Zanzibar: itinerár, letenky, ubytovanie a výlety

november 2022
Viedeň – Zanzibar, Etihad airways / 498 eur / osoba / spiatočne
Nungwi Inn beach Cottages, Nungwi – 370 usd / päť nocí / dve osoby
Praktické informácie:
Tanzánia Tanzánia
Dodoma

Hlavné mesto

Tanzánsky šiling (TZS)

Mena používaná v krajine

Typ DTyp D
Typ GTyp G

Využívané typy zásuviek

Swahilčina, Angličtina

Úradný jazyk

Zanzibar sa v poslednom čase stal veľmi obľúbenou destináciou medzi Slovákmi. Zrejme tomu pomohla aj pandémia, počas ktorej Zanzibar nemal v podstate žiadne cestovné obmedzenia, a tak tam veľa ľudí vyrazilo. Aktuálne síce nejaké opatrenia sú, no Slovákov na tento ostrov cestuje stále veľa. A nie je sa čo čudovať. Tento pohodový ostrov s nádhernými plážami, rozumnými cenami, takmer celoročne príjemným počasím a dávkou africkej exotiky, určite stojí za návštevu.

My ešte potrebujeme minúť poslednú dovolenku, čo nám do konca roka ostáva. Hľadáme teda niečo, kam by sme počas novembra mohli vypadnúť. Keď už myslíme, že kvôli vysokým cenám leteniek sa nikam mimo Európu nedostaneme, narazíme na zaujímavé letenky na Zanzibar a je rozhodnuté. Poďme sa teda pozrieť ako si cestu na tento ostrov naplánovať.

 

Pláže na Zanzibare sú jednoznačne TOP, takto vyzerajú v okolí Nungwi

Pláže na Zanzibare sú jednoznačne TOP, takto vyzerajú v okolí Nungwi

 

Ako na letenky na Zanzibar?

Medzinárodné letisko sa na Zanzibare nachádza neďaleko hlavného mesta Stone Town, kam smerujú aj všetky medzinárodné lety. Výber spoločností, ktoré lietajú na Zanzibar je pestrý: Emirates, Qatar, Ethiopian, Etihad, Turkish, KLM a mnoho ďalších, vyberať teda určite je z čoho. Stačí počkať na nejakú priaznivú cenu alebo akciu. Letieť tiež môžete takmer zo všetkých okolitých letísk ako Viedeň, Budapešť alebo Praha, prípadne ak by ste plánovali cestovať s cestovnou kanceláriou a nie na vlastnú päsť, tie lietajú na Zanzibar aj priamo zo Slovenska.

 

Etihad lieta z Abu Dhabí na Zanzibar len malými lietadlami Airbus A320. Dúfali sme, že to bude nejaké wide-body, no nebolo.

Etihad lieta z Abu Dhabí na Zanzibar len malými lietadlami Airbus A320. Dúfali sme, že to bude nejaké wide-body, no nebolo.

 

Ceny leteniek na Zanzibar

Ceny leteniek, ako všetkého, aktuálne stúpajú a ceny z letísk v okolí Slovenska sa pohybujú na úrovni od 500 eur za spiatočnú letenku a vyššie. Počas akcií sa ale dajú nájsť aj za ceny tesne pod 500 eurami za spiatočnú letenku, čo je už celkom dobrá cena. Výnimočne sa pri akciách dostávajú ceny aj na 400 eur, v tom prípade netreba váhať a ak tam chcete ísť, treba hneď kupovať.

 

Ako letíme na Zanzibar my?

Čo sa týka časov letov, najlepšie nám na let na Zanzibar vyhovuje Ethiopian, s ktorým sme do Afriky už niekoľkokrát leteli. No cenovo nám tentokrát nevyhovuje vôbec. A tak čakáme na akciu, s ktorou nakoniec prichádza Etihad. Na naše obdobie, kedy plánujeme letieť, má najnižšiu cenu. Okrem toho má v cene aj odbavenú batožinu a palubný servis. Výber sedadla, ako už pri väčšine spoločností, je zadarmo možný už len pri check-ine. Aj na to sa netreba spoliehať, keď si robíme check-in už žiadne sedadlá nie sú voľné. Tak nám ostávajú tie, čo nám pridelili.

Letíme s jedným prestupom v Abu Dhabí. Prestupy máme krátke, a tak je to v pohode. Letisko v Abu Dhabí nám ale príde celkom malé a strašne preplnené.

