tak nevadilo. Aj bez vstupu do hradu sa môžete poprechádzať po ostrove a medzi hradbami hradu. Najkrajší je aj tak pohľad na hrad z diaľky.

 

Jedna z veží hradu Trakai

Jedna z veží hradu Trakai

 

Trakai

Trakai

 

Okrem prechádzky a návštevy hradu je možné vydať sa aj na plavbu po jazere Galvé, ktorú tu ponúkajú všade. Jazero Galvé je jedno z najhlbších v krajine a okrem ostrova na ktorom stojí hrad sa tu nachádza ďalších 20 maličkých ostrovov. Celá táto oblasť je veľmi pekná a v okolí je aj niekoľko turistických trás.

Po prechádzke okolo hradu a dedinky si sadáme do jednej z mnohých reštaurácii a vyskúšame typické miestne jedlo – kibinai. Kibinai je akési pečivo – koláč, ktorý je plnený rôznymi plnkami –zeleninovou, hovädzím či kuracím mäsom alebo dokonca lososom. Okrem verzie malých koláčikov sa tu dá ochutnať aj väčšia verzia, ktorá vyzerá ako koláč.

 

Domčeky v dedinke Trakai

Domčeky v dedinke Trakai

 

Kibinai

Kibinai

 

Po večeri sa už presúvame na hotel vo Vilniuse, ale ešte si dáme krátku zastávku neďaleko od hradu Trakai –  Horu Anjelov (Hill of Angels). Hora Anjelov sa nachádza na severe jazera Galvé, asi 6 km od hradu Trakai. Na malom kopčeku sa tu nachádza množstvo rôznych sôch anjelov, z ktorých každá predstavuje iné hodnoty (lásku, súcit, ...). Je to veľmi pokojné miesto a oproti hradu Trakai tu takmer nikto nie je. Dáme si krátku prechádzku pomedzi sochy anjelov a obdivujeme jednotlivé sochy. Každá je iná a detailne vyrezávaná.

 

Asi najväčší anjel na Hore anjelov

Asi najväčší anjel na Hore anjelov

 

Hora Anjelov

Hora Anjelov

 

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: