Budapešť – čo všetko vidieť a navštíviť?

august 2017
Eurolines, jednosmerný lístok od 5 eur, Budapešť - Népliget
Flixbus, jednosmerný lístok od 8 eur, Budapešť - Népliget
Student Agency, jednosmerný lístok od 6,50 eur, Budapešť - Kelenfold
Vlaky EC a EN, jednosmerný lístok 17 eur (spiatočný 17,50 eur), Budapešť - Keleti p.u.
Praktické informácie:
Maďarsko Maďarsko
Budapešť

Hlavné mesto

Maďarský forint (HUF)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Maďarskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Návšteva Maďarska je možná celoročne. Ak plánujete navštíviť Budapešť, vyhnite sa júlu a augustu, kedy je tu najviac turistov a zvoľte radšej jarné alebo jesenné obdobie.

Cestovné obdobie

Maďarčina

Úradný jazyk

Hlavné mesto našich južných susedov, prezývané aj ako Paríž Východu. Svojou blízkou polohou, lacnými cenami, krásnou architektúrou a termálnymi kúpeľami robí z neho ideálnu víkendovú destináciu. A keďže sme ho už navštívili niekoľkokrát, rozhodli sme sa spísať, ako sa sem dostať,  čo všetko v Budapešti nevynechať a čo ochutnať.

Budapešť  tvoria vlastne dve časti, ktoré boli kedysi samostatnými mestami, rozdelené Dunajom. Na pravej strane sa nachádza Budín – Buda, ktorej dominuje Budínský Hrad  a na druhej strane Pešť, na ktorej sa nachádza slávny Parlament.

 

Ako sa dostať do Budapešti

Najrýchlejší spôsob je samozrejme autom, no ani keď auto nemáte, tak sa sem nie je problém dostať z rôznych kútov Slovenska. Z Bratislavy sem premávajú viaceré autobusové spoločnosti, s ktorými sa sem dostanete za približne dve a pol hodiny. Ceny lístkov sa začínajú na približne 6 eurách za jednosmernú jazdu. O niečo rýchlejšia a pohodlnejšia je cesta vlakom, kde za spiatočný lístok zaplatíte približne 18 eur. Autobusy spoločnosti Flixbus prevádzkujú takisto priame linky z Ružomberka, Banskej Bystrice, Zvolena a Košíc. Sprievodcu ako sa dostať do Budapešti (a na letisko) sme spísali v staršom článku.

 

MHD v Budapešti

MHDčku tvorí hustá a celkom funkčná sieť autobusov, električiek, trolejbusov a metra. Prakticky ku všetkým pamiatkam sa dá dostať pešo alebo metrom, my sme žiadne iné spôsoby nepotrebovali využiť. Lístky na metro sa kupujú v automatoch, kde sa dá platiť aj kartou a dokonca si v nich viete navoliť aj slovenčinu ako jazyk. Lístok na jednu jazdu stojí 350 HUF, ale ak sa plánujete viac prepravovať metrom, tak sa dajú kúpiť lístky na 10 jázd (3000 HUF), 24-hodinový (1650HUF) alebo 72-hodinový (4150HUF).

 

Čo vidieť v Budapešti

Budínsky Hrad a jeho okolie

Jednoznačne najväčšou atrakciou Budapešti je Hrad, ktorý sa vypína nad mestom a pochádza z 13. storočia. Bol postavený v čase vlády uhorského kráľa Bélu IV, no počas storočí bol niekoľkokrát zničený, vyhorený, zbombardovaný  a znovupostavený. Od roku  1987 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a v súčasnosti tu sídli Maďarské historické múzeum, Maďarská národná galéria a Szécsényiho národná knižnica. Za prechádzku určite stojí aj okolitá Hradná štvrť, ktorá je známa stredovekými a barokovými budovami.

 

Budínsky hrad

Budínsky hrad

 

V budove hradu sa nachádza Maďarské historické múzeum

V budove hradu sa nachádza Maďarské historické múzeum

 

Najjednoduchšie je sa sem dostať pozemnou lanovkou Sikló, ktorá sem premáva z námestia Clarka Adama (1200 HUF), ale keď sa cítite byť dostatočne fit, tak si to na Hradný kopec môžete aj vyšliapať.

Vedľa Budínskeho Hradu sa nachádza Rybárska Bašta, ktorá kedysi slúžila na obranu hradu a bola pomenovaná po cechu rybárov, ktorí strážili túto časť hradieb. Je to terasa a súbor siedmych vežičiek na hradbách, odkiaľ sa rozprestiera nádherný výhľad na celé mesto.

Vedľa stojí aj Matejov Kostol, jeden z najkrajších maďarských kostolov, ktorý bol taktiež niekoľkokrát prestavaný a kde bol korunovaný aj rakúsky cisár Franz Jozef I. a Sisi.  Kým areál okolo hradu a Rybárska Bašta je zadarmo, do kostola sa platí vstupné približne 1400 HUF.

 

Rybárska Bašta

Rybárska Bašta

 

Matejov Kostol

Matejov Kostol

 

Citadella

Vo výške 235 metrov na vrchu Gellért Hegy, sa nachádza Citadella – pevnosť, ktorá bola vybudovaná v 19.storočí. Toto miesto je však skôr známe nádherným výhľadom na Hrad, mesto a Dunaj aj s ôsmymi mostmi cez rieku. Nachádza sa tu aj ďalší symbol Budapešti – Socha Slobody (Szabadság Szobor), socha postavená komunistami na oslavu oslobodenia Budapešti spod nacistických vojsk. Hoci väčšina sôch z čias socializmu bola v Budapešti odstránená, túto si rozhodli ponechať.

Takisto tu nájdete aj Sochu sv. Gellérta, po ktorom bol celý kopec pomenovaný. Podľa legendy to bol svätec, ktorého tu zabili tak, že ho dali do suda a pustili ho dolu z kopca.

 

Dunaj a v pozadí vrch Gellért Hegy s Citadellou

Dunaj a v pozadí vrch Gellért Hegy s Citadellou

 

Reťazový most (Lánchíd)

Najznámejší a najstarší z ôsmich mostov cez Dunaj v Budapešti je práve Lánchíd, alebo v preklade Reťazový most. Keď budete prechádzať z časti Buda na druhý breh Dunaja, tak sa určite prejdite po tomto moste. Na oboch koncoch most strážia dve sochy veľkých levov.

 

Reťazový most alebo Lánchíd a v pozadí Hrad

Reťazový most alebo Lánchíd a v pozadí Hrad

 

Jeden z levov na konci Lánchídu

Jeden z levov na konci Lánchídu

 

Parlament

Symbol Budapešti, maďarský parlament je jedným z najkrajších a najstarších budov parlamentov na celom svete. So svojimi úctyhodnými rozmermi – dĺžkou 260 metrov a výškou 90 metrov je dokonca väčší ako Westminsterský palác v Londýne, ktorým bol inšpirovaný. Samozrejme sa dá ísť aj do vnútra na komentovanú prehliadku, kde môžete vidieť aj Korunu sv. Štefana.

Keď už budete pri Parlamente určite sa prejdite aj po nábreží Dunaja, kde nájdete zaujímavé súsošie Topánky na Dunaji,  ktoré je venované pamiatke Židov, ktorí tu boli zastrelení počas druhej svetovej vojny.

 

Budova Parlamentu

Budova Parlamentu

 

Topánky na Dunaji

Topánky na Dunaji

 

Na Peštianskej strane je toho ale omnoho viac ako len Parlament. Určite nevynechajte Baziliku sv. Štefana, ktorá je najväčším kostolom v Budapešti a jeho výstavba trvala vyše 40 rokov. Nachádza sa tu dokonca mumifikovaná pravá ruka Sv. Štefana. Vydajte sa aj hore po 146 schodoch na vrchol veže, odkiaľ je pekný výhľad na mesto.

Navštívte aj druhú najväčšiu synagógu na svete – Synagógu na ulici Dohányi a prejdite sa aj po okolitej Židovskej štvrti, kde je mnoho kaviarničiek, bistier a reštaurácií.

 

Bazilika sv. Štefana

Bazilika sv. Štefana

 

Synagóga na ulici Dohányi

Synagóga na ulici Dohányi

 

Námestie Hrdinov (Hosok tere)

K Námestiu hrdinov sa dostanete žltou linkou metra M1, ktorá je najstaršou linkou metra v kontinentálnej Európe a je nepretržite v prevádzke od roku 1896.

Námestie Hrdinov je jedným z najvýznamnejších námestí v Budapešti.  V strede sa nachádza Pamätník Milénia s 36 metrov vysokou sochou archanjela Gabriela. Pod ňou sa je socha Arpáda a siedmich náčelníkov uhorských kmeňov. Dookola sa potom nachádzajú ďalšie sochy významných osobností z maďarských dejín.

 

Námestie Hrdinov (Hosok tere)

Námestie Hrdinov (Hosok tere)

 

Námestie je obklopené z dvoch strán dvomi historickými budovami - Szépművészeti Múzeum (Múzeum krásneho umenia) a napravo Műcsarnok (Hala umení).

Za Námestím Hrdinov sa nachádza Mestký Park (Városliget), ktorý je skvelým miestom na prechádzku alebo piknik. Nachádza sa tu aj Kaštieľ Vajdahunyad, ktorý ale v skutočnosti nikdy neslúžil ako kaštieľ ani ako sídlo kráľov. Bol postavený spolu s Pamätníkom Milénia na tisíce výročie Uhorského kráľovstva a sídli tu Poľnohospodárske múzeum.

 

Kaštieľ Vajdahunyad v Mestskom parku Városliget

Kaštieľ Vajdahunyad v Mestskom parku Városliget

 

Čo ešte vidieť?

Okrem rôznych architektonických a historických pamiatok, má Budapešť ešte aj mnoho iných atrakcií. Neďaleko Városligetu nájdete populárny Vidámpark – zábavný park s množstvom atrakcií alebo Zoologickú záhradu. Budapeštianska ZOO je jedna z najstarších na svete a určite stojí za návštevu, no na jej návštevu si vyhraďte aj celý deň.

Ak ešte zvieratiek nemáte dosť, v Budapešti sa nachádza ešte ďalšia zaujímavá atrakcia, ktorú ocenia najmä deti – Tropikárium. Vstupné sem je okolo 2500 HUF a nachádza sa v nákupnom centre Campona, približne 35 minút od centra Budapešti. Dostanete sa sem autobusom 133E z námestia Ferenciek Square.

 

Nákupy

Pokiaľ sa chcete v Budapešti venovať aj nákupom, tak nevynechajte rušnú nákupnú uličku  Váci út, kde nájdete obchody všetkých známych značiek.

Ulica Andrássy Út sa zase tiahne v dĺžke vyše 2 km z centra až na Námestie Hrdinov a je domovom obchodov tých najluxusnejších značiek. Okrem toho tu nájdete aj kaviarne, cukrárne, slávne múzeum komunistickej éry Terror Háza a budovu Maďarskej Opery.

 

Kúpele

Nielen samotná Budapešť, ale aj celé Maďarsko je známe množstvom termálnych prameňov. V Budapešti sa nachádzajú niektoré z najznámejších a najstarších kúpeľov v Maďarsku, kde okúpať sa a oddýchnuť si je zážitok.

Medzi najnavštevovanejšie patria štyri slávne kúpele Szécsenyi, Gellért, Rudas a Lukács. Okrem toho je tu aj mnoho menších kúpeľov.