Z Viedne odlietame v sobotu okolo obeda a v nedeľu ráno o štvrtej sme už na Zanzibare. Nedeľu máme teda už celú na spoznávanie ostrova. Späť zasa odlietame v sobotu večer a do Viedne prilietame v nedeľu skoro ráno.

 

Niektoré dni nás čakali takého pekné západy slnka

Niektoré dni nás čakali takého pekné západy slnka

 

Požičanie auta na Zanzibare

Požičanie auta môže byť tiež dobrou voľbou, my ho tiež najprv zvažujeme. No keď skompletizujeme náš itinerár, zisťujeme, že na výlety mimo Nungwi pôjdeme len prvý a posledný deň, cestou z letiska a na letisko. A ostatné dni máme program v okolí Nungwi, kam pôjdeme pešo alebo loďkou. A auto by sme vôbec nevyužívali. Zbytočne by nám stálo a platili by sme zaň. Rozhodujeme sa preto auto tentokrát nepožičiavať. Ak ale plánujete viacej cestovať po ostrove, môže to byť dobrá voľba. Treba ale dať pozor na to, že na Zanzibare sa jazdí po ľavej strane a cesty mimo nejakých hlavných sú vo veľmi zlom stave. Treba s tým teda rátať. Domáci jazdia často veľmi rýchlo, a treba si dať pozor aj na policajtov, ktorí často chcú turistov za niečo pokutovať.

Všetky tipy na čo si dať pozor pri požičaní auta v zahraničí nájdete v tomto článku.

 

Niektoré cesty na Zanzibare vyzerali fakt hrozne, toto je jedna z hlavných v Nungwi

Niektoré cesty na Zanzibare vyzerali fakt hrozne, toto je jedna z hlavných v Nungwi

 

Platenie a peniaze na Zanzibare

Ako mena sa na Zanzibare používa Tanzanský šiling (Tanzania shilling), ktorý má skratku TZS. V čase našej návštevy je kurz cca 2400 TZS za jedno euro. Túto menu ale na Slovensku určite nevymeníte, ani pred cestou a ani ak by vám náhodou ostala tak späť na eurá. Najlepšie je vypočítať si približne, koľko miniete a zameniť presne toľko, aby ste to minuli.

No platiť takmer úplne všade môžete aj americkým dolárom. Nám sa nikde nestalo, že by bol problém platiť dolárom. Dokonca nebol problém ani kombinovať, že časť ceny sme dali v dolároch a časť v tanzanských šilingoch. Tiež keď nám nemali vydať, sa spýtali či nám môžu vydať aj v dolároch.

V prípade núdze nebol problém zaplatiť ani eurom. Síce sa na to nedá na 100% spoľahnúť a treba stále mať nejaké doláre alebo šilingy, keď sme ale nemali, domácim to bolo v zásade jedno. Hlavne, že sa dostali k peniazom.

 

Na Zanzibare môžete vidieť hviezdice rôznych farieb. Je tam aj „hviezdicová pláž“, na ktorej je ich množstvo.

Na Zanzibare môžete vidieť hviezdice rôznych farieb. Je tam aj „hviezdicová pláž“, na ktorej je ich množstvo.

 

Celkom často na Zanzibare platíme aj kartou. Vo väčšine prípadov to nie je žiadny problém. Kartou bez problémov platíme vo väčšine reštaurácií, v hoteloch a vlastne na všetkých miestach, kde chodia turisti. Kde to ale je problém, je platba za suveníry, výlety, ovocie alebo v miestnych reštauráciách, kde nechodia turisti. V tomto prípade treba mať hotovosť.

Čo sa týka výmeny peňazí, my si zo Slovenska berieme doláre a eurá. Na Zanzibare potom už peniaze nemeníme, iba vyberáme z bankomatov. Bankomaty nájdete na letisku, v Stone Towne a aj v Nungwi. Bankomaty tu ale viac/menej využívajú iba turisti, a tak majú celkom vysoké poplatky za výber. Bankomat na letisku mal poplatok 11 000 tzs za výber, bankomat v Stone Towne mal poplatok 15 000 tzs a bankomat v Nungwi mal poplatok až 17 000 tzs. Ďalším chytákom je, že ak chcete vyberať, maximálna možná suma v bankomatoch bola 400 000 alebo 500 000. Viac sa vybrať nedalo. Treba si to teda prepočítať ako vám to vychádza najlepšie. Či vybrať z bankomatu alebo si radšej peniaze zameniť. My nemeníme, tak neviem aký by bol kurz alebo poplatok za výmenu. Na výber a platby požívame kartu Revolut a je to všade bez problémov.