Najznámejšie a turistami najviac navštevované sú asi  Kúpele Szécsenyi, ktoré sa nachádzajú hneď pri Mestskom Parku (Városliget). Je až neuveriteľné, že tieto oproti ostatným kúpeľom sú celkom mladé, majú len 107 rokov. Krásne historické budovy, v ktorých sa kúpele nachádzajú pochádzajú z roku 1913. Nájdete tu  vyše 20 rôznych vonkajších aj vnútorných bazénov s teplou termálnou vodou, sauny, masáže a rôzne wellness procedúry. V letných mesiacoch sa tu každú sobotu večer konajú tzv Sparties – Spa parties. Vstupné sa začína od 5200 HUF na deň a otvorené majú každý deň od 6:00 do 22:00.

 

Výhľad na Reťazový most

Výhľad na Reťazový most

 

Druhými najznámejšími sú asi kúpele Gellért, ktoré sa nachádzajú na Budínskej strane. Kúpele vznikli už v 13. storočí a ak sa tu rozhodnete okúpať, budete sa cítiť ako keby ste sa preniesli späť v čase. Nájdete tu historické secesné budovy a o niečo menej ľudí ako v kúpeľoch Szécsényi.  Otvorené majú každý deň od 06:00 do 20:00 a vstupné začína na 5600 HUF.

Kúpele Lukács sa už nenachádzajú v takom historickom prostredí, ale sú zrekonštruované a obľúbené skôr miestnymi ako turistami. Aj vstupné je tu lacnejšie, začína sa na 3700 HUF (vstup je zadarmo, ak si kúpite Budapest Card).

Kúpele Rudas sú zase najznámejšie turecké kúpele v Budapešti , ktorých história siaha do 16. storočia. Nájdete tu rôzne parné kúpele a sauny, pozor však tieto kúpele majú stále rozdelené dni v týždni na ženské a mužské, kedy sa na tu namiesto plaviek nosia iba akési zásterky a iba v sobotu a nedeľu môžu ísť dnu aj muži aj ženy spolu v klasických plavkách. Celodenný lístok sa začína na 3500 HUF a otvorené je každý deň od 6:00 do 22:00.

 

Výhľad na budovu Parlamentu z Rybárskej Bašty

Výhľad na budovu Parlamentu z Rybárskej Bašty

 

Jedlo

Ak budete v Budapešti určite ochutnajte typické maďarské jedlá ako guláš a rybiu polievku Halászlé.  My máme veľmi radi aj typický miestny fast food Főzelékfaló, kde si môžete vybrať z rôznych druhov prívarkov.

Pokiaľ máte chuť na niečo exkluzívnejšie, tak sa vydajte do reštaurácie Gundel pri Mestskom Parku –Városliget a ako dezert ochutnajte slávne palacinky Gundel.

Ak si chcete nakúpiť nejaké tie pravé maďarské dobroty ako klobásky, papriku, či iné špeciality, tak sa vydajte na Centrálny trh – Nagy Vásárcsarnok, ktorý sa nachádza v peknej historickej budove.

 

Nagy Vásárcsarnok

Nagy Vásárcsarnok

 

Budapešť je známa nielen pre svoje pamiatky, ale aj ako párty mesto. Veľmi populárne sú tu tzv. Romkocsmák, preložiť by sme to mohli ako krčmy v ruinách. Sú to podniky postavené väčšinou vo dvoroch starých pavlačových domoch. Veľa z nich sa nachádza práve v Židovskej štvrti. Pôvodnú a najstaršiu Romkocsmu Szimpla kert, podľa ktorej vznikali postupne aj ďalšie nájdete na Kazinczyho ulici.

V Budapešti je toho toľko, že tu môžete chodiť vždy znovu a znovu objaviť alebo vyskúšať niečo nové. Ešte šťastie, že to máme tak blízko, a tak nie je problém sem kedykoľvek vyraziť na spontánny výlet.