Všetky potrebné informácie ohľadom výberu a výmeny peňazí v zahraničí sme spísali v samostatnom článku.

 

Hneď sa cítime ako milionári, keď vyberieme 400 000 z bankomatu

Hneď sa cítime ako milionári, keď vyberieme 400 000 z bankomatu

 

Kedy sa vybrať na Zanzibar?

Teploty na Zanzibare sa celoročne pohybujú okolo 30 stupňov Celzia, teda teplo budete mať v podstate kedykoľvek. Na čo si treba dať ale pozor, sú obdobia dažďov.

Jún až september a december až marec sú najlepšie obdobia na návštevu Zanzibaru. Je to obdobie sucha, teda ak môžete, najideálnejšie je vybrať sa v týchto mesiacoch. Problémom akurát môže byť, že tam bude viacej turistov a teda vyššia obsadenosť letov a hotelov a aj o niečo vyššie ceny.

Október až december je krátke obdobie dažďov. V tomto období cestujeme aj my, počas novembra. V tomto období sa môžu vyskytnúť kratšie dažde. Treba s tým teda počítať, no je to aj napriek tomu obľúbené obdobie na návštevu Zanzibaru. Nám za týždeň prší dvakrát v noci a raz cez deň asi dve hodinky. Okrem toho máme stále pekné slnečné počasie.

Apríl a máj je obdobie dlhých dažďov. Najhoršie obdobie na návštevu Zanzibaru. Treba počítať s dažďom. Tieto dva mesiace prší najviac a zvykne pršať celkom veľa. Okrem toho v tomto období sú aj niektoré hotely zatvorené. Tomuto obdobiu by sme sa určite vyhli.

 

V niektorých reštauráciách si môžete takto vybrať čerstvú rybu, ktorú chcete a oni vám ju pripravia

V niektorých reštauráciách si môžete takto vybrať čerstvú rybu, ktorú chcete a oni vám ju pripravia

 

Výber ubytovania na Zanzibare

Na Zanzibare nájdete množstvo ubytovaní od tých najlacnejších až po neskutočne luxusné, ktoré sú na samostatnom ostrove a stoja niekoľko tisíc eur na noc. Čo tu je skôr problém, že v niektorých častiach ostrova bývajú veľké odlivy. Teda určitý čas dňa, pri odlive sa nebudete vedieť kúpať. Toto sa týka hlavne východného pobrežia. Treba s tým teda počítať. Ubytovanie v týchto častiach ostrova môže byť lacnejšie, no more môže počas dňa „utiecť“ aj o niekoľko sto metrov až kilometre. Tento problém s veľkým odlivom nie je v severo-západnej časti ostrova. Preto si aj my vyberáme ubytovanie v Nungwi. A aj preto, že ubytovanie v tejto oblasti zapadá do nášho itineráru.

Dobré je aj zvážiť, či chcete pokojnejšie alebo rušnejšie miesto na dovolenku. Miesta na východnom pobreží sú zväčša pokojnejšie s menej turistami, kým Nungwi je viac turistické, je tu viac reštaurácii a hotelov.

Druhá vec, podľa ktorej vyberáme ubytovanie je, aby malo vlastnú pláž. Problémom na zanzibarských plážach totižto sú „kamaráti“, ktorých je tam strašne veľa a stále vám chcú niečo predať. Na súkromné pláže hotelov ale títo miestni predajcovia nemajú prístup. Teda aspoň tam chceme mať od nich pokoj, preto sa snažíme vybrať taký hotel, ktorý by mal súkromnú pláž.

 

Na pláži kúpite všetko od výletov cez ovocie, sošky, suveníry až po takéto veľké obrazy

Na pláži kúpite všetko od výletov cez ovocie, sošky, suveníry až po takéto veľké obrazy

 

Samozrejme, že podstatným kritériom je aj cena. Nakoniec si vyberieme Nungwi Inn beach Cottages, ktorý má pre nás ideálnu polohu, dobré recenzie, súkromnú pláž. Za rozumnú cenu má aj bezplatné zrušenie do dvoch dní pred príchodom, čo nám tiež vyhovuje a tiež raňajky v cene.

 

Reštaurácia nášho hotela na pláži

Reštaurácia nášho hotela na pláži

 

Víza, vstup na Zanzibar a COVID opatrenia v čase našej cesty

Slováci pre vstup na Zanzibar potrebujú víza. Nejaký veľký problém to ale nie je. Víza sa dajú získať jednoducho. Buď online ešte z domu pred cestou alebo priamo na letisku po prílete.

Na internete často čítame, že na letisku po prílete bývajú dlhé rady na víza, chceme si ich preto spraviť online ešte z domu. Výhodou je aj to, že ich zaplatíme online, nemusíme potom nosiť viacej peňazí so sebou. No keď chceme zažiadať, zistíme, že to treba aspoň 10 dní pred cestou. A my už máme do odletu len nejaké 4 dni. Zatvárame teda stránku a víza vybavujeme po prílete.

Pred pristáním dostávame ešte v lietadle formuláre na víza. Odporúčam zobrať si pero a vypísať si tieto formuláre ešte v lietadle. Ak si ich nevypíšete, pošlú vás ich vypísať imigračný pracovníci a predbehne vás veľa ľudí, tak budete stáť v rade dlhšie.

 

Jedno z námestíčiek v Stone Towne

Jedno z námestíčiek v Stone Towne

 

Hneď po vystúpení z lietadla na Zanzibare najprv kontrolujú očkovanie alebo test proti COVID. My to máme prichystané, tak im to len ukazujeme a hneď ideme ďalej. Veľa ľudí sa tu zdrží, keď to nemajú prichystané. Na imigračné prichádzame medzi prvými a v rade stojíme asi ako štvrtý. Keď prídeme na rad, dávame úradníkovi pas a vyplnené formuláre. Potom sa presunieme k druhému úradníkovi, kde platíme poplatok. Platiť môžete buď v dolároch (50 USD) alebo aj v eurách (v čase našej cesty malo euro horší kurz, tak to bolo 52 EUR) alebo aj platobnou kartou. My platíme v hotovosti v dolároch. Pozor ešte na to, že dolárové bankovky staršie ako z roku 2006 neberú, treba mať teda novšie. Po zaplatení ideme ešte na pasovú kontrolu. Tu pozrú či máme zaplatený poplatok a vyplnené všetky potrebné formuláre a dostávame vstupnú pečiatku do pasu a môžeme ísť. Celá táto procedúra nám nezabrala viac ako 10 minút. Ľuďom, ktorí ale prišli neskôr sa to predlžuje, keďže rada sa postupne napĺňa.

Keď prichádzate z krajiny s výskytom žltej zimnice, musíte mať aj očkovanie proti tejto chorobe. My prilietame priamo z Európy s prestupom v Abu Dhabi, toto očkovanie teda nepotrebujeme. Pozor si treba dať ale, ak by ste leteli napríklad z Kene. Tam už očkovanie potrebné bude.

 

Rybí trh v Stone Towne, nakupujú tu ale iba miestni

Rybí trh v Stone Towne, nakupujú tu ale iba miestni

 

Čo sa COVID opatrení týka, Zanzibar vyžaduje pred cestou očkovanie alebo test. Na toto sa pýtali na check-ine vo Viedni a kontrolovali to každému aj keď sme pristáli na Zanzibare. Tieto podmienky sa ale časom menia, a tak si treba pozrieť aktuálne. Časom hádam príde zmiernenie a aj Zanzibar túto podmienku zruší ako už väčšina krajín.

Pred cestou potrebujete ešte vyplniť formulár na stránke https://healthtravelznz.mohz.go.tz/traveller/#/home trochu problémom je, že tento formulár treba vyplniť maximálne 24 hodín pred cestou. A to my sme už napríklad na ceste, tak to vyplníme len počas prestupu v Abu Dhabí. Síce sa uvádza, že je to povinné, no nikto to nikde nekontroloval.

 

Prechádzka cez mangrovníkový les

Prechádzka cez mangrovníkový les

 

Náš itinerár na Zanzibare

Cestu na Zanzibar berieme tak viac-menej oddychovo a plánujeme podnikať hlavne aktivity na vode. Výlety v rámci ostrova podnikneme len prvý a posledný deň cestou z letiska a na letisko. V podstate sme využili výlet aj ako transfer z letiska a na letisko. Náš itinerár nakoniec vyzeral takto:

  1. deň – na obed odlet z Viedne cez Abu Dhabí na Zanzibar.
  2. deň – skoro ráno prílet na Zanzibar, výlet a pozorovanie opíc v Jozani Forest, potom presun na Paje Beach a kúpanie, obed v The Rock Restaurant, presun do Nungwi a ubytovanie. Večer už len na pláži pri hoteli.
  3. deň – skoro ráno rybačka na mori, poobede požičanie skútra, kúpanie v Nungwi
  4. deň – prechádzka do Kendwa na hviezdicovú pláž, celý deň kúpanie
  5. deň – výlet na pozorovanie delfínov a šnorchlovanie pri Mnemba Island
  6. deň – skoro ráno rybí trh v Nungwi, plávanie s korytnačkami v akváriu v Nungwi, pláže na severe ostrova
  7. deň – Mangapwani Coral Cave, bunkre z druhej svetovej vojny, city tour v Stone Town, presun na letisko a večer odlet

 

Pri plávaní s delfínmi sa k ním dostávame celkom blízko  alebo skôr oni k nám

Pri plávaní s delfínmi sa k ním dostávame celkom blízko  alebo skôr oni k nám

 

Rozpočet našej cesty na Zanzibar

Rozpočet cesty záleží hlavne od toho, koľko plánujete podniknúť výletov, aké si vyberiete ubytovanie a za koľko sa podarí kúpiť letenky. Ak to zoberiete len tak, že sa budete chodiť len kúpať a neabsolvujete žiadne výlety, dá sa Zanzibar navštíviť veľmi lacno. No bola by škoda tento ostrov aspoň trocha nespoznať. Ceny jedla alebo iných vecí priamo na Zanzibare nás celkom príjemne prekvapili. Bolo všetko viac menej lacnejšie ako sme očakávali a aj ako býva zvykom v iných destináciách.

 

Na Zanzibare ochutnáme aj homára, ktorý je väčšinou extrémne drahý, tu má však normálnu cenu.

Na Zanzibare ochutnáme aj homára, ktorý je väčšinou extrémne drahý, tu má však normálnu cenu.

 

Teda rozpočet sa môže líšiť, ak si vyberiete ubytovanie za 500 eur na noc, hneď sa to môže predražiť. Poďme sa ale pozrieť s akým približným rozpočtom sa pri ceste dá rátať:

Ubytovanie máme za 370 eur pre dve osoby, teda 185 eur na osobu s raňajkami.

Letenky nás vychádzajú na 498 eur na osobu.

Víza vychádzajú na 50 usd na osobu.

Za výlet Jozani Forest, Paje Beach, obed v The Rock Restaurant a transfer do Nungwi platíme 110 usd, teda 55 usd na osobu.

Požičanie vodného skútra je za 30 usd teda 15 usd na osobu.

Pozorovanie delfínov a šnorchlovanie, berieme ako privátny pre štyri osoby a vychádza na 35 usd na osobu.

Mangapwani Coral Cave, bunkre z druhej svetovej vojny, city tour v Stone Town a transfer na letisko vychádza na 40 usd na osobu vrátane vstupov.

Celkovo to vychádza teda na 878 eur na osobu.

K cene ešte treba prirátať stravu (okrem raňajok), kokosy, pivko, suveníry, ovocie a všetky ďalšie veci, čo si kúpime. No tieto ceny už neboli až také drahé. Skôr nás prekvapilo, že ceny jedla boli celkom prijateľné. Zanzibar sa teda dá absolvovať aj za veľmi rozumnú cenu.

 

The Rock Restaurant – za odlivu sa tam dostanete pešo, pri prílive loďkou

The Rock Restaurant – za odlivu sa tam dostanete pešo, pri prílive loďkou

 

Očkovanie, zdravie a tropické choroby

Čo sa týka očkovania, na Zanzibar nie sú žiadne povinné. Ako som už písal vyššie, ak prilietate z krajiny s výskytom žltej zimnice, povinné je vtedy pre vás toto očkovanie. No ak letíte priamo z Európy, nepotrebujete ho. Na Zanzibare sa tiež takmer vôbec nevyskytuje malária. Teda nie je potrebné brať ani antimalariká. No odporúčal by som aspoň spať pod moskytiérou, ktorú aj väčšina hotelov má. Ráno a večer keď sa vyskytujú komáre, zasa používať repelent. No počas našej návštevy bolo komárov minimum.

Za zváženie stojí očkovanie proti žltačke A/B, ktorá sa hodí pri cestovaní nie len do exotických krajín ale aj v rámci Slovenska.

Ak budete dodržiavať bežné zásady pri cestovaní, pitie iba balenej vody, jesť tam, kde je viacej ľudí alebo domáci, čerstvé ovocie/zeleninu si ošúpať, nemal by byť pri ceste na Zanzibar žiadny problém. My sa stravujeme v reštauráciách, ale navštívime aj vývarovne pre domácich a počas celej cesty nemáme žiadny problém.

 

Veľmi pekných „palmových hájov“ nájdete na Zanzibare veľa

Veľmi pekných „palmových hájov“ nájdete na Zanzibare veľa

 

Aké výlety na Zanzibare podniknúť?

V rámci Zanzibaru sa dá podniknúť množstvo výletov. Ak máte požičané auto, môžete si veľa z toho čo ponúkajú pobehať aj sami autom. Prípadne k zaujímavostiam, ktoré sú blízko môžete prejsť aj pešo ako to robíme aj my. Ak auto nemáte alebo to je ďaleko, ostáva vám využiť jedného zo sprievodcov, ktorí výlety ponúkajú. Dohodnúť výlety sa dá aj dopredu ešte z domu, no nie je to potrebné. Na mieste viete behom chvíľky dohodnúť a zorganizovať všetko. My si dopredu dohadujeme iba prvý výlet, keďže chceme aby nás vyzdvihli po prílete na letisku. Ostatné už riešime na mieste. So sprievodcami väčšinou komunikujeme cez WhatsApp, ktorý je tam celkom dosť obľúbený. Dobrú skúsenosť máme s Hajim, ktorý nám organizoval väčšinu naších výletov. Ak teda budete hľadať sprievodcu alebo niekoho na organizovanie výletov, môžete ho osloviť cez WhatsApp +255 679 004 544 (recenzie nájdete aj na Tripadvisore).

Ak si beriete privátny výlet len pre vás, väčšinu výletov si viete prispôsobiť a zastaviť sa na viacerých miestach, čo sú napríklad cestou. Tým viete aj ušetriť či už peniaze, že zaplatíte za jeden výlet, ale uvidíte toho viac alebo aj čas, že sa nebudete musieť toľko presúvať. Tak to riešime aj my a pospájame si takto veci, ktoré chceme vidieť do výletov.

Prvým výletom, ktorý na Zanzibare podnikáme, je Jozani Forest, Paje Beach a obed v The Rock Restaurant. Keďže prilietame skoro ráno, dohadujeme si tento výlet tak, že náš sprievodca nás vyzdvihne na letisku a potom na konci výletu nás odvezie na hotel v Nungwi. Čím vlastne ušetríme za transfer.

 

Opica v Jozani Forest

Opica v Jozani Forest

 

Šnorchlovanie pri ostrove Mnemba je ďalší z obľúbených výletov. My ho spájame aj s plávaním s delfínmi a celkovo máme na tomto výlete štyri zastávky – 1. Plávanie s delfínmi, 2. Šnorchlovanie pri Mnemba ostrove, 3. Zastávka na sand banku, 4. Zastávka pri hviezdiciach.

Akvárium v Nungwi – ak bývate niekde blízko, na toto vám výlet netreba. Do akvária ideme sami pešo z nášho ubytovania. Zaplatíme vstup a ideme plávať s korytnačkami. Pozor ale na to, že v Nungwi sú dve akvária, my sme chceli ísť do toho, kde sa pláva s korytnačkami. V druhom sa to nedá. Ráno ideme skoro, aby sme ešte stihli pozrieť aj rybí trh v Nungwi

 

Korytnačky v akváriu v Nungwi, môžete medzi nimi aj plávať a dotýkať sa ich

Korytnačky v akváriu v Nungwi, môžete medzi nimi aj plávať a dotýkať sa ich

 

Posledný deň si poskladáme v rámci transferu na letisko ďalší výlet - Mangapwani Coral Cave, bunkre z druhej svetovej vojny a city tour v Stone Town. Mangapwani Coral Cave a bunkre z druhej svetovej vojny sú tesne vedľa seba a celkom nás to zaujalo. Sme tam jediní turisti a dokonca ani veľa sprievodcov, ktorí ponúkajú výlety to nepoznajú. V jaskyni sa dá aj okúpať. Na city tour v Stone Town sprievodcu nepotrebujeme, ale keďže to už máme v cene výletu, tak ho máme. Ak by ste ale chceli ušetriť, dá sa to v pohode zvládnuť aj bez sprievodcu.

Jeden deň absolvujeme aj rybačku, teda big game fishing alebo deep sea fishing ako to v angličtine nazývajú. Tento výlet by sme ale nabudúce vynechali. V podstate sa len 4 hodiny vozíme po mori a nič nechytíme. Ešte k tomu aj priateľka dostane morskú chorobu, tak to skracujeme zo šiestich hodín na štyri. Ďalšie dve by už nedopadli dobre. Ak by sme mali ísť nabudúce, vybrali by sme možno nejakú lepšiu rybačku. Teda lepšieho sprievodcu, ktorý by nás tam zobral. Táto za veľa nestála. A sprievodca, ktorý tam s nami bol nestál tiež za nič.

 

Jazierko s čistou vodou v Mangapwani Coral Cave, kde sa môžete aj okúpať

Jazierko s čistou vodou v Mangapwani Coral Cave, kde sa môžete aj okúpať

 

Okrem týchto výletov, čo sme podnikli my, sa dá podniknúť ešte množstvo iných, pár ktoré zaujali nás ale nakoniec sme ich neabsolvovali:

Kuza Cave – obľúbená jaskyňa, v ktorej sa dá aj kúpať. Platí sa tam vstup a ak máte auto, môžete tam ísť aj sami, nemusíte si brať výlet. Nás ale odradí to, že v niektorých recenziách píšu, že pri kúpaní ich tam niečo poštípalo/pohrýzlo.

Spice Farm alebo farmy s korením – tiež často navštevovaný výlet, keď niekto cestuje na Zanzibar. My ho ale vynechávame, keďže na farmách s korením sme už boli v Ázii, nemusíme to absolvovať znova.

Prison Island – na tomto ostrove neďaleko Stone Town môžete vidieť obrovské korytnačky. Tiež sa tento výlet spája aj so šnorchlovaním na okolitých ostrovčekoch a návštevou Nakupenda Sandbank. My sme už tieto korytnačky videli na Mauríciu a Seychelách a šnorchlovať ideme na ostrov Mnemba, tak ho vynechávame.

 

Na Zanzibare môžete ochutnať množstvo exotického ovocia. My si kupujeme Jackfruit, ktorý poznáme už z Ázie a máme ho veľmi radi, v Európe ho ale nekúpite

Na Zanzibare môžete ochutnať množstvo exotického ovocia. My si kupujeme Jackfruit, ktorý poznáme už z Ázie a máme ho veľmi radi, v Európe ho ale nekúpite

 

Safari v Tanzánii – Zanzibar je Afrika, a tak veľa ľudí keď tam cestuje, chce ho spojiť aj so safari. Čo nie je problém, zo Zanzibaru sa dá absolvovať či už jednodňové alebo aj viacdňové safari a ak máte dostatok času určite sa oplatí vyraziť. Na safari sa dá ísť buď loďou alebo lietadlom. Tento výlet ale dosť navýši váš rozpočet. Ceny začínajú na 300 – 400 dolároch za jednodňové safari. Keďže máme na Zanzibare iba týždeň a na safari sme už boli v iných afrických krajinách, tentokrát safari vynecháme.

 

Ďalšia z veľmi pekných pláží – Paje Beach

Ďalšia z veľmi pekných pláží – Paje Beach

 

Ostrov Mafia – nad týmto výletom veľmi uvažujeme. Hlavne preto, že v okolí ostrova Mafia sa dá plávať so žralokom veľrybím. Čo by sme raz určite chceli absolvovať. No nikde nenájdeme informáciu, či na jednodennom výlete tohto žraloka uvidíme a aká je vlastne šanca, že ho uvidíme. A keďže cena tohto výletu začína na 400 dolároch na osobu, nakoniec sa rozhodneme ho neabsolvovať.

Cyklo tours – čo nás ešte zaujalo, boli cyklo tours v okolí Nungwi. Buď sa dali požičať len bicykle, alebo zobrať aj výlet so sprievodcom na bicykloch. Ceny týchto výletov tiež boli lacné, no nám nakoniec neostal čas, ale niekoho by to mohlo tiež zaujať